تگ عنوان

تگ عنوان چیست ؟

تگ عنوان عنصری است که عنوان یک صفحه وب را مشخص می کند. تگ های عنوان در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) به صورت عنوانی قابل کلیک برای جستجویی مشخص، نشان داده می شوند و برای قابلیت استفاده، سئو و اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی حائز اهمیت هستند. تگ عنوان یک صفحه وب باید توصیفی دقیق و مختصر از محتوای صفحه باشد. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.
در اینجا "هوراوب" را جهت تگ عنوان وارد کردیم. مشاهده می کنیم که هوراوب در نتایج جستجوی گوگل چگونه نمایش داده می شود.

نمونه کد: <head> <title>Example Title</title> </head>

قالب مطلوب

کلمه کلیدی اول – کلمه کلیدی دوم – نام برند
ویجت‌های سبز ۸پایی – ویجت‌ها و ابزارها – دنیای ویجت

طول عنوان مناسب

گوگل معمولاً ۵۰-۶۰ حرف اول تگ عنوان را نمایش می‌دهد. اگر عنوان خود را کمتر از ۶۰ حرف نگاه دارید، می‌توانید انتظار داشته باشید حدود ۹۰ درصد عنوان های شما به خوبی نشان داده شود. محدودیت حروف دقیقی وجود ندارد زیرا عرض حروف می تواند متفاوت باشد و در حال حاضر نمایش عنوان های گوگل حداکثر ۶۰۰ پیکسل است.

چرا تگ‌های عنوان مهم هستند؟

تگ‌های عنوان عاملی عمده در کمک به موتورهای جستجو برای فهمیدن مطالب صفحه شماست، و اولین چیزی از صفحه شماست که مخاطب در وهله اول با آن مواجه می‌شود. تگ‌های عنوان در سه جایگاه کلیدی استفاده می‌شوند:

۱- صفحات نتایج موتور جستجو

تگ عنوان شما، نمایش عنوان را در صفحات نتایج موتور جستجو مشخص می‌کند (چند استثناء وجود دارد)، و اولین تجربه بازدیدکننده جستجو از وب سایت شماست. حتی اگر سایت شما رتبه خوبی را کسب کند، یک عنوان خوب می‌تواند عامل موفقیت یا شکست در تعیین اینکه آیا کسی روی لینک شما کلیک می‌کند یا خیر، باشد.
صفحات نتایج موتور جستجو

۲- مرورگرهای وب

تگ عنوان شما در بالای مرورگر وب شما نمایش داده می‌شود و مخصوصاً برای کاربرانی که زبانه‌های مرورگر زیادی را باز می‌کنند مانند یک جایگاه عمل می‌کند. عنوان‌های قابل تشخیص آسان و منحصربه‌فرد که دارای کلمات کلیدی مهم هستند، به کاربران کمک می‌کنند تا رد محتوای شما را گم نکنند.

 مرورگرهای وب

۳- شبکه‌های اجتماعی

برخی وب‌سایت‌های خارجی – مخصوصاً شبکه‌های اجتماعی – از تگ عنوان شما برای مشخص کردن چیزی که هنگام به اشتراک‌گذاری نمایش داده می‌شود، استفاده می‌کنند. برای مثال اینجا تصویری از فیسبوک وجود دارد:
به یاد داشته باشید که برخی از شبکه‌های اجتماعی (مانند فیسبوک و توییتر) تگ‌های متای مخصوص خود را دارند، که به شما اجازه می ‌دهد تا عنوانی را متفاوت از عنوان اصلی خود تعیین کنید. این به شما اجازه می‌دهد تا متناسب با هر شبکه اجتماعی خود را بهینه کنید و هنگامی که مفید است از عنوان‌های طولانی‌تر استفاده نمایید.
شبکه های اجتماعی

چگونه یک تگ عنوان خوب بنویسم؟

تگ‌های عنوان بخش مهمی از بهینه‌سازی سایت برای موتور جستجو و تجربه کاربر هستند و خوب نوشتن آن‌ها تلاش بسیار کمی می‌طلبد اما در سئو تاثیر بسیار زیادی دارد. در اینجا توصیه‌هایی حیاتی برای بهینه‌سازی تگ‌های عنوان جهت اهداف موتور جستجو و قابلیت استفاده آورده شده است:

۱- طول عنوان خود را نگاه کنید

اگر عنوان شما بسیار طولانی است، موتورهای جستجو بخشی از آن را بدین صورت ("...")  حذف می‌کنند، که ممکن است این موضوع با حذف کلمات مهم همراه باشد. در حالی که توصیه می‌کنیم عنوان‌های خود را کمتر از ۶۰ حرف نگاه دارید اما محدودیت دقیق آن بر اساس ظرفیت ۶۰۰ پیکسل است. طبیعتاً برخی حروف فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. حرفی مانند " W " بزرگ از حرف کوچک " i " یا " t " عریض‌تر است. نگاهی به مثال های زیر بیاندازید:

عنوان اول حاوی ۷۷ حرف است که کاملاً نمایش داده شده است زیرا " ittl " در " Littlest " بسیار باریک است و عنوان دارای پایپ " | "  است. عنوان دوم به دلیل استفاده از حروف بزرگ عریض (مانند W) فقط بعد از ۴۲ حرف قطع می شود، و در واقع کلمه بعدی در تگ عنوان نام کامل وب سایت است.
از استفاده از عنوان‌هایی که تمامی حروف آن بزرگ باشند بپرهیزید. ممکن است خواندن آن‌ها برای بازدیدکنندگان سخت باشد و شدیداً تعداد حروفی که گوگل باید نشان دهد را محدود کند.
در ذهن داشته باشید که حتی با وجود محدویت طول معقول ممکن است موتورهای جستجو عنوانی متفاوت از چیزی که شما در نظر گرفته اید را در تگ عنوان شما نمایش دهند. برای مثال ممکن است گوگل برند شما را در عنوان نمایش دهد، مانند :

در اینجا چون گوگل متن را قبل از اضافه کردن برند بریده است (متن پیش از "..." متن اصلی است)، فقط ۳۵ حرف از عنوان اصلی نمایش داده شده است. برای جلوگیری از دوباره نویسی تگ های عنوان خود توسط موتورهای جستجو به اطلاعاتی که در زیر آمده است توجه کنید.
توجه داشته باشید که ممکن است عنوان های طولانی تر برای اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی در برخی موارد بهتر کار کنند، و برخی عنوان ها طبیعتاً طولانی هستند. خوب است که متوجه چگونگی نمایش عنوان خود در نتایج جستجو باشید، اما هیچ مجازاتی برای استفاده از عنوانی طولانی نیست. از قوه داوری خود استفاده کنید و مانند یک بازدید کننده فکر کنید.

۲- کلمات کلیدی سئو را به صورت افراطی استفاده نکنید

اگرچه هیچ مجازاتی برای استفاده از عنوان های طولانی در الگوریتم های گوگل نیست، اگر از کلمات کلیدی بیش از حد در عنوان خود استفاده کنید موجب ایجاد تجربه کاربری بدی می شوید، مانند:
Buy Widgets, Best Widgets, Cheap Widgets, Widgets for Sale
از استفاده از عنوان‌هایی که حاوی لیستی از کلمات کلیدی هستند و تکرار کلمات کلیدی مشابه با تغییرات جزئی بپرهیزید. این عنوان‌ها برای کاربران مخرب است و می‌تواند میان شما و موتورهای جستجو ایجاد دردسر کند. موتورهای جستجو اختلاف نسخ کلمات کلیدی را می‌فهمند و استفاده بی‌رویه از نسخه‌های مختلف کلمه کلیدی در عنوان غیرضروری است.

۳- به هر صفحه عنوانی منحصر به فرد بدهید.

عنوان‌های منحصر به فرد به موتورهای جستجو کمک می کند تا بفهمند که محتوای شما نیز منحصر به فرد و باارزش است و این موجب ایجاد نرخ کلیکی بیشتر می شود. استفاده از عنوان منحصر به فرد برای هر صفحه در مقیاس صدها یا هزاران صفحه غیر ممکن به نظر می رسد، اما CMS مدرن و قالب های کد محور به شما اجازه می دهند تا برای هر صفحه مهم سایت خود عنوان های منحصر به فرد و داده محور ایجاد کنید. برای مثال، اگر هزاران صفحه محصول با پایگاه داده ای از نام ها و دسته بندی ها دارید، می توانید به آسانی از آن داده ها برای تولید عنوان هایی مانند این استفاده نمایید : [Product Name] - [Product Category] | [Brand Name].
از استفاده از عنوان های پیش فرض مانند " خانه " یا " صفحه جدید " خودداری کنید، زیرا ممکن است این عنوان ها موجب شود که گوگل فکر کند از محتوای تکراری در سایت خود (یا حتی سایت های دیگر بر روی وب) استفاده کرده اید. علاوه بر این این نوع عنوان ها تقریباً همیشه موجب کاهش نرخ کلیکی می شوند. از خودتان بپرسید که آیا هیچگاه بر روی صفحه ای با عنوان " بدون عنوان " یا " صفحه محصول " کلیک می کنید؟

۴- کلمات کلیدی مهم را اول به کار برید

طبق تجربه و تست های Moz [عوامل رتبه بندی موتور جستجو]، استفاده از کلمات کلیدی در نزدیکی شروع تگ عنوان تاثیر بیشتری بر روی رتبه بندی های جستجو دارد. به علاوه، تحقیقات تجربه کاربر نشان می دهد که ممکن است مخاطب فقط دو کلمه اول عنوان را نگاه کند. به همین دلیل است که توصیه می کنیم که عنوان ها را در قسمت منحصر به فرد صفحه که ابتدا نمایان می شود قرار دهید (مانند نام محصول). از عنوان هایی که در نمونه زیر آمده است اجتناب کنید:
Brand Name | Major Product Category - Minor Product Category - Name of Product
عنوان هایی مانند این در نگاه اول اطلاعاتی تکراری را نمایش داده و از منحصر به فردی کمی برخوردار هستند. به علاوه اگر موتورهای جستجو عنوانی مانند این را قطع کنند، اکثر قسمت منحصر به فرد آن ناپدید می شود.

۵- از برند (نام تجاری) خود استفاده کنید

اگر برندی شناخته شده و قدرتمند دارید، پس اضافه کردن آن به عنوان می تواند به بالا بردن نرخ کلیکی کمک کند. ما هنوز توصیه می کنیم که نام برند خود را در انتهای عنوان قرار دهید، اما مواردی است که می خواهید بیشتر بر روی نام برند خود تاکید داشته باشید (برای مثال صفحه خانه یا صفحه درباره ). همانطور که قبلاً ذکر شد، ممکن است گوگل به طور خودکار برند شما را در عنوان اضافه کند، پس توجه داشته باشید که در حال حاضر نتایج جستجو چگونه سایت شما را نمایش می دهند.

۶- برای مشتریان خود بنویسید.

در حالی که تگ های عنوان برای سئو بسیار مهم هستند، به یاد داشته باشید که وظیفه اول شما این است که کلیک های بازدید کنندگانی را جذب کنید که قرار است محتوای شما را با ارزش بیابند. هنگامی که در حال ساخت تگ های عنوان خود، بهینه سازی و استفاده کلمات کلیدی هستید واجب است که درباره تمام تجربه کاربری فکر کنید. هنگامی که بازدید کننده صفحه شما را در نتایج جستجو پیدا می کند، تگ عنوان اولین تعامل او با برند شماست، پس باید مثبت ترین و صحیح ترین پیام ممکن را منتقل کند.

چرا گوگل از تگ عنوان من استفاده نمی کند؟

گاهی اوقات ممکن است گوگل عنوانی را نشان دهد که با تگ عنوان شما مطابقت ندارد. این ناامیدکننده است اما هیچ راهی برای مجبور کردن آنها به استفاده از عنوان تعریف شده توسط شما وجود ندارد. هنگامی چنین اتفاقی می افتد می توان چهار توجیه ارائه داد :

۱- عنوان شما پر از کلمات کلیدی است.

همانطور که در بالا مطرح شد، اگر سعی کنید تا عنوان خود را با کلمات کلیدی بیش از حد پر کنید (که گاهی بیش-بهینه سازی نامیده می شود)، ممکن است گوگل بخواهد آن را بازنویسی کند. به دلایل بسیار، عنوان خود را طوری بازنویسی کنید که برای کاربران جستجو قابل استفاده تر باشد.

۲- عنوان شما متناسب با جستجو نیست.

اگر صفحه شما مطابق با جستجویی است که به خوبی در عنوان نشان داده نشده است، ممکن است گوگل بخواهد عنوان شما را بازنویسی کند. این کار ضرورتاً چیز بدی نیست، هیچ عنوانی دقیقاً مطابق با جستجو نیست، اما اگر عنوان شما برای جستجوی های مطلوب و با حجم زیاد رد شود، برای مطابقت بهتر با کلمات کلیدی و اهداف جستجو  آن را بازنویسی کنید.

۳- عنوان جایگزین دارید.

در برخی موارد، اگر صفحه شما دارای داده عنوان جایگزین مانند تگ های متا برای فیسبوک یا توییتر است، ممکن است گوگل استفاده از آن ها را ترجیح بدهد. دوباره، این لزوماً چیز بدی نیست، اما ایجاد عنوانی ناخواسته می کند، ممکن است بخواهید داده عنوان جایگزین را بازنویسی کنید.

۴- یک فهرست DMOZ قدیمی دارید

موتورهای جستجو در مواردی نادر عنوانی از DMOZ را استفاده می کنند (که به عنوان پروژه دایرکتوری باز شناخته می شود). اگر عنوان نمایش داده شده در جستجو با تگ عنوان شما مغایرت دارد اما با فهرست DMOZ مطابقت دارد، می توانید جایگزین آن را توسط ربات تگ NOODP  که شبیه نمونه زیر است، مسدود کنید :

<meta name="robots" content="noodp">

ربات های متا موضوعی فنی هستند، اما اگر شاهد نمایش عنوانی ناشناخته در نتایج جستجو هستید، جستجویی سریع درباره DMOZ برای تجارت خود کنید. با این کار ممکن است خود را از سر درد نجات دهید.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.