کدهای وضعیت HTTP

کدهای وضعیت HTTP چیست؟

کد وضعیت HTTP پاسخ سرور به درخواست مرورگر است که در این مقاله آموزش سئو به آن می‌پردازیم. هنگامی که از یک وب سایت بازدید می کنید، مرورگر شما درخواستی را به سرور سایت ارسال می کند و سپس سرور با کدی سه رقمی به درخواست مرورگر پاسخ می دهد : کد وضعیت HTTP.
این کدهای وضعیت معادل اینترنتی گفتگوی میان مرورگر شما و سرور هستند. ارتباط میان این دو به این دلیل است که ببینند آیا همه چیز میانشان خوب است یا مشکلی وجود دارد. فهمیدن کدهای وضعیت و چگونگی استفاده از آنها به شما کمک می کند تا خطاهای سایت را به سرعت تشخیص داده تا مدت از کار افتادگی سایت خود را به حداقل برسانید. حتی می توانید برخی از این کدهای وضعیت را برای کمک به دسترسی موتورهای جستجو و کاربران به سایت خود به کار ببرید، برای مثال ریدایرکت ۳۰۱ به ربات ها و کاربران می گوید که صفحه ای به طور دائم به جایی دیگر انتقال داده شده است. اولین رقم کد وضعیت سه رقمی با یکی از پنج عدد ۱ تا ۵ شروع می شود، ممکن است که جهت نشان دادن محدوده کدهای وضعیت آن را بدین شکل ۱xx یا ۵xx ببینید. هر کدام از این محدوده ها کلاس متفاوتی از پاسخ سرور را در بر می گیرند.

کلاس های کد وضعیت رایج

۱xxs پاسخ های اطلاعاتی : سرور از طریق درخواست فکر می کند.
۲xxs موفقیت! درخواست با موفقیت انجام شد و سرور پاسخ مورد نظر را به مرورگر داد.
۳xxs ریدایرکت : به جای دیگری هدایت شده اید. درخواست دریافت شده اما نوعی ریدایرکت وجود دارد.
۴xxs خطاهای مشتری :  صفحه یافت نشد (صفحه ۴۰۴). سایت یا صفحه قابل دسترسی نیستند. (درخواست ارسال شده اما صفحه در دسترس نیست) این خطایی است که از سوی سایت وجود دارد و اغلب زمانی رخ می دهد که یک صفحه بر روی سایت وجود ندارد.
۵xxs خطاهای سرور : شکست. درخواستی معتبر توسط مشتری ارسال شده اما سرور در تکمیل درخواست ناموفق بوده است.

مهمترین کدهای وضعیت سئو

برای هر سئوکار حرفه ای و صاحب سایت مهم است که کدهای وضعیتی را که تاثیر زیادی بر سئو دارند را بفهمد. فرض کنید بر روی سایتی کار می کنید که خطاهای ۵xx زیادی را نمایش می دهد و می خواهید مشکل سرور را حل کنید. خطاهای ۴xx بر روی تجربه بازدیدکنندگان تاثیر می گذارد بنابراین بلافاصله باید درباره هر تغییراتی که در URL های خود داده اید یا صفحاتی که حذف کرده اید، فکر کنید. هنگامی که دلیل مشکل را بفهمید می توانید از یک صفحه ۴۰۴ یا یک ریدایرکت ۳۰۱ قدرتمندی که بازدیدکنندگان را به مکان درستی هدایت کند، استفاده کنید.
یادگیری و به خاطر سپردن همه کدهای وضعیت تاثیرگذار که هر سئوکار باید بداند ارزشمند است.

وضعیت HTTP کد ۲۰۰ - OK

این کد وضعیت شما در حالت عادی هر روزه یا صفحه عملکرد است. بازدیدکنندگان، ربات ها و لینک اکوییتی  از داخل صفحات لینک شده به راحتی گذر می کنند. نیاز به انجام کاری ندارید و می توانید روز خود را با این تصور که همه چیز به خوبی پیش می رود سپری کنید.

کد وضعیت HTTP  ۳۰۱ – ریدایرکت دائمی

ریدایرکت ۳۰۱ زمانی استفاده می شود که نیاز به تغییر مسیر دائمی یک URL به یک URL دیگر باشد. ریدایرکت ۳۰۱ به معنی این است که بازدیدکنندگان و ربات هایی که وارد آن صفحه شده اند باید از URL جدید عبور کنند.  به علاوه لینک اکوییتی – قدرتی که توسط همه بک لینک ها به محتوای شما ، به دست آمده است – نیز از طریق ریدایرکت ۳۰۱ از URL جدید عبور می کند. گوگل می گوید که با همه ریدایرکت های ۳xx به طور برابر رفتار می شود اما تست ها شان دادند که این حرف کاملاً درست نیست. ریدایرکت ۳۰۱ به عنوان روشی قابل ترجیح برای تغییر مسیر دائمی صفحات باقی می ماند.

کد وضعیت HTTP  ۳۰۲ – ریدایرکت موقت

ریدایرکت ۳۰۲ شبیه به ۳۰۱ است که بازدیدکنندگان و ربات ها از طریق آن وارد صفحه ای جدید می شوند، اما ممکن است لینک اکوییتی نتواند از آن عبور کند. توصیه نمی کنیم که از ریدایرکت ۳۰۲ برای تغییرات دائمی استفاده کنید. استفاده از ۳۰۲ها موجب می شود که ردیاب های موتور جستجو با ریدایرکت مانند یک ریدایرکت موقتی رفتار کنند، این بدان معناست که ممکن است نتواند از لینک اکوییتی عبور کند که ۳۰۱ جادویی می تواند.

کد وضعیت HTTP  ۴۰۴ – یافت نشد

این بدان معناست که فایل یا صفحه ای که مرورگر درخواست می کند توسط سرور یافت نشود. ۴۰۴ها نشان نمی دهند که آیا صفحه یا منبع به طور دائمی یا موقتی گم شده اند. می توانید با تایپ یک URL که بر روی سایت شما موجود نیست ببینید که این وضعیت به چه شکل است. حس آن درست مانند برخورد با دیوار است. همان طور که تجربه کرده اید هنگامی که بازدیدکنندگان شما به یک خطای ۴۰۴ برخورد می کنند (اگر خوش شانس باشید) یک بار دیگر شانس خود را امتحان می کنند یا برای یافتن اطلاعات خود به سایت دیگری می روند.
هر سایت صفحاتی دارد که کد وضعیت ۴۰۴ را باز می گردانند. نیازی نیست که این صفحات همیشه تغییر مسیر داده شوند، گزینه های دیگری نیز وجود دارد. تصور غلط رایجی که وجود دارد این است که یکی از بهترین روش های سئو باز گرداندن کد وضعیت ۴۰۴  توسط ریدایرکت ۳۰۱ به صفحه اصلی سایت بر روی دامنه مورد نظر است. در اکثر موارد این ایده بدی است، زیرا می تواند کاربرانی را که نمی توانند تشخیص دهند صفحه وب که سعی در دسترسی به آن داشتند وجود ندارد را گیج کند.
اگر صفحاتی که کد ۴۰۴ را نشان می دهند صفحاتی با قدرت و ترافیک بالا باشند یا URL مشهوری داشته باشند که بازدیدکنندگان و لینک ها سعی در دسترسی به آن دارند باید از ریدایرکت ۳۰۱ برای دسترسی به مرتبط ترین صفحات استفاده کرد. برای مثال اگر صفحه ای در رابطه با کاپ کیک بدون قند دارید که دیگر وجود ندارد باید این URL را از طریق یک ۳۰۱ به صفحه رده دستورالعمل های بدون قند هدایت کنید.
خارج از این موارد ممکن است برای یک URL ضروری باشد کد وضعیت ۴۰۴ را از روی هدفی انجام دهند – این باعث می شود که این صفحات از فهرست بندی و ردیابی مکرر توسط موتورهای جستجو خلاص شوند. همان طور که توسط کنسول جستجوی گوگل پیشنهاد شده است، بهترین تجربه را از طریق یک صفحه ۴۰۴ در اختیار بازدیدکنندگان خود بگذارید. برای مثال، هنگامی که سایت های تجارت الکترونیک محصولاتشان در انبار تمام می شود صفحات ۴۰۴ تولید می کنند، بنابراین این سایت ها داوطلب های فوق العاده ای برای ساخت یک صفحه ۴۰۴ سفارشی تجارت الکترونیکی هستند.

کد وضعیت HTTP  ۴۱۰ – رفته

کد وضعیت ۴۱۰ دائمی تر از ۴۰۴ است؛ و بدان معناست که صفحه رفته است. صفحه دیگر از طریق سرور قابل دسترسی نیست و هیچ آدرس دیگری برای انتقال صفحه به آن در نظر گرفته نشده است. هر لینکی که بر روی سایت خود دارید که به یک صفحه ۴۱۰ اشاره می کند، ربات ها و بازدیدکنندگان را به منبعی مرده هدایت می کند، بنابراین اگر آن ها را دیدید هر ارجاعی یا لینکی به آن ها را از محتوای خود حذف کنید.

کد وضعیت HTTP  ۵۰۰ - خطای داخلی سرور

به جای اینکه مشکل از صفحات گم شده یا پیدا نشده باشد این کد وضعیت نشان می دهد که مشکلی با سرور وجود دارد. کد وضعیت ۵۰۰ یک خطای سرور کلاسیک است و دسترسی به سایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد. بازدیدکنندگان انسانی و ربات ها گم می شوند و لینک اکوییتی شما راه به هیچ جایی نمی برد. موتورهای جستجو سایت هایی را ترجیح می دهند که به خوبی حفظ شده اند، پس یک بررسی در مورد این کدهای وضعیت انجام دهید و به محض اینکه با آن ها برخورد کردید، مشکلشان را حل کنید.

کد وضعیت HTTP  ۵۰۳ – سرویس در دسترس نیست

پاسخ ۵۰۳ نوع متفاوتی از ۵۰۰ است، و بدین معناست که سرور در دسترس نیست. از هر کسی (انسان یا غیره) درخواست می شود که بعداً دوباره مراجعه کند. این وضعیت می تواند در نتیجه بارگذاری بیش از حد سرور یا تعمیر سرور به صورت موقتی رخ دهد. کد وضعیت ۵۰۳ این اطمینان را به موتورهای جستجو می دهد که می توانند به زودی باز گردند زیرا صفحه یا سایت فقط برای مدت زمان کوتاهی از دسترس خارج شده است.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.