Schema.org (که اغلب Schema نامیده می شود) واژه ای معنایی در دنیای تگ ها (میکرو داده ها) است که می توانید برای بهبود نحوه خواندن و نمایش صفحه تان در نتایج جستجو (SERP) آن را به HTML خود اضافه کنید. در این مقاله آموزش سئو به این موضوع خواهیم پرداخت.

نمونه کد

<div itemscope itemtype="https://schema.org/Book">

<span itemprop="name">

Inbound Marketing and SEO: Insights from the Moz Blog

</span>

<span itemprop="author">

Rand Fishkin

</span>

</div>

 

داده های ساختاریافته Schema.org چیست؟

Schema.org نتیجه همکاری گوگل، بینگ، یاندکس و یاهو برای فراهم آوردن اطلاعاتی است که به درک این موتورهای جستجو در فهمیدن محتوای شما و نشان دادن بهترین نتایج جستجو کمک می کند. اضافه کردن نشانه گذاری Schema در HTML نحوه نمایش سایت شما در صفحه نتایج جستجو (SERP) را با استفاده از بالا بردن غنای متن واره های (توضیحات متا) نمایش داده شده در زیر عنوان صفحه (تگ عنوان) بهبود می بخشد.

برای مثال اولین نتیجه جستجو در تصویر بالا هم شامل رتبه بندی ستاره ای و هم تاریخ انتشار است که هر دوی این ها را می توان با استفاده از Schema اضافه کرد. نمونه دوم فاقد متن واره ای غنی است و به جای آن یا توضیحات متا و یا دیگر اطلاعات انتخاب شده توسط گوگل را نمایش می دهد. جهت بازنگری متن واره ای غنی باید از کد زیر استفاده کنید :

<div itemprop="aggregateRating" itemscope itemtype="https://schema.org/AggregateRating">
  <span itemprop="ratingValue">[Aggregate rating given]</span>
stars –
<span itemprop="reviewCount">[Number of reviews]</span>
reviews
</div>

 

جهت تولید کد خود می‌توانید از کمک یار نشانه گذاری داده ساختاری گوگل (Structured Data Markup Helper) استفاده کنید:

تفاوت میان Schema ، داده میکرو ، داده های ساختاریافته

داده ساختاری سیستمی برای جفت کردن یک نام با یک مقدار است که به طبقه بندی و فهرست بندی محتوای شما توسط موتورهای جستجو کمک می کند. داده میکرو فرمی از داده ساختاری است که با HTML5 کار می کند. Schema.org پروژه ای است که مجموعه ای خاص از تعاریف پذیرفته شده برای تگ های داده میکرو را مهیا می کند.

آیا Schema جایگزین Open Graph می شود؟

Open Graph نوعی نشانه گذاری است که برای تجزیه و تحلیل اطلاعاتی مانند نشان دادن تصاویر یا توضیحات توسط فیسبوک استفاده می شود. Schema حاوی لیستی با جزئیات تر از گزینه ها نسبت به Open Graph است. می توان آن ها را با هم استفاده کرد، اما نمی توان از Open Graph به جای Schema استفاده کرد.

بهترین شیوه های سئو Schema

انواع آیتم هایی که توسط Schema توضیح داده شده است.

می توان از داده ساختاری برای نشانه گذاری همه انواع آیتم ها از محصولات گرفته تا رویداد ها و دستورالعمل های آشپزی استفاده کرد. این کار اغلب برای فراهم کردن اطلاعات بیشتر درباره موارد زیر است :

  • کارهای خلاقانه
  • رویدادها
  • سازمان ها
  • افراد
  • مکان ها
  • محصولات

لیستی کامل از آیتم ها که می توان آن ها را توسط Schema نشانه گذاری کرد در اینجا موجود است.

هر اطلاعاتی خواصی دارد که می توان برای توصیف آیتم ها با جزئیات بیشتر از آن ها استفاده کرد. برای مثال، کتابی که در دسته بندی ” کار خلاقانه ” وجود دارد می تواند دارای خواص ” نام (عنوان) “، ” نویسنده “، ” تصویرگر “، ” isbn ” و غیره … باشد، که استفاده از این خواص به این بستگی دارد که تا چه اندازه می خواهید آیتم خود را توصیف کنید.

به طور مشابه، یک ” رویداد ” می تواند در دسته‌بندی های مختلفی از ” رویداد تجاری ” گرفته تا ” رویداد تئاتر ” دسته بندی شود.

موتورهای جستجویی که از Schema استفاده می کنند.

Schema توسط گوگل، بینگ، یاهو و یاندکس شناسایی می شود. مشخص نیست که آیا دیگر موتورهای جستجو از این نشانه گذاری برای تغییر در نمایش نتایج جستجو استفاده می کنند یا خیر.

تاثیر داده های ساختار یافته بر روی رتبه بندی ها

اینکه آیا داده ساختاری بر روی رتبه بندی ها تاثیر می گذارد یا نه موضوع بسیاری از بحث ها و تجربیات بوده است. تا کنون مدرکی قطعی که ثابت کند این نشانه گذاری باعث بهبود رتبه بندی می شود، به دست نیامده است. اما نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد نتایج جستجویی که متن واره های غنی تری دارند(مانند آن هایی که با استفاده از Schema ساخته شده اند، نرخ کلیکی بهتری نیز کسب می کنند. برای کسب نتایج بهتر از نشانه گذار Schema استفاده کنید تا ببینید مخاطبان شما چگونه به توضیحات متا غنی در نتایج جستجو واکنش نشان می دهند.

استفاده از Schema با داده ساختاری دیگر

می توان Schema را به همراه RDFa و JSON-LD استفاده کرد، اما توسط قالب های میکرو پشتیبانی نمی شود.


به خواندن ادامه بده