urls

URL(مخفف Uniform Resource Locator) که عموماً با عنوان آدرس وب شناخته می­‌شود، مکان منبعی (مانند یک صفحه وب) را بر روی اینترنت مشخص می­‌کند. URL همچنین مشخص می­‌کند که چگونه آن منبع را بازیابی کنیم که با عنوان پروتکل شناخته می­‌شود، مانند HTTP، HTTPS، FTP و غیره. در این مقاله آموزش سئو به بررسی URLها می‌پردازیم.
نمونه کد

http://www.exampledomain.com

محدودیت های اعمال شده
برای رندر صحیح در همه مرورگرها، URL باید کوتاه­‌تر از ۲,۰۸۳ حرف باشد.
قالب بهینه
http://www.example.com/category-keyword/subcategory-keyword/primary-keyword.html

URL چیست؟

URL یک متن قابل خواندن برای انسان است که به جهت جایگزینی اعدادی طراحی شده است (آدرس­‌های IP) که کامپیوترها برای برقراری ارتباط با سرورها از آن­ها استفاده می­‌کنند. آن­ها همچنین ساختار فایل بر روی وب­ سایت را مشخص می­‌کنند. URL شامل یک پروتکل، نام دامنه و راه (شامل یک ساختار زیرپوشه در جایی است که صفحه قرار داده شده است) می­‌باشد و قالب اولیه آن بدین شکل می­‌باشد:
protocol://domain-name.top-level-domain/path
پروتکل نشان می­‌دهد که چگونه یک مرورگر باید اطلاعات مربوط به یک منبع را بازیابی کند. استاندارد وب http:// یا https:// است (s به معنای امنیت - secure - است) اما ممکن است شامل عناصری مانند mailto: (برای باز کردن پیش فرض مشتری پست الکترونیکی) ،  ftp: (برای رسیدگی به انتقال فایل­‌ها) و یا tel: (برای برقراری تماس ) نیز باشد.
نام دامنه (نام میزبان – هاست) نامی از مکانی خاص است که منبعی (که در اکثر موارد وب ­سایت است) در آنجا قرار داده شده است و این نام برای انسان قابل خواندن است. فرض کنید که دامنه سطح بالا (TLD) چیزی مانند دسته­ بندی در وب­ سایت است. در حالی که با .com آشنا هستید، .edu نیز برای سایت­ های آموزشی و .gov برای سایت­ های دولتی به کار می‌­رود و بسیاری دیگر از این دست TLDها وجود دارد. URLها حاوی چیزهای مختلفی هستند مانند: پوشه‌­های خاص و زیرپوشه‌­هایی که در یک وب ­سایت وجود دارند، پارامترهای مختلفی (مانند ردیابی کلیک یا شناسه­‌های جلسه) که ممکن است در URL ذخیره شده باشد و لنگر هایی که به بازدیدکنندگان اجازه می‌­دهد به نقطه‌­ای خاص در منبع پرش کنند.

چرا URLها برای سئو اهمیت دارند؟

۳ فایده عمده URLها بدین شرح است:

۱- بهبود تجربه کاربری

یک URL که به خوبی طراحی شده است، هم به انسان و هم به موتورهای جستجو می­‌فهماند که صفحه مقصد درباره چیست. برای مثال، URL سایت DPReview در زیر چیزی است که ما به عنوان یک URL صحیح از لحاظ معنایی تلقی می‌­کنیم (زیرا به طور کاملاً صحیحی مقصد خود را توصیف می­‌کند) :

حتی اگر تگ عنوان این صفحه پنهان بود، اما URL خوانا و درست از لحاظ معنایی ایده واضحی از صفحه مقصد را در اختیار ما قرار می­‌دهد، و تجربه کاربری خوبی را از طریق مشخص ساختن چیزی که با آن مواجه خواهند شد برای بازدیدکنندگان رقم می­زند.

نکته: گوگل نشان دادن URL در محدوده توضیحات متا نتایج جستجو را با نام سایت و  بریده­ای از مسیر جایگزینکرده است، این تغییر اکثراً در جستجوهای موبایلی آشکار می‌­شود).

۲- رتبه‌بندی‌­ها

URLها عامل رتبه بندی کوچکی هستند که موتورهای جستجو هنگام تعیین صفحه­‌ای خاص یا منبع مرتبط با عبارت جستجو از آن­ها استفاده می‌­کنند. می­توان از کلمه کلیدی به عنوان عامل رتبه­ بندی در URL استفاده کرد اگرچه که این کار به قدرت کلی دامنه وزن می‌­دهند.
در حالی که استفاده از URL که حاوی کلمات کلیدی باشد می‌­تواند قابلیت دیدن شدن سایت شما در نتایج جستجو را بهبود ببخشد، خود URLها به طور کلی تاثیر عمده­ای بر روی قابلیت رتبه بندی یک صفحه ندارند. بنابراین در حالی که این موضوع ارزش فکر کردن را دارد، اما فقط به منظور قرار دادن کلمه کلیدی در URL خود آن را  بلا استفاده نکنید.

۳- لینک‌­ها

در یک نگاه می­‌توان گفت که URLهای خوب در هنگام کپی و پیست شدن در فروم­ ها، وبلاگ­ ها، شبکه­ های اجتماعی یا دیگر محافل آنلاین مانند یک متن لنگرارزش داشته و خدمت می­کنند. مزیت آن­ها در اینجا دو برابر است:
ممکن است برخی وب­ سایت­ها (مانند فیسبوک) لینک به اشتراک گذاشته شده را بدون قالب بندی خاصی رها کنند. URLهایی که فاقد معنا و غیرمتعارف هستند و به جای جذب کلیک، بیشتر موجب عدم جذب هستند. URLهای بهینه و خوانا بهتر به مخاطب می­‌گویند هنگامی که بر روی آن­ها کلیک کند با چه چیزی مواجه خواهد شد.

در مثال DPReview در بالا، ممکن است که موتورهای جستجو URL http://www.dpreview.com/review... را دیده و وابستگی صفحه با عبارات استفاده شده در URL را تشخیص دهند (dpreview، reviews، canon، eos و ۶d). ممکن است استفاده از کلمات کلیدی در URL احتمال رتبه‌­بندی سایت شما را برای کلماتی که انتخاب کرده‌­اید نیز افزایش دهد.
اگر علاقه‌­مند به تحلیل سطح بالای متن لنگر سایت خود هستید، از ابزار Link Explorer که لینک آن در انتهای این صفحه قرار داده شده است استفاده نمایید.

بهترین شیوه­ های سئو برای URLها

برگه تقلب سئو ساختمان یک URL

  • نگاه داشتن URL به صورت ساده، مرتبط، متقاعد کنند و صحیح کلیدی برای فهمیدن آن هم توسط کاربران و هم توسط موتورهای جستجو است (که این پیش نیازی برای یک رتبه بندی خوب است). اگرچه URL می‌­تواند شامل اعداد و کدهای شناسایی باشد، بهترین شیوه استفاده از کلماتی است که مخاطب بتواند درک کند.
  • URL باید صریح و مختصر باشد. یک کاربر یا موتور جستجو باید با دیدن URL شما بفهمد که با وارد شدن به این آدرس با چه چیزی مواجه خواهد شد.
  • هنگامی که خوانایی کلمات در URL برایتان اهمیت دارد از خط تیره (-) برای جدا کردن کلمات استفاده کنید. نباید از آندرلاین، فاصله یا هر حرف دیگری برای جدا کردن کلمات استفاده کنید.
  • از حروف کوچک استفاده کنید. حروف بزرگ در برخی موارد ممکن است موجب به وجود آمدن مشکل در صفحات تکراری شوند. برای مثال، com/Blog و moz.com/blog باید به عنوان دو URL جداگانه در نظر گرفته شوند که این ممکن است موجب به وجود آمدن محتوای تکراری شود.
  • اگر ممکن است از پارامترهای URL استفاده نکنید، زیرا ممکن است مشکلاتی را در زمینه ردیابی و محتوای تکراری به وجود بیاورند.اگر به استفاده از پارامترها نیاز پیدا کردید (مثلا کدهای UTM)، در حداقل­‌ترین صورت ممکن از آن­ها استفاده نمایید.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.