دنیای سئو محلی هنگام به وجود آمدن لیست‌های تکراری از دستورالعمل‌های گوگل پیروی می‌کند :

برای هر کدام از محل‌های تجارت خود چه تحت یک حساب باشند یا تحت چندین حساب باشند، بیش از یک صفحه ایجاد نکنید. در این بخش از آموزش سئو همراه ما باشید.

لیست تکراری چیست؟

هر زمان که دارای بیش از یک لیست بر روی پلتفرمی (مانند My Business گوگل) بودید که یک محتوا (یا تجارت) یکسان را ارائه می‌دهد، به عنوان لیست تکراری شناخته می‌شود. برای مثال لوله‌کشی ABC در سن‌دیگو باید فقط دارای یک لیست My Business گوگل، یک لیستYelp ، یک لیست فیسبوک، یک لیست Superpages و ... باشد. نباید دارای دو لیست بر روی هر کدام از این پلتفرم‌ها باشید.

چه چیزهایی لیست تکراری نیستند؟

اگر لیست‌های اضافی موجود بر روی یک پلتفرم شامل بخش‌های مختلف یک تجارت (مانند داروخانه‌ای در والمارت)، متخصصان مشغول به کار در یک شرکت (مانند وکیلی در یک شرکت حقوقی) یا ساختمان‌های موجود در یک مجموعه (مانند اتاق اورژانش در یک بیمارستان) باشند، تکراری نیستند. این‌ها ارائه تکراری از خود یک تجارت نیستند بلکه اشکال مختلف آن تجارت می‌باشند که هر کدام دارای نام و شماره تلفن مخصوص به خود نیز هستند و گوگل و پلتفرم‌های دیگر می‌توانند بین آن‌ها تفاوت قائل شوند. برای اطمینان از اینکه مدل تجارت شما واجد شرایط استفاده از بیش از یک لیست است حتماً دستورالعمل‌های گوگل در این زمینه را کاملاً مطالعه کنید.

لیست‌های تکراری تجارت محلی از کجا نشأت می‌گیرند؟

تکرارها معمولاً از این سناریوها برمی‌خیزند :

۱. اتوماسیون: به دلیل جریان داده از یک فهرست تجارت محلی به فهرستی دیگر، لیست‌های تکراری که دارای تغییرات کمی هستند، می‌توانند به پلتفرمی واحد منتهی شوند. برای مثال لوله‌کشی ABC می‌تواند منتهی به دو لیست در گوگل شود، چون گوگل این دو را از منابع دیگری برداشته است، یکی را با عنوان لوله‌کشی ABC و دیگری را با عنوان لوله‌کشان ABC لیست می‌کند.

۲. حوادث: ممکن است بدون آگاهی از وجود لیستی برای یک تجارت، تصادفاً لیست دومی را بر روی پلتفرمی ایجاد کنید. اکثر پلتفرم‌ها ابتدا از شما درخواست می‌کنند که پایگاه داده‌های آن‌ها را جستجو کنید تا در صورت وجود لیست مورد نظر شما از اضافه کردن دوباره لیست جلوگیری شود. اما اگر تجارتی نام، آدرس و شماره تلفن خود را تغییر داده باشد ممکن است که نتوانید با وارد کردن داده‌های جدید لیست قدیمی را پیدا کنید. این امر می‌تواند به جای ویرایش و احراز هویت لیست اصلی، موجب ساخت یک لیست تکراری شود. پیشنهاد مطالعه : همه تغییرات NAP خود را پیش از ساخت مستندات محلی پیدا کنید.

۳. تغییرات داده‌ها: اگر تجارتی ادغام شود، نام خود را تغییر دهد، به مکان جدیدی انتقال یابد یا شماره تلفن‌های خود را تغییر دهد، اگر مالک یا بازاریاب به جای ویرایش لیستی که وجود دارد، لیست جدیدی را ایجاد کند، تکرار لیست اتفاق می‌افتد.

۴. اسپم: ممکن است برخی افراد دستورالعمل‌ها را نقض کرده و با امید افزایش قابلیت دیده شدن در نتایج جستجوی محلی، از قصد لیست دومی را ایجاد کنند.

۵. عدم آگاهی: ممکن است کسانی که با این دستورالعمل‌ها و بهترین شیوه‌های انجام آن ناآشنا هستند از قصد لیستی تکراری ایجاد کنند، زیرا از چیزهایی که موجب نقض قوانین می‌شوند خبر ندارند. برای مثال، ممکن است یک لوله‌کش لیستی برای تعمیر آبگرمکن و لیستی برای باز کردن راه‌آب ایجاد کند و از قوانین گوگل در رابطه با ارائه چندین لیست برای یک تجارت بی اطلاع باشد.

چرا لیست‌های تکراری مضر هستند؟

لیست‌های تکراری می‌توانند عواقب منفی متفاوتی داشته باشند، شامل:

۱. گوگل یا دیگر پلتفرم‌هایی که لیست‌های تکراری را حذف می‌کنند، احتمالاً تمام حساب کاربری مورد نظر را به دلیل اسپم بودن جریمه می‌کنند. احراز هویت دو لیست برای یک تجارت نقض دستورالعمل‌های گوگل است، مگر اینکه تجارت‌تان شامل چندین متخصص یا چندین بخش باشد.

۲. گزارشات تخلفی که توسط رقبا یا مصرف کنندگان ارسال می‌شود نیز موجب از بین رفتن یا جریمه لیست‌ها می‌شود.

۳. مصرف‌کنندگانی که توسط اطلاعات غلط موجود در لیست‌های تکراری سر در گم شده‌اند، موجب زیان در ترافیک و درآمد می‌شوند.

۴. به جای اینکه قدرت رتبه‌بندی بر روی یک لیست متمرکز شود، بین لیست‌های متعدد بر روی یک پلتفرم تقسیم می‌شود.

۵. به جای اینکه اکوییتی بر روی یک لیست متمرکز شود، بین لیست‌های متعدد تقسیم می‌شود. [ لینک اکوییتی ]

۶. موتورهای جستجو و مصرف‌کنندگان نمی‌دانند که باید به کدام لیست اعتماد کنند.

۷. مالک تجارتی که سعی در ویرایش یک لیست دارد در حقیقت لیست معتبر اصلی را ویرایش نمی‌کند بلکه در حال ویرایش لیست تکراری است. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ویرایش‌های انجام شده هیچ‌گاه به ثمر نمی‌نشینند.

۸. لیست‌های تکراری در رتبه برتری از لیست‌های اصلی قرار می‌گیرند.

۹. داده‌های غلط موجود بر روی لیست‌های تکراری یک پلتفرم به پلتفرم‌های دیگر سرایت کرده و موجب تکثیر این لیست‌های تکراری می‌شود.

چگونه لیست‌های تکراری را پیدا کنیم؟

بهترین راه برای بررسی لیست‌های تکراری موجود بر روی پلتفرم‌ها استفاده از ابزار رایگانی مانند بررسی لیست Moz است. با وارد کردن نام تجاری و کد پستی به را حتی می‌توانید یک لیست را از نتایج به دست آمده انتخاب کرده و در نوار "لیست‌های تکراری" گزارشات به دست آمده را بررسی کنید.

همچنین می‌توانید از طریق جستجوی دستی متغیرهایی مانند نام تجاری، آدرس و یا شماره تلفن در پایگاه‌های داده اکثر پلتفرم‌ها، ببینید که آیا با بیش از یک لیست مواجه خواهید شد یا خیر.

و نهایتاً هنگامی که با گوگل سر و کار دارید برای پیدا کردن لیست‌های تکراری نیاز دارید تا بهترین شیوه‌های منتشر شده توسط متخصصان را پیدا کرده و بررسی کنید. برای آشنایی بیشتر با بهترین شیوه‌های برخورد با لیست‌های تکراری می‌توانید این مقاله را که مربوط به سال ۲۰۱۷ است مطالعه نمایید. زمانی که می‌خواهید لیست‌های خود را مستقر کنید بهتر است توصیه‌های متخصصان این رشته را مطالعه کنید چراکه تاکتیک‌ها دائماً در حال تغییر هستند. اگر از ابزارهایی مانند بررسی لیست Moz استفاده نکنید و قصد داشته باشید که به صورت دستی به دنبال لیست‌های تکراری بگردید نیاز دارید که حتماً راهنمایی معتبری را در این زمینه مطالعه کنید.

با لیست‌های تکراری باید چه کرد؟

به طور معمول دو گزینه برای مدیریت لیست‌های تکراری دارید :

۱. از طریق پر کردن فرم، تلفن کردن یا ارسال یک ایمیل آن‌ها را از روی پلتفرم‌های مورد نظر خود حذف کنید. هر پلتفرم روش خاص خود را برای اعمال درخواست‌های مربوط به حذف لیست‌های تکراری دارد. ناگفته نماند که این فرآیند در گوگل بسیار پیچیده‌تر است و ما به شما توصیه می‌کنیم که در صورت پیدا کردن یک لیست تکراری در گوگل از بهترین شیوه‌های شناخته شده جاری برای حذف آن‌ها کمک بگیرید زیرا گوگل دائماً در حال به روز رسانی پلتفرم‌ها و تکنولوژی‌های مختلف است و این موجب ایجاد تغییر در روش‌های حذف لیست‌های تکراری نیز می‌شود. این مقاله که مربوط به سال ۲۰۱۷ است جزئیات مدیریت لیست‌های مشکل‌ساز در گوگل را با سناریوهای مختلف بررسی کرده است.

۲. از خدمات خودکار مانند Moz Local برای مدیریت حذف لیست‌های تکراری موجود بر روی پلتفرم‌های بزرگ استفاده کنید. اتوماسیون می‌تواند به شما کمک کند که بخش قابل توجهی از زمان خود را ذخیره نمایید.

شما قادر هستید تا هر نمونه از لیست‌های تکراری موجود بر روی وب که مربوط به تجارت‌تان است را حذف کنید، اما ممکن است این امر در همه موارد امکان‌پذیر نباشد. باید تا آنجا که امکان دارد لیست‌های تکراری را از پلتفرم‌های معتبری که رتبه‌های بالایی به تجارت، صنعت یا جغرافیای شما اختصاص داده‌اند، حذف کنید. با حذف لیست‌های تکراری می‌توانید بر روی رتبه‌بندی‌‍ها، تجربه کاربری، ترافیک و درآمد تاثیری مثبت بگذاریدو این‌ها اهدافی هستند که تاثیر بر روی آن‌ها ارزشمند است.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.