قدرت صفحه چیست؟

قدرت صفحه (PA) امتیازی است که توسط Moz توسعه داده شده و پیش‌بینی می‌کند که چگونه صفحه‌ای خاص در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) رتبه‌بندی می‌شود. بازه امتیاز قدرت صفحه از ۱ تا ۱۰۰ است، که امتیاز بالاتر نشان دهنده قابلیت رتبه‌بندی بهتر است.

قدرت صفحه بر اساس فهرست وب Mozscape عمل کرده و شامل تعداد لینک­ ها، MozRank، MozTrust و ده‌ها عامل دیگر است. قدرت صفحه همانند قدرت دامنه از مدل یادگیری ماشینی برای تعیین الگوریتمی که ارتباط بهتری با رتبه ­بندی‌ها در میان هزاران نتایج جستجو دارد استفاده می‌کند و با استفاده از این محاسبات امتیازات قدرت صفحه را تولید می‌کند. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

قدرت صفحه چگونه امتیازبندی می‌شود؟

قدرت صفحه بر اساس یک مقیاس الگوریتمی ۱۰۰ امتیازی، امتیازبندی می‌شود. بنابراین بالا بردن امتیاز از ۲۰ به ۳۰ بسیار آسان‌تر از بالا بردن آن از ۷۰ به ۸۰ است. این الگوریتمی که برای محاسبه قدرت صفحه استفاده می‌شود پیوسته در حال به روز رسانی است، بنابراین در زمان‌های مختلف شاهد نوسانات امتیاز خواهید بود.

قدرت صفحه خوب به چه معناست؟

به دلیل نوع محاسبه قدرت صفحه (تعریف فنی قدرت صفحه را در پایین مشاهده نمایید) در زمان انجام تحقیقات درباره نتایج جستجو و تعیین این که کدام صفحات ممکن است پروفایل لینکی مهم‌تر و قدرتمندتری از دیگر صفحات داشته باشند، بهتر است که به عنوان معیاری نسبی استفاده شود (تا به عنوان امتیازی مطلق آن را در نظر گرفت). چون این ابزار، ابزاری نسبی است پس نمی‌توان امتیاز قدرت صفحه را به خوب و بد تقسیم کرد.

قدرت صفحه و قدرت دامنه

قدرت صفحه، قدرت رتبه ­بندی را منحصراً در هر صفحه اندازه‌گیری می­‌کند، در حالی که قدرت دامنه، قدرت رتبه‌بندی را در همه دامنه­‌ ها و زیردامنه‌ها پیش‌بینی و اندازه‌گیری می‌کند. چون معیارها با استفاده از روشی مشابه محاسبه می‌شود بنابراین این دو بیشتر از اینکه متفاوت باشند شبیه یکدیگرند.

در کجا می‌­توانید قدرت صفحه را پیدا کنید؟

معیارهای قدرت صفحه با ده‌ها پلتفرم سئو و بازاریابی آنلاین در سر تا سر وب پیوند خورده است. در اکوسیستم Moz می­توانید قدرت صفحه را به وسیله Link Explorer، MozBar (نوار ابزار سئوی رایگان Moz)، یا در بخش تحلیل کلمات کلیدی Keyword Explorer صفحه نتایج موتورهای جستجو SERP اندازه‌گیری نمایید. همچنین این معیارهای قدرت با همه کمپین‌های Moz Pro و Mozscape API پیوند خورده است.

درباره Link Explorer  ابزار جدید ، سریع تر و بهتر ساخت لینک Moz بیشتر بدانید.

تعریف فنی قدرت صفحه

قدرت صفحه درست همانند قدرت دامنه است اما در سطح یک صفحه خاص محاسبه می­شود.
قدرت صفحه بر اساس داده‌هایی که از Moz scape (که شامل تعداد لینک‌ها است) و Moz Rank استخراج شده، امتیازات MozTrust و ده‌‌ها عامل دیگر (بیش از ۴۰ عامل) محاسبه می‌شود. مهم این است که این محاسبات عناصر ویژه داخل صفحه مانند کلمات کلیدی یا محتوای بهینه را مورد توجه قرار نمی‌‌هند.

قدرت صفحه درست همانند قدرت دامنه با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشینی صورت می‌گیرد و بنابراین با تغییر داده‌ها در الگوریتم نوسان پیدا می‌کند. به همین دلیل بهتر است تا از قدرت صفحه به عنوان معیاری نسبی برای مقایسه صفحات استفاده کنید تا آن را به عنوان مقداری مطلق برای امتیازدهی رتبه صفحات در نظر بگیرید.

چگونه بر روی قدرت صفحه تاثیر بگذارم؟

قدرت صفحه درست مانند قدرت دامنه امتیازی جامع است و تاثیر مستقیم بر روی آن سخت می‌باشد. این محاسبات بر اساس معیارهای متعددی به دست می‌آیند که هر کدام از این معیارها تاثیری بر روی امتیاز قدرت صفحه دارند. این وابستگی چند عاملی عمداً ایجاد شده است. از آن جایی که گوگل عوامل زیادی را برای رتبه‌بندی صفحات به حساب می‌آورد بنابراین معیاری که سعی در محاسبه عوامل گوگل دارد نیز باید عوامل زیادی را به کار بگیرد.

بهترین راه برای تاثیر بر روی قدرت صفحه بهبود پروفایل لینکی صفحه است که باعث تاثیر بر امتیازات Moz Rank و Moz Trust می­شود. این روند می‌تواند با کسب لینک‌های خارجی از صفحات با قدرت بالا که به نوبه خود مانند رای اعتمادی برای قدرت صفحه شما عمل می‌کنند، کامل شود.

چرا قدرت صفحه من تغییر کرده است؟

قدرت صفحه به عوامل زیادی بستگی دارد و به دلایل گوناگونی می‌تواند نوسان داشته باشد. اطلاعات بیشتر درباره علت تغییر قدرت صفحه و شناخت مدلی برای تعبیر نوسانات آن را می‌توانید در این بخش بیابید : چرا قدرت من تغییر می‌کند؟

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.