Schema.org (که اغلب Schema نامیده می‌شود) واژه‌ای معنایی در دنیای تگ‌ها (میکرو داده‌ها) است که می‌توانید برای بهبود نحوه خواندن و نمایش صفحه‌تان در نتایج جستجو (SERP) آن را به HTML خود اضافه کنید. در این مقاله آموزش سئو به این موضوع خواهیم پرداخت.
نمونه کد

<div itemscope itemtype="https://schema.org/Book">
<span itemprop="name">
Inbound Marketing and SEO: Insights from the Moz Blog
</span>
<span itemprop="author">
Rand Fishkin
</span>
</div>

داده‌های ساختاریافته Schema.org چیست؟

Schema.org نتیجه همکاری گوگل، بینگ، یاندکس و یاهو برای فراهم آوردن اطلاعاتی است که به درک این موتورهای جستجو در فهمیدن محتوای شما و نشان دادن بهترین نتایج جستجو کمک می‌کند. اضافه کردن نشانه‌گذاری Schema در HTML نحوه نمایش سایت شما در صفحه نتایج جستجو (SERP) را با استفاده از بالا بردن غنای متن واره های (توضیحات متا) نمایش داده شده در زیر عنوان صفحه (تگ عنوان) بهبود می‌بخشد.

برای مثال اولین نتیجه جستجو در تصویر بالا هم شامل رتبه‌بندی ستاره‌ای و هم تاریخ انتشار است که هر دوی این‌ها را می‌توان با استفاده از Schema اضافه کرد. نمونه دوم فاقد متن واره‌ای غنی است و به جای آن یا توضیحات متا و یا دیگر اطلاعات انتخاب شده توسط گوگل را نمایش می‌دهد. جهت بازنگری متن‌واره‌ای غنی باید از کد زیر استفاده کنید:

<div itemprop="aggregateRating" itemscope itemtype="https://schema.org/AggregateRating">
  <span itemprop="ratingValue">[Aggregate rating given]</span>
stars –
<span itemprop="reviewCount">[Number of reviews]</span>
reviews
</div>

جهت تولید کد خود می‌توانید از کمک یار نشانه‌گذاری داده ساختاری گوگل (Structured Data Markup Helper) استفاده کنید:

تفاوت میان Schema، داده میکرو، داده‌های ساختاریافته

داده ساختاری سیستمی برای جفت کردن یک نام با یک مقدار است که به طبقه‌بندی و فهرست‌بندی محتوای شما توسط موتورهای جستجو کمک می کند. داده میکرو فرمی از داده ساختاری است که با HTML5 کار می‌کند. Schema.org پروژه‌ای است که مجموعه‌ای خاص از تعاریف پذیرفته شده برای تگ‌های داده میکرو را مهیا می‌کند.

آیا Schema جایگزین Open Graph می‌شود؟

Open Graph نوعی نشانه‌گذاری است که برای تجزیه و تحلیل اطلاعاتی مانند نشان دادن تصاویر یا توضیحات توسط فیسبوک استفاده می‌شود. Schema حاوی لیستی با جزئیات تر از گزینه‌ها نسبت به Open Graph است. می‌توان آنها را با هم استفاده کرد، اما نمی‌توان از Open Graph به جای Schema استفاده کرد.

بهترین شیوه‌های سئو Schema

انواع آیتم‌هایی که توسط Schema توضیح داده شده است.

می‌توان از داده ساختاری برای نشانه‌گذاری همه انواع آیتم‌ها از محصولات گرفته تا رویدادها و دستورالعمل‌های آشپزی استفاده کرد. این کار اغلب برای فراهم کردن اطلاعات بیشتر درباره موارد زیر است :

  • کارهای خلاقانه
  • رویدادها
  • سازمان‌ها
  • افراد
  • مکان ها
  • محصولات

لیستی کامل از آیتم‌ها که می‌توان آن ها را توسط Schema نشانه‌گذاری کرد در اینجا موجود است. هر اطلاعاتی خواصی دارد که می‌توان برای توصیف آیتم‌ها با جزئیات بیشتر از آن ها استفاده کرد. برای مثال، کتابی که در دسته‌بندی "کار خلاقانه" وجود دارد می‌تواند دارای خواص "نام (عنوان)"، "نویسنده"، "تصویرگر"، " isbn " و غیره ... باشد، که استفاده از این خواص به این بستگی دارد که تا چه اندازه می‌خواهید آیتم خود را توصیف کنید.
به طور مشابه، یک "رویداد" می‌تواند در دسته‌بندی‌های مختلفی از "رویداد تجاری" گرفته تا "رویداد تئاتر" دسته‌بندی شود.

موتورهای جستجویی که از Schema استفاده می‌کنند

Schema توسط گوگل، بینگ، یاهو و یاندکس شناسایی می‌شود. مشخص نیست که آیا دیگر موتورهای جستجو از این نشانه‌گذاری برای تغییر در نمایش نتایج جستجو استفاده می‌کنند یا خیر.

تاثیر داده‌های ساختاریافته بر روی رتبه‌بندی‌ها

اینکه آیا داده ساختاری بر روی رتبه‌بندی‌ها تاثیر می‌گذارد یا نه موضوع بسیاری از بحث‌ها و تجربیات بوده است. تا کنون مدرکی قطعی که ثابت کند این نشانه‌گذاری باعث بهبود رتبه‌بندی می‌شود، به دست نیامده است. اما نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد نتایج جستجویی که متن‌واره‌های غنی‌تری دارند مانند آن‌هایی که با استفاده از Schema ساخته شده‌اند، نرخ کلیکی بهتری نیز کسب می‌کنند. برای کسب نتایج بهتر از نشانه گذار Schema استفاده کنید تا ببینید مخاطبان شما چگونه به توضیحات متا غنی در نتایج جستجو واکنش نشان می‌دهند.

استفاده از Schema با داده ساختاری دیگر

می‌توان Schema را به همراه RDFa و JSON-LD استفاده کرد، اما توسط قالب‌های میکرو پشتیبانی نمی‌شود.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.