بازاریابی جستجوی محلی چیست؟

به هر کاری بر روی وب که برای ترویج یک تجارت فیزیکی انجام می‌دهید و به ارتباط حضوری با مشتریان ختم می‌شود، بازاریابی جستجوی محلی می‌گویند. این موضوع برای تجارت‌های کوچک و متوسط واقع در یک مکان (SMB) و برندهای تجاری ملی و زنجیره‌ای مصداق دارد. اگر شرکتی چه از طریق ویترین فروشگاه و یا از طریق ارائه خدمات محلی با مشتریان خود ارتباط مستقیم داشته باشد در زیرمجموعه تجارت‌های محلی قرار می‌گیرد و می‌توان مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و مهارت‌ها را برای افزایش قابلیت دیده شدن آن بر روی اینترنت استفاده نمود. این فرایند با عنوان "سئو محلی" یا "بهینه سازی سایت برای موتور جستجوی محلی" شناخته می‌شود. یک سئو محلی خوب فارغ از یک نوع خاص از بازاریابی، بر اساس اطلاعات تجاری شفاف و با استفاده از مجموعه‌ای از روش‌های بازاریابی برای تبدیل برندی ناشناخته به کلمه‌ای محلی و معروف ساخته می‌شود. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

تصویر زیر مروری کلی بر وظایف اصلی است که برای ساخت یک کمپین سئو محلی لازم است.

مبانی هرم بازاریابی جستجو محلی

درک بازاریابی جستجوی محلی

تسلط بر سئو محلی به معنای ساخت بنیادهایی قوی برای دستیابی نهایی به لبه رقابتی است. این عناصر بنیادی در هرم بالا نشان داده شده‌اند. بیایید تا از پایین هرم شروع کرده و یک به یک این وظایف را توضیح دهیم :

رعایت دستورالعمل

راهی که نوع تجارت محلی خود را بر اساس آن تصور و بازاریابی می‌کنید باید بر اساس دستورالعمل‌هایی باشد که بتوانید توسط آن تجارت خود را بر روی گوگل ارائه دهید. لیست تجارت گوگل مهم‌ترین لیستی است که برای شرکت‌تان می‌سازید، شکست در رعایت دستورالعمل‌های گوگل نهایتاً می‌تواند موجب شکست در رتبه‌ بندی و حتی حذف از لیست شود. برای انجام هوشمندانه این کار باید بتوانید تجارت خود را آن‌گونه ببینید که گوگل می‌بیند و از دستورالعمل‌های مناسب پیروی نمایید.

قدرت سایت

سایت شما می‌تواند با گذشت زمان کمی قدرت کسب کند اما همچنین می‌توانید با کسب لینک‌ها و اشارات از منابع مرتبط و با کیفیت این روند را فعالانه تسریع ببخشید. مراقب لینک‌ هایی باشید که از منابع کم کیفیت کسب می‌شوند و سعی در ایجاد تورم در شمارش لینک‌ های غیر مرتبط دارند. بررسی‌های صنعتی نشان می‌دهد که کیفیت و قدرت لینک‌ هایی ( لینک اکوییتی ) که کسب می‌کنید تاثیری عمده بر روی رتبه‌ بندی جستجوی محلی شما دارند.

کیفیت سایت

اگر وب‌ سایت‌تان به سرعت بارگذاری می‌شود، دارای ساختاری معقول است، بر روی همه دستگاه‌ها به درستی بالا می‌آید، حاوی محتوایی با کیفیت است، فاقد بدافزار و دیگر عناصر خرابکار است و برای مخاطب به راحتی قابل استفاده است، اهداف بنیادی کیفیت را رعایت کرده است. هیچ میزانی از بازاریابی برای سایتی با تجربه کاربری (UX) ضعیف وجود ندارد.

بهینه‌سازی سایت

بهینه سازی سایت برای موتور جستجو یا سئو سایت سعی در افزایش قابلیت دیده شدن در نتایج ارگانیک (غیر پولی) موتور جستجو با استفاده از دو روش فنی و خلاقانه است. راهنمای سئو برای مبتدیان این عناصر را برایتان تجزیه و تحلیل کرده است.

همچنین باید آگاه باشید که سئو محلی دارای تمامی مراحل سئو مرسوم به علاوه جغرافیای محلی می‌باشد. به بیان دیگر، وب‌ سایت‌های تجارت محلی فقط بر روی کلمات کلیدی مربوط به محصولات، خدمات و موضوعات تمرکز نمی‌کند بلکه ویژگی‌های مربوط به محل و شهرهایی که تجارت در آن‌جا ارائه خدمات می‌کند نیز مد نظر قرار می‌دهد.

ثبات NAP

NAP مخفف نام، آدرس و شماره تلفن است (name، address، phone number). این سه بخش از داده‌ها هسته اطلاعات تجارت شما را در دنیای جستجوی محلی می‌سازند. ممکن است گاهی با NAP+W نیز مواجه شوید که W در اینجا به معنای آدرس اینترنتی (URL) وب‌ سایت شماست. برای اینکه مصرف کنندگان و موتورهای جستجو بتوانند به داده‌هایی که در رابطه با تجارت شما بر روی اینترنت می‌یابند اطمینان کنند، باید هر تلاشی را برای ثبات NAP+W بر روی وب‌ سایت‌تان و همه پلتفرم‌های شخص ثالث که تجارت شما در آن‌ها لیست شده است انجام دهید.

تناقضات NAP می‌تواند مشتریانی که برایتان سودآور هستند را سر در گم کند. علاوه بر این هنگامی که موتورهای جستجویی مانند گوگل با انواع مختلفی از NAP+W مواجه می‌شوند، اعتمادشان نسبت به داده‌های مربوط به شرکت شما پیدا کم می‌شود و ممکن است این موضوع موجب کاهش رتبه‌ بندی‌های جستجوی محلی شود. برای اجتناب از تناقضات NAP باید همه مکان‌هایی که تجارت شما در آن لیست شده است را بازرسی کرده و هرگونه تغییر را تذکر داده و تصحیح نمایید.

وسعت NAP

یکی از وظایف اصلی سئو محلی کمک به گسترش NAP در سرتاسر اینترنت است. بیشتر این کار به ایجاد استنادهای ساختار یافته (لیست‌های تجارت محلی) بر روی پلتفرم‌های مهمی مانند My Business گوگل، فیسبوک، بینگ، Yelp، ابرصفحات و غیره ... باز می‌گردد. همچنین می‌توانید استنادهایی را بر روی دایرکتوری‌های عمومی که مربوط به جغرافیا و صنعت شماست بسازید. همان‌طور که تجارت شما در حال کسب استنادها/یادآوری‌های ساختار نیافته بر روی پلتفرم‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، سایت‌های خبری و دیگر منابع است، هم‌زمان وسعتNAP  نیز می‌تواند رشد یابد. عقیده بر این است که هر تعداد استناد ساختار یافته و نیافته که کسب کنید تاثیری مثبت بر روی رتبه‌بندی‌های جستجوی محلی دارد زیرا موتورهای جستجو می‌بینند که تجارت شما به طور گسترده‌ای در سر تا سر وب در حال ارجاع داده شدن و توسعه است. می‌توانید تمام این کارها را به صورت دستی انجام دهید یا از ابزارهای راحت‌تری که امکان استنادسازی ساختار یافته خودکار و مدیریت داده‌های محلی فعال را در اختیار شما می‌گذارد استفاده کنید.

کسب گزارش

ممکن است گزارشات مهم‌ترین عامل تاثیرگذار اینترنت برای هر تجارت محلی باشند. تخمین زده شده است که ۹۲% مصرف‌کنندگان گزارشات آنلاین را مطالعه می‌کنند و ۶۸% بیان داشته‌اند که گزارشات مثبت بر روی حس اعتماد آن‌ها نسبت به یک تجارت تاثیر می‌گذارد. هر تجارت محلی نیاز به استراتژی برای تشویق مشتریان به نوشتن گزارش در هر پلتفرمی دارد. کار شما شناخت دستورالعمل‌های هر پلتفرم است بنابراین قوانین را نشکنید و منابع مهم خود را به این محدوده حیاتی از بازاریابی اختصاص دهید. تعداد گزارشاتی که کسب می‌کنید می‌تواند مستقیماً بر روی رتبه‌ بندی‌های جستجوی محلی تاثیر بگذارد، در حالی که نظرات مثبت و منفی در آن گزارشات می‌تواند مستقیماً بر روی درآمد و تبدیلات مشتریان تاثیر بگذارد. در طول دوره حیات تجارت‌تان به دنبال کسب گزارشات مثبت وسیع‌تری خواهید بود.

استراتژیِ انتشار

زمانی که هر تجارت محلی به عرصه وب پا می‌گذارد، به یک ناشر تبدیل می‌شود. ارتباطات با مشتریان می‌تواند شامل محتوای متنی و اصلی وب سایت‌، یک وبلاگ، یک محتوای ویدئویی یا تصویری، پاسخ به گزارشات و شرکت در شبکه‌های اجتماعی باشد. هر چیزی که منتشر می‌کنید باید مشتریان را متعهد کرده و برندتان را در معرض دیدشان قرار بدهد. موتورهای جستجو نه تنها کیفیت محتوا را اندازه‌گیری می‌کنند بلکه راهی که کاربران با محتوا تعامل می‌کنند را نیز اندازه می‌گیرند؛ یعنی محتوایی که تولید می‌کنید باید موجب تعهد کاربر در سطوح بالا شود. به علاوه ممکن است محتوای با کیفیت شما توسط صنعت‌های مرتبط و یا مصرف‌کنندگان به اشتراک گذاشته شود که این باعث ارتقاء تجارت شماست. تا زمانی که شرکت‌تان در زمینه تجارت فعالیت می‌کند باید زمان و خلاقیت خود را وقف توسعه و اجرای استراتژیِ انتشار نمایید.

لبه رقابتی

سه ردیف پایین هرم وظایف بنیادی در یک کمپین عادی سئو محلی هستند. در یک صنعت یا جغرافیای رقابتی، رقبای شما در این بخش‌های اصلی متخصص هستند. اگر می‌خواهید در این رقابت موفق شوید باید نگاهتان فراتر از اصول اولیه باشد. کسب لبه رقابتی در یک بازار شلوغ تلاشی منحصر به فرد را می‌طلبد، تلاشی بر اساس کشف فرصت‌هایی که رقبایتان هنوز آن‌ها را نیافته‌اند.

مدیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای Say می‌گوید که رقبایش ویدئوهایی از سرآشپزهای ماهر که غذاهای محبوب و مرسوم را آماده می‌کنند بر روی YouTube قرار نمی‌دهند زیرا اگر این ویدئوها را تولید کنند، ممکن است بخشی از تجارت‌شان راه خود را از آن‌ها جدا کند. کسانی که آیتم‌های رقابتی را ایجاد می‌کنند نسبت به هر شرکت منحصر به فرد عمل کرده و تاکتیک‌های پیشرفته تجارت را در زمان شکست یک تجارت به کار می‌برند تا لبه‌ای رقابتی ایجاد کنند. اینجاست که نبوغ بازاریابی نقش کامل خود را ایفاء می‌کند.

چه مدت طول می‌کشد تا سئو محلی را یاد بگیرید؟

همان طور که یاد گرفته‌اید، بازاریابی جستجوی محلی تلاش می‌کند تا مصرف‌کنندگان را به یک منطقه جغرافیایی خاص متعهد کند. تقریباً تمامی تکنیک‌های سئو محلی تلاش‌هایی مداوم را می‌طلبند زیرا هر تجارت بر روی رشد پیوسته قابلیت دیده شدن و تشخیصش در یک اجتماع و انجمن خاص سرمایه‌گذاری می‌کند.

می‌توانید در مرکز آموزش سئو با انواع سئو محلی سریع و آسان آشنا شوید. گرچه که اجرای اولیه و مدیریت مداوم این اجزاء نیازمند منابع و زمان است. تعیین مقدا زمان مورد نیاز در این زمینه بسته به قابلیت رقابت‌پذیری صنعت و جغرافیای شما دارد.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.