توضیحات متا

توضیحات متا چیست؟

توضیحات متا ویژگی‌های HTML هستند که خلاصه‌ای کوتاه از صفحات وب را ارائه می‌دهند. بین یک جمله تا یک پاراگراف کوتاه هستند که در زیر لینک‌های قابل کلیک آبی در صفحه نتایج جستجو نشان داده می‌شوند. گرچه، بسته با جستجوی کاربر ممکن است گوگل متن توضیحات متا را از مکان‌های دیگری از وب‌سایت شما بردارد (تا بهتر پاسخ‌گوی جستجوگر باشد). با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.
نمونه توضیحات متا :

نمونه کد

<head> <meta name="description" content="This is an example of a meta description. This will often show up in search results."> </head>

طول بهینه

توضیحات متا می‌توانند با هر طولی باشند، اما گوگل عموماً آن ها را تا ۳۰۰ حرف کوتاه می‌کند (این محدودیت در دسامبر سال ۲۰۱۷ افزایش یافت). بهتر این است که طول توضیحات متا به حد کافی باشد، بنابراین توضیحاتی را توصیه می‌کنیم که بین ۵۰ تا ۳۰۰ حرف باشند. به یاد داشته باشید که طول بهینه بسته به موقعیت تغییر می‌کند، و هدف اولیه شما باید تامین ارزش و جذب کلیک باشد.

قالب بهینه

در حالی که تگ‌های توضیحات متا وابسته به رتبه‌بندی‌های موتور جستجو نیست اما برای به دست آوردن نرخ کلیکی از صفحه نتایج جستجو دارای اهمیت بسیار است. این پاراگراف‌های کوتاه موقعیتی برای مدیر وب است تا محتوای خود را برای جستجوگر تبلیغ کند، و جستجوگر نیز این فرصت را پیدا می‌کند تا ببینید محتوا مرتبط با موضوع جستجوی او هست یا نه.
توضیحات متای یک صفحه باید بصورت هوشمندانه‌ای کلمات کلیدی که مورد هدف آن صفحه است را به کار بگیرد (بصورت طبیعی، فعال و فاقد اسپم خوانده شود)، اما همچنین توضیحی قانع‌کننده باشد تا جستجوگر بخواهد که بر روی آن کلیک کند. توضیحات متا باید مستقیماً مرتبط با صفحه‌ای باشد که درباره آن توضیح می‌دهد و از دیگر صفحات ممتاز باشد.

عامل رتبه‌بندی گوگل

گوگل در سپتامبر ۲۰۰۹ اعلام کرد که نه از توضیحات متا و نه از کلمات کلیدی متا در الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود برای جستجو استفاده نکرده است. هرچند توضیحات متا می‌توانند بر روی CTR یک صفحه (نرخ کلیکی) در گوگل تاثیر بگذارند که این باعث تاثیر مثبت بر روی قابلیت رتبه‌بندی می‌شود. به همین دلیل، انرژی گذاشتن برای توضیحات متا مهم است.

بهترین شیوه های سئو

کپی تبلیغاتی متقاعدکننده‌ای بنویسید.

تگ توضیحات متا در خدمت کارکرد کپی تبلیغاتی است که باعث جذب خوانندگان در صفحه نتایج جستجو می‌شود و بنابراین بخشی مهم و نمایان از بازاریابی جستجو است. نوشتن توضیحی خوانا و متقاعدکننده با استفاده از کلمات کلیدی مهم می‌تواند نرخ کلیکی یک صفحه را بهبود بخشد. برای به حداکثر رساندن نرخ کلیکی در صفحات نتایج جستجو، مهم است که توجه داشته باشیم گوگل و دیگر موتورهای جستجو کلمات کلیدی را در صورت مطابقت با عبارت جستجو شده، در قسمت توضیحات برجسته می‌کنند. این متن برجسته می‌تواند چشمان جستجوگر را به سمت خود جذب کند، بنابراین باید توضیحات خود را تا جای ممکن با عبارات جستجو مطابقت دهید.

کپی تبلیغاتی متقاعد کننده ای بنویسید.

از استفاده از تگ های توضیحات تکراری خودداری کنید.

همانند تگ‌های عنوان، مهم است که توضیحات متا در هر صفحه منحصر به فرد باشد. در غیر این صورت با چیزی شبیه به نمونه زیر در صفحه نتایج جستجو مواجه می‌شوید:
سه صفحه سایت توییتر در نتایج جستجو گوگل به همراه توضیحات متا
یک راه مبارزه با توضیحات متای تکراری اجرای راهی عملی و پویا برای ساختن توضیحات متای منحصر به فرد برای صفحات خودکار است. اگر امکان داشته باشد که برای هر صفحه توضیحی اصلی و منحصر به فرد بنویسید دیگر قابل جایگزین با صفحه دیگر نخواهد بود.

از علامت نقل قول استفاده نکنید.

هر زمان که علامت های نقل قول در HTML توضیحات متا استفاده می‌شود، گوگل توضیحات را در قسمتی که علامت نقل قول آمده است قطع می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است تا تمامی علامت‌های غیرحروف و اعداد را از توضیحات متا حذف کنید. اگر استفاده از علامت نقل قول در توضیحات برای شما مهم است می‌توانید از محتوای HTML به جای علامت نقل قول استفاده کنید تا از کوتاه‌سازی جلوگیری کنید.

گاهی اوقات ننوشتن توضیحات متا نیز خوب است.

اگرچه که منطق قراردادی به ما می‌گوید که نوشتن توضیحات متای خوب عموماً عاقلانه‌تر است تا به موتورهای جستجو اجازه دهیم یک صفحه وب را بخراشند، اما همیشه اینطور نیست. از این قاعده کلی برای فهمیدن اینکه باید توضیحات متا را بنویسید یا نه استفاده کنید:
اگر صفحه‌ای بین یک یا سه عبارت بسیار جستجو شده هدف قرار بگیرد، توضیحات متای خود را طوری بنویسید که این عبارات را هدف قرار داده باشد.
اگر هدف صفحه شما جذب ترافیک طولانی مدت است (حاوی سه کلمه کلیدی یا بیشتر)، عاقلانه‌تر این است که به موتورهای جستجو اجازه دهید خودشان توضیحات متا را برای شما بنویسند. دلیلش ساده است: هنگامی که موتورهای جستجو توضیحات متا را در کنار هم قرار می‌دهند، همیشه کلمات کلیدی و عباراتی که جستجو شده است  را در آن ها نشان می‌دهند. هنگامی که مدیر وب توضیحات متا را در کد صفحه می‌نویسد، ممکن است چیزی که او نوشته دارای ارتباط کمتری از آنچه باشد که توسط موتور جستجو بر اساس عبارت جستجو شده نوشته می‌شود.

هشداری درباره حذف عمدی تگ های توضیحات متا

به یاد داشته باشید که شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک معمولاً از تگ توضیحات متای صفحه برای هنگامی که آن صفحه به اشتراک گذاشته می شود استفاده می کنند. بدون تگ توضیحات متا، سایت های شبکه اجتماعی فقط از اولین متنی که پیدا می کنند استفاده می کنند. بسته به اولین متن موجود در صفحه شما، ممکن است تجربه کاربری خوبی برای مخاطبانی که اولین بار توسط یک شبکه اجتماعی با صفحه شما مواجه می شوند به وجود نیاید.

موتورهای جستجو همیشه از توضیحات متای شما استفاده نمی‌کنند!

در برخی موارد ممکن است موتورهای جستجو توضیحات متایی که مدیر وب در بخش HTML یک صفحه قرار داده است را نادیده بگیرند. زمان وقوع چنین اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی است، اما این زمانی اتفاق می‌افتد که گوگل فکر نمی‌کند که توضیحات متای موجود جواب‌گوی عبارت جستجو شده باشد، پس متن‌واره ای را که مطابقت بیشتری با عبارت جستجو شده دارد از صفحه هدف انتخاب می‌کند.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.