هر نتیجه­‌ای بر روی صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل که نتیجه ارگانیک مرسوم نیست را ویژگی SERP می­‌گویند. رایج‌­ترین ویژگی­‌های SERP بدین قرار هستند :

۱. متنواره غنی (Rich Snippet) که لایه‌­ای بصری به نتیجه موجود اضافه می­‌کند (مثلاً ستاره دادن برای رتبه­‌بندی محصولات).

۲. نتایج پولی که در مناقصات کلمات کلیدی خریداری شده‌­اند (مثلاً AdWords یا Google Shopping)

۳. نتایج جهانی که در کنار نتایج ارگانیک نشان داده می­‌شوند (مثلاً نتایج تصویری، نتایج جدید، اسنیپت های ویژه)

۴. نمودار اطلاعات داده­‌هایی است که مانند پنل­‌ها و کادرها نشان داده می‌­شوند (مثلاً آب و هوا، پنل اطلاعات درباره مشاهیر و شخصیت­‌ها)

در روزهای ابتدایی شروع به کار گوگل همه نتایج در صفحه نتایج جستجو (SERP ) یکسان بودند و این نتایج ارگانیک مرسوم در طول این سال­ها تغییر چندانی نکرده‌­اند.

۲۰۰۹

۲۰۱۶

هرچند که با شروعAdWords در سال ۲۰۰۱، گوگل سخت مشغول اضافه کردن نتایج غیر ارگانیک به صفحه نتایج جستجو بوده است.

لطفاً جهت دسترسی به لیست کامل مطالب به صفحه آموزش سئو هوراوب مراجعه نمایید.

برخی از ویژگی­‌های بسیار محبوب SERP چیست؟

در زیر ۱۶ ویژگی SERP که معمولاً در صفحه نتایج جستجوی گوگل پدیدار می­‌شوند، معرفی شده است. هر آیکون بیانگر این است که ما چگونه آن ویژگی را در Moz Pro نشان می­‌دهیم. برای آشنایی با نمونه­‌های بیشتر ویژگی SERP این مقاله با عنوان " Mega-SERP : راهنمای بصری پست وبلاگ گوگل " را مشاهده نمایید.

Adwords (در پایین)

Adwords (در بالا)

ویژگی متن­واره

Adwords (در پایین)

توضیحات
تبلیغات Adwords در انواع مختلف وجود دارد اما رایج­ترین آن در بالا و یا پایین ستون سمت چپ و در بالا یا زیر نتایج جستجوی ارگانیک نمایش داده می­‌شود. در کنار هر تبلیغ لیبل رنگی [Ad] وجود دارد.
این تبلیغات نتایج ارگانیک را به پایین رانده و می‌­توانند بر روی CTR (نرخ کلیکی) تاثیر بگذارند (مخصوصاً در مرورگرهای موبایل).

ظاهر

Adwords (در پایین)

قابلیت

"تبلیغات بر اساس استفاده­ و ارتباط‌شان با جستجوی انجام شده، پیشنهاد شما و چند عامل دیگر رتبه‌­بندی می­‌شوند." - پشتیبانی گوگل

Adwords (در بالا)

توضیحات
تبلیغات Adwords در انواع مختلف وجود دارد اما رایج­ترین آن در بالا و یا پایین ستون سمت چپ و در بالا یا زیر نتایج جستجوی ارگانیک نمایش داده می‌­شود. در کنار هر تبلیغ لیبل رنگی [Ad] وجود دارد.

این تبلیغات نتایج ارگانیک را به پایین رانده و می­توانند بر روی CTR (نرخ کلیکی) تاثیر بگذارند (مخصوصاً در مرورگرهای موبایل).

ظاهر

Adwords (در بالا)

قابلیت

"تبلیغات بر اساس استفاده­ و ارتباط‌شان با جستجوی انجام شده، پیشنهاد شما و چند عامل دیگر رتبه ­‌بندی می­‌شوند." - پشتیبانی گوگل

توضیحات
هنگامی که گوگل می­‌خواهد به سوالی پاسخ دهد که در هسته نمودار اطلاعات وجود ندارد، ممکن است در فهرست­‌بندی به دنبال پاسخ بگردد. این کار باعث به وجود آمدن گروهی از نتایج ارگانیک است که اطلاعات خود را از صفحه هدف استخراج کرده است.

اسنیپت های ویژه نرخ کلیکی بالاتری نسبت به نتایج ارگانیک عادی دارند.

ظاهر
ویژگی متن­واره

قابلیت
اسنیپت های ویژه در اکثر موارد :

 • حاوی نتیجه­‌ای است که در صفحه اول SERP وجود دارد.
 • محتوای مورد نظر را از صفحه‌­ای استخراج می­‌کند که حاوی پاسخ موضوع جستجو شده است.

این ویژگی فرصتی بزرگ را برای صفحاتی که در رده ۱ الی ۵ موضوع جستجو شده هستند مهیا می­‌کند.

بسته تصاویر

توضیحات

بسته­‌های تصویر نتایجی هستند که به صورت یک ردیف افقی از تصاویر لینک شده نمایش داده می­‌شوند که با کلیک بر روی آن­ها وارد جستجوی تصاویر گوگل می‌­شویم. ممکن است بسته­‌های تصویر در هر موقعیت ارگانیکی ظاهر شوند.

ظاهر
بسته عکس
قابلیت
بسته‌­های تصاویر نتایجی خاص هستند که برای جستجوهای خاص نمایش داده می‌­شوند. زمانی که گوگل فکر کند نشان دادن محتوای بصری ارزشمند است، بسته‌­های تصویر را نمایش می‌­دهد. آن­ها از قوانین رتبه‌­بندی فراتر از هسته الگوریتم ارگانیک استفاده می‌­کنند. بهترین شیوه­‌های سئو برای استفاده بهینه از محتوای تصویری در زیر آمده است :

 • استفاده از نام فایل توصیفی
 • استفاده از متن جایگزین توصیفی
 • استفاده از URL خوانا برای انسان
 • سایز تصویر بهینه
 • استفاده از ویژگی عنوان

مقاله تخصصی

توضیحات
ممکن است گوگل برای عبارات وسیع و مبهم قسمت مقالات "تخصصی " را که غیر قابل تشخیص از نتایج ارگانیک هستند، نشان دهد. آن­ها از قوانین رتبه­‌بندی متفاوت از هسته نتایج ارگانیک تبعیت می­‌کنند و در چنگ منتشر کنندگان بزرگ هستند. هر سه قسمت از مقاله­‌ها فقط یک موقعیت ارگانیک را اشغال کرده است.

ظاهر
مقاله در عمق

قابلیت
مقالات تخصصی منحصراً توسط منتشر کنندگان معتبر استفاده می‌­شوند و عموماً این ویژگی­‌ها را دارند:

 • محتوای طولانی (۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کلمه)
 • طرح نشانه­‌گذاری مقاله
 • نشانه­‌گذاری تالیف
 • نوشتار با کیفیت و منحصر به فرد

کارت اطلاعات

توضیحات
کارت اطلاعات (که بخشی از نمودار اطلاعات است) بخش زیادی از داده­‌های معنایی که از منابع ویرایش شده توسط انسان (مانند WikiData) استخراج شده است، داده‌­های استخراج شده از فهرست گوگل و مشارکت­‌های داده‌­ای خصوصی را پوشش می­‌دهد.
کارت اطلاعات در جستجوهای دسکتاپی معمولاً در قسمت بالای SERP ظاهر می­‌شود.
ظاهر‌
کارت اطلاعات

قابلیت
همه نتایج کارت اطلاعات یا بر اساس داده ویرایش شده توسط انسان و یا به صورت نتایج توافقی داده با شرکاء ظاهر می­‌شوند. به همین دلیل ظاهر شدن در کارت اطلاعات برای اکثر سایت­‌ها غیر ممکن است.

گفتنی است فهمیدن این که کدام کلمات کلیدی توسط نتایج نمودار اطلاعات تحت تاثیر قرار می‌­گیرد، مفید است. این کار به شما کمک می­‌کند که کلمات کلیدی را بر اساس اهداف خود اولویت بندی کرده و بفهمید گوگل چگونه داده­‌های بنیادی درباره جهان را ذخیره می­‌کند.

پنل اطلاعات

توضیحات
پنل اطلاعات (که به آن نمودار اطلاعات نیز می­‌گویند) همانند کارت­‌های اطلاعات، داده­‌های معنایی را از منابعی که توسط انسان قابل ویرایش است مانند ویکی دیتا WikiData، داده­‌های حاصل از فهرست گوگل و مشارکت­‌های داده‌­ای خصوصی استخراج می‌­کند.
پنل اطلاعات در جستجوهای دسکتاپی معمولاً در قسمت راست نتایج جستجوی ارگانیک ظاهر می‌­شود.

ظاهر
پنل اطلاعات

قابلیت
همه نتایج پنل اطلاعات یا همگی عموماً بر اساس داده‌­های قابل ویرایش توسط انسان است یا به عنوان نتایج داده­‌های توافقی با شرکاء ظاهر می­‌شود. به همین دلیل ظاهر شدن در پنل اطلاعات برای اکثر سایت­‌ها غیر ممکن است.

گفتنی است فهمیدن این که کدام کلمات کلیدی توسط نتایج نمودار اطلاعات تحت تاثیر قرار می­‌گیرد، مفید است. این کار به شما کمک می­‌کند که کلمات کلیدی را بر اساس اهداف خود اولویت بندی کرده و بفهمید گوگل چگونه داده­‌های بنیادی درباره جهان را ذخیره می‌­کند.

بسته محلی

توضیحات

برای کلمات کلیدی که گوگل آن­ها را جزء جستجوهای محلی تشخیص بدهد ( مثلاً متخصص گوارش در سیاتل یا نزدیکترین متخصص گوارش به محل زندگی من )، صفحه نتایج موتور جستجو بسته­‌ای محلی را پیشنهاد می­‌دهد که حاوی نقشه مکان‌­هایی است که گوگل آن را با کلمه کلیدی مرتبط می‌­پندارد.

این ویژگی­‌ها به خصوص در موبایل بر SERP مسلط هستند.

ظاهر

بسته محلی

قابلیت

سئو محلی در چند سال گذشته به طور چشمگیری تغییر پیدا کرده است و ویژگی­‌های محلی با سرعت تکامل یافته‌­اند. به خصوص اگر دارای شرکتی هستید که وجود خارجی دارد (به اصطلاح تجارت خشت و ملات) مهم است که با فضای محلی گوگل آشنا شوید.

سئوی محلی دارای نظمی کلی در درون خود است و مرکز آموزش سئو محلی ما مکانی عالی برای شروع است.

بسته تیزر محلی

توضیحات
بسته تیزر محلی مشابه بسته محلی، شامل بسته­‌ای سه تایی از نتایج تجارت محلی است (عمدتاً هتل­‌ها و رستوران­‌ها) که بر روی نقشه نشان داده می­‌شود و شامل اطلاعات اضافی مانند ساعات کار، گزارش‌­ها و تصاویر در قسمت پایینی خود است. گزینه­‌های دسته بندی (مانند قیمت یا درجه­‎بندی) نیز در دسترس است. برای آشنایی بیشتر با تجارت محلی ، مطالعه دسته بندی‌های تجارت محلی و ساخت لیست تجارت محلی را نیز به شما پیشنهاد می دهیم.

ظاهر
بسته تیزر محلی

قابلیت
سئو محلی در چند سال گذشته به طور چشمگیری تغییر پیدا کرده است و ویژگی­‌های محلی با سرعت تکامل یافته‌­اند. به خصوص اگر دارای شرکتی هستید که وجود خارجی دارد (به اصطلاح تجارت خشت و ملات) مهم است که با فضای محلی گوگل آشنا شوید.

سئوی محلی دارای نظمی کلی در درون خود است و مرکز آموزش سئو محلی ، مکانی عالی برای شروع است.

کادر اخبار

موضوعات حساس از نظر زمانی و دارای ارزش خبری ممکن است قسمتی را در نتایج اخبار گوگل ایجاد کنند. از زمان به روز رسانی قسمت " در اخبار " در اواخر سال ۲۰۱۴، انواع وسیع­‌تری از سایت­ ها واجد شرایط رتبه‌­ بندی در قسمت اخبار هستند.

ظاهر
کادر اخبار

قابلیت
وارد شدن به نتایج اخبار گوگل فرایندی بسیار متفاوت (و شفاف تر) از فرایند نتایج ارگانیک است.

توضیحات
کادر سوالات مرتبط، سوالاتی که مرتبط با جستجوی شما هستند و به صورت الگوریتمی توسط گوگل تولید شده‌­اند را نشان می‌­دهد. هر سوال شبیه به اسنیپت های ویژه نمایان می‌­شود. سوالات مرتبط با نتایج ارگانیک ترکیب شده و جایگاه آن­ها در SERP متفاوت است.

ظاهر
سوالات مرتبط

قابلیت
سولات مرتبط شبیه به اسنیپت های ویژه هستند. در اکثر موارد :

 • سولات مرتبط شامل کلمات کلیدی جستجو شده همراه با اسنیپت های ویژه هستند.
 • کسی که در قسمت اسنیپت ویژه موفقیت کسب کند در قسمت سولات مرتبط نیز موفق است.

ممکن است کسب موفقیت در قسمت سوالات مرتبط موجب به دست آوردن نرخ کلیکی کمی شود. اگرچه سوالات مرتبط به عنوان روشی برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با آن جستجو نیز مفید است.

گزارش ها

توضیحات

گاهی داده­‌های ستاره­‌دار و درجه­‌بندی شده برای محصولات، دستورالعمل­‌های آشپزی و دیگر آیتم‌­های مربوطه نمایش داده می‌­شود. داده درجه­‌بندی شده بین URL مقصد و اسنیپت نشان داده می­‌شود. نتایجی که دارای داده ستاره­‌دار هستند نرخ کلیکی بیشتری را جذب می‌­کنند.

ظاهر

گزارش­‌ها

قابلیت

قوانین گوگل در رابطه با این که چه نتایجی واجد ستاره‌­دار شدن هستند منتشر نشده است. حداقل نشانه‌­گذاری طرح برای گزارش‌­ها باید بر روی صفحه موجود باشد.

نتایج خرید

توضیحات

نتایج خرید پولی یا تبلیغات لیست محصولات (PLA)، محصولات را به صورت مستقیم و از طریق در اختیار گذاشتن اطلاعات غنی مانند تصاویر و قیمت­‌ها می‌­فروشند.

ظاهر

نتایج خرید

قابلیت

جایگاه خرید، درست مانند AdWords پولی است.

چه در تجارت جستجوی پولی هستید یا خیر، مهم است بدانید چه زمانی باید از طریق نتایج پولی برای به دست آوردن جایگاه در نتایج ارگانیک با کلمات کلیدی رقابت کنید.

توضیحات
هنگامی که مخاطبی برای پیدا کردن یک دامنه مشخص جستجو می­‌کند (مثلاً برند خاصی مد نظرش است) ممکن است گوگل مجموعه­‌ای از لینک­‌های ۱۰ سایت مختلف را نشان دهد. مجموعه کامل این لینک‌ ­ها پنج موقعیت ارگانیک را اشغال می­‌کنند که برای SERP در ارجحیت قرار دارد. لینک‌ ­های سایت می­‌توانند از دو طریق زیر برای سایت شما مفید باشند :

 • تولید نرخ کلیکی بیشتر از صفحه نتایج موتور جستجو (SERP)
 • رساندن سریع­تر کاربران به صفحه‌­ای که در جستجویش هستند

ظاهر
لینک‌­های سایت

قابلیت
سه عامل باعث ظهور لینک­‌ های سایت در SERP می­‌شود :

۱- نوع جستجو – لینک­ های سایت معمولاً در جستجوهای مربوط به برندها ظاهر می­‌شوند.

۲- ترافیک سایت – لینک ­های سایت در رابطه با سایت­ های برند شده بزرگ که دارای ترافیک بالایی هستند پدیدار می‌­شوند.

۳- پیاده سازی نشانه گذاری لنگر SearchAction در سایت

توییت

توضیحات
گوگل در سال ۲۰۱۵ شروع به نشان دادن مستقیم توییت‌ها در SERP کرد که با نتایج ارگانیک ترکیب شده است. به نظر نمی‌­رسد که نتایج توییتر بر خلاف گوگل پلاس تحت تاثیر شخصی سازی باشد.

ظاهر
توییت

قابلیت
نتایج توییتر در SERP به عنوان نتایج ارگانیک در نظر گرفته نمی‌­شود، اما حضور بصری یک برند را در SERP تقویت می­‌کند.

ویدئو

توضیحات
ممکن است نتایج ویدئو (به خصوص YouTube) به صورت یک ریزعکس نشان داده شود. حالا دیگر این نتایج جزئی از نتایج ارگانیک محسوب می­‌شوند.

ظاهر
ویدئو

قابلیت
نتایج ویدئویی فقط برای کلمات کلیدی مشخصی نشان داده می­‌شود. حداقل باید نشانه­‌گذاری طرح ویدئو در صفحه وجود داشته باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.