دستورالعمل‌های ربات‌های متا

دستورالعمل‌های ربات‌های متا (که گاهی تگ‌های متا نیز نامیده می‌شوند) کدهایی هستند که دستورالعمل‌های ردیاب‌ها را برای چگونگی ردیابی یا فهرست‌بندی محتوای یک صفحه وب فراهم می‌کنند. در حالی که دستورالعمل‌های فایل robots.txt پیشنهاداتی را در مورد چگونگی ردیابی صفحات وب سایت ارائه می‌دهند، دستورالعمل‌های ربات‌های متا راه‌کارهای استوارتری را در مورد چگونگی ردیابی و فهرست‌بندی محتوای صفحه در اختیار می‌گذارند. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.
دو نوع دستورالعمل ربات‌های متا وجود دارد: آن‌هایی که بخشی از صفحه HTML هستند (مانند تگ ربات‌های متا) و آن‌هایی که سرور وب به عنوان هدر HTTP ارسال می‌کند (مانند تگ x-robots). معیارهای مشابهی (مانند ردیابی و فهرست بندی دستورالعمل‌هایی مثل noindex و nofollow در مثال بالا که تگ متا فراهم می‌کند) می‌تواند در ربات‌های متا و تگ x-robots استفاده شود و تفاوت در چگونگی ارتباط آن پارامترها برای ردیابی است.

دستورالعمل ‌های متا فرمان‌هایی را درباره چگونگی ردیابی و فهرست‌بندی اطلاعاتی که در یک صفحه وب می‌یابند به ردیاب‌ها می‌دهند. اگر این دستورالعمل‌ها توسط ربات‌ها کشف شوند پارامترهای آن ها پیشنهاداتی قوی را در مورد چگونگی فهرست‌بندی ردیاب‌ها در اختیار آنها می‌گذارند. اما ردیاب‌ها مانند فایل های robots.txt مجبور به دنبال کردن دستورالعمل‌های متای شما نیستند، پس بدیهی است که برخی ربات‌های مخرب وب دستورالعمل‌های شما را نادیده بگیرند.
در زیر پارامترهایی آورده شده که هنگام استفاده از آن‌ها در دستورالعمل‌های ربات های متا توسط ردیاب‌های موتورهای جستجو درک و دنبال می‌شوند. این پارامترها نسبت به حروف حساسیت ندارند اما توجه داشته باشید که ممکن است برخی موتورهای جستجو فقط از زیرمجموعه‌ای از این پارامترها پیروی کنند یا ممکن است با برخی دستورالعمل‌ها به صورت کمی متفاوت‌تر رفتار کنند.

پارامترهای کنترل فهرست‌بندی (Indexation)

Noindex : به موتور جستجو می‌گوید که صفحه را ایندکس نکند.
Index : به موتور جستجو می‌گوید که صفحه را ایندکس کند. توجه کنید که نیازی به اضافه کردن این تگ متا نیست زیرا به صورت پیش فرض وجود دارد.
Follow : حتی اگر صفحه ایندکس نشده باشد، ردیاب باید همه لینک‌های موجود در صفحه را دنبال کند و از لینک اکوییتی به صفحات لینک شده عبور کند.
Nofollow : به ردیاب‌ها می‌گوید که هیچ لینکی را در صفحه دنبال نکنند یا از هیچ لینک اکوییتی عبور نکنند.
Noimageindex : به ردیاب می‌گوید که هیچ کدام از تصاویر موجود در صفحه را فهرست‌بندی نکند.
None : معادل استفاده همزمان از تگ‌های noindex و nofollow است.
Noarchive : موتورهای جستجو نباید لینکی ذخیره شده به این صفحه را در نتایج جستجوی خود نشان دهند.
Nocache : مانند noarchive است اما فقط توسط اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس استفاده می‌شود.
Nosnippet : به موتور جستجو می‌گوید که هیچ متن‌واره‌ای (توضیحات متا) از این صفحه را در نتایج جستجوی خود نشان ندهد.
Noodyp/noydir (که منسوخ شده‌اند) : از استفاده از توضیحات DMOZ به عنوان متن‌واره (توضیحات متا) صفحه در نتایج جستجو جلوگیری می‌کند. اگرچه در اوایل سال ۲۰۱۷ استفاده از DMOZ کنار گذاشته شد و این تگ منسوخ شد.
Unavailable_after : موتورهای جستجو از تاریخی معین به بعد دیگر نباید این صفحه را ایندکس کنند.

انواع دستورالعمل‌های ربات‌های متا

دو نوع عمده از دستورالعمل‌های ربات های متا وجود دارد: تگ ربات‌های متا و تگ x-robots. هر پارامتری که بتوان آن را در تگ ربات‌های متا استفاده کرد می‌تواند در تگ x-robots نیز تعریف شود. درباره دستورالعمل‌های تگ ربات‌های متا و x-robots در پایین صحبت خواهیم کرد.

تگ ربات‌های متا

تگ ربات‌های متا که معمولاً با عنوان " ربات‌های متا " و اصطلاحاً " تگ ربات‌ها " شناخته می‌شود، بخشی از کد HTML صفحه وب است و به عنوان عناصر کد در بخش <head> صفحه وب نمایان می‌شود.

نمونه کد :

<meta name=“robots” content=“[PARAMETER]”>

در حالی که تگ <meta name=“robots” content=“[PARAMETER]”> استاندارد است، همچنین می‌توانید دستوالعمل‌هایی را برای ردیاب‌های خاص با جایگزین کردن ربات‌ها با نام یوزر ایجنتی خاص فراهم کنید. برای مثال جهت هدف قرار دادن دستورالعملی خاص در ربات گوگل باید از کد زیر استفاده کنید:

<meta name=“googlebot” content=“[DIRECTIVE]”>

می‌خواهید از بیش از یک دستورالعمل در صفحه استفاده کنید؟ تا زمانی که آنها رباتی (یوزر ایجنتی) یکسان را هدف قرار داده‌اند، می‌توان دستورالعمل‌های متعدد را در یک دستورالعمل متا جایگذاری کرد، فقط آن ها را توسط ویرگول از هم جدا کنید. برای مثال :

<meta name=“robots” content=“noimageindex,” “nofollow,” “nosnippet”>

این تگ به ربات‌ها می گوید که هیچ تصویری را در صفحه فهرست‌بندی نکنند، هیچ لینکی را دنبال نکنند و هیچ توضیحات متا از صفحه را در نتایج جستجو نشان ندهند.
اگر از تگ ربات‌های متای متفاوتی برای یوزر ایجنت‌های متفاوت استفاده می‌کنید، نیاز دارید تا از تگ های جداگانه برای هر ربات استفاده کنید.

تگ X-robots

در حالی که تگ ربات‌های متا به شما اجازه می‌دهد تا چگونگی رفتار فهرست‌بندی را در سطح صفحه مشخص کنید، می‌توان تگ x-robots را در هدر HTTP برای کنترل فهرست‌بندی تمام یک صفحه و یا هر کدام از عناصر صفحه استفاده کرد. در حالی که می‌توانید از تگ x-robots برای اجرای تمام دستورالعمل‌های فهرست‌بندی یکسان مانند ربات‌های متا استفاده کنید، دستورالعمل تگ x-robots دارای انعطاف و عملکرد بیشتری نسبت به تگ ربات‌های متا است. x-robots مشخصاً اجازه می‌دهد تا از عبارت‌های منظم استفاده کنید، دستورالعمل‌های ردیابی را بر روی فایل های غیر HTML اجرا کنید و پارامترهای خود را سطح جهانی اعمال نمایید.

برای استفاده از تگ x-robots نیاز به دسترسی به هدر .php ، .htaccess یا فایل دسترسی سرور وب سایت خود دارید. از آنجا می توانید تنظیمات تگx-robots  مخصوص به سرور خود را که شامل همه پارامترهاست، اضافه کنید. این مقاله نمونه هایی عالی از تگ x-robots را در صورت استفاده از هر کدام از سه تنظیم ممکن ارائه می دهد.
در اینجا برخی از مواردی را که می توانید از تگ x-robots بهره ببرید آورده‌ایم:

  • کنترل فهرست بندی محتوایی که در HTML نوشته نشده است (مانند فایل فلش یا ویدئو)
  • مسدود کردن فهرست بندی عنصر خاصی از صفحه (مانند تصویر یا ویدئو) و نه تمام صفحه
  • کنترل فهرست بندی در صورتی که دسترسی به HTML صفحه ندارید (مخصوصاً بخش <head>) و یا سایت شما از هدر جهانی استفاده می کند که قابل تغییر نیست.
  • اضافه کردن قوانینی برای امکان فهرست‌بندی کردن یا نکردن صفحه (برای مثال اگر کاربری بیش از ۲۰بار نظر داد صفحه پروفایل او را فهرست‌بندی کن)

بهترین روش‌های سئو با استفاده از دستورالعمل‌های ربات‌های متا

  • همه دستورالعمل‌های متا (ربات ها و غیره ...) زمانی کشف می‌شوند که یک URL ردیابی شود. این بدان معناست که اگر یک فایل txt مانع ردیابی URL شود هر دستورالعمل متای موجود در صفحه (چه در HTML یا هدر HTTP) دیده نخواهد شد و کاملاً نادیده گرفته می شود.
  • در اکثر موارد استفاده از تگ ربات های متا با پارامترهای "noindex, follow " باید به عنوان راهی برای محدود کردن ردیابی یا فهرست بندی و به جای اعمال ممنوعیت ها (disallow) در فایل txt استفاده شود.
  • مهم است که توجه داشته باشید که ردیاب های مخرب احتمالاً دستورالعمل های متا و مانند آن را به طور کامل نادیده می گیرند. این پروتکل مکانیزم امنیتی خوبی را نمی‌سازد.
  • اگر اطلاعات خصوصی دارید که نمی خواهید به صورت عمومی قابل جستجو باشند، نگرشی ایمن تر مانند استفاده از رمز عبور را انتخاب کنید، تا مانع دیدن صفحات محرمانه توسط بازدیدکنندگان شوید.
  • نیازی به استفاده هم زمان از تگ ربات های متا و x-robots در یک صفحه ندارید و انجام آن کاری زائد است.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.