استانداردسازی

تگ استاندارد چیست؟

تگ استاندارد ( "rel canonical" ) راهی برای انتقال این نکته به موتورهای جستجو است که یک URL مشخص نشان دهنده کپی اصلی یک صفحه است. استفاده از تگ استاندارد از مشکل به وجود آمده توسط محتوای یکسان یا تکراری که در URL های گوناگون پدیدار می­‌شود، جلوگیری می‌­کند. به طور کلی تگ استاندارد به موتورهای جستجو می­‌گوید که می­‌خواهید کدام نسخه از یک URL در نتایج جستجو نشان داده شود. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

دلیل اهمیت استاندارد سازی چیست؟

محتوای تکراری موضوعی پیچیده است اما زمانی که موتورهای جستجو URLهای زیادی را با محتوای یکسان (یا بسیار شبیه به هم) ردیابی می‌­کنند، این موضوع می‌­تواند موجب مشکلاتی در سئو شود. اول اینکه اگر ردیاب‌­های جستجو مجبور باشند تا از میان محتواهای تکراری بسیاری عبور کنند ممکن است که محتوای منحصر به فرد شما را از دست بدهند. دوم اینکه محتواهای تکراری در مقیاس بزرگ موجب پایین آمدن قابلیت رتبه بندی شما می­ شوند. نهایتاً اگر محتوای شما رتبه بندی شود ممکن است موتورهای جستجو URL اشتباه را به جای URL اصلی انتخاب کنند. استفاده از استانداردسازی به شما کمک می­‌کند تا محتوای تکراری خود را کنترل کنید.

مشکل با URLها

ممکن است با خود فکر کنید که چرا ممکن است کسی بخواهد صفحه ­ای تکراری ایجاد کند؟ و به این اشتباه بیفتید که استانداردسازی چیزی نیست که بخواهید نگرانش باشید. مشکل این است که ما به عنوان انسان به صفحه مانند یک مفهوم نگاه می‌کنیم، مانند صفحه اصلی. اگرچه برای موتورهای جستجو هر URL منحصر به فرد صفحه‌­ای جداگانه است.
برای مثال، ممکن است ردیاب ­های جستجو از همه راه­ های زیر قادر به رسیدن به صفحه اصلی شما باشند :

  • http://www.example.com
  • https://www.example.com
  • http://example.com
  • http://example.com/index.php
  • http://example.com/index.php?r...

برای انسان همه این URLها نمایانگر یک صفحه است، در صورتی که برای موتور جستجو هر کدام از این URLها صفحه­ ای منحصر به فرد است. حتی در این مثال­ های محدود پنج کپی از یک صفحه اصلی وجود دارد. در واقع این فقط نمونه کوچکی از تغییراتی است که ممکن است با آن مواجه شوید. سیستم­ های مدیریت محتوای مدرن (CMS) و وب سایت ­های داینامیک و کدنویسی جدید این مشکل را دو چندان کرده است. برخی سایت­ ها تگ­ ها را به طور خودکار اضافه می­‌کنند، راه ­های (و URLهای) متعددی را برای دسترسی به محتوای یکسان به کار می­ گیرند و پارامترهای URL را به جستجوها، گونه­ ها، گزینه­ های ارزی و غیره اضافه می‌­کنند. ممکن است هزاران URL تکراری داشته باشید و حتی نتوانید آن­ها را تشخیص دهید.

بهترین شیوه­ های سئو به کار بردن تگ استاندارد

مشکلات محتوای تکراری می­تواند بسیار پیچیده باشد اما در اینجا چند نکته مهم برای استفاده از تگ استاندارد را بیان می­‌کنیم:

۱. تگ ­های استاندارد می­‌توانند خود ارجاعی باشند

اگر یک تگ استاندارد به URL موجود اشاره کند مشکلی نیست. به بیان دیگر اگر URLهای X ، Y و Z نسخه‌­های تکراری و X نسخه استاندارد است، اگر تگ را طوری قرار دهیم که به X در URL X اشاره کند، مشکلی نیست. ممکن است که این موضوع بدیهی به نظر بیاید اما دقیقاً نقطه ­ای است که موجب سردرگمی می­‌شود.

۲. صفحه اصلی خود را استانداردسازی کنید.

امکان وجود صفحات اصلی تکراری بسیار زیاد است و ممکن است کاربران با راه‌های گوناگونی به این صفحه لینک بدهند (که شما نمی‌­توانید این بخش را کنترل کنید). ایده خوبی است اگر یک تگ استاندارد در قالب صفحه اصلی خود قرار دهید تا از مشکلات پیش­ بینی نشده جلوگیری کنید.
صفحه اصلی سایت Moz حاوی یک تگ استاندارد خود ارجاعی است.

۳. بررسی موضعی تگ‌­های استاندارد داینامیک

گاهی اوقات یک کدنویسی بد می­‌تواند مجبورتان کند که تگ‌های استاندارد متفاوتی برای هر نسخه از URL ها بنویسید (که کاملاً موجب از دست رفتن هدف تگ استاندارد می­‌شود). مطمئن شوید که URLهای خود را مخصوصاً در سایت ­های تجارت الکترونیک و CMS محور، نقطه به نقطه بررسی می­‌کنید.

۴. از سیگنال­‌های ترکیب شده اجتناب کنید.

اگر از سیگنال­‌های ترکیب شده استفاده کنید ممکن است موتورهای جستجو از تگ‌های استاندارد اجتناب کنند و یا آن­ها را اشتباه تفسیر کنند. به بیان دیگر، استانداردسازی را به صورت صفحه A ---> صفحه B و سپس از صفحه B ---> صفحه A انجام ندهید. همچنین استانداردسازی را به این صورت انجام ندهید که از صفحه A ---> صفحه B و سپس با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ آن را از صفحه B ---> صفحه A انتقال دهید. همچنین استفاده از تگ­ های استاندارد به صورت زنجیروار خوب نیست (A ---> B، B ---> C،  C ---> D) اگر می­توانید از این کار بپرهیزید. سیگنال­‌های شفاف ارسال کنید، در غیر این صورت موتورهای جستجو را وادار می‌­کنید که انتخاب­‌های بدی را انجام دهند.

۵. در مورد استانداردسازی محتواهای شبیه هم احتیاط کنید.

هنگامی که نام استانداردسازی به میان می‌­آ‌ید، ناخودآگاه فکر به سمت محتواهایی می­رود که دقیقاً یکسان هستند. استفاده از تگ استاندارد برای محتواهای شبیه هم نیز ممکن است (صفحاتی که محتواهای بسیار مشابه دارند)، اما با احتیاط پیش بروید. بحث­‌های زیادی پیرامون این موضوع وجود دارد، اما استفاده از تگ استاندارد برای محتواهای شبیه هم مانند صفحه محصولاتی که فقط از لحاظ قیمت، مکان یا ویژگی­های کوچکی متفاوت هستند، مشکلی ایجاد نمی­‌کند. به یاد داشته باشید که نسخه­‌های غیر استاندارد یک صفحه ممکن است واجد شرایط رتبه ­بندی باشند و اگر صفحات دارای تفاوت­‌های بسیاری باشند موتورهای جستجو تگ را نادیده می­‌گیرند.

۶. استانداردسازی نسخه‌­های تکراری دامنه‌های متقابل

اگر مدیریت دو سایت مختلف را به عهده دارید می­‌توانید از تگ استانداردسازی در دامنه‌­های خود استفاده کنید. بیایید فرض کنیم که شما یک شرکت انتشاراتی هستید که مقالات مشابهی را در سایت های مختلف منتشر می‌کنید. استفاده از تگ استاندارد به شما کمک می­‌کند تا تمرکز قدرت رتبه­ بندی فقط بر روی یک سایت قرار بگیرد. به یاد داشته باشید که استانداردسازی از رتبه بندی سایت­‌های استاندارد نشده جلوگیری می­‌کند، بنابراین از تطبیق این تگ با تجارت خود مطمئن شوید.

۷. مقایسه تگ استاندارد و ریدایرکت ۳۰۱

یکی از سوالات متداول سئو این است که آیا تگ استاندارد مانند ریدایرکت ۳۰۱ از لینک اکوییتی عبور می­کند یا خیر؟ (پیج رنک ، Authority و غیره ...). به نظر می­‌رسد در اکثر موارد این‌چنین است، اما این سوالی خطرناک است. به یاد داشته باشید که این دو راه حل، دو نتیجه جستجوی متفاوت را برای ردیاب‌­های جستجو و بازدیدکنندگان سایت به ارمغان می­‌آورند. اگر صفحه A را به صفحه B از طریق ریدایرکت ۳۰۱ هدایت کنید، بازدیدکنندگان انسانی بدون دیدن صفحه A وارد صفحه B می­‌شوند. اگر از تگ rel-canonical برای هدایت صفحه A به صفحه B استفاده کنید بنابراین موتورهای جستجو خواهند فهمید که صفحه B استاندارد است؛ اما مخاطب می­تواند هر دو صفحه (URL) را مشاهده کند. مطمئن شوید که راه حل شما مطابق با نتیجه ­ای که انتظار دارید باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.