طراحی فروشگاه اینترنتی

از طراحی فروشگاه اینترنتی چه می دانید؟

چگونه طراحی فروشگاه اینترنتی را انجام بدهم؟ به چه صورت کسب و کار خود را توسعه دهم؟ این سوالات به همراه تعداد زیاد دیگری در ذهن افراد جامعه با پاسخ های روشنی همراه است. آیا شما هم تصمیم به ایجاد یک تجارت الکترونیکی جدید گرفته اید؟ اگر پاسخ مثبتی است، پس اوقات کمی با دلهره اما هیجان انگیز در پیش دارید. اگر محصولات مختلفی دارید که قیمت های مناسب دارند، حتی حداقل برای نمایش کالاها و شروع به فروش آنلاین، نیاز به طراحی یک وب سایت کاملاً جدید دارید. در اینجا باید گفت مانعی بین شما و موفقیت فوری قرار ندارد، خواهیم دید!

مرحله نخست در روند کار که می تواند پروژه جدید را به خوبی ساخته یا از بین ببرد، طراحی فروشگاه اینترنتی است. دقیقاً همانطور که قبلاً با جریان پرداخت الکترونیکی در فروشگاه آنلاین آشنایی دارید، یک تجربه خرید با بستر ضعیف طراحی شده می تواند کاربران را وادار به ترک وب سایت شما و تجربه بهتر در جای دیگری کند. در حالی که در اولین گام روی بخش پرداخت آن تمرکز کرده ایم، در اینجا متوجه می شویم که چگونه یک طراحی حرفه ای و در عین حال ساده می تواند بر کل فروش تأثیر بگذارد.

طراحی فروشگاه اینترنتی شگفت انگیز

از آنجایی که چشم انداز کسب و کار به ویژه در چند سال گذشته دچار تغییر بسیاری شد، مقدار معاملات آنلاین به حالت انفجار رساند. میزان خرده فروشی تجارت الکترونیکی در سرتاسر جهان از ۱.۳ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۴ به ۴.۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۹ رسیده است. این سناریو منجر به یک مسابقه اجتناب ناپذیر در بزرگترین جامعه الکترونیک شد.

برای درک بیشتر اهمیت طراحی فروشگاه اینترنتی در سطح عالی، باید این پیاده سازی در دنیای فیزیکی به طور  موازی نیز دنبال شود. آیا اولین فروشگاه اپل را به یاد دارید؟ با روشی جدید، به عنوان مشتری، خرید را کاملاً دگرگون نمود. این امر به لطف دو پیشرفت عمده در تجربه خرید سنتی رخ داد. فروشگاه های اپل شگفت انگیز به نظر می رسید. طراحی زیبا، رنگ های روشن و فضایی بزرگ. در این حالت، حتی اگر قصد خرید چیزی را ندارید چنین مکانهایی تنها برای یک بازدید کوتاه شما را جلب می کند. بسیاری از شرکت ها، در چندین حوزه، سعی در محدود کردن خرید سنتی و با ارائه خدمات اینترنتی قصد رسیدن به ارتفاعات جدید دارند مانند آمازون و تسلا را دارند. اگر در حال حاضر تجربه خرید های فوق العاده عنصر اصلی موفقیت فروشگاه های فیزیکی باشد، به طور کامل به دنیای دیجیتال نیز توسعه داده می شود.

طراحی فروشگاه اینترنتی تجارت الکترونیک

تخمین زده می شود که فروش از طریق تجارت الکترونیک که با طراحی فروشگاه اینترنتی جلوه می کند،  حدود ۱۷.۵٪ از کل فروش جهانی در سال ۲۰۲۱ را به خود اختصاص دهد، این بدان معناست که این  حوزه همچنان در حال توسعه (پایدار) است. ایستادگی و مقاوت با یک وب سایت خوب و یک تجربه خرید بی نظیر، در این واقعیت جدید دیجیتالی راهی طولانی هم برای مشتری و هم برای سرویس دهندگان خواهد داشت.

آنچه در ابتدا برای وب سایت فروشگاه اینترنتی لازم است، درگیر کردن مشتریان بوده و طراحی بخش مهمی از موفقیت در این کار است. یک سایت کسب و کار در درجه اول به منظور خرید مشتریان ساخته می شود. طراحی فروشگاه اینترنتی باید این کار را برای آنها یکپارچه کند. برای  فروش، باید کلیه عملیات عینی و آسان باشد.

طراحی فروشگاه اینترنتی اقدامات لازم

برای دستیابی به مشارکت کاربر در سطح بعدی، چند مفهوم مهم وجود دارد که باید به هنگام طراحی همیشه در ذهن ایده گرای طراح وجود داشته باشید. از جمله:

  • سادگی: یک کاربر که برای اولین بار وارد وب سایت شما می شود، هرگز نباید از خودش بپرسد: “تا اینجا اوکی، اما قدم بعدی چیست؟” رابط کاربری ناشی از سردرگمی ، بدترین دشمن شما در طراحی فروشگاه اینترنتی است.
    ۲) انسجام: همیشه مراقب باشید طراحی با آنچه عرضه می کنید در کل احساس و نگاه منسجم باشد. اگر این بخش به درستی انجام شود، شانس ارتباط با مخاطبی که به دنبال نوع کالاهایی است که ارائه می دهید، بیشتر است.
    ۳) الگوها: رنگ ها ، تصاویر ، فونت ها ، همه چیز باید مطابقت داشته باشد. برای اینکه بتوانید به آن مرحله از کیفیت برسید، ابتدا باید محصول خود را بطور واضح، برای مخاطب هدف معرفی کنید.

 

شکل ۳طراحی فروشگاه اینترنتی

۴) قابلیت اطمینان: با طراحی فروشگاه اینترنتی، وب سایت باید اعتماد به نفس را مشتریان بالقوه القا کند. طرحی که حرفه ای به نظر برسد ، فوراً بسیاری از شک و شبهاتی را که کاربر می تواند هنگام ورود به فرآیند پرداخت داشته باشد، از بین خواهد برد. یک لحظه خود را جای مشتری قرار بدهید. آیا اطلاعات شخصی و پرداخت را به یک وب سایت بدون پشتوانه ارائه می دهید؟ قطعا نه.

۵) شفافیت: با سرعتی مناسب، افراد تازه وارد می خواهند از این که شما چه کی هستید و چگونه کار می کنید اطلاعات لازم را کسب کرده و اطمینان حاصل کنند که اطلاعات تماس و خط مشی های وب سایت به راحتی در دسترس آن هاست.

۶) سازگار با تلفن همراه: همیشه قابلیت استفاده از وب سایت خود را بر بستر تلفن همراه ارائه بدهید. بر اساس آمار ۷۹% از دارندگان تلفن های هوشمند در سال ۲۰۱۸ برای خرید آنلاین از طریق آن اقدام کرده اند.
۴۰ %  از کل خرید های تجارت الکترونیکی در طول تعطیلات ۲۰۱۸ بر روی یک دستگاه تلفن همراه انجام شده است. بنابراین اگر بگوییم که تعداد قابل توجهی از خرید های الکترونیکی از روی تلفنهای هوشمند انجام شده سخنی به گزافه نگفته ایم.

طراحی فروشگاه اینترنتی سئو

در عین حال  باید بدانید که وب سایت پاسخگو یکی از بزرگترین فاکتور های مکانیزم رتبه بندی در بهینه سازی موتور جستجو (SEO)یا سئو است. زیرا گوگل برنامه های کاربردی و استفاده از موبایل را به عنوان شاخصی مهم در نظر گرفته است. هنگام عملیات خرید مشتری، سئو چیزی نیست که از آن غافل شد، بنابراین این باعث می شود که پاسخگویی برای هر وب سایت موفق تجارت الکترونیکی اجباری باشد. طراحی فروشگاه اینترنتی عالی برای تجارت الکترونیک باید این امکان را بدهد تا تمام آنچه که برای خرید محصولات لازم است در اختیار مشتری جدیدی ( که چیزی از آن نمی داند) قرار دهید.