قدرت دامنه چیست؟

قدرت دامنه (DA) امتیاز رتبه ­‌بندی موتور جستجو است که توسط Moz توسعه داده شده و پیش‌­بینی می­کند که یک وب ­سایت در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) چگونه رتبه بندی می­شود. بازه امتیاز قدرت دامنه از ۱ تا ۱۰۰ است، که امتیاز بالاتر نشان دهنده قابلیت رتبه بندی بهتر است.

قدرت دامنه از طریق ارزیابی دامنه‌ ­های ریشه لینک شده، تعداد تمام لینک ­ها، MozRank، MozTrust و ... محاسبه شده و به صورت یک امتیاز DA نمایش داده می­شود. این امتیاز می­تواند در مقایسه وب ­‌سایت‌­ها یا پیگیری " قدرت رتبه‌­بندی " یک وب ­‌سایت در طول زمان استفاده شود.
می­توانید DA وب­ سایت را با استفاده از MozBar (اکستنشنی رایگان برای کروم)، Link Explorer (ابزاری برای تحلیل بک لینک)، بخش تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی Keyword Explorer در SERP و ده­‌ها ابزار سئوی دیگر بر روی وب مشاهده کنید. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

قدرت دامنه چگونه امتیازدهی می­‌شود؟

امتیاز قدرت دامنه را بر روی مقیاسی الگوریتمی که دارای ۱۰۰ امتیاز است مشخص می­‌کنیم که این الگوریتم بر اساس محبوبیت وب­ سایت، Moz Rank، Moz Trust و... امتیاز می­‌دهد. بنابراین بالا بردن امتیاز از ۲۰ به ۳۰ بسیار آسان­تر از بالا بردن آن از ۷۰ به ۸۰ است.

قدرت دامنه خوب به چه معناست؟

به طور کلی سایت­‌هایی که حاوی لینک­ های خارجی با کیفیت هستند ( مانند ویکی ­پدیا و گوگل) در بالاترین مقیاس امتیاز قدرت دامنه قرار دارند، در حالی که ممکن است تجارت ­ها و وب ­سایت­‌های کوچک­تر با لینک­ های داخلی کمتر دارای امتیاز قدرت دامنه بسیار کمتری باشند.

وب­ سایت­‌های کاملاً جدید همیشه با امتیاز قدرت دامنه ۱ شروع می­‌کنند. به دلیل نوع محاسبه امتیاز قدرت دامنه (تعریف فنی قدرت دامنه را در پایین مشاهده کنید)، در زمان انجام تحقیقات درباره نتایج جستجو و تعیین این که کدام سایت­‌ها ممکن است پروفایل لینکی مهم­تر و قدرتمندتری از دیگر سایت­ ها داشته باشند، بهتر است که به عنوان معیاری نسبی استفاده شود (تا به عنوان امتیازی مطلق آن را در نظر گرفت).
چون این ابزار، ابزاری نسبی است پس نمی­توان امتیاز قدرت دامنه را به خوب و بد تقسیم کرد.

قدرت دامنه و قدرت صفحه

در حالی که قدرت دامنه، قدرت رتبه‌­بندی را همه دامنه‌­ها و زیردامنه­‌ها را پیش‌­بینی و اندازه­‌گیری می­‌کند، قدرت صفحه، منحصراً قدرت هر صفحه را اندازه‌­گیری می­‌کند.

کجا می­‌توانید قدرت دامنه را پیدا کنید؟

معیارهای قدرت دامنه با ده­‌ها پلتفرم سئو و بازاریابی آنلاین در سر تا سر وب پیوند خورده است. در اکوسیستم Moz می­توانید قدرت دامنه را به وسیله LinkExplorer ،  MozBar (نوار ابزار سئوی رایگان Moz)، یا در بخش نتایج جستجوی گوگل (SERP) تحلیل کلمات کلیدی Keyword Explorer اندازه گیری نمایید. همچنین معیارهای قدرت با همه کمپین‌­های Moz Pro و Mozscape API پیوند خورده است.

درباره Link Explorer  ابزار جدید ، سریع تر و بهتر ساخت لینک Moz بیشتر بدانید.

تعریف فنی قدرت دامنه

قدرت دامنه بر اساس داده­‌هایی که از Mozscape (که شامل تعداد لینک­ ها است) و MozRank استخراج شده، امتیازات MozTrust و ده‌­ها عامل دیگر (بیش از ۴۰ عامل) محاسبه می­‌شود. محاسبات قدرت دامنه از مدلی ماشینی برای یادگیری، پیش‌­بینی و پیدا کردن بهترین الگوریتمی استفاده می‌­کند که داده ­های Mozscape را با رتبه­ بندی­‌ها در سر تا سر هزاران نتایج جستجو مرتبط می­‌کند.

در حالی که معیارهای ویژه‌­ای مانند MozRank می­تواند پاسخگوی سوالات محبوبیت لینک خام باشد (برای مثال لینک اکوییتی) و تعداد لینک ­ها می‌­تواند کمیت سایت­ ها/صفحات لینک شده را نشان دهد، معیارهای قدرت دامنه (و قدرت صفحه) قابلیت رتبه بندی دامنه یا صفحه را در سطح بالاتری مدنظر قرار می­دهد. از آن جایی که قدرت دامنه بر اساس محاسبات ماشینی انجام می­شود، امتیاز سایت شما کم و بیش نوسان دارد چراکه نقاط داده‌­ای متفاوتی در محاسبات استفاده می­شود. برای مثال هنگامی که یک فهرست وب Mozscape  جدید منتشر می­شود منجر به این نوسانات امتیاز می­‌گردد. به همین دلیل به یاد داشته باشید که بهتر است از قدرت دامنه به عنوان معیاری نسبی در مقایسه با پروفایل لینک دیگر سایت­ ها استفاده کنید، زیرا پروفایل لینک مقداری مطلق را به عنوان تاثیر سئوی داخلی شما ارائه می­دهد.

چگونه بر روی قدرت دامنه تاثیر بگذاریم؟

تاثیر مستقیم بر روی قدرت دامنه سخت است. قدرت دامنه ساخته شده از معیاری­‌های متفاوتی است (مانند MozRank، MozTrust، پروفایل لینک و ...) که هر کدام تاثیری بر امتیاز آن دارند. این نوع عملکرد عمداً به وجود آمده تا این معیار بتواند به طور تقریبی نشان دهد که هر وب ­سایت در نتایج جستجوی گوگل تا چه اندازه رقابتی عمل می­کند. چون گوگل عوامل زیادی را به حساب می­آورد، معیاری که سعی در محاسبه عملکرد گوگل دارد نیز باید عوامل زیادی را به خدمت بگیرد.

بهترین راه تاثیر بر معیارهای قدرت دامنه، بهبود کلی سئو است. به ویژه باید بر روی پروفایل لینک خود تمرکز کنید که با کسب لینک­ های بیشتر از دیگر صفحات بر روی MozRank و MozTrust تاثیر می­گذارد.

چرا قدرت دامنه من تغییر کرد؟

زیرا قدرت دامنه (و در این مورد قدرت صفحه نیز) معیارها و محاسبات متعددی را شامل می­شود و به همین دلیل اشاره دقیق به علت تغییر می­تواند یک چالش باشد. اگر امتیاز شما بالا یا پایین رفته عوامل تاثیرگذار زیادی هستند که در زیر به برخی اشاره شده است :

  • رشد پروفایل لینک شما اخیراً اتفاق افتاده و هنوز توسط فهرست وب Mozscape محاسبه نشده است. (شاید برای شامل شدن لینک­ های جدیدی که کسب شده‌­اند چند دوره به روز رسانی فهرست لازم باشد)
  • سایت ­های با قدرت بالا که رشد لینک قابل توجهی را تجربه کرده­‌اند فرایند مقیاس‌­گذاری را طولانی ­تر کرده‌­اند.
  • لینک ­های خود را از جایی کسب کرده‌­اید که با رتبه­‌بندی گوگل همکاری نمی‌­کنند.
  • دامنه­‌های لینک شده بیشتر یا کمتری نسبت به قبل ردیابی می­شود (در فهرست­‌بندی قرار می‌­گیرد).
  • قدرت دامنه شما در پایین­ ترین نقطه طیف امتیازدهی است و بنابراین ممکن است تحت تاثیر نوسانات مقیاس­‌گذاری باشد.

می­توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی تعبیر این نوسانات در امتیاز قدرت دامنه اینجا (معیارهای شمارش لینک) را مطالعه کنید.

کلید فهم نوسانات قدرت دامنه و صفحه این است که بدانید این معیارها در خلاء نیستند و به عوامل مثبت و منفی زیادی بستگی دارند، بنابراین اگر سایتی سئو خود را بهبود ببخشد، ممکن است امتیاز قدرت دامنه همیشه آن را منعکس نکند. استعاره خوبی برای کمک به فهم چگونگی کار رتبه­‌بندی وجود دارد. بیایید نگاهی به این نمونه داشته باشیم :

اگر سنگاپور دارای پاک­ترین هوا در سال ۲۰۱۵ بوده و در سال ۲۰۱۶ نیز آن را بهبود بخشیده باشد، آیا تضمینی برای اینکه همیشه در رتبه اول قرار داشته باشد وجود دارد؟
اگر دانمارک و نیوزلند نیز کیفیت هوای خود را بهبود ببخشند (بگذارید فرض کنیم که این دو کشور در سال ۲۰۱۵ خارج رتبه­‌بندی بود‌ه‌­اند) و وارد سیستم رتبه­‌بندی شوند چه؟
ممکن است کشورهایی که در رتبه ۲ الی ۱۰ هستند پیشرفت چشمگیری داشته و سنگاپور حتی با حفظ پیشرفت خود از لحاظ فنی، به رتبه ۱۱ تنزل پیدا کند. از آن جایی که عوامل زیادی در این بازی دخیل هستند، رتبه سنگاپور می­‌تواند علیرغم هرگونه اقدام (یا بی عملی) به نوبه خود تغییر کند.

قدرت دامنه و قدرت صفحه به صورت مشابهی کار می­‌کنند. به دلیل اینکه هر دوی آن­ها در سیستمی ۱۰۰ امتیازی تخمین زده می­‌شوند بنابراین ممکن است پس از هر به روز رسانی محاسبات جدید موجب شود امتیاز قدرت یک صفحه/سایت حتی اگر تعداد لینک خود را بهبود بخشیده باشد، تنزل پیدا کند. این ماهیت یک سیستم نسبی و مقیاس‌­بندی شده است. و بار دیگر بر اهمیت این موضوع تاکید می‌­کنیم که بهتر است امتیازات قدرت دامنه/صفحه را نسبی ببینید تا آن­ها را معیارهایی مطلق فرض کنید.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.