طراحی سایت شخصی

راهنمای طراحی وب سایت شخصی

از زمانی که بحث داشتن و طراحی وب سایت شخصی میان مردم گسترش پیدا کرد، هزاران نفر وب سایت های شخصی خود را با استفاده الگوها و برنامه ای سازنده وی ایجاد کرده اند. اجازه بدهید با یک مثال آغاز کنیم. فرض کنید شما یک دانشجو یا فرد جویای کار هستید. در این صورت اولین ابزاری که برای شما مفید باشد، روزمه کاری نیست؟
در دوران فناوری اطلاعات، رزومه ها بسیار کسل کننده هستند. متولیان و کارشناسان کاریابی و مسئولان منابع انسانی به شما توصیه می کنند که رزومه خود را به صورت یک صفحه A4 با فونت ۱۱ Time New Roman که با جوهر سیاه و بدون عکس چاپ شده است را آماده کنید. اما چگونه قرار است خود را با آن معرفی کنید؟ آن هم در عصر ارتباطات و اطلاعات. به علاوه، رزومه کاغذی ایستا و قدیمی می شود و نمی توانید رزومه هایی را که قبلاً داده اید به روز کنید، مگر اینکه نسخه های جدیدی تهیه نمایید. به همین دلیل آسمان و زمین دست به دست هم داده اند تا شما یک طراحی وب سایت شخصی را انجام دهید.

شکل ۱ طراحی وب سایت شخصی

طراحی وب سایت شخصی – رزومه همیشه آنلاین
یک وب سایت کاملا در مقابل یک رزومه است. همه نکات منفی در مورد رزومه ها صرفاً با طراحی وب سایت شخصی قابل رفع است. ما در این نگارش تا آنجا پیش می رویم که بگوییم نداشتن وب سایت مانند این است که مانع بزرگی در برابر خود ساخته اید. برای اینکه بتوانیم یک وب سایت شخصی مناسب و موفق طراحی کنیم بد نیست به موارد زیر توجه کنیم:
۱) یک وب سایت هرگز ایستا نیست. پویا است و همیشه در حال تغییر است. با کوچکترین کاری که انجام می دهید، می توانید را به وب سایت خود اضافه کنید. با اتمام یک پروژه، قدر خواهید بود آن را در نمونه کارها خود قرار داده تا قابل مشاهده برای همه باشد. در این حالت دیگر ضرورتی ندارد نسخه های جدیدی از آن را چاپ کرده و بارها به مخاطبین هدف ارسال کنید. تنها کافیست آن را بروزرسانی نمایید. از این لحظه به بعد اطلاعات کاری شما در برابر دیدگان مردم قرار دارد.

۲ ) طراحی وب سایت شخصی شما را برای دیده شدن بیشتر یاری می نماید. اگر همه تلاش جویندگان کار در رزومه خلاصه شده و دارای یک وب سایت هم نیست، تمام اطلاعات لازم وی می تواند یک پروفایل فیس بوک یا توییتر باشد. با این حال، از طریق یک وب سایت، مخاطبان بسیار گسترده تری پیدا شده و آنچه را که در ابتدا مشاهده می کنند برای آن ها مهم است. این نکته برای ایجاد برند شخصی و برجسته ساختن دستاوردهای علمی و توانایی ها مهم است.

شکل ۲ طراحی وب سایت شخصی

طراحی وب سایت شخصی – بیشتر دیده شدن
۳) تعداد زیادی از افراد یا وب سایت ندارند و یا بیش از یک مورد از آن را مدیریت می کنند. وب سایت های شخصی ممکن است در سال های آینده شایع تر از ده سال پیش باشد، اما بیشتر دانشجویان و جویندگان کار هنوز هم به رزومه و وب سایت های کاریابی اعتماد می کنند. در دسترس ترین موفقیت امروز، مستلزم این است که تلاش مضاعفی به کار برده و طراحی وب سایت شخصی را در اولویت قرار دهید. حال اگر زمانی هر چند کوتاه ( نه خیلی کوتاه) برای یادگیری چگونگی انجام ـن صرف کنید، این نشان می دهد که شما مهارت هایی دارید که افراد دیگری ندارند.

۴) با طراحی وب سایت مهارت مهمی کسب می کنید که می تواند در آینده بسیار مفید و راهگشا باشد. یادگیری نحوه طراحی وب سایت شخصی شامل مهارت های مختلفی است، به خصوص اگر به شخصی سازی و بهینه سازی کارها بپردازید. دانستن این نکته که مهارت طراحی و ساخت را دارید مسلما برای مخاطب شما که ممکن است یک مصاحبه کننده باشد اهمیت خواهد داشت.

شکل ۳ طراحی وب سایت شخصی

نیاز های طراحی وب سایت شخصی

الف) برای سایت خود یک نام دامنه و هاست انتخاب کنید.
ب) وردپرس را نصب نموده و تمام مطالب خود را بر روی وب قرار دهید (بدون هیچ دانش رمزگذاری که اغلب در طراحی وب سایت موردنیاز است).
پ) یک موضوع عالی برای سایت خود به نمایش بگذارید.
ت) سرعت ، امنیت و موارد دیگر وب سایت خود را با افزونه ها و ابزار ها بهینه کنید.
ث) با استفاده از تکنیک سئو، سایت خود را بهبود بخشیده و منابعی پیدا کنید که در صورت لزوم مهارت های بیشتری به شما بیاموزد.

شکل ۴ طراحی وب سایت شخصی

در طراحی وب سایت شخصی آنچه باید از قبل بدانید:
۱) نحوه استفاده از اینترنت
۲) چگونه از دستورالعمل ها را پیروی کنیم
۳) زیان های برنامه نویسی زیادی برای طراحی وب وجود دارد از جمله PHP، HTML، CSS، Java-script، JQuery، XML، XSLT، Ruby، Zend، Python، Flash، MySQL، Nginx و Apache یا هر زبان دیگری غیر از آنها.
۴) برنامه هایی مانند Photoshop وDreamweaver یا امثال آن ها می توانند برای شخصی سازی بعدی مورد استفاده قرار بگیرند. اما برای فعال شدن و اجرای همه آنچه نیاز دارید در نهایت پای یک مرورگر وب در میان است.

ساختن یک وب سایت دشوار نیست و نیازی نیست که هیچ کد نویسی خاصی را بدانید. دانستن کد نویسی می تواند بعدها برای تغییر و تنظیم اجزا وب مفید باشد. زمان تخمین زده شده برای تکمیل یک وب سایت ۱-۲ ساعت است. وب سایت های شخصی حتی اگر برای ارتقاء بصری جز موثرترین ابزار ها باشند، تنها به جنبه های خلاق بودن محدود نمی شوند. افرادی که در خارج از این زمینه ها فعالیت می کنند، می توانند مهارت و تجربه خود را نیز به نمایش بگذارند. حسابداران ، وکلا یا برنامه نویسان و متخصصان در این زمینه ها و موارد بسیار دیگر می توانند برای ارائه خدمات خود و جذب مشتری بیشتر، یک وب سایت طراحی و راه اندازی کنند. افرادی که تصمیم می گیرند وب سایت های شخصی را ساده ایجاد کنند، شاید می خواهند یک داستان یا تجربه از زندگی شخصی خود را به اشتراک بگذارند و یا به دیگران در مورد برخی از موضوعات آموزش دهند. صرف نظر از دلایل ممکن، هنگامی که تصمیم به طراحی وب سایت شخصی گرفتید، باید به طور کلی موارد ذکر شده فوق را رعایت کنید.

پرسش و پاسخ:
۱) ابزار شماره ۱ که شما به عنوان یک دانشجو می توانید در زرادخانه خود داشته باشید چیست؟
پاسخ: طراحی و ایجاد یک وب سایت شخصی و بیان سوابق و تجارب گذشته
۲) با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش ابزار های ساخت وب سایت، آیا طراحی و راه اندازی آن نیاز به دانش بالایی دارد؟
پاسخ: خیر، زیرا طراحی وب سایت را می توان به صورت یک سناریو در سایت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی (وب ساز ها) اجرا نمود.
۳) مهمترین ویژگی وب سایت های سازنده صفحات وب به صورت الگوهای از پیش تعیین شده چیست؟
پاسخ: این وب سایت ها با تولید و در دسترس قرار دادن الگو های از پیش تعیین شده، کار را برای افراد مختلف آسان کرده اند.
۴) آیا طراحی وب سایت شخصی تنها برای ثبت رزومه فرد به کار می رود؟
پاسخ: خیر، از وب سایت های شخصی در کنار ارائه رزومه و سوابق کاری، افراد بسیاری به بیان دیدگاه ها تجربیات و خاطرات خود می پردازند.