اکثر پلتفرم‌های برتر ساخت لیست تجارت محلی شامل گزارش‌های مصرف‌کننده نیز هستند. لیست‌های شما در این سایت‌ها بدون داشتن برنامه‌ای مستحکم برای دریافت و پاسخ به گزارشات کامل و رقابتی نخواهند بود، اما هر پلتفرمی هنگام مدیریت گزارش‌ها شیوه‌های مناسب با دستورالعمل‌های خود را به کار می‌گیرد. نقض این دستورالعمل‌ها موجب رویارویی با مجازات‌هایی توسط پلتفرم خواهد بود، پس اگر قصد دارید به گزارش‌های مشتریان خود پاسخ دهید باید درک درستی از دستورالعمل‌های هر پلتفرم داشته باشید. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

هدف دستورالعمل‌های گزارش

دستورالعمل‌های گزارش به دو دلیل کلیدی وجود دارند:

۱. برای دفاع از پلتفرم در مقابل محتواهای نامعتبر و کم کیفیت

اگر پلتفرمی مورد اعتماد کاربران خود نباشد، از اطلاعاتی که بر روی پلتفرم ارائه می‌شود استفاده نخواهند کرد. تعداد کمی از بازدیدکنندگان آن را این‌گونه تعبیر می‌کنند که هر میزان که سایت پلتفرم وابسته به پول باشد موجب کاهش درآمد خواهد شد. در نهایت اگر مصرف کنندگان به گزارش‌های ارائه شده در یک پلتفرم اعتماد نداشته باشند، دوام تجارتش به خطر می‌افتد. دستورالعمل‌های گزارش به پلتفرم اجازه می‌دهد که کیفیت و محتوای گزارش‌های ارسال شده بر روی سایت را کنترل کند.

۲. برای دفاع از مصرف‌کنندگان در مقابل محتواهای نامعتبر و تقلبی

پلتفرم‌ها نیاز به این دارند که داده‌هایشان صحیح و دقیق باشند. برای مثال اگر پلتفرم‌ها به صاحبان کسب و کار اجازه دهند که بدون فاش شدن هویتشان برای خودشان گزارش بنویسند، این نه تنها متناقض با منافعشان خواهد بود (چراکه هر شرکتی می‌تواند مطابق با میل خود به خود امتیاز بدهد) بلکه ناقض دستورالعمل‌های FTC نیز خواهد بود که منجر به پیگرد قانونی نیز خواهد شد. راه اندازی دستورالعمل ها و اطمینان از اجرای آنها به پلتفرم‌ها کمک می کند تا از عدم وجود گزارش‌های ناصحیح و نامعتبر برای مصرف کنندگان اطمینان حاصل نمایند. شناخت دستورالعمل‌های پلتفرم‌هایی که بر روی آن‌ها گزارش‌های خود را مدیریت می‌کنید.

برای تجارت‌های محلی نه تنها نیازی اخلاقی بلکه حقوقی نیز هست. عدم رعایت دستورالعمل‌های گزارش پلتفرم‌ می‌تواند پیامدهایی را در جهان بیرون داشته باشد. در سال ۲۰۱۷ یک نمایندگی ماشین به دلیل انتشار گزارش‌های تقلبی و به کار بردن شیوه‌های فریب‌کارانه دیگر ۳٫۶ میلیون دلار جریمه شد. عدم موفقیت در رعایت دستورالعمل‌های پلتفرم می‌تواند منجر به تخریب شهرت شما شود، مثلاً ممکن است پلتفرمی مانند Yelp به دلیل نقض قوانینش شهرت شما را در انظار عمومی لکه‌دار کند. مزایایی که از نقض دستورالعمل‌های گزارش یک پلتفرم به دست می‌آید ارزش ریسک کردن را ندارند.

 

گزارش‌های اسپمی حقیقت دارند.

با وجود عواقب شدیدی که این مقوله به دنبال دارد، اما دارای ابعادی جهانی نیز هست. برخی برندها به آژانس‌هایی پول می‌دهند تا برای ثبت گزارش‌های مثبت درباره آن‌ها و یا ثبت گزارش‌های منفی برای رقبایشان کارمندان خود را در سر تا سر جهان به کار بگیرند. تهدید گزارش‌های منفی می‌تواند در قالبی از تهمت یا جزئی از نتایج رایج شرایط خاص باشند. برای مثال کارمندی که اخراج شده و به دنبال تلافی است یا کارمندی که دارای مشکلات شخصی با کارفرمای خود است.

متاسفانه برخی از پلتفرم‌های گزارش قابل رویت مانند My Business گوگل تلاش‌هایی کردند تا نشان دهند که گزارشات اسپمی و انباشتن آن‌ها واقعیت ندارد. اجرای دستورالعمل‌ها فقط موجب تشویق اسپمرها برای اجرای شیوه‌های آسیب زننده‌شان می‌شود. اگر تجارت شما قربانی گزارشات اسپمی شود برای دفاع از شرکت‌تان به هر شکل ممکن راهنمایی‌های ارائه شده در این مقاله را مطالعه کنید : مبارزه با گزارشات اسپمی – راهنمای کامل برای تجارت‌های محلی.

 

نسبت به دستورالعمل‌های گزارشات هوشمندانه عمل کنید

شما به عنوان یک تجارت محلی باید نسبت به روش‌های عادلانه‌ای متعهد باشید که هم از مصرف‌کننده و هم از شرکت شما محافظت می‌کنند. اولین قدم برای اینکه مطمئن شوید که تصادفاً موجب به وجود آمدن اسپم در پلتفرمی نمی‌شوید این است که دستورالعمل‌های گزارشات تجارت را خوانده و با آن‌ها آشنا شوید. جزئیات در اینجا بسیار اهمیت دارند. برای مثال Yelp به کسب و کارها اجازه نمی‌دهد تا از مشتریان‌شان درخواست ثبت گزارش کنند اما گوگل با این مساله مشکلی ندارد. به همین ترتیب Yelp به کارکنان پیشین یک کسب و کار اجازه نمی‌دهد تا برای آن گزارش بنویسند اما گوگل کسی را که قبلاً برای تجارتی کار می‌کرده است از ارسال گزارشات منع نمی‌کند.

این لیست شما را به سوی شناخت سیاست‌گذاری‌های تجاری پلتفرم‌های گزارش بزرگ راهنمایی می‌کند. برای محافظت از کسب و کار خود در مقابل گزارشات نادرست یک بار این دستورالعمل‌ها را بازبینی کنید.

اگر گزارشاتی را بر روی پلتفرمی مخصوص به مشاغل حرفه‌ای مدیریت می‌کنید (مانند TripAdvisor برای هتل‌ها، FindLaw برای وکیل‌ها)، این لیست به شما کمک می‌کند تا به سرعت دستورالعمل‌های مورد نظر خود را پیدا کنید.

 

مدیریت گزارشات بدون ریسک

در حالی که هیچ کسب و کاری نمی‌تواند امکان هدف قرار گرفتن توسط گزارشات اسپمی را کاملاً غیرمحتمل بداند، می‌تواند گام‌هایی را برای جلوگیری از شناخته شدن به عنوان اسپمر بردارد. صرفنظر از پلتفرم :

  • هیچ‌گاه برای دریافت گزارشات پولی پرداخت نکنید.
  • هیچ‌گاه از کارمندان خود نخواهید که گزارش بنویسند و خودتان نیز این کار را نکنید.
  • هیچ‌گاه برای رقبای خود گزارش منفی ننویسید و از کارمندان‌تان هم نخواهید که چنین کاری کنند.
  • هیچ‌گاه به آژانسی پول پرداخت نکنید تا برایتان گزارش تولید کند.
  • هیچ‌گاه از جانب مشتریان‌تان گزارش ارسال نکنید زیرا گزارش‌ها باید مستقیماً از جانب خود مشتریان و از طریق حساب کاربری خودشان بر روی پلتفرم انجام پذیرد، به جز ارسال رضایت‌نامه‌ها در سایت خودتان که از جانب مشتری و با اجازه او این کار را می‌کنید.

با دنبال کردن این شیوه‌های بنیادی می‌توانید از اکثر اشتباهات بدیهی جلوگیری نمایید اما حتماً وقت بگذارید و دستورالعمل‌های مخصوص به هر پلتفرم که گزارشات خود را بر روی آن‌ها مدیریت می‌کنید، بخوانید. در آخر اینکه کمی سرمایه‌گذاری زمانی می‌تواند تجارت شما را در برابر اشتباهات فاحش محافظت کند.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.