بهینه سازی موتور جستجو (سئو - Search engine optimization ) شیوه‌­ای برای افزایش کمیت و کیفیت ترافیک وب­ سایت از طریق نتایج ارگانیک موتور جستجو است.

سئو شامل چه چیزهایی می‌­شود؟

بیایید برای فهمیدن معنای واقعی سئو نگاهی به بخش‌­های زیر داشته باشیم :

  • کیفیت ترافیک : اگر بتوانید همه بازدیدکنندگان دنیا را جذب کنید و آن­ها به این دلیل وارد وب­ سایت شما شوند که گوگل می­‌گوید شما منبعی برای کامپیوترهای اپل هستید در حالی که کشاورزی هستید که سیب می­‌فروشید، پس فاقد ترافیک کیفی هستید. به جای این باید بازدیدکنندگانی را جذب کنید که واقعاً علاقه‌­مند به محصولات شما هستند.
  • کمیت ترافیک : هنگامی که مخاطبان واقعی شما از طریق کلیک بر روی نتایج موتور جستجو (SERP) وارد وب ­سایت شما می­‌شوند، هر چه این ترافیک بیشتر باشد بهتر است.
  • نتایج ارگانیک : تبلیغات سهم قابل توجهی از صفحه نتایج جستجو را داراست. ترافیک ارگانیک ترافیکی است که برای آن نیاز به پرداخت پول ندارید.

نمایش نتایج پولی و ارگانیک در جستجو

ترافیک جستجوی ارگانیک ترافیکی است که از سوی صفحه نتایج جستجو می­‌آید و پولی نیست.

سئو چگونه کار می­‌کند؟

ممکن است فکر کنید موتور جستجو نیز یک وب ­سایت مانند بقیه است که سوال خود را در جعبه جستجوی آن تایپ کرده و گوگل، بینگ، یاهو یا هر موتور جستجوی دیگری که استفاده می­‌کنید با یک لیست بلند بالا از لینک ­های مربوط به وب ­سایت‌­ها که ممکن است جواب سوالتان را در هر کدام از آن­ها پیدا کنید، به شما پاسخ می‌­دهد.

درست است. اما تا به حال فکر کرده‌­اید که چه چیزی در پشت این لیست­‌های جادویی از لینک­ هاست؟

آن­ها این گونه کار می­‌کنند : گوگل (یا هر موتور جستجوی دیگری که استفاده می­‌کنید) ردیابی دارد که اطلاعات درباره هر محتوایی را از سر تا سر اینترنت جمع‌­آوری می­‌کند. ردیاب ­ها همه آن صفر و یک­‌ها را به موتور جستجو باز می‌­گردانند تا فهرست ­بندی شود. سپس آن فهرست از طریق الگوریتمی که سعی در تطبیق همه آن داده­‌ها با جستجوی شما را دارد، تغذیه می­‌شود. عوامل بسیاری وارد الگوریتم موتور جستجو می­‌شوند، و در اینجا گروهی از متخصصان آن­ها را بر اساس اهمیت‌شان رتبه ­بندی کرده‌اند :
این نمودار حاوی تمام اطلاعات مربوط به سئوی موتورهای جستجو است.

این نمودار حاوی تمام اطلاعات مربوط به سئوی موتورهای جستجو است.

قسمت بهینه سازی در سئو این گونه است که فردی که همه محتواها را می‌­نویسد و آن را در سایت خود قرار می‌­دهد، در حقیقت از طریق بهینه سازی محتوا و سایت را بالا می‌­برد تا موتورهای جستجو بتوانند چیزی را که می‌­بینند بفهمند و در نتیجه کاربران چیزی را که در جستجوی خود می­‌بینند دوست خواهند داشت.

بهینه سازی می­تواند اشکال متفاوتی داشته باشد. از اطمینان از مفید بودن تگ­‌های عنوان و توضیحات متا گرفته تا طول صحیح لینک­‌های داخلی صفحات شما بخشی از بهینه سازی می­‌باشند.

آموزش سئو

جهت دسترسی به لیست کامل مطالب به صفحه آموزش سئو هوراوب مراجعه نمایید. این بخش از سایت ما برای کمک به یادگیری تمامی چیزهایی است که باید درباره سئو بدانید. اگر این موضوع برای شما تازگی دارد، از ابتدا شروع کرده و " راهنمای آموزش سئو برای مبتدیان " را مطالعه کنید. اگر نیاز به مشورت درباره موضوعی دارید، هر جایی که برایتان راحت­تر است به دنبالش بگردید.

یک مرور کلی :

ساخت سایتی که مورد پسند سئو باشد

زمانی که آماده انجام سئو شدید، تکنیک‌هایی را که نیاز است، چه آن­هایی که تازه یاد گرفته‌­اید و چه آن­هایی که از قبل می­‌دانستید و توسعه دادید در سایت خود به کار ببرید. این صفحات از انتخاب نام دامنه تا بهترین شیوه‌­های بهبود لینک داخلی به شما کمک می­‌کنند.

محتوا و نشانه‌­گذاری مربوطه

سایت تا زمانی که محتوا نداشته باشد، سایت نیست. اما سئو متغیرهای ویژه و کافی برای محتوا دارد که در بخش مربوطه در موردش صحبت کرده­‌ایم. اگر در مورد تحقیقات کلمه کلیدی ، چگونگی نوشتن یک کپی که مورد پسند سئو باشد و نشانه‌گذاری هایی که به موتورهای جستجو کمک می­‌کند تا محتوای شما را بفمهند، کنجکاو هستید، از اینجا شروع کنید.

موضوعات درون سایت

در حال حاضر چیزهای زیادی درباره موضوعات بهینه سازی داخلی سایت از طریق کاوش در محتوا و نشانه­‌گذاری مربوطه آموخته‌­اید. حالا زمان کسب اطلاعات فنی درباره robots.txt است.

موضوعات مربوط به لینک

در مورد همه چیزهایی که نیاز دارید در مورد لینک­ ها بدانید از متن لنگر گرفته تا ریدایرکت، عمیقاً جستجو کنید. این سری از صفحات را برای فهمیدن چگونگی و زمان استفاده nofollow و فهمیدن اینکه آیا وبلاگ ­نویسی مهمان هنوز رایج است یا خیر، مطالعه کنید. اگر به مطالب مربوط به ساخت لینک علاقه بیشتری دارید (چگونگی بهبود رتبه ­بندی با کسب لینک بیشتر) مستقیماً به " راهنمای ساخت لینک برای مبتدیان " مراجعه کنید.

بهینه سازی از نوعی دیگر

تبریک می­گوییم! شما با مسائل درونی و بیرونی سئو کاملاً آشنا شدید و حالا برای موضوعات پیشرفته­‌تر آماده هستید. مطمئن باشید که بهترین زمان ممکن برای یادگیری درباره نرخ تبدیل بهینه (CRO) است، سپس می­توانید وارد سطوح کوچکتر مانند سئو محلی شوید و یا سایت خود را با استفاده از سئوی بین‌­المللی، جهانی کنید.

تکامل سئو

الگوریتم­‌های موتور جستجو، دائماً در حال تغییر هستند و تاکتیک­‌ها سئو نیز برای پاسخگویی در برابر این تغییرات، روز به روز تکامل می‌­یابند.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.