بهینه‌سازی نرخ تبدیل

بهینه‌سازی نرخ تبدیل چیست؟

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) فرایندی روش­مند برای افزایش درصد بازدیدکنندگانی است که اقدام مطلوب ما را در وب ­سایت انجام دهند – یعنی با پر کردن یک فرم تبدیل به مشتری یا کاربر ثابت ما شوند. فرایند CRO فهمیدن چگونگی حرکت کاربران در سایت، اقداماتی که انجام می­ دهند و چیزهایی است که موجب تکمیل نکردن اهداف شما در سایت شوند. در این مقاله آموزش سئو به بررسی بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) خواهیم پرداخت.

تبدیل چیست؟

تبدیل اصطلاحی کلی برای بازدیدکننده­‌ای است که هدف یک سایت را تکمیل کند. اهداف در سایزها و اشکال مختلفی وجود دارند. اگر از وب ­سایت خود برای فروش محصولات استفاده می­‌کنید، هدف اولیه (که با عنوان تبدیل بزرگ شناخته می­ شود) این است که کاربر خریدی را انجام دهد. پیش از اینکه کاربری یک تبدیل بزرگ را تکمیل کند ممکن است تبدیلات کوچکتری مانند عضو شدن در سایت برای دریافت ایمیل اتفاق بیفتد. این­ ها تبدیلات کوچک نامیده می­‌شوند.

نمونه‌هایی از تبدیل

تبدیلات بزرگ

 • خرید محصول از سایت
 • درخواست نقل قول
 • اشتراک سرویس

نمونه‌­هایی از تبدیلات کوچک

 • عضویت برای دریافت لیست­ ها ایمیل
 • ساختن حساب کاربری
 • اضافه کردن محصول به سبد خرید

نرخ تبدیل چیست؟

تقسیم تعداد دفعاتی که یک کاربر هدفی را تکمیل کرده بر ترافیک سایت شما را نرخ تبدیل سایت می­ گویند. اگر کاربری بتواند در هر بازدید خود تبدیل شود (مثلاً با خرید یک محصول) تعداد تبدیل ­ها را بر تعداد جلسات (تعداد دفعات منحصر به فردی که کاربری به سایت شما آمده) تقسیم کنید تا نرخ تبدیل به دست بیاید. اگر اشتراکی را فروختید، تعداد تبدیلات را تقسیم بر تعداد کاربران کنید.
بهینه سازی نرخ تبدیل زمانی اتفاق می­افتد که بازدیدی از سایت شما صورت پذیرد. این متفاوت از بهینه­ سازی تبدیل در سئو یا تبلیغات پولی است چراکه آن­ها تمرکزشان بر روی کلیک­ هایی است که از صفحه نتایج جستجوی ارگانیک به سایت شما هدایت می ­شوند و تعداد کلیک­ هایی که دریافت کرده­ اید و کلمات کلیدی که موجب ترافیک بیشتری شده ­اند را ارزیابی می­ کنند.

چگونه نرخ تبدیل را محاسبه کنیم؟

اگر یک کاربر بتواند هر بار که وارد سایت شما می­شود تبدیل شود:
تصور کنید که مالک یک سایت تجارت الکترونیک مانند " روباتیک راجر " هستید. کاربر در هر جلسه می­تواند خرید جدیدی را انجام دهد. می­خواهیم بهینه ­سازی انجام دهیم که بیشترین خرید ممکن را در پی داشته باشد. اگر کاربری سه بار از یک سایت بازدید کند، سه جلسه خواهیم داشت و سه فرصت برای تبدیل وجود دارد. بگذارید به سه جلسه کاربر خود نزدیکتر شویم تا ببینیم چه اتفاقی می­افتد :
جلسه ۱. بدون تبدیل – کاربر با سایت آشنا شده و در آن پرسه می­زند.
جلسه ۲. کاربر یک آنتن می­خرد. این یک تبدیل است!
جلسه ۳. کاربر برگشته و ست جدیدی از چرخ دنده و چراغ چشمک زن می­خرد – تبدیلی دیگر ! اگرچه که دو آیتم را خریداری کرده است اما یک سفارش منحصر به فرد است که به عنوان یک تبدیل حساب می‌­شود.
برای فهمیدن نرخ تبدیل خود، باید تعداد سفارشات خرید منحصر به فرد را مشخص کرده و آن را بر تعداد کلی جلسات تقسیم کنیم.
برای کاربر فرضی ما، دو بار از سه باری که به سایت ما مراجعه کرده است تبدیل صورت گرفته است :
نرخ تبدیل 66٪
برای پیدا کردن نرخ تبدیل سایت خود باید تعداد تمامی سفارشات منحصر به فرد خود را تقسیم بر تعداد کلی جلسات کنید.

محاسبه نرخ تبدیل توسط جلسات:

نرخ تبدیل 10٪ 
کاربری که فقط یک بار بتواند تبدیل شود
فرض کنید که صاحب سایت دیگری هستیم – جعبه دنده راجر. سایت ما برای تحویل بخش­‌های ربات، اشتراک ماهانه می­‌‍فروشد. کاربر می­توند دفعات متعددی به سایت باز گردد اما اگر یک بار اشتراک ماهیانه را خریداری کند، امکان تبدیل مجدد او وجود ندارد.
به این مثال توجه کنید :
جلسه ۱. کاربر اولین بار برای جستجوی خدمات وارد سایت می­شود. هیچ تبدیلی صورت نمی‌­پذیرد.
جلسه ۲. کاربر مشترک ماهانه جعبه دنده ما می­شود. تبدیل اتفاق می‌­افتد.
جلسه ۳. کاربر برای خواندن مقالات وبلاگ و پرسه­زنی در سایت باز می­‌گردد.
کاربر در این مثال نمی­‌تواند هر بار که به سایت باز می­‌گردد تبدیل شود. بنابراین به جای نگاه کردن به تعداد جلسات، باید توسط تعداد بازدیدکنندگان موفقیت تبدیل را اندازه‌­گیری کنیم :
نرخ تبدیل 100٪
برای فهمیدن نرخ تبدیل وب­ سایت خود باید تعداد سفارشات منحصر به فرد را به دست آورده و بر تعداد کاربران منحصر به فرد تقسیم کنیم.

محاسبه نرخ تبدیل توسط کاربران منحصر به فرد

پنج راهی که بهینه‌سازی نرخ تبدیل (CRO) برای سئو سودمند است

در حالی که بهینه سازی نرخ تبدیل مستقیماً مربوط به جذب ترافیک ارگانیک وب­ سایت یا رتبه بندی در نتایج موتور جستجو (SERP) نیست، اما فواید روشنی برای سئو دارد :
۱. بهبود بینش مشتری : بهینه سازی نرخ تبدیل می­‌تواند به شما کمک کند تا مخاطبان کلیدی خود را بهتر بفهمید و زبان یا پیامی را پیدا کنید که بهتر جوابگوی نیازهای آن­ها باشد. بهینه سازی نرخ تبدیل به دنبال پیدا کردن مشتریان راستین برای تجارت شماست. دستیابی به افراد بیشتری که تجارت شما را انجام نمی­‌دهند.
۲.ROI بهتر :  نرخ تبدیل بیشتر بدان معناست که از منابعی که دارید بهتر استفاده کنید. با مطالعه در مورد نحوه استفاده بیشتر از تلاش های خود، تبدیلات بیشتری را بدون جذب مشتریان بالقوه بیشتر خواهید داشت.
۳. مقیاس پذیری بهتر : ممکن است رشد مقیاس مخاطبان شما مانند رشد تجارتتان نباشد. بهینه سازی نرخ تبدیل به شما اجازه می­دهد تا بدون تمام شدن منابع و مشتریان بالقوه، رشد کنید. مخاطبان شما نامحدود نیستند. با تبدیل هر چه بیشتر جستجوگرها به خریداران قادر به رشد تجارت خود بدون تمام شدن مشتری­های بالقوه می‌­شوید.
۴. تجربه کاربری بهتر : هنگامی که کاربران احساس کنند که وب­سایت شما سطح بالا و راحت است تمایل دارند که در آن پرسه بزنند. مطالعات CRO نشان می­‌دهد که چه چیزی بر روی وب­سایت شما کار می­کند. با فهمیدن این نکته و گسترش آن قادر به ساخت تجربه کاربری بهتری خواهید بود. کاربرهایی که در سایت شما احساس قدرت کنند بیشتر به آن مشغول خواهند شد و حتی ممکن است برخی از آن­ها از مبلغان برند شما شوند.
۵. بالا بردن اعتماد : برای اینکه کاربر بتواند کارت اعتباری، ایمیل یا هر نوع اطلاعات شخصی خود را به اشتراک بگذارد، باید کاملاً به سایت شما اعتماد داشته باشد. وب­ سایت شما مانند فروشنده شماره یک شماست. سایت شما درست مثل یک تیم فروش داخلی باید حرفه­ای، مودب و برای پاسخ به تمام سوالات مشتریان آماده باشد.

کلید یک بهینه‌سازی موفق

جهت بهینه سازی نرخ تبدیل باید بدانید که کجا، چه چیزی و برای چه کسی بهینه­‌سازی را انجام می­‌دهید.  این اطلاعات سنگ بنای موفقیت در استراتژی­‌های CRO است.
اگر داده‌­ها را جمع ­آوری نکنید، تغییرات را فقط بر اساس احساسات خود انجام می­‌دهید. احساسات خوب است اما تصمیم­‌گیری فقط بر اساس احساسات به جای فرضیات ریشه‌­ای در داده‌­ها می‌­تواند اتلاف زمان و پول تلقی شود.

روش تجزیه و تحلیل

این روش که همچنین با عنوان تجزیه و تحلیل داده­‌های کمی شناخته می‌­شود، اعداد و ارقام دقیقی را در مورد چگونگی رفتار افراد در سایت به شما می‌­دهد. با یک پلتفرم جامع تجزیه و تحلیل وب مانند گوگل آنالیتیکز شروع می­‌کنیم و سپس تبدیلات شما را دنبال خواهیم کرد.
استفاده از CRO بر اساس تجزیه و تحلیل می­‌تواند جوابگوی سوالات مهمی درباره چگونگی تعامل کاربران با سایت شما باشد. تجزیه و تحلیل کمی چنین اطلاعاتی را در اختیار ما می­گذارد :

 • مخاطب از کجا وارد سایت شما می­‌شود، یعنی اولین صفحه­ای که وارد آن می­شود کدام است؟
 • با کدام بخش از سایت شما تعامل بیشتری برقرار می­‌کنند، یعنی در کدام صفحه از سایت شما بیشتر وقت خود را سپری می­‌کنند؟
 • از طریق چه کانال­‌ها و ارجاعاتی وارد سایت شده­‌اند؟ یعنی در کجای سایت شما را پیدا کرده و بر روی لینک آن کلیک کرده‌­اند؟
 • از چه دستگاه‌­ها و مرورگرهایی استفاده می‌­کنند؟
 • مشتریان شما چه کسانی هستند؟ (سن، علائق، جمعیت شناسی)
 • جایی که کاربران مراحل تبدیل خود را رها می کنند کجاست؟ یعنی کاربران در کجا و در طول کدام فعالیت سایت شما را ترک می­‌کنند؟

این اطلاعات به شما می­گوید که باید انرژی خود را در کجا صرف کنید.با گذاشتن انرژی بر روی صفحاتی که کاربران با آن­هان تعامل بیشتری دارند و برایشان ارزشمندتر است، تاثیر وسیعی را مشاهده خواهید کرد.

روش مردم

اگر سایتی بزرگ با محتواهای متنوع دارید که از لحاظ عددی به شما می­‌گوید باید انرژی خود را در کجا صرف کنید، ابتدا تجزیه و تحلیل کمی خود را انجام دهید. اما حالا که می­دانید کاربران چگونه با سایت شما تعامل می‌کنند می­‌توانید نیتی که پشت رفتار آن­هاست را بفهمید. این روش متمرکز بر کاربر که با عنوان تجزیه و تحلیل داده کیفی شناخته می­‌شود، بیشتر ذهنی است. برای اینکه بفهمید از چه کسی باید سوال کنید به داده‌های کمی که در بالا مطرح شد نیاز پیدا خواهید کرد. نمی­توانید سایت را برای همه کاربران بهینه‌­سازی کنید بنابراین آن را برای کاربران ایده­‌آل خود بهینه­‌سازی کنید –این بدان معناست که کاربری را مورد توجه قرار دهید که بیشترین اهمیت را به عنوان مشتری دارد.
راه به دست آوردن این داده ­ها :

 • نظرسنجی در سایت
 • تست کاربری
 • نظرسنجی در مورد رضایت کاربران از سایت

تجزیه و تحلیل کیفی با ارائه اطلاعات در مورد کاربرانی که از طریق بهینه­‌سازی تبدیل شده­‌اند به ما کمک می­‌کند، مانند:

 • چرا کاربران جذب سایت شما شده و تصمیم به بازدید از آن گرفته­ و یا وارد صفحه‌­ای مشخص از سایت شده­‌اند؟ صفحه یا محصولی که درخواست کرده‌­اند چه بوده است؟
 • فکر می‌­کنید سایت شما چه پیشنهاداتی را ارائه می‌­دهد که شما را از رقبای خود متمایز می‌­سازد؟ آیا شرکت شما ویژگی یا خدماتی را ارائه می­‌دهد که خرید از شما را تبدیل به تجربه بهتری کند؟
 • از چه کلماتی برای توصیف محصولات و خدمات شما استفاده شده است و آیا موجب جذب مشتری می­شود؟ مشتریان چگونه محصول یا خدمات شما را برای یک دوست توصیف م‌ی­کنند؟ در واقع، چگونه درباره چیزی که انجام می­‌دهید صحبت می­‌کنند؟

چیزهای مشخصی وجود دارد که داده خام نمی­تواند به شما بگوید که چه چیزی باعث جذب کاربر به سایت شما شده و چگونه باید تجربه آن­ها را بهتر کرد؟ اما هنگامی که این اطلاعات را با داده تحلیلی خود ترکیب می‌کنید، می­توانید درکی بسیار بهتر از صفحات سایت خود و بهترین موقعیت­‌های بهینه‌­سازی آن­ها پیدا خواهید کرد و کاربرانی را که مورد هدف شما هستند بهتر جذب می­‌کنید.

روش نامطلوب

این روش­ها در اشکال زیادی اتفاق می­افتد. برخی از روش­‌های ناکارآمد CROبه قرار زیر است :

 • حدس و گمان­‌ها و احساسات
 • کاری را انجام دهید که رقیب شما انجام می‌­دهد
 • اجرای تغییرات بر اساس نظر افرادی که بیشترین خرید را انجام داده‌­اند

همه این نمونه‌­ها یک چیز مشترک دارند : داده­‌محور نیستند و مانند تیری در تاریکی هستند. بهتر است زمان خود را صرف جمع­‌آوری و تحلیل داده­‌ها کنید تا بتوانید تست­‌های با معنایی را بر اساس دیدی روشن ارائه کنید. هیچ کس دوست ندارد تست­‌هایی را انجام دهد که به شکست منجر می­‌شود.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.