دامنه

دامنه چیست؟

نام‌های دامنه، آدرس‌های اینترنتی منحصربه فرد وب‌سایت‌ها هستند که توسط انسان قابل خواندن است. این نام‌های دامنه از سه بخش تشکیل شده‌اند: یک دامنه سطح بالا (که گاهی اوقات پسوند دامنه نیز نامیده می­‌شوند)، یک نام دامنه (یا آدرس IP) و یک زیردامنه انتخابی. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.
بخش های یک نام دامنه
ترکیب نام دامنه و دامنه سطح بالا با عنوان "دامنه ریشه" شناخته می‌­شود. "http://" بخشی از URL صفحه است اما جز نام دامنه نیست و با عنوان "پروتکل" شناخته می‌شود. بیایید نگاهی نزدیک به این عناصر داشته باشیم:

دامنه سطح بالا

دامنه سطح بالا (TLD) اصطلاحی رسمی برای پسوندی است که در انتهای نام یک دامنه پدیدار می­شود. برخی از نمونه­ های دامنه­ سطح بالا بدین قرار است :

  • .com
  • .net
  • .org
  • .edu

در حالی که احتمالاً با تمامی این TLDهای ذکر شده در بالا آشنا هستیم، در واقع ۱٫۰۰۰ TLD گوناگون وجود دارد که وب ­مسترها می­توانند هر کدام را بخواهند از میان آن­ها انتخاب کنند. مثلاً .book ، .clothing ،  .dog و .lifeinsurance ، همچنین TLDهایی وجود دارد که مربوط به کشورها و مناطق خاصی هستند مانند: .uk کشور انگلستان (United Kingdom)  یا .dk کشور دانمارک (Denmark) این TLDهای مختص به کشورها و برخی مناطق با عنوان دامنه­ های سطح بالای با کد کشوری یا ccTLD ها شناخته می­‌شوند.

نام دامنه

نام دامنه بخش دوم سلسله مراتب دامنه است (پس از دامنه سطح بالا). نام­‌ های دامنه بر روی TLD های خاص (که دامنه ریشه نامیده می­شوند و در پایین در موردشان گفته خواهد شد) از ثبت ­کنندگان دامنه خریداری شده و مکان منحصر به فرد یک وب سایت را نشان می­‌دهند. در نمونه ­های زیر نام­ های دامنه به صورت برجسته نشان داده شده ­اند:

  • example.org
  • https://moz.com
  • blogspot.com

موتورهای جستجو استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه با به عنوان عامل رتبه بندی در نظر می­‌گیرند (که وجود دامنه ­هایی مانند where-to-buy-the-best-donuts-in-Seattle.com را توجیه می‌­کند). اما درباره بهینه ­سازی دامنه ریشه خود برای موتورهای جستجو با احتیاط گام بردارید زیرا الگوریتم گوگل با دامنه­ هایی که پر از کلمات کلیدی شده و دقیقاً مطابق کلمات جستجو، انتخاب شده­ اند ؛ مبارزه می‌­کند.
اگر سعی در انتخاب نام دامنه دارید، به این مقاله "چگونه نام دامنه خود را انتخاب کنیم" نگاهی بیاندازید.

دامنه ریشه

در حالی که اصطلاح دامنه ریشه در اصل در متن DNS (سرورهای نام دامنه) ساخته شده است، معمولاً به ترکیب یک نام دامنه منحصر به فرد با یک دامنه سطح بالا (پسوندها) دامنه ریشه می‌­گویند که یک آدرس وب ­سایت کامل را تشکیل می‌­دهد. دامنه ریشه بالاترین صفحه در سلسله مراتب وب ­سایت شما است (که احتمالاً صفحه اصلی شما نیز هست). صفحات تک یا زیردامنه­ ها از دامنه ریشه ساخته می‌­شوند و URL هر صفحه باید از نظر فنی شامل دامنه ریشه یکسانی باشد تا بخشی از وب­ سایت شما شود.
نمونه­‌هایی از دامنه ریشه:

  • com
  • net
  • gov

همه صفحات موجود بر روی یک وب­ سایت دامنه ریشه یکسانی دارند و هیچ دو وب­ سایت متفاوتی نمی­‌توانند دامنه­ های ریشه یکسانی داشته باشند.
چون دامنه­ های ریشه نماینده تمامی وب ­سایت­ ها به جای صفحات وب خاص هستند، شمردن دامنه ­های ریشه لینک شده به جای URL های لینک شده (صفحات) راه صحیح‌­تری برای قضاوت در سایز پروفایل لینک داخلی وب­ سایت شماست (به طور کلی دامنه ­های ریشه لینک شده بهتر هستند). ابزارهایی شبیه Link Explorer یا Majestic می‌­توانند تعداد کلی و هویت خاص دامنه­ های ریشه لینک شده به سایت شما را آشکار کنند.

زیردامنه

زیردامنه­ ها سومین سطح سلسله مراتب دامنه هستند و بخش­‌هایی از دامنه­ های سطح بالای بزرگتری هستند. آن­ها در جلوی دامنه ریشه اضافه شده و با یک دوره از نام دامنه جدا می­‌شوند. برای مثال blog.example.com و english.example.com هر دو زیردامنه ­های دامنه ریشه example.com هستند. زیردامنه ­ها را می­توان تحت هر دامنه ریشه‌­ای که وب­ مستر کنترل می­‌کند، ایجاد کرد.
دو نوع زیردامنه متداول:

این­ها همچنین زیردامنه‌هایی هستند که عموماً منجر به خطاهای استانداردسازی می­‌شوند.

بهترین شیوه ­های سئوی دامنه

برای به حداکثر رساندن ترافیک ارجاعی موتور جستجو، مهم است که هر کدام از عناصر زیر را در ذهن خود نگاه دارید:

۱. نام دامنه‌­ای انتخاب کنید که بتوان به راحتی با خاطر سپرد

نام دامنه ­ای انتخاب کنید که کوتاه باشد و یادآوری، تایپ و گفتن آن نیز آسان باشد. این کار برای تبلیغات دهان به دهان و بازدیدکنندگانی که می­‌خواهند مستقیماً وارد دامنه شما شوند با ارزش است و در فرایند روان بودن نیز موثر است. فرایند روان بودن شناختی ضمنی است که به عنوان یک مفهوم به یاد می­‌آوریم و وابستگی مثبتی با چیزهایی که می­‌توانیم به آسانی بیان کنیم یا در موردشان فکر کنیم دارد که شامل قابلیت تلفظ در ذهن ما می­‌شود. پس از انتخاب نام­‌ های دامنه ­ای که شامل اعداد و دیگر حروف غیر استاندارد، املای غیرمعمول یا بیشتر از ۱۵ حرف است، خودداری کنید. به دلیل اعتماد روز افزون موتورهای جستجو به قابلیت دسترسی و قابلیت استفاده به عنوان عوامل رتبه بندی، هرچه خواندن یک دامنه (یا URL) برای مخاطب ساده ­تر باشد، برای موتورهای جستجو نیز ساده ­تر است.
مقیاس خوانایی url

۲. هنگامی که معقول است، از کلمات کلیدی عریض استفاده کنید

اگر می­‌توانید از کلمه کلیدی استفاده کنید که نوع تجارت شما را آشکار می­‌کند و در عین حال جذاب، منحصر به فرد و برند پسند است، حتماً انتخابش کنید. اما از نام­ های دامنه­ ای که پر از کلمات کلیدی شده یا هدف آن کلمات کلیدی است جداً خودداری کنید ( مانند best-pancake-pans-for-pancakes.com یا senior-eldercare-retirement-home-finder.com ). همان طور که قبلاً هم گفتیم و دوباره ارزش بیان دارد : در حالی که این نوع نام ­های دامنه زمانی به عنوان عامل رتبه بندی در نظر گرفته می­‌شدند اما گرایش آن­ها در آمیختن به محتواهای کم کیفیت بدان معناست که جستجوگران (و موتورهای جستجو) به این نوع دامنه­ هایی که پر از کلمات کلیدی شده با دیدی منفی نگاه می­‌کنند. علاوه بر این در سال­های اخیر گوگل تغییراتی را در مورد تنزل اولویت بندی سایت­ هایی با دامنه­ های پر شده از کلمات کلیدی که فاقد کیفیت نیز هستند انجام داده است. داشتن یک کلمه کلیدی در نام دامنه هنوز می‌­تواند مفید باشد اما همچنین می­‌تواند منجر به بررسی نزدیکتر و در نتیجه تاثیر منفی بر رتبه بندی موتورهای جستجو شود، بنابراین در این مورد با احتیاط گام بردارید.

۳. در صورت امکان از استفاده از خط تیره اجتناب کنید

اگر نام دامنه شما دو کلمه‌­ای است (مانند www.examplesite.com) ممکن است بخواهید برای قابلیت خوانایی بیشتر بین دو کلمه از خط تیره استفاده نمایید: www.example-site.com. اما در خاطر داشته باشید که استفاده از خط تیره به عنوان رفتار اسپمی شناخته شده و قابلیت خوانایی و به خاطر سپردن آن را کاهش می‌­دهد. به همین دلیل اگر به استفاده از خط تیره نیاز پیدا کردید، نباید از بیش از یک خط تیره استفاده کنید.

۴. از استفاده از دامنه­‌های سطح بالای غیر از .com اجتناب کنید

هنگامی که یک وب مستر دامنه ­ای را ثبت می­‌کند، اغلب امکان خرید دامنه­ های سطح بالای دیگری را نیز دریافت می‌­کند. برای به حداکثر رساندن ترافیک مستقیم به یک دامنه، حتماً دامنه سطح بالای .com خریداری نمایید. اگر خرید دامنه سطح بالای .com برای نام دامنه ­ای که شما در نظر گرفته ­اید وجود ندارد، پیشنهاد می­‌کنیم که از TLDهایی مانند .net ، .co ، یا ccTLD های شناخته شده استفاده کنید.
علاوه بر این، توصیه می­کنیم وب­ مسترهایی که با مفاهیم سئو آشنا هستند TLDهای کم کیفیتی مانند .biz ، .info ، .ws ، .name و غیره را به منظور افزایش ترافیک خریداری ننمایند. زیرا این TLDها کمتر شناخته شده هستند و اساساً ترافیک کمتری را نسبت به دامنه ­های شناخته شده­ای که حتی غالباً دارای رفتارهای اسپمی هستند، دریافت می‌­کنند.

۵. ترجیح زیرپوشه­‌ها/زیرشاخه‌­ها به زیردامنه­‌ها

موتورهای جستجو معیارهای متفاوتی را برای دامنه­ ها نسبت به زیردامنه ­ها نگاه می­‌دارند – بنابراین حتی اگر خود گوگل اعلام کرد که از دیدگاه رتبه­ بندی با محتواهای موجود در زیردامنه ­ها و زیرشاخه ­ها به صورت یکسان رفتار می‌­شود، هنوز توصیه می­شود که وب­ مسترها محتواهایی که دارای ارزش لینکی هستند (مانند وبلاگ­‌ها) را به جای قرار دادن در زیردامنه ­ها در زیرشاخه‌­ها قرار دهند(برای مثال www.example.com/blog/ به جای blog.example.com).
استثناهای قابل توجه این موضوع سایت ­های با زبان خاص هستند. (برای مثال en.example.com که برای نسخه انگلیسی وب­ سایت استفاده می‌­شود.)

۶. سن دامنه برایتان خیلی اهمیت نداشته باشد

این نکته که سن دامنه (یعنی چه مدت زمانی از ثبت آن می‌­گذرد) عامل سئوی مهمی در رتبه­ بندی آن است، افسانه ­ای بیش نیست. هنگامی که درباره مدت زمان ثبت دامنه از مت کاتز در گوگل سوال کردیم، گفت : " تا آنجا که من میدانم، تا به حال هیچ موتور جستجویی تایید نکرده است که مدت زمان ثبت دامنه به عنوان عاملی برای امتیازدهی در نظر گرفته شود. اگر شرکتی این ادعا را به عنوان یک حقیقت مطرح کند، موجب دردسر است. ممکن است دلیل اولیه برای تجدید یک دامنه این باشد که دامنه اصلی شماست و می­‌خواهید برای مدتی آن را نگه دارید یا تجدید دامنه برای شما آسان­تر و بهتر از استرس داشتن برای منقضی شدن آن است ".
چیزهایی مثل این که چه مدت زمانی از اولین ردیابی وب­ سایت شما یا اولین ضبط لینک­ های داخلی شما می‌­گذرد برای گوگل مهم است (البته با درجات مختلف). با این حال، مت کاتز به ما اطمینان داد که تفاوت میان دامنه­ ای که شش ماه و دامنه ­ای که یک سال است ثبت شده، اصلاً زیاد نیست.

۷. انتقال دامنه­ ها

اگر وب­ مستری نیاز به انتقال دامنه ­ای داشته باشد، چند عامل حیاتی را باید مورد توجه قرار داد. مثلاً باید ریدایرکت­ ها را طوری تنظیم کرد که زیرپوشه­ ها و صفحات محتوایی عمیق به متناظر خود در دامنه جدید هدایت شوند. سئوکارها باید از ریدایرکت کردن همه صفحات یک دامنه به صفحه اصلی (صفحه خانه) دامنه دیگر خودداری کنند.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.