عناصر اصلی لیست‌های محلی

هر زمان که بخواهید یک لیست تجارت محلی ساختار یافته را در گوگل، فیسبوک، Yelp و یا هر جای دیگر ایجاد ‌کنید، باید فرمی را با مشخصات زیر پر نمایید :

۱. عنوان/نام تجاری

۲. آدرس

۳. شماره تلفن

۴. URL وب‌ سایت

۵. دسته‌بندی‌ها

۶. توضیحات

۷. تگ‌ها

۸. پروفایل‌های اجتماعی

۹. تصاویر

۱۰. رسانه‌های اضافی

۱۱. دیگر شماره تلفن‌ها

۱۲. شماره فکس

۱۳. گواهینامه‌ها

۱۴. برندهای همکار

۱۵. فرم‌های پرداخت پذیرفته شده

۱۶. ویژگی‌ها

مهم است بدانید زمانی که بخواهید داده‌های خود را به بهترین شیوه قالب‌بندی کنید گوگل نقش غالب را در جستجوی محلی ایفا می‌کند. می‌توانید دستورالعمل‌های کامل آن‌ها را در اینجا مشاهده کنید. زمانی که می‌خواهید مستندات خود را توسعه دهید باید از این دستورالعمل‌های کلی پیروی کرده تا مطمئن شوید آن‌ها مطابق لیست های My Business گوگل هستند. استثناهایی وجود دارد که آن‌ها را در این مقاله آموزش سئو ذکر خواهیم کرد.
اگر می‌خواهید مستندات خود را به صورت دستی ایجاد ‌کنید باید سندی را ایجاد کرده و همه این جاهای خالی را با اطلاعات دقیق خود از پیش پر کرده باشید و از ثبات و عدم وجود اشتباه در آن‌ها اطمینان حاصل نمایید. حتی اگر از خدمات مدیریت داده‌های محلی خودکار مانند Moz Local استفاده کنید باید همه این اطلاعات را یک بار در فرم مورد نظر پر کنید تا اطلاعات صحیح شما بتوانند در پایگاه داده‌های پلتفرم‌های مختلف بنشینند.

چه چیزی را باید وارد لیست تجارت محلی خود کنید؟

۱. عنوان/نام تجاری

همیشه از نام تجار واقعی خود در این قسمت استفاده کنید. گوگل می تواند نشانه های سطح خیابان را بخواند، بنابراین مطمئن شوید قالب نام خود را طوری استفاده می‌کنید که با نشانه تجاری شما، بازاریابی چاپی شما، لوگوی وب‌ سایت‌تان و نحوه بیان آن هنگام پاسخ دادن تلفن کاملاً تطبیق داشته باشد. کلمات کلیدی اضافی،شرایط جغرافیایی اضافی یا هر تغییرات دیگری را بر نام تجاری خود اعمال نکنید.

برای تجارت‌هایی که دارای چندین محل متفاوت هستند (مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای و نمایندگی‌ها)، نام شهر یا هر تغییر دیگری را بر نام تجاری خود در گوگل یا هر لیست تجارت محلی دیگر اعمال نکنید که البته فیسبوک در این مورد استثناء است. نام‌تان در یک لیست غذاخوری سان‌دیگو و در لیست دیگر غذاخوری‌های ساندیگو نباشد. در همه لیست‌ها از یک نام استفاده کنید مگر اینکه نام تجاری شما دارای نام شهرها و یا تغییرات دیگری است.

فیسبوک با قسمت نام تجاری برخورد متفاوتی دارد. در فیسبوک نمی‌توانید نام یک محل را چند بار در لیست تکرار کنید، بنابراین هنگامی که لیست محلی خود را در فیسبوک برای تجارت‌هایی که در چند محل مختلف فعالیت دارند می‌سازید باید نام شهر یا تغییری دیگر را بر نام تجاری خود اعمال کنید. زیاد در مورد تناقض این لیست با لیست گوگل نگران نباشید. تجارت‌هایی که در محل‌های مختلف فعایت دارند همه در یک مسیر هستند بنابراین در اینجا متحمل هیچ خسارت رقابتی نمی‌شوید.

برای تجارت‌هایی که دارای چندین متخصص هستند (مانند شرکت‌های حقوقی یا مشاورین املاک) از قوانین گوگل پیروی کنید و فقط نام آن متخصص را بدون ذکر نام تخصص در قسمت نام تجاری وارد نمایید.
به بیان دیگر برای نماینده بیمه‌ای که در یک چنین شرکتی کار می‌کند باید فقط نامش را در این قسمت نوشت (برای مثال فرهاد کمالی و نه بیمه ایران : فرهاد کمالی).

این یکی از بهترین شیوه‌های سئو محلی است و این که هر متخصص شماره تلفن مخصوص به خود را دارد مایه اطمینان است. تنها زمانی که می‌توانید نام تجاری خود را در این قسمت وارد کنید زمانی است که برای مثال فرهاد کمالی تنها متخصص مجموعه تجاری شما باشد. برای تجارت‌هایی که در مجموعه‌های خرید بزرگ وجود دارند (مثلاً رستوران مک‌دونالد در مجموعه والمارت) فقط نام تجاری خود را وارد کرده و از وارد کردن نام مجموعه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید بپرهیزید. برای مثال فقط از نام مک‌دونالد استفاده کنید و نه مک‌دونالد شعبه والمارت.

برای تجارت‌های مشترک (مانند رستوران تاکوبل/KFC) نام‌های تجاری هر دو را با یکدیگر ترکیب نکنید. یک لیست مجزا برای هر دو برند در آن مکان بسازید و از نام هر کدام به طور مجزا در هر لیست استفاده کنید. به بیان دیگر یک لیست برای تاکوبل و یک لیست دیگر برای KFC بسازید.

برای تجارت‌های چند بخشی (مانند مرکز خرید خودرو، بیمارستان یا کمپ کالج)، می توانید یک لیست منحصر به فرد برای هر یک از بخش های مربوطه ایجاد کنید. گوگل تصریح می‌کند که هر کدام از این بخش‌ها باید ورودی خود را داشته و دارای دسته‌بندی مربوط به تجارت خود باشند. اطمینان از این که هر کدام شماره تلفن مخصوص به خود را دارند نیز یکی از بهترین شیوه‌های سئو محلی است. در نام‌گذاری این بخش‌ها اجازه دارید که از نام تجاری اصلی خود استفاده نمایید، برای مثال داروخانه والمارت یا بخش رادیولوژی بیمارستان خدمات اجتماعی.

۲. آدرس

همیشه از آدرس واقعی خود بدون هیچ کم و زیادی استفاده کنید (برای مثال از شماره‌های ساختگی استفاده نکنید). آدرس پستی و دفاتر مجازی فاقد کارمند شامل آدرس واقعی شما نیستند و نباید برای آن‌ها لیست‌های تجارت محلی بسازید.
در قسمت آدرس فرم گوگل در خط اول نام خیابان خود و در خط دوم ادامه و یا شماره صندوق پستی خود را بنویسید. این تقریباً شیوه خوبی برای تمامی مستندات است و از قالب‌بندی‌های نامشخص جلوگیری می‌کند.
اگر تجارت شما یک کسب و کار منطقه‌ای(SAB)  است (برای مثال لوله‌کشی یا برق‌کاری، که برای ارائه خدمات باید در محل مشتری حضور یابند) باید هنگام ساخت لیست خود و از طریق فرم گوگل این مسئله را روشن کنید، سپس گوگل آدرس خیابان شما را در لیست‌های زنده خود مخفی می‌کند. برای واجد شرایط بودن در لیست My Business گوگل باید یک آدرس فیزیکی داشته باشید، حتی اگر آدرس خانه‌تان باشد. برای همه شهرهایی که در آن‌ها خدمات ارائه می‌کنید لیست نسازید. فقط لیستی را برای آدرس فیزیکی خود ایجاد کنید، حتی اگر آدرس خانه‌تان باشد.

* نیازی نیست که تجارت‌های منطقه‌ای (SAB) در دیگر پلتفرم‌های تجارت محلی آدرس خود را مخفی کنند، این کار فقط در گوگل صورت می‌پذیرد.

۳. شماره تلفن

در حالی که دستورالعمل‌های گوگل نوعی برتری را برای شماره تلفن‌های دارای کد محلی قائل هستند تا سال‌ها از شماره‌های رایگان نیز پشتیبانی می‌کنند. این کار مخصوصاً برای تجارت‌هایی مانند هتل‌ها مهم است زیرا با اینکه محلی هستند اما مشتریانشان از خارج از شهر هستند، بنابراین داشتن یک شماره تلفن رایگان موجب راحتی است. اگر از یک شماه تلفن رایگان به جای شماره تلفن محلی درلیستMy Business  گوگل استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که در وب‌ سایت‌تان و همه مستندات دیگر خود همواره از آن شماره استفاده می‌کنید.

گوگل از شما می‌خواهد از شماره‌هایی در لیست خود استفاده کنید که مستقیماً به موضوع لیست تجارت محلی متصل شوند (تا اینکه به مرکز تماس متصل شوند).

بسیاری از فرم‌ها به شما اجازه می‌دهند تا یک شماره تلفن جایگزین، یک شماره تلفن رایگان، یک شماره موبایل و در برخی موارد یک شماره اضافی را نیز لیست کنید.

۴. آدرس اینترنتی وب‌ سایت (Website URL)

گوگل تصریح می‌کند که آدرس وب‌ سایتی را در لیست خود بنویسید که مستقیماً به صفحه اصلی تجارت شما می‌رود و از به کار بردن آدرسی که مربوط به پروفایل شبکه‌های اجتماعی و یا هر جای دیگر است خودداری کنید.
در حالی که معمولاً برای تجارت‌هایی که در چند مکان مختلف قرار دارند، دارای چند بخش هستند و یا دارای متخصصان مختلفی هستند آدرس صفحه اصلی را در لیست استفاده می‌کنند، بهتر است از آدرس صفحه مخصوص به هر کدام از نمایندگی‌ها، بخش‌ها یا متخصصان استفاده شود. این کار باعت مجزا شدن موجودیت‌ها شود. اگر از این مدل استفاده می‌کنید، همواره تمامی مستندات خود را به آدرس صفحه مربوط به همان بخش ارجاع دهید. نباید برخی از لیست‌های متخصصان شما به صفحه اصلی لینک بدهند در حالی که برخی دیگر به صفحه مربوط به خودشان لینک داده‌اند.

اینجا محدوده‌ای است که می‌توانید کمی تجربه کسب کنید. شاید متوجه بشوید که اگر همه لیست‌ها به صفحه اصلی اشاره کنند که قدرت بیشتری [ قدرت صفحه ] از دیگر صفحات داخلی سایت دارد در نتیجه موجب افزایش رتبه خواهد شد. البته بدانید رتبه‌ای که به دست می‌آورید ممکن است در قابلیت استفاده انسانی گم شود. مسلماً نمی‌خواهید که کاربری فقط به این دلیل بر روی لیست شما کلیک کند که وارد صفحه مورد نظر خود در سایت شما شود. مباحثه‌ای در بخش صنعت سئو محلی وجود دارد که می‌گوید کدام‌ یک از عوامل رتبه‌ بندی یا قابلیت استفاده باید مشخص کند که مستندات URL شما به کجا اشاره کنند.

۵. دسته‌بندی‌ها (رده‌ها)

اکثر پلتفرم‌های داده تجارت محلی شامل دسته‌بندی‌هایی است که می‌تواند مشخص کنید تجارت شما در کدام دسته‌ها قرار بگیرد. به طور معمول می‌توانید ۱ تا ۱۰ دسته را انتخاب کنید؛ دسته‌بندی مناسب تاثیر عمیقی بر روی رتبه‌‌ها مخصوصاً در گوگل می‌گذارد.
دستورالعمل‌های گوگل شما را تشویق می‌کند که دسته‌هایی را انتخاب کنید که به بهترین وجه تجارت شما را تعریف می‌کنند (برای مثال اتحادیه اعتبار کل دسته بهتری از بانک است) و از تکرار دسته‌ها خودداری نمایید (مثلاً هم از رستوران و هم از رستوران مکزیکی استفاده نکنید). برای نگاهی عمیق‌تر و تکمیل اطلاعات خود درباره استراتژی‌های دسته‌بندی در My Business گوگل این بخش را مطالعه کنید : چرا دسته‌بندی‌های تجارت محلی اهمیت دارند؟

هیچ پلتفرم دیگری دستورالعمل‌هایی به دقیقی و جزئیات گوگل درباره دسته‌بندی‌ها ندارد، اما هنگام دسته‌بندی تجارت خود باید بسیار دقیق عمل کنید. با مشخص کردن اینکه کدام جستجوگرها با تجارت شما مرتبط هستند کار را برای پلتفرم‌ها و موتورهای جستجو بسیار آسان می‌کند.
گاهی ممکن است که تجارتی نتواند دسته‌بندی مناسب خود را در بر روی یک پلتفرم پیدا کند. هنگامی که این موضوع اتفاق بیفتد بهترین شیوه برای انتخاب بهترین دسته ممکن و سپس اعتماد به عناصر دیگر (مانند توضیحات تجارت) شفاف‌سازی ماهیت دقیق خدمات و کالاهای شرکت است.

۶. توضیحات

این قسمت فرصتی است تا متقاعد کننده‌ترین و تاثیرگذارترین عناصر تجارت خود را برجسته کنید، چیزهایی که بتواند مشتری را متقاعد کند تا شما را انتخاب کند. به طور معمول برای ایجاد یک تغییر کوچک در شرکت‌تان چند صد کارکتر در دسترس قرار دارند.
ممکن است بخواهید برای هر پلتفرم یک توضیح منحصر به فرد بنویسید، یا اگر ترجیح می‌دهید می‌توانید توضیحی یکسان را نوشته و در همه مستندات خود منتشر کنید.
در حال حاضر گوگل توضیحات مالک تجارت را در لیست‌های My Business گوگل نشان نمی‌دهد و به جای آن بر توضیح دهندگان سفارشی خود متکی است. با این وجود هنوز هم باید توضیحاتی را در داشبورد My Business گوگل وارد کنید و گوگل آن را خواهد دید، حتی اگر نمایشش ندهد.
اکثر پلتفرم‌های دیگر توضیحاتی که شما ارائه می‌دهید را نشان می‌دهند. چیزهایی که باید در توضیحات خود بر روی آن‌ها تاکید کنید جایزه‌ها، ضمانت‌ها، نزدیکی به مکان‌های شناخته شده یا برندهای مشهور هستند.
اجازه دارید برای غنی‌تر کردن متن از برخی توضیحات استفاده کنید (این شامل هایپرلینک‌ها نیز می‌شود) اما باید از اسپمی شدن اجتناب کنید. توضیحات خود را طوری بنویسید که خواندن آن راحت و روان باشد. اعتقاد بر این است که توضیحات هیچ تاثیری بر روی رتبه‌ بندی‌های جستجوی محلی ندارند اما می‌توانند بر روی نرخ کلیکی تاثیر بگذارند.

۷. تگ‌ لاین

برخی از پلتفرم‌های تجارت محلی بخشی را برای وارد کردن تگ‌ لاین یا شعار دارند. اگر چنین چیزی ندارید حتماً لازم نیست که یکی بسازید، اما برای برندهایی که تگ‌ لاین‌هایشان از طریق رادیو، تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی مشهور شده، پر کردن این قسمت موجب شناخته شدن بهتر توسط مصرف کننده می‌باشد. نمونه‌ای از تگ‌ لاین شناخته شده نایکی است : فقط انجامش بده (Just Do It).

۸. پروفایل‌های اجتماعی

بسیاری از پلتفرم‌ها به شما اجازه می‌دهند که لینک پروفایل‌های اجتماعی خود مانند توییتر، اسنپ‌چت، اینستاگرام، پینترست، گوگل پلاس، فیسبوک و ... را قرار دهید. پر کردن این قسمت ارزشمند است زیرا مصرف‌کنندگان را به فرم‌های دیگری از تجربه کاربری و پشتیبانی مشتری هدایت می‌کند.

۹. تصاویر

گوگل اعلام داشته است که تصاویر تاثیری عمده بر روی نرخ کلیکی لیست تجارت محلی دارند، بنابراین حالا که پلتفرم این فرصت را در اختیار شما گذاشته هوشمندانه است تا جایی که می‌توانید تصاویر باکیفیت آپلود کنید.

هر پلتفرم دستورالعمل‌های خود را دارد، مثلا سایز تصویر یا محتوای تصویر باید چگونه باشد. در اینجا برخی از دستورالعمل‌های گوگل در این زمینه را بیان کردیم، حتماً از آن‌ها پیروی کنید تا هم بهترین نمایش و کیفیت را داشته و هم از عدم قبول آن‌ها جلوگیری کنید.

نهایتاً، همانطور که بسیاری از پلتفرم‌ها به کاربرانشان اجازه می‌دهند که تصاویری از تجارت شما را آپلود کنند، مهم است که پروفایل‌های خود را بر اساسی مشخص پیش ببرید تا مطمئن شوید که تصاویر نامربوط به شما توسط دیگر افراد یا رقبایتان آپلود نمی‌شود.

۱۰. رسانه‌های اضافی

برخی از پلتفرم‌ها به شما اجازه می‌دهند که ویدئوها، منوها و لینک‌ها را با قالب رسانه‌ای استفاده کنید. این امر موجب تجربه کاربری غنی‌تر شده و بر روی نرخ تبدیل تاثیر می‌گذارد.

۱۱. دیگر شماره تلفن‌ها

اکثر پلتفرم‌ها دارای قسمتی برای شماره تلفن‌های رایگان، اضافی یا شماره موبایل می‌باشند که می‌تواند برای گروه‌های مختلف کاربران کمک کننده باشد.

۱۲. شماره فکس

این قسمت مخصوصاً برای تجارت‌هایی که از فکس به عنوان راه ارتباطی معمول خود استفاده می‌کنند مهم است (مثلاً مراکز درمانی که از بیماران جدید خود می‌خواهند تا فرم‌های مربوطه را فکس کنند)، ولی پر کردن این قسمت ضروری نیست.

۱۳. گواهینامه‌ها

اگر ایجاد اعتماد در تجارت‌تان به پروانه‌های کسب یا گواهینامه‌های حرفه‌ای نیاز دارد، حتماً این قسمت را پر کنید.

۱۴. برندهای همکار

اعلام اینکه با چه برندهایی همکاری می‌کنید به ویژه هنگامی که آن برندها به دنبال مشتریان وفادار باشند، موجب می‌شود که مصرف کننده احساس راحتی زیادی کند. پر کردن این قسمت برای خرده‌فروشان بسیار خوب است.

۱۵. فرم‌های پرداخت پذیرفته شده

بسیاری از پلتفرم‌ها به شما اجازه می‌دهند که روش پرداخت خود را از نقدی گرفته تا اعتباری انتخاب کنید. اگر تجارت‌تان تکنولوژی‌های پرداخت مردن را پشتیبانی می‌کند، می‌توانید برای تاثیر بر روی انتخاب مشتریان خود از این قسمت نهایت استفاده را ببرید.

۱۶. ویژگی‌ها

ویژگی‌ها بخش جدیدی در داشبورد My Business گوگل هستند که انتظار می‌رود به تدریج حائز اهمیت شوند. هنگامی که در حال ساخت لیست My Business گوگل خود هستید، ممکن است بتوانید مجموعه‌ای از توضیحات را انتخاب کنید (برای مثال : " خدمات ۲۴ ساعته "، " سرو غذا در آخر شب " یا "دسترسی به ویلچر") که به تعریف بیشتر تجارت شما کمک کند.
زمانی که قسمت ویژگی‌ها در اختیار شما قرار داده شده است بهتر است تا جایی که ممکن است به گوگل (و مصرف‌کنندگان) اجازه دهید تا بیشتر درباره تجارت شما بدانند. توجه داشته باشید که ویژگی‌هایی مانند دنج، راحت و... نمایان‌گر تاثیرات روانی تجارت شماست.

جمع‌بندی

کیفیت، ثبات و گسترش داده‌های تجارت محلی تاثیری مستقیم بر روی رتبه‌بندی‌های محلی موتور جستجو دارد که نهایتاً موجب ایجاد ترافیک وب، ترافیک دامنه و انجام معاملات می‌شود. با توجه به اهمیت این قطعه بنیادی از پازل بازاریابی جستجوی محلی، صرف زمان برای اطمینان از صحت، کامل بودن و قابل کشف بودن لیست‌هایتان در پلتفرم‌های مهم لازم است.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.