چگونگی به کار گیری یک استراتژی برای دریافت گزارشات

حالا که نگاهی به تصویر کلی گزارشات داشته‌اید و لیستی از مهم‌ترین سایت‌های گزارش‌نویسی برای تجارت خود تهیه کرده‌اید حالا وقت آن است که وارد مباحث مهم‌تری شویم : ایجاد استراتژی برای دریافت گزارشات تجارت محلی. اینجاست که نبوغ، استقامت و خلاقیت نقش خود را ایفاء می‌کنند و شهرت اینترنتی را که نیاز دارید از طریق تزریق تدریجی اعتماد به مشتریان و تاثیر بر قابلیت دیده شدن تجارت، کسب میکنند.

استراتژی‌های مختلف برای مدل‌های تجاری مختلف خوب کار می‌کنند و از آن جایی که این مقاله آموزش سئو نمی‌تواند همه سناریوهای ممکن را پوشش دهد، اخطارهای کلی و جهانی را که موجب می‌شود هرگز نتوانید گزارش دریافت کنید به شما می‌دهیم. سپس گنجینه‌ای از نکات را ارائه می‌دهیم که می‌توانید از میانشان آن‌هایی را انتخاب کنید که به کارتان می‌آید. بیایید شروع کنیم.

نبایدها در دریافت گزارشات

هر تجارتی که شهرت، رتبه‌بندی و درآمد برایش مهم است باید از این اشتباهات جلوگیری کند:

  • برای دریافت گزارشات پول پرداخت نکنید. برای دریافت گزارشات به مشتریان‌تان پول پرداخت نکنید و به بازاریاب‌هایی که برای دریافت گزارش به مصرف کنندگان پول می‌دهند نیز پولی پرداخت نکنید.
  • پول پرداخت نکنید تا به عنوان مشتری برایتان گزارش پست کنند. مشتری‌ها باید همیشه گزارشات خود را مستقیماً از حساب‌های کاربری خود در پلتفرم‌ها ارسال کنند. نه شما و نه بازاریاب‌های‌تان نباید از جانب مشتری گزارشی ارسال کنید.
  • هرگز برای تجارت خود گزارش ننویسید و از کارمندان‌تان هم نخواهید که این کار را بکنند. همه گزارشات مربوط به تجارت‌تان باید مستقیماً از جانب مشتریان‌تان ارسال شود.
  • کیوسکی را در محل تجارت خود برای درخواست نوشتن گزارش تعبیه نکنید. اگر همه گزارشات از یک آی پی بر روی پلتفرم ارسال شوند ممکن است که نشانه‌گذاری شده و حذف شوند. گاهی اوقات گزارشاتی که از یک شبکه بیسیم یکسان می‌آیند می‌توانند موجب فیلتر شدن گزارشات شوند، اما نمی‌توانید این نوع گزارش‌نویسی مشتریان را کنترل کنید.
  • برای رقبای خود گزارش منفی ننویسید. این کار غیر اخلاقی است و بر خلاف دستورالعمل‌های اکثر پلتفرم‌هاست.
  • عضو فرم‌های بازاریابی نشوید که موجب هجوم ناگهانی گزارشات بر روی یک پلتفرم می‌شوند. این می‌تواند موجب فیلتر شدن گزارشات و در نهایت گم شدن یا اسپم شدن آن‌ها ‌شود.
  • تمرکز خود را فقط بر روی یک پلتفرم نگذارید. تنوع در محل گزارشات پست شده موجب می‌شود که در صورت بروز مشکلی بر روی هر کدام از پلتفرم‌ها در برابر وارد شدن خسارت به اعتبارتان بیمه شوید.
  • با پاسخ‌های غیرحرفه‌ای به گزارش‌های منفی موجب صدمه به اعتبار خود نشوید. همیشه طوری به گزارشات منفی پاسخ دهید که مشتریان آینده شما با دیدن آن از حرفه‌ای بودن، صداقت و پشتیبانی خوب شما اطمینان حاصل کنند.
  • دستورالعمل‌های مخصوص به گزارشات را در هر پلتفرمی نادیده نگیرید. غفلت از قوانین سایت‌های گزارش‌نویسی می‌تواند موجب حذف گزارشات شما، ارسال پیام عمومی برای تنزل اعتبار شما و در برخی موارد پیگردهای قانونی شود. برای مثال، دستورالعمل‌های Yelp مالکان کسب و کار را از درخواست مستقیم از مشتریان برای دریافت گزارش منع می‌کند.
  • وب‌سایت خود را فراموش نکنید چراکه پلتفرمی مهم برای ارسال گزارشات و رضایت‌نامه‌های صادقانه است.

ممکن است که این نبایدها زیاد به نظر برسند اما هرگاه توانستید از این اشتباهات اجتناب کنید آماده به کار بردن تکنیک‌هایی هستید که بتوانید از طریق آن‌ها مشتریان‌تان را تشویق کنید تا برایتان گزارش بنویسند. با کمی آزمون و خطا می‌توانید با ترکیبی از این تلاش‌ها کیمیاگری کنید :

نکاتی برای کسب گزارشات محلی بیشتر

۱. یک نظرسنجی جدید نشان داده است که ۲۵ درصد از مصرف‌کنندگان فقط زمان گزارش ارسال می‌کنند که تجربه خوبی را داشته‌اند، و ۳۳ درصد فقط زمانی گزارش ارسال می‌کنند که تجربه خیلی خوب یا تجربه خیلی بدی را داشته‌اند. به بیان دیگر تجربیات بسیار بد و بسیار خوب بیشترین گزارش‌ها را در بر می‌گیرند. با این حساب تجربه‌ای که مشتری در داخل فروشگاه با آن مواجه می‌شود مهم‌ترین عامل در دریافت گزارشات است پس باید بهترین تجربه ممکن را برای مشتری رقم بزنید. داشتن یکدلی و سخاوت در سیاست‌های خدمات مشتری، دقیق بودن و نظم داشتن در آموزش کارکنان، اتخاذ اقداماتی برای کنترل کیفیت و فرهنگ تجارت‌تان، همگی عواملی حیاتی و مهم برای کسب گزارشات مثبت هستند. لذت دادن به مشتریان و برآورده کردن انتظاراتشان بنیاد هر استراتژی برای کسب گزارشات مثبت است.

۲. تجارت‌هایی که دارای مکان فیزیکی هستند می‌توانند از نمادهایی در محل فروشگاه خود استفاده کنند که مشتریان را به ارسال گزارش تشویق کند. میتوانید از بنر، کارت ویزیت، بروشور، رسید، برچسب‌، منوها و تراکت هم برای دریافت بازخوردهای شخصی و هم برای تقدیر از بازخوردهای آنلاین استفاده نمایید. اپلیکیشن‌های مربوط به فروشگاه، چراغ‌ها، کدهای QR و نمایش‌های رسانه‌ای تعاملی نیز می‌توانند این پیام را برسانند، همچنین می‌توانند مشتریان را برای ارسال گزارش به صفحه‌ای در وب‌سایت شرکت هدایت کرده و یا لیستی از لینک‌های پروفایل گزارش به آن‌ها ارائه دهند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا پلتفرم مورد علاقه خود را برای نوشتن گزارش انتخاب کنند (البته از طریق دستگاه خود).

۳. جمع‌آوری آدرس‌های ایمیل در زمان ارائه خدمات هم برای تجارت‌های واقع در محلی خاص و هم تجارت‌های ارائه دهنده خدمات منطقه‌ای شیوه‌ای قدرتمند است. هنگامی که یک مشتری ایمیل خود را در اختیار شما می‌گذارد، چند روز بعد پیگیری کنید تا در رابطه با تجربه خود گزارشی بنویسد. پلتفرم‌های مختلف را به آن‌ها پیشنهاد دهید تا بتوانند پلتفرم مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

۴. به کارکنان خود آموزش دهید تا مخصوصاً هنگامی که مشتری خوشحال به نظر می‌رسد، شفاهاً خاطرنشان کنند که چقدر ارسال گزارش توسط او مورد قدردانی خواهد بود. این شیوه در برخی تجارت‌ها بهتر کار می‌کند. ممکن است ایستادن در یک خط و گوش دادن به هر کارمند در پیشخوان برای مشتری ناخوشایند باشد و دقیقاً مانند پیام "به خدمات ما امتیاز دهید" می‌تواند کار را خراب کند. اما در موقعیتی متفاوت کارمند می‌تواند با صلاحدید خود و با برخوردی صمیمانه بگوید : " اگر گزارشی درباره خدمات ما ارسال کنید بسیار مفید خواهد بود". هنگامی که تعامل و توافق وجود دارد درخواست از مشتری برای ارسال گزارش کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد. به یاد داشته باشید که کارکنان باید در هر سه زمینه پشتیبانی در محل، پشتیبانی آنلاین و پشتیبانی تلفنی فعالیت کنند.

۵. به یاد داشته باشید که همه مشتریان با تکنولوژی به خوبی آشنایی ندارند پس سعی کنید یک تولید کننده گزارش ساده و رایگان را در اختیار آن‌ها قرار دهید. ساده‌سازی راه‌های ارسال گزارش برای مشتری تا اینکه از آن‌ها توقع داشته باشید خودشان بهترین راه را برای ارسال گزارش پیدا کنند، موجب کسب گزارشات بیشتر می‌شود.

۶. در صفحه مخصوص به ارسال گزارشات و رضایت‌نامه‌ها در وب‌سایت خود لینک‌هایی را به پروفایل‌های گزارش خود در پلتفرم‌های مختلف ارائه دهید یا کلاً صفحه‌ای جداگانه را برای این منظور طراحی کنید. با این کار مکان‌های متنوع بیشتری برای ارسال گزارش به مشتری پیشنهاد شده و مشتری با دیدن گزارشات زیادی که از سوی افراد دیگر ارسال شده به انجام این کار تشویق می‌شود. در اینجا لیستی عالی از بج‌ها و ویجت‌های گزارش‌نویسی برای وبسایت موجود است.

۷. از شبکه‌های اجتماعی برای پرسیدن سوال‌های خاص درباره نوع ارائه کسب و کارتان استفاده کنید و دنبال کنندگان خود را به سوی ارسال گزارش از طریق پلتفرم‌های مختلف هدایت کنید. برای مثال، ممکن است رستورانی درباره آیتمی قدیمی در منوی خود که حذف شده است از مشتریان نظرسنجی کند. می‌توانید از مشتریان بخواهید که با ذکر این موضوع در گزارش‌های خود مانند یک "رای" آن را به شما باز گردانند. مثالی دیگر، ممکن است هتلی لوکس نیز چنین نگرشی را برگزیند و از مشتریان خود سوال کند که از نظر آن‌ها کدام منظره هتل منظره بهتری است و اینکه چرا آن را دوست دارند. یک لوله‌کش می‌تواند از مشتریان بخواهد که گزارش خود را درباره بدترین کاری که تا به حال تیم او انجام داده است ارسال کنند (برای مثال گرفتن راه آب در جشن کریسمس و ...). این نگرش به مشتریان اجازه می‌دهد داستان‌هایی را که می‌خواهند بیان کنند در قالب گزارش بیاورند.

۸. تا جایی که می‌توانید به گزارش‌ها پاسخ دهید. پلتفرم‌های متعدد به شما اجازه می‌دهند که به عنوان مالک کسب و کار به گزارش‌ها پاسخ دهید. اولین وظیفه شما پاسخ به گزارشات منفی است، اما زمانی را برای پاسخ به گزارشات مثبت نیز کنار بگذارید. بسیاری از گزارش‌نویسان احساس می‌کنند که چون وقت خود را برای نوشتن یک گزارش خوب برای کسب و کاری گذاشته‌اند، ادب حکم می‌کند که شرکت از آن‌ها نیز یک تشکر ساده کند. از استراتژی‌های غیرشخصی و روباتیک و اطناب و لفاظی در همه پاسخ‌های خود بپرهیزید. پیام تشکرتان می‌تواند مختصر باشد اما باید از واژه‌هایی درست و منحصر به فرد استفاده کنید. مشاهده این که یک کسب و کار به اکثریت گزارش‌های مثبت و منفی خود پاسخ می‌دهد، این سیگنال را به مشتری‌های جدید القاء می‌کند که شرکت واقعاً به احساسات مصرف‌کننده توجه می‌کند. این کار انگیزه‌ای مضاعف را به مشتریان جدید برای به اشتراک‌گذاری تجربه‌شان می‌دهد.

۹. گاهی اوقات استفاده از طنز موجب به وجود آمدن شهرتی محلی (یا جهانی!) می‍شود و این باعث می‌شود که مصرف کنندگان بخواهند با ارسال گزارش همه توجهات را جلب کنند. این ، با اینکه کمپین‌های عجیب و غریب استراتژی معمول برای همه تجارت‌ها نیست اما جایگاه خود را نیز دارند، در این کمپین‌ها گام‌هایی خلاف عرف را به سوی شهرت اینترنتی بر می‌دارید.

۱۰. مطمئن شوید که نتایج به دست آمده از استراتژی‌های کسب گزارش را پیگیری می‌کنید. ممکن است متوجه شوید روزهایی از هفته یا حتی ساعت‌هایی هستند که بازخوردهای بهتری را از ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و دیگر اشکال پرسش دریافت می‌کنید. بر روی زمان‌هایی که فکر می‌کنید مشتری گزارش ارسال می‌کند متمرکز شوید و تا ذهن‌شان آماده است راهی برای پاسخ سریع به آن‌ها پیدا کنید.

۱۱. در صورت امکان رقیبان خود در تجارت محلی را که گزارش‌های بیشتری از شما در پلتفرم‌های مهم کسب می‌کنند تشویق کنید و ببینید که چگونه می‌توانید بینشی نسبت به نحوه کسب و اداره گزارش‌های آن‌ها به دست بیاورید. پیش‌تر بروید و ایمیل شخصی خود را به آن‌ها بدهید و خواهید دید که چه فعالانه به دنبال کسب گزارشی از جانب شما هستند. این نکته‌ای ساده برای استفاده در برخی از تجارت‌هاست (برای مثال خرده فروشی، صنعت مهمان‌نوازی)  اما استفاده از آن در برخی تجارت‌ها نیز ممکن نیست (بیمه، املاک، پزشکی). این ممکن است زیرکانه به نظر برسد اما فقط نوعی دیگر از پژوهش رقابتی است.

۱۲. وب‌سایت خود را بررسی کنید و ببینید که چگونه می‌توانید ارسال گزارش را برای یک مشتری متوسط آسان‌تر کنید. آیا صفحه ارسال گزارش شما در قسمت‌های بالایی منوی سایت قرار دارد؟ آیا لینک‌ها و دستورالعمل‌ها را فراهم کرده‌اید؟ آیا گزینه‌های متفاوتی از پلتفرم‌های گزارش‌نویسی را ارائه می‌دهید تا مشتری بتواند پلتفرم مورد علاقه خود را انتخاب کند؟ فرصت‌های از دست رفته برای کسب گزارش را مرور کنید و سعی کنید که امکانی ساده را برای دریافت گزارش از جانب مشتری در اختیار او قرار دهید.

۱۳. از گزارشات رسمی و حرفه‌ای غفلت نکنید. در حالی که این گزارشات مانند گزارشات مشتری بر روی تجارت‌تان تاثیر نمی‌گذارند اما قطعاً بخشی از شهرت آنلاین شما را تشکیل می‌دهند. اگر تجارت‌تان بتواند گزارشی خوب از وبلاگی صنعتی و محلی کسب کند منجر به همواری راهتان شده و دریافت گزارشات از مشتریان جدید می‌گردد.

۱۴. به یاد داشته باشید که حتی اگر تعدادی گزارش خوب بر روی یک پلتفرم دریافت کردید، هنوز کارتان تمام نشده است. جدید بودن محتوای گزارش برای برخی از کسب و کارها بسیار اهمیت دارد. برای مثال: آیا در رستورانی غذا می‌خورید که آخرین گزارش خود در Yelp را سه سال پیش دریافت کرده است؟ احتمالاً خیر. حتی ممکن است فکر کنید که از آن زمان به بعد تعطیل شده است! هدف شما دریافت گزارش‌های مداوم بر روی پلتفرم‌های کلیدی است، به طوری که هیچ‌گاه متوقف نشوند. به یاد داشته باشید که کسب تعداد گزارشات بالا برابر با کسب رتبه‌بندی‌های بالا نیست. در حالی که ظاهراً برخی گزارشات بر روی رتبه‌بندی‌های موتور جستجو تاثیر می‌گذارند، احساسی که منتقل می‌کنند نیز قدرتی زیاد در کسب تبدیلات دارد (برای مثال: اقدامات، ترافیک، فروش‌ها و ...). اگر کسب گزارشات مثبت و جدید هدف شما باشد بنیانی مداوم را بر روی پلتفرم‌های گزارش مورد نظر خود بنا می‌نهید.

۱۵. آیا در یک بازار رقابتی سخت قرار دارید؟ بهترین راه حرفه‌ای شدن است. از مدیریت گزارش پولی مانند GetFiveStars یا Grade.us استفاده کنید. سرویس‌های با کیفیت از روش‌هایی موافق با دستورالعمل‌ها برای جمع‌آوری احساسات مصرف‌کننده و جادوی آن‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها این کار را از طریق فرآیندی پیچیده‌تر انجام می‌دهند که هدف آن دریافت و حل بازخوردهای منفی و همزمان بالا بردن بازخوردهای مثبت بر روی وب است.

۱۶. اگر پس از یک دوره معقول تست تکنیک های مختلف کسب گزارش، همه چیز با شکست مواجه شود، این مقاله را مطالعه کنید : ۶۰ سوالی که فیل روزک برای عیب‌یابی و تعمیر استراتژی گزارش‌های محلی شما جواب داده است. این مقاله به شما کمک می‌کند تا ضعف‌هایی را که از آن‌ها غفلت کرده‌اید پیدا کرده و راه حل‌هایی عملی را برای باز گرداندن اعتبار گزارش‌هایتان به شما ارائه می‌دهد.

زمان آن است که چیزهای جدیدی را امتحان کنید

بر خلاف جنبه های خاصی از بازاریابی جستجوی محلی که باید فوراً در آن‌ها خبره شوید، اما می‌توانید مدیریت گزارشات را به آهستگی فرا گیرید. گزارشات تجارت محلی بر روی رتبه‌بندی‌ها و تبدیلات تاثیرگذار هستند اما با توجه به اینکه باید ماه‌ها و سال‌ها به دنبال کسب گزارشات باشید، زمان به نفع شماست. تلاش برای پیاده‌سازی یک تکنیک کسب گزارش خاص در یک دوره زمانی و ثبت نتایج برای مشاهده بازده آن شیوه‌ای هوشمندانه است. اگر این روش موفقیت‌آمیز بود، استراتژی‌تان حافظ ابزار شماست، اگرنه که به سمت ایده‌ای جدید حرکت کنید تا ببینید چطور کار می‌کند. به هر ترتیب در طول زمان قادر خواهید بود که ترکیبی از ۲ یا ۳ استراتژی که برایتان خوب کار می‌کند را پیدا کنید و این کمک می‌کند تا به سمت هدف بلند مدت خود که ایجاد شهرتی متنوع و مثبت است حرکت کنید. این استراتژی‌ها گزارشات مثبت را با میزانی معتدل و مداوم بر روی پلتفرم‌هایی که برایتان بیشترین اهمیت را دارند کسب می‌کنند.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.