دسته‌های تجارت محلی اصطلاحی است که برای تعیین نوع تجارت شرکت شما به کار می‌رود. این دسته‌ها هنگام ساخت لیست تجارت محلی انتخاب می‌شوند. برای مثال یک شرکت حقوقی می‌تواند این دسته‌ را انتخاب نماید : وکالت جنایی، وکالت آسیب‌های شخصی، یا شرکت حقوقی. این روند شبیه به روند انتخاب چاپ شدن آگهی‌تان در صفحات روزنامه است، دسته‌بندی‌های تجارت محلی به موتورهای جستجو می‌گویند که تجارت‌تان مرتبط با چه جستجوهایی است.

هر زمان که یک لیست My Business جدید در گوگل می‌سازید، می‌توانید چگونگی دسته‌بندی تجارت خود را تعیین کنید. برای مثال گوگل به شما اجازه می‌دهد تا ۱۰ دسته‌بندی را از لیست از پیش تعیین شده‌اش انتخاب کنید. شکست در دسته‌بندی تجارت‌ تاثیری منفی بر روی توانایی رتبه‌بندی شرکت‌تان در نتایج جستجوی محلی گوگل دارد.

با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

برای مثال :

فست فود پاپا جونز تحویل پیتزا درب منزل دارد اما نمی‌توان شام را در محل فست‌فود صرف کرد. این تجارت باید به جای استفاده از دسته‌بندی‌های کلی‌تری مانند "رستوران بیرون‌بر" از دسته‌بندی‌هایی مانند "تحویل پیتزا درب منزل" یا "پیتزای بیرون‌بر" استفاده کند.

اتحادیه اعتباری فدرال نیروی دریایی به جای اینکه از دسته کلی‌تری مانند "بانک" استفاده کند باید دسته‌بندی "اتحادیه اعتباری فدرال" را انتخاب نماید.

مسافرخانه Super 8 دارای استخر شنا است. پس باید از دسته مسافرخانه به جای هتل استفاده کند و از دسته "استخر شنا" استفاده نکند.

باشگاه تناسب اندام ۲۴ ساعته باید به جای استفاده از دسته‌های "استخر شنا" یا "باشگاه" که مربوط به امکاناتش است، از دسته "باشگاه سلامت" استفاده کند.

بنگاه نقد چک A1 باید به جای استفاده از دسته کلی‌تری مانند "بانکداری و دارایی" از دسته "خدمات نقد چک" استفاده کند.

وندی یک همبرگری است که دسر هم سرو می‌کند. وندی باید از دسته‌بندی‌های "رستوران فست‌فود" و "همبرگری" استفاده کرده و از دسته "رستوران دسر" استفاده نکند.

* توجه داشته باشید که اگر تجارت‌تان شریک تجارت دیگری است یا در یک مکان مشترک کار می‌کنید، باید بخش دسته‌بندی‌های دستورالعمل را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

دسته‌بندی صحیح به قدری مهم است که گوگل در دستورالعمل‌های خود یک بخش کامل را به آن اختصاص داده است:

دسته‌بندی‌ها به مشتریان کمک می‌کنند تا نتایج دقیق‌تر و صحیح‌تری را برای خدماتی که به آن علاقه‌مند هستند بیابند. برای در اختیار گذاشتن اطلاعات صحیح مطمئن شوید که:

  • تا جایی که ممکن است از کمترین دسته‌بندی‌ها برای توصیف کلی تجارت خود استفاده کنید.
  • از دسته‌بندی‌هایی استفاده کنید که خاص هستند و در عین حال بیان‌گر هدف اصلی تجارت شما نیز هستند.
  • از دسته‌بندی‌ها فقط به عنوان کلمات کلیدی یا برای توصیف ویژگی‌های تجارت خود استفاده نکنید.
  • از دسته‌بندی‌هایی که مربوط به تجارت‌های نزدیک و مرتبط با شماست، استفاده نکنید. برای مثال تجارتی که در داخل تجارت شما وجود دارد یا تجارت بزرگتری که شما زیر مجموعه آن هستید.

در وهله اول باید بر روی اضافه کردن خاص‌ترین دسته‌بندی‌های خود تمرکز کنید. برای مثال، هنگامی که دسته‌بندی خاصی مانند "باشگاه گلف" را انتخاب می‌کنید، گوگل به طور ضمنی دسته‌بندی‌‌های دیگری مانند "هتل باشگاه"، "هتل" و "دوره آموزشی گلف" را مشمول می‌کند. می‌توانید از دسته‌بندی‌هایی که فکر می‌کنید توسط دسته‌بندی‌های خاص‌تر پوشش داده می‌شوند، استفاده نکنید. اگر نمی‌توانید یک دسته‌بندی مناسب برای تجارت خود پیدا کنید، از دسته‌بندی استفاده کنید که کلی‌تر است. گوگل می‌تواند اطلاعاتی را درباره دسته‌بندی از وب‌ سایت‌تان و نقل قول‌هایی که در سرتاسر وب درباره تجارت‌تان وجود دارد، کشف کند.

پیدا کردن دسته‌های تجارت محلی

هر پلتفرم لیست کننده تجارت محلی دارای دسته‌بندی خاص خود است. بنابراین همان طور که مستندات خود را آماده می‌کنید نیاز دارید تا امکانات قابل دسترس را بررسی کرده و بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید. اگر تجارت‌تان منحصر به فرد باشد ممکن است نتوانید دسته‌بندی‌های ایده‌آل خود را در مجموعه دسته‌بندی‌های گوگل و یا هر پلتفرم دیگری بیابید. به جای آن می‌توانید نزدیک‌ترین گزینه‌ها را بسته به توضیحات، عکس‌‌ها و وب‌ سایت تجارت خود انتخاب کنید تا نشان دهنده نوع خدمات شرکت شما باشند. خوشبختانه این سناریو معمولاً یک استثناء است تا یک قانون به شمار برود، و اکثر تجارت‌ها حداقل یک دسته مرتبط با نوع کار خود را پیدا می‌کنند.

شناخت محدوده‌های خاکستری دسته‌بندی‌ها

دو خط در دستورالعمل‌های گوگل وجود دارد که موجب برخی مشاجرات و گفتگوهای خوبی شده است. آن دوخط بدین قرار است :

  • تا جایی که ممکن است از کمترین دسته‌بندی‌ها برای توصیف کلی تجارت خود استفاده کنید.
  • از دسته‌بندی‌هایی استفاده کنید که خاص هستند و در عین حال بیان‌گر هدف اصلی تجارت شما نیز هستند.

در حالی که گوگل به شما اجازه می‌دهد تا ۱۰ دسته‌بندی را انتخاب کنید، اما آن طور که به نظر می‌رسد دستورالعمل می‌خواهد که کمترین تعداد دسته‌بندی‌های بسیار خاص را انتخاب کنید.

ظاهراً این تناقضات در دستورالعمل‌ها موجب می‌شود که برخی مخاطبان فکر کنند اگر از یک یا دو دسته‌بندی استفاده کنند رتبه بالاتری را کسب خواهند کرد. با این حال پژوهشی نشان داده است که کاهش تعداد دسته‌بندی‌ها موجب کاهش قابلیت دیده شدن است. نویسنده این پژوهش با حذف ۴ دسته از ۵ دسته‌ لیست نمایندگی ماشین (بطوری که فقط نمایندگی تویوتا باقی مانده است) از رتبه #۱ در میان ۳۶ جستجو به رتبه #۱ در میان ۱۶ جستجو تنزل پیدا کرد.

این پژوهش اهمیت تجربه دسته‌بندی‌ها و پیگیری کردن نتایج تغییرات را نشان می‌دهد. ابهام‌هایی در مورد معنای دقیق عبارات "چندین" و "خاص" وجود دارد. در اینجا توضیحات و شفاف‌سازی‌ها متخصص سئو محلی و برترین ارائه‌کننده فروم‌های گوگل مایک بلومنتال را بر اساس تعاملاتی که با کارمندان گوگل داشته است می‌آوریم :

منظور گوگل این است که نباید هم از دسته عمومی و هم از دسته خاص استفاده کنید. منظور آن‌ها این نیست که نباید همه دسته‌بندی‌های موجود که مرتبط با تجارت شماست را استفاد کنید. برای مثال، هم از دسته "فروشنده ماشین نو " و هم "فروشنده تویوتا" استفاده نکنید چون زائد است. اما اگر صاحب یک رستوران هستید، که نانوایی هم هست، چون زائد نیستند به راحتی می‌توانید هر دو دسته را انتخاب کنید. بر اساس گفتگوهایی که با گوگل داشته‌ام، دستورالعمل‌هایشان درباره انتخاب خاص‌ترین دسته‌ها فقط بر روی یک نوع از دسته‌‌ها اعمال می‌شود.

با توجه به تمام توصیه‌های بالا واضح است که اجتناب از تکرار‌های اسپمی در دسته‌بندی‌ها مهم است و این محدوده‌ای است که باید تجربه کرده و نتایج به دست آمده را پیگیری کنید.

تصحیح دسته‌بندی‌ها نیز همیشه به عنوان یکی از عوامل برتر در رتبه‌بندی محلی ذکر شده است و تاثیر زیادی بر روی تشخیص نتایج جستجوی مرتبط با تجارت شما دارد. هنگامی که لیست تجارت محلی خود را می‌سازید باید توجه داشته باشید که قسمت دسته‌بندی را با فکر و احتیاط مناسب پر کنید.

 

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.