تنظیم اولویت‌بندی‌ها : کجا باید گزارشات خود را دریافت کنید؟

هنگامی که صاحب یک کسب و کار محلی وارد دنیای گزارشات مشتری می‌شود، باید هفت نکته را به خاطر بسپارد :

با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

۱. تنوع خوب است. با توجه به این که گاهی ممکن است گزارشات فیلتر یا گم شوند، هیچ‌گاه نمی‌خواهید که بر روی یک پلتفرم واحد تمرکز کنید. دریافت گزارشات بر روی پلتفرم‌های متعدد کلیدی برای کمک به مشتریان‌تان است تا بتوانند تجارت شما را پیدا کرده و به آن اعتماد کنند.

۲. مصرف‌کننده‌ها راه را نشان می‌دهند. باید حتماً بر روی پلتفرم‌های گزارش‌نویسی که مشتریان‌تان از آن‌ها استفاده می‌کنند، فعالیت داشته باشید. اگر تجارت خود را به تازگی راه انداخته‌اید، ببینید که رقبای شما بر روی چه پلتفرم‌هایی فعالیت دارند، زیرا ممکن است آن پلتفرم‌ها برای شرکت شما نیز دارای اهمیت باشند.

۳. رتبه‌بندی‌ها بر روی اعتبارتان تاثیر می‌گذارند. پلتفرم‌های گزارش‌نویسی که بالاترین رتبه‌بندی را برای تجارت، صنعت و جغرافیای شما در نتایج موتور جستجو دارند، اولین چیزهایی هستند که مشتریان می‌بینند. این واقعیت نشان دهنده این است که باید نقشی فعال در پاسخ دادن به گزارشات در این سایت‌ها داشته باشید.

۴. مسابقه‌ای در سرعت کسب گزارشات وجود ندارد. کسب تعداد گزارشات بسیار زیاد در مدت زمانی کم نه تنها غیر ضروری است بلکه هوشمندانه هم نیست. موتورهای جستجویی مانند گوگل می‌توانند سرعت دریافت گزارشات را نشان دهند و اگر ناگهان سیل عظیمی از گزارشات به سوی تجارت شما سرازیر شود ممکن است که به عنوان اسپم شناخته شده و پلتفرم همه آن‌ها را فیلتر کند. دریافت گزارشات به تدریج و در طول زمان مطمئن‌تر است.

۵. پلتفرم‌های گزارش‌نویسی یکدیگر را تغذیه می‌کنند. برای مثالYelp   گزارشات خود را به بینگ و یاهو نیز می‌فرستد و این بدان معناست که احساس رضایت یا نارضایتی که در یک پلتفرم به وجود می‌آید به پلتفرم‌های دیگر نیز سرایت می‌کند. سعی کنید در گزارشات برتر سایت‌هایی قرار بگیرید که سایت‌های دیگر را تغذیه می‌کنند و به گزارشات منفی پیش از سرایت به دیگر پلتفرم‌ها رسیدگی نمایید.

۶. گزارشات بخشی از مستندات برتر هستند. گزارشات بخشی کامل از مستندات/لیست‌های تجارت محلی بسیار معتبر هستند. لیست بزرگی که فاقد گزارشات باشد ناقص است.

۷. گزارشات برای مسافران نیز اهمیت دارند. فقط به دلیل اینکه پلتفرمی در شهرتان  بصورت وسیع استفاده نمی‌شود و رایج نیست از آن غفلت نکنید زیرا ممکن است برای بازدیدکنندگان شهرهای دیگر بسیار اهمیت داشته باشد. برای مثال ممکن است Yelp در مینیاپولیس و مینسوتا محبوبیت نداشته باشد اما اگر هتلی بخواهد مسافرانی که از سان‌فرانسیسکو می‌آیند را جذب کند باید حتماً در Yelp حضور داشته باشد زیرا پلتفرمی است که در کالیفرنیا به صورت وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزارشات مربوط به مسافران این مقاله را مطالعه نمایید : خوش‌آمدگویی به همسایگان جدید و مسافران در سئوی محلی.

گام‌های عملی برای تنظیم اولویت‌ها

متخصصان سئوی محلی منابع مفیدی را در مورد سایت‌های گزارش‌نویسی برتر و دستورالعمل‌هایی را نیز در مورد سایت‌های گزارش‌نویسی مختص صنایع منتشر ساخته‌اند . حتماً از این اطلاعات استفاده کنید، اما همان طور که فرایند مدیریت گزارشات را آغاز می‌کنید بهتر است تا نگاهی به دورنمای گزارشات مربوط به تجارت خود داشته باشید. کاری که باید انجام بدهید این است که لیستی از سایت‌های گزارش‌نویسی تهیه کنید که برای مشتریان‌تان و تجارت‌تان بیشترین اهمیت را دارند. در اینجا چند گام عملی را برای شروع فرایند مدیریت گزارشات عنوان می‌کنیم.

بیایید برای تعیین مثال خود تجارتی را به صورت تصادفی انتخاب کنیم تا ببینیم چگونه گزارشات خود را کسب و مدیریت می‌کند. Lupe Tortilla را انتخاب می‌کنیم، یک رستوران مکزیکی زنجیره‌ای که در شهر تگزاس واقع شده است.

گام اول : این تجارت را با وارد کردن نام و شهر در گوگل جستجو کنید. با صفحه‌ای مانند این مواجه می‌شوید:

گام دوم : نتایج را ارزیابی کرده و سندسازی کنید. بدیهی است که چشمگیرترین بخش این صفحه پنل اطلاعات گوگل است که در سمت راست صفحه واقع شده است. بنابراین اولین گام در تنظیم اولویت‌ها کاملاً مشخص است: مالک باید سعی کند تا گزارشات گوگل را کسب و مدیریت کند.

همچنین برخی خصوصیاتی وجود دارد که خود تجارت مستقیماً  کنترل می‌کند (مانند وب‌سایت یا صفحه فیسبوک، که می‌خواهد از سلامت گزارشات در هر دو صفحه اطمینان داشته باشد). سپس با برخی پلتفرم‌های گزارش‌نویسی بزرگ مانند Yelp و TripAdvisor (که هر دو برای رستوران‌ها دارای اهمیت هستند) مواجه می‌شویم. Foursquare پلتفرمی وسیع‌تر است اما در عین حال برای این تجارت بسیار در دید قرار دارد. و در نهایت با پلتفرم‌های مخصوص صنایع مواجه می‌شویم مانند: Zagat (پلتفرمی که گزارشات مربوط به رستوران‌ها را جمع‌آوری می‌کند)، Doordash (شرکتی در زمینه تحویل غذا درب منزل که دارای امکان رتبه‌دهی توسط مشتریان است) و OpenTable (که می‌توان از طریق آن رستوران‌ها را رزرو و گزارشات مربوط به غذا را منتشر کرد).

جستجویی در این زمینه را بر روی دسکتاپ خود انجام دهید و چند صفحه اولیه نتایج جستجوی گوگل را مشاهده کنید، سپس همین جستجو را بر روی موبایل خود انجام داده و ببینید که آیا نتیجه‌ای نمایان می‌شود که در نتایج دسکتاپ نشان داده نشده باشد یا خیر. از آنجایی که ۶۰ درصد جستجوها از طریق دستگاه‌های موبایل انجام می‌شود، حتماً صفحات نتایج جستجوی موبایل را نیز بررسی کنید.

گام سوم : حالا جستجویی وسیع‌تر مانند " رستوران‌های مکزیکی شوگرلند، تگزاس " را انجام دهید. همان فرآیندی که در گام دوم طی کردید را نیز دوباره طی نمایید اما این بار همه وب‌سایت‌های با رتبه بالا که دارای قابلیت گزارش‌نویسی هستند را نیز ارزیابی و ثبت کنید.

نتایج به دست آمده برای این نوع جستجو در صنعت رستوران برای به دست آوردن ۱۰ لیست برتر مناسب است، اما ممکن است در خلال آن با پلتفرم‌های محلی و صنعتی آشنا شوید که بخواهید تجارت خود را بر روی آن لیست کرده و گزارشات خود را در آن‌ها کسب کنید. ممکن است بخواهید کمی در این جستجو عمیق‌تر شوید. احتمالاً بررسی حداقل ۵ صفحه اول نتایج برای پیدا کردن فرصت‌هایی که از آن‌ها غفلت کرده‌اید، ارزشمند خواهد بود.

احتمالاً با هم‌پوشانی‌هایی در این جستجوهای مختلف مواجه خواهید شد. برای مثال، ممکن است دیده شدن Yelp برای همه جستجوهایی که مربوط به رستوران‌ها است نشان دهنده این باشد که این پلتفرم چقدر برای تجارت‌تان اهمیت دارد.

گام چهارم : سپس، رقیب محلی برتر خود را جستجو کنید. سه صفحه اول نتایج را بررسی کنید و همه مکان‌هایی که در موردش گزارش نوشته شده است را ثبت کنید. اگر تجارت‌تان بر روی آن پلتفرم‌ها قرار ندارد، باید قرار بگیرد، زیرا این سایت‌ها پلتفرم‌هایی بسیار فعال برای پایگاه مشتریان شما هستند. در حالی که فرآیند این مرحله را طی می‌کنید، ایده خوبی است تا تعداد گزارشات (یا امتیاز آن‌ها) و احساسات پشت گزارشاتی که مربوط به رقبایتان است را نیز یادداشت نمایید. ممکن است تجارت آن‌ها دارای گزارشات مثبت فراوانی بر روی پلتفرم‌های مهم باشد اما گزارشاتی ضعیف‌تر را بر روی پلتفرم دیگری داشته باشد و این فرصتی برای تجارت شماست تا وارد این رقابت شده و با گزارشات درخشان خود این رقابت را تحت تاثیر قرار دهید.

گام پنجم : برای رند کردن مستندات خود چند جستجوی خلاقانه دیگر را انجام دهید. برای مثال ممکن است جستجویی مانند " گزارشات رستوران‌های مکزیکی " موجب کشف پلتفرم‌های مختص صنعت شود و جستجویی مانند " گزارشات رستوران‌های مکزیکی در شوگرلند " موجب پیدا کردن نتایج مختص یک جغرافیا شود. هر پلتفرمی که دارای قابلیت گزارش‌نویسی بوده و جایی مناسب برای ایجاد لیست به نظر می‌رسد را ثبت کنید.

نکته مهم : اگر قصد دارید تا با گزارشات خود نوسان ایجاد کنید فراموش نکنید که شبکه‌های اجتماعی گنجینه‌ای از احساسات و نظرات مشتری هستند. باید جایی که آن نظرات به اشتراک گذاشته شده‌اند را با توجه به نوع تجارت و جغرافیای خود تجزیه و تحلیل کرده و حضوری فعال در آن‌جا داشته باشید. شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید!

حالا که لیست خود را تهیه کردید ...

در آخر این تمرین باید لیستی از پلتفرم‌های گزارش‌نویسی را در دست داشته باشید که بیشترین تاثیر را بر روی اعتبار آنلاین تجارت‌تان داشته و بیشترین بازدید را در جستجوهای مشتریان دریافت می‌کنند. حالا برای ایجاد طرحی پیرامون کسب گزارشات در پلتفرم‌های مورد نظر خود آماده‌اید. پس شروع کنید!

 

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.