عوامل رتبه بندی صفحه

چگونگی بهینه سازی صفحه شما می تواند تاثیر بسزایی در صلاحیت آن در رتبه بندی داشته باشد؟

عوامل رتبه بندی در صفحه چیست؟

اگر عوامل رتبه بندی در صفحه به خوبی بهینه سازی شده باشند می توانند تاثیر زیادی بر رتبه بندی صفحه شما بگذارند.
مهمترین عوامل داخل صفحه ای که می توانند بر روی رتبه بندی و رنک صفحه شما تاثیر بگذارند :

لطفاً جهت دسترسی به لیست کامل مطالب به صفحه آموزش سئو هوراوب مراجعه نمایید.

محتوای صفحه:

محتوای صفحه چیزی است که آن را در نتایج جستجو با ارزش می کند. چیزی که کاربر برای دیدن آن آمده و فوق العاده برای موتور جستجو اهمیت دارد.
همچنین ایجاد محتوای خوب مهم است. خب، محتوای خوب چیست؟ از دیدگاه سئو، همه محتواهای خوب دو ویژگی دارند. محتوای خوب باید جوابگوی تقاضای کاربر بوده و قابل لینک شدن باشد.

محتوای خوب جوابگوی تقاضای کاربر است :

درست مانند بازارهای جهانی، اطلاعات نیز تحت تاثیر عرضه و تقاضا است. بهترین محتوا، محتوایی است که جوابگوی وسیع ترین تقاضا باشد. ممکن است محتوای سایت شما مانند XKCD comic درباره عرضه جک درباره تکنسین ها باشد و یا مانند یک مقاله ویکی پدیا در پی توضیح Web 2.0. باشد. می تواند یک ویدئو، تصویر، صدا و یا متن باشد، اما باید جوابگوی تقاضایی باشد تا به عنوان یک محتوای خوب شناخته شود.

محتوای خوب قابلیت لینک شدن دارد:

از دیدگاه سئو، اگر محتوای شما قابلیت لینک شدن نداشته باشد هیچ تفاوتی میان بهترین و بدترین محتوا بر روی اینترنت نیست. اگر مخاطب نتواند لینکی به محتوای شما بدهد، بسیار بعید به نظر میرسد که موتورهای جستجو آن را رتبه بندی کنند و در نتیجه محتوا، ترافیک را به سایت مورد نظر هدایت نمی کند. متاسفانه این مورد بیشتر از آن چیزی که فکرش را می کنید اتفاق می افتد. برای مثال: نمایش اسلایدهای تصویر AJAX که محتوا فقط پس از ورود به سیستم قابل دسترسی است، و یا محتواهایی که قابل باز تولید و به اشتراک گذاری نیستند. محتوایی که پاسخگوی تقاضا نبوده و قابل لینک دادن نباشند از دید موتورهای جستجو و برخی مخاطبان بدترین محتواست.

تگ عنوان

تگ های عنوان پس از محتوا، دومین عامل مهم برای سئو داخل صفحه می باشند. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، تگ عنوان را مطالعه فرمایید.

URL

در کنار لینک سازی هوشمندانه داخلی، سئو کارها باید مطمئن شوند که سلسله مراتب دسته بندی وب سایت مورد نظر در URL ها منعکس شده است.
مثال زیر نمونه خوبی از ساختار URL است :
http://www.example.org/games/video-game-history
این URL به وضوح سلسله مراتب اطلاعات مربوط به صفحه را نشان می دهد، (زیرمجموعه تاریخ بازی های ویدیویی در محتوای بازی ها). این اطلاعات برای تعیین ارتباط صفحه وب با موتورهای جستجو است. با توجه به سلسله مراتب دسته بندی، موتورهای جستجو می توانند نتیجه بگیرند که این صفحه به طور کلی به تاریخ مربوط نمی شود بلکه مربوط به تاریخ بازی های ویدیویی می باشد.
این موضوع باعث می‌شود که صفحه مورد نظر داوطلبی ایده آل برای نتایج جستجو مربوط به تاریخ بازی های ویدیویی باشد. همه این اطلاعات را می توان بدون حتی نیاز به پردازش محتوای داخل صفحه، حدس زد.
مثال زیر نمونه بدی از ساختار URL است :
http://www.imdb.com/title/tt0468569
بر خلاف نمونه اول، این URL سلسله مراتب اطلاعات وب سایت را منعکس نمی کند. موتورهای جستجو می توانند ببینند که صفحه مورد نظر مربوط به عنوان هاست ( /title/ ) و بر روی دامنه imdb قرار دارد اما نمی توانند تعیین کنند که صفحه درباره چیست. ارجاع به “tt0468569” هیچ چیزی را که مستقیما  مربوط به موضوع مورد جستجوی مخاطب باشد، نشان نمی دهد. این بدان معناست که اطلاعات ارائه شده توسط URL دارای ارزش بسیار کمی برای موتورهای جستجو است.
ساختار URL مهم است زیرا به موتورهای جستجو کمک می کند تا اهمیت ارتباط کلمات را درک کنند و اضافه شدن این معیار ارتباط، به صفحه مورد نظر ما کمک می کند. این موضوع از دیدگاه متن لنگر نیز کمک کننده است چراکه اگر کلمات کلیدی در URL وجود داشته باشد، احتمال لینک دادن مخاطب با کلمه یا عبارت مرتبط محتمل تر است.

بهترین روش سئو

صفحات محتوا گوشت وب سایت ها هستند و تقریبا همیشه به این دلیل است که بازدید کنندگان به سایت می آیند. صفحات محتوای ایده آل باید راجع به یک موضوع مشخص باشند؛ معمولا یک محصول یا یک هدف فوق العاده مرتبط.
هدف از صفحه وب مورد نظر باید به طور مستقیم در تمام زمینه های زیر بیان شود:

در اینجا مثالی از یک صفحه وب که به خوبی طراحی شده و مورد پسند موتور جستجو نیز هست را داریم که همه عوامل داخل صفحه آن بهینه سازی شده اند.
صفحه ای که عوامل رتبه بندی در آن رعایت شده است
محتوای صفحه در این شکل به چند دلیل خوب است. اول اینکه خود محتوا بر روی اینترنت منحصر به فرد است ( که این باعث ارزشمندی آن برای موتورهای جستجو در رتبه بندی صفحه می باشد ) و پاره ای از اطلاعات مشخص را با عمق زیاد در اختیار ما می گذارد. اگر جستجوگری در مورد دنیای سوپر ماریو سوال داشته باشد به احتمال زیاد این صفحه جواب پرسش های او را خواهد داد.
به غیر از محتوا، این صفحه به خوبی نوشته شده است. موضوع صفحه در تگ عنوان ذکر شده است.
(Super Mario World – Wikipedia, the free encyclopedia) ،URL (http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Mario_World)، محتوای صفحه (عنوان صفحه "دنیای سوپر ماریو" )، رعایت ارتباط بین متن و تصویر در صفحه.
مثال زیر صفحه‌ای است که خوب بهینه سازی نشده است. توجه کنید که چه تفاوت‌هایی با مثال اول دارد.
صفحه ای که عوامل رتبه بندی در آن رعایت نشده است
این شکل نشان می دهد که محتوای صفحه مورد پسند موتورهای جستجو نیست. در حالی که موضوع صفحه (دنیای سوپر ماریو) در برخی عناصر مهم آن حضور دارد (عنوان، تگ، تصویر)، محتوا نسبت به مثال ویکی پدیا دارای قدرت کمتری است و کپی مربوطه در صفحه برای خواننده کمتر مفید است.
توجه کنید که شرح بازی به طور مشکوکی مشابه کپی نوشته شده توسط بخش بازاریابی است."این بار ماریو در بزرگترین ماجراجویی خود یک دوست را با خود آورده است". این زبانی نیست که جستجوگرها از آن استفاده کنند. و این نوع پیام، پیامی نیست که جوابگوی جستجوی مخاطب باشد. این جمله را با اولین جمله صفحه ویکی پدیا مقایسه کنید : " دنیای سوپر ماریو، یک بازی پلتفرم است که توسط نینتندو به عنوان یکی از پرطرفدارترین عناوین برای سیستم سرگرمی سوپر نینتندو طراحی و عرضه شده است".  در مثال ضعیف ما، اطلاعاتی که توسط جمله اول به مخاطب داده می شود این است که کسی یا چیزی به نام ماریو در یک ماجراجویی است که از ماجراجویی قبلی او بزرگتر است (چگونه آن را اندازه گرفتی؟) و یک دوست ناشناس همراه اوست.
مثال ویکی پدیا به مخاطب می گوید که دنیای سوپر ماریو یک بازی است که توسط نینتندو برای سیستم بازی و سرگرمی سوپر نینتندو طراحی و عرضه شده است، که در مثال دوم این اطلاعات را نداریم. نتایج جستجو در گوگل و بینگ صفحه ای که بهتر بهینه سازی شده است را در رتبه بالاتری نشان می دهد.

یک صفحه بهینه سازی شده ایده آل

یک صفحه وب ایده آل باید تمام موارد زیر را انجام دهد:

  • کاملا در ارتباط با یک موضوع مشخص باشد (معمولا یک محصول یا یک شیء)
  • • شامل موضوع در تگ عنوان
   • شامل موضوع در URL
   • شامل موضوع در متن زیر تصویر
   • تکرار چند باره عنوان موضوع در محتوای متن

  • ارائه مطالب منحصر به فرد در مورد یک موضوع خاص
  • لینک بازگشت به صفحه رده
  • لینک بازگشت به صفحه زیر شاخه
  • لینک بازگشت به صفحه اصلی (خانه) که معمولاً با لینک کردن لوگوی وب سایت در سمت چپ بالای صفحه انجام می شود.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.