چگونه وب‌ سایتی سئو پسند برای یک تجارت محلی بسازیم.

بیایید با سه تعریف ساده شروع کنیم :

طراحی سایت به ظاهر و احساس بصری سایت گفته می‌شود که از لوگو و طیف رنگ تا عناصر لایه صفحه را در بر می‌گیرد. یک وب‌سایت باکیفیت تجارت محلی باید تاثیری حرفه‌ای را مطابق با نوع صنعت و جغرافیای خود گذاشته و حس اعتماد را برانگیزاند.

معماری سایت به ساختار سایت گفته می‌شود که سیستم مسیریابی و چگونگی راهیابی صفحات به یکدیگر از طریق لینک‌ها را در بر می‌گیرد. معماری خوب وب‌سایت راه‌های ادراکی و معقولی را برای اطمینان مصرف کننده از دستیابی راحت به همه عناصر در اختیار او قرار می‌دهد.

تجربه کاربری به امکان استفاده آسان مصرف‌کننده از وب‌سایت می‌گویند که به طور کلی سرعت، مسیریابی و عملکرد وب‌سایت را در بر می‌گیرد. همچنین شامل سهولت برخی اقدامات مانند مسیرهای رانندگی، تماس با صاحب کسب و کار یا ثبت سفارش می‌شود. یک تجربه کاربری موثر، معاملات مطلوبی را در پی دارد.

همه این مولفه‌ها با یکدیگر کار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که مشتری، وب‌سایت را انتخاب کرده و از آن برای برآوردن نیازهای خود استفاده می‌کند که این در نهایت موجب درآمدزایی برای شرکت می‌شود. حالا که این عناصر را تعریف کردیم بیایید تا در این مقاله آموزش سئو نگاهی دقیق‌تر به مشخصات آن‌ها داشته باشیم.

طراحی وب‌سایتی خوب برای یک تجارت محلی چگونه است؟

از آن‌جایی که دنیای تجارت محلی شامل همه چیز از پخت کاپ کیک گرفته تا شرکت‌های پزشکی با صدها شعبه می‌شود، هیچ استاندارد جهانی برای چگونگی یک وب‌سایت تجارت محلی وجود ندارد. یک فروشگاه اسباب‌بازی مستقل خود را مانند یک برند ملی بیمه ارائه نمی‌دهد و هنوز هم هر مدل تجارت محلی درگیر معیارهایی مانند متقاعد کردن مشتری و ارائه وب‌سایتی کاربرپسند است که بتواند به عنوان ابزاری ضروری برای خدمات مشتری آن را به کار بگیرد. طراحی یک وب‌سایت خوبی برای تجارت محلی صرف‌نظر از صنعت و جغرافیا شامل قوانین زیر است :

۱. طراحی در تمامی دستگاه‌های موبایل و دسکتاپ به درستی اجرا شده و عمل کند. ۲۰۱۶ سالی بود که گوگل در آن اعلام داشت ابتدا جستجوهای موبایلی را فهرست‌بندی می‌کند، که این مساله به وضوح اهمیت جستجوی موبایلی را نشان می‌دهد. از ابزار تست گوگل برای سنجش تناسب طراحی وب‌ سایت‌تان با موبایل استفاده کنید.

۲. طراحی باید فاقد هرگونه مشکلات فنی باشد که مانع فهرست‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند. باید از استفاده از تکنولوژی‌هایی که مورد پسند کاربران و موتورهای جستجو نیست اجتناب کرد.

۳. طراحی باید کاربر را به سوی اقداماتی خاص هدایت کند. چه کاربر به دنبال اطلاعات باشد یا بخواهد خریدی را انجام دهید در هر دو صورت طراحی بصری، لایه‌ها، مسیریابی، معماری و محتوای سایت باید به بهترین شکل ممکن و با پشتیبانی ایده‌آل او را از نقطه A به نقطه B برده تا نهایت رضایت و موفقیت را برای او رقم بزند.

۴. طراحی نباید تمرکز کاربر را هنگام انجام اقدامی از بین ببرد. اگر لایه‌ای که دارای صدای ناهنجاری است ناگهان کاربر را گیج کند یا عناصری مانند پاپ-آپ‌ها یا ویدئوهای پخش خودکار او را ناامید کند ممکن است وب‌سایت را ترک کند. یک طراحی ساده که به کاربر قدرت تصمیم‌گیری بهتری می‌دهد کلید موفقیت است و باید از به کار بردن صدای زنگ یا سوت در وب‌سایت‌تان خودداری کنید مگر اینکه برای رفع نیاز خاصی به کار برده شود.

۵. طراحی باید به شکلی باشد که بتواند ذره ذره اعتماد را جلب کند. یک طراحی قدیمی می‌تواند مشکل‌ساز باشد چراکه نمایان‌گر بی توجهی یک تجارت است. این نوع طراحی همچنین مخالف طبع کاربرانی است که به استفاده از وب‌سایت‌های مدرن عادت کرده‌اند. هرچند که گاهی برتری محتوا می‌تواند بر یک طراحی خارج از رده پیروز شود اما شکست در شیوه‌های طراحی که بیان می‌کنیم به معنای از دست دادن اعتبار و درآمد خواهد بود.

۶. طراحی پشتوانه برند است. لوگویی که در وب‌سایت استفاده می‌شود باید با علائمی که کاربر در سطح خیابان می‌بیند مطابقت داشته و ارائه کلی آنلاین و آفلاین یکسان باشد. حتی تجارت‌های محلی کوچک باید به وب‌سایت خود به عنوان فرصتی برای پرورش شناخت سریع برند استفاده کنند.

۷. طراحی باید متناسب با صنعت و جغرافیای تجارت باشد. همان‌طور که ذکر شد یک رستوران مکزیکی مستقل خود را به صورت کاملاً متفاوتی از یک اتحادیه اعتباری ارائه می‌دهد و احساسات کاملاً متفاوتی را در مصرف‌کننده برمی‌انگیزد. با این وجود، تجارت‌های محلی در هر سطحی که باشند برگزیده شدن هدف مشترک آن‌هاست. طراحی خوب وب‌سایت نشان دهنده قابل اطمینان بودن و شایسته بودن تجارت است.

همه دستورالعمل‌های کلی بالا برای همه تجارت‌های محلی قابل اعمال است و چه وب‌سایت برای یک جواهرفروشی کوچک طراحی شده باشد یا برای فروشگاه بزرگ لوازم تفریحی باید بیشترین منابع مالی، زمانی و فکری را صرف توسعه دارایی کرد که به عموم مردم خدمت می‌کند.

یک وب‌سایت تجارت محلی خوب با طرحی خوب آغاز می‌کند.

این طرح همیشه با پاسخ به دو سوال بنیادی آغاز می‌شود:

۱. چه کسی وب‌سایت را طراحی کند؟

بسته به منابع تجاری‌تان پاسخ‌های متعددی وجود دارد :

 • وب‌سایت یک شرکت بزرگ می‌تواند کاملاً توسط واحد طراحی آن شرکت ساخته شود.
 • ممکن است یک شرکت بزرگ طراحی وب‌سایت خود را به یک آژانس معتبر طراحی وب‌سایت واگذار کند.
 • ممکن است مالک یک شرکت کوچک بتواند با صرف توانایی و زمان لازم، خودش وب‌ سایتش را طراحی کند، همچنین می‌تواند از الگوهای وب‌سایت رایگان یا ارزان قیمتی که در WordPress استفاده می‌شوند نیز بهره ببرد.
 • ممکن است یک شرکت کوچک طراحی وب‌سایت خود را به یک آژانس معتبر طراحی وب‌سایت واگذار کند.
 • ممکن است طراحی وب‌سایت در برخی موارد ترکیبی از این دو باشد، یعنی بخشی توسط خود اعضای شرکت صورت پذیرد و بخشی دیگر به یک آژانس طراحی واگذار شود.

برای طراحی یک وب‌ سایت مطمئن شوید که:

 • مهارت های لازم وجود دارد. یک وب‌سایت خانگی می‌تواند نشان دهنده ذخیره مالی باشد اما اگر نتواند منجر به درآمدزایی برای تجارت‌تان شود هیچ ارزشی ندارد. به همین شیوه ممکن است آژانس‌های طراحی از مهارت‌های خود به درستی استفاده نکرده و موجب شوند که بازگشت سرمایه‌ای نداشته باشید یا بازگشت سرمایه کمی داشته باشید. ارزیابی دقیق و صادقانه‌ای از مهارت‌های موجود در تمام جنبه‌های طراحی به عمل آورید و اگر یک آژانس طراحی را انتخاب کردید بهتر است انتخابتان بر اساس توصیه‌های معتبر باشد.
 • انتخاب راه حل رشد تجارت را محدود نمی‌کند. گزینه‌های طراحی آژانس‌ها از رایگان تا گران‌ترین حالت وجود دارند، اما برخی از آن‌ها توانایی تجارت را برای کنترل و رشد دارایی در طول زمان محدود می‌کنند یا از تکنولوژی‌های مشکوکی استفاده می‌کنند که موجب می‌شود موتورهای جستجو نتوانند به خوبی وب‌سایت را فهرست‌بندی و رتبه‌بندی کند. در مورد پکیج‌های وب‌سایت‌سازی یا آژانس‌های طراحی به خوبی تحقیق کنید تا مطمئن شوید که پلتفرم‌ها یا قراردادها رشدتان را محدود نمی‌کنند.

۲. چه کسی وب‌ سایت را مدیریت کند؟

سوال دوم مربوط به رشد مداوم وب‌ سایت است. یعنی:

 • چه کسی محتوا و صفحات جدید را به وب‌سایت اضافه می‌کند؟
 • چه کسی خطاها و هک‌ها را بر طرف می‌نماید؟
 • چه کسی طرح وب‌سایت را به روز می‌کند؟
 • چه کسی پژوهش و سئویی مداوم را برای رشد وب‌سایت انجام می‌دهد؟

مهم است بدانیم که آیا این وظایف توسط یک کارمند داخلی انجام شده یا به یک آژانس محول می‌شود پس بهتر است که این وظایف به وضوح مشخص شوند تا بتوانیم توانایی موجود را برای مدیریت پشتیبانی و رشد وب‌ سایت بسنجیم. وب‌ سایت‌های تجارت محلی مانند نشریات هستند و فراتر از طراحی و رها کردن‌شان باید روی آن‌ها حساب شود. باید وب‌ سایت را برای ماندن در رقابت‌ موتورهای جستجو و معاملات دائما مدیریت کرده و رشد داد. به همین دلیل باید در اولین مرحله برنامه‌ریزی وب‌ سایت دارایی‌های شرکت را ارزیابی کرده و تحت نظارت مداوم قرار داد.

انتخاب آژانس طراحی وب‌سایت تجارت محلی

مالکان تجارت محلی همواره زیر آواری از پیشنهاداتی ایمیلی و تلفنی از خدمات طراحی و سئو قرار دارند. متاسفانه انتخابی اشتباه می‌تواند برای کسب و کارتان گران تمام شود. چه آژانسی را بر اساس تحقیقات خود و یا از روی یک لیست انتخاب کنید در اینجا چند نکته است که می‌تواند از هدر رفتن سرمایه‌تان جلوگیری کند :

۱. طراح باید با مبانی طراحی وب‌سایتی سئو-محور آشنا باشد.

۲. طراح باید درک درستی از سئوی محلی داشته باشد. یک وب‌سایت تجارت محلی باید از پایه بر اساس اصول سئوی محلی ساخته شود. بسیاری از شرکت‌های طراحی دارای این مهارت‌ها نیستند و نباید کار خود را به دست آن‌ها بسپارید. مطمئن شوید که طراح‌تان کاملاً نسبت به دستورالعمل‌های گوگل آگاه است.

۳. طراح باید نمونه‌کارهای گذشته خود را در اختیار شما گذاشته و مشتریان حال حاضر خود را برای رجوع معرفی نماید.

۴. طراح نباید قول‌ها و وعده‌های بی پایه و اساس بدهد. از کار با آژانس‌هایی که رتبه‌های بالا در موتور جستجو را تضمین می‌کنند و وعده‌هایی نامعقول می‌دهند خودداری کنید. آژانس‌های طراحی موتورهای جستجویی مانند گوگل را کنترل نمی‌کنند پس نمی‌توانند وعده رتبه به شما بدهند.

۵. طراح باید بتواند به وضوح درباره قابلیت‌های استفاده وب‌سایت صحبت نماید. اگر وب‌سایت نتواند مطابق نیازهای کاربران انسانی توسعه داده شود برای شرکت دارای ارزش کمی خواهد بود.

۶. طراح باید قراردادی کتبی را در اختیارتان قرار دهد که از حقوق شما به عنوان مالک وب‌سایت حمایت کند. از عقد قراردادی که حقوق شما در رابطه با طراحی وب‌سایت و محتوا را نادیده می‌گیرد اجتناب کنید.  مطمئن شوید که همه ویژگی‌های لازم برای توسعه تجارت‌تان از جمله همه فایل‌ها و رمز‌های عبور در اختیار شما قرار می‌گیرد.

۷. طراح باید متعهد شود که در طول مدت زمانی معین کار را تحویل بدهد. هنگامی که یک طراح را استخدام می‌کنید در واقع وارد یک مشارکت شده‌اید که طرف مقابل باید بتواند زمان پایان معامله را مشخص کند. گاهی اوقات که مالکان تجارت محلی از اینکه آژانس‌های طراحی بسیار بزرگ را انتخاب کرده‌اند پشیمان می‌شوند چرا که احساس می‌کنند با آن‌ها مانند یک رقم برخورد شده تا یک مشارکت‌کننده. از سوی دیگر ممکن است که یک آژانس طراحی کوچک از برنامه عقب بیفتد. بهترین خدماتی که در این زمینه به تجارت‌های محلی ارائه می‌شود از سوی شرکت‌هایی است که به اندازه کافی بزرگ هستند تا همه مهارت‌های ضروری را فراهم کنند و به اندازه کافی کوچک هستند که با هر کدام از مشتریان خود رابطه‌ای شخصی و صمیمانه داشته باشند.

۸. در نهایت، هرچند که ضروری نیست اما یک طراح ایده‌آل یک مربی خوب هم هست. نشانه خوب برای انتخاب یک آژانس طراحی این است که آیا مطالبی را در جهت آموزش بهترین شیوه‌های طراحی برای عموم مردم منتشر می‌کنند یا خیر. این امر سیگنالی کمک کننده برای مالک تجارت محلی است زیرا از این طریق می‌تواند بفهمد که آیا ارتباطی شفاف را در مورد گزینه‌ها و تصمیمات طراحی خواهد داشت یا خیر. توانایی گفتگو برای موفقیت پروژه ضروری است و برخی از شرکت‌های سئو و طراحی محلی مربیان و وبلاگ‌نویسانی محترم هستند که برای ارتقاء صنعت خود در کنفرانس‌ها نیز صحبت می‌کنند.

گام بعدی : برنامه‌ریزی معماری وب‌سایت تجارت محلی

زمانی که راهکاری را برای طراحی انتخاب کردید باید دو کار را پشت سر هم انجام دهید. باید محتوا و معماری سایت را به صورت هم‌زمان برنامه‌ریزی کنید که مشخص می‌کند چه ویژگی‌هایی در سایت به کار رفته و چگونه می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را استفاده کرد. در این کار دو مخاطب وجود دارد: کاربران انسانی و ربات‌های موتور جستجو که هر دو باید بتوانند بدون هیچ مانعی و بدون زحمت وارد سایت شوند. تبدیلات و رتبه‌بندی‌ها به معماری فنی تمیز و قابل استفاده وابسته هستند و در ضمن معماری وب‌سایت وابسته به سه روش مسیریابی است که مصرف‌کنندگان و موتورهای جستجو از ‌آن‌ها استفاده می‌کنند:

۱. منوهای اصلی

منوی وب‌سایت مجموعه‌ای از لینک‌هاست که در یک لیست ارائه شده‌اند. ممکن است منو به صورت افقی در بالای وب‌سایت، بصورت عمودی در چپ یا راست وب‌سایت و یا در قسمت پایینی وب‌سایت قرار بگیرد. منوها در دستگاه‌های موبایل اغلب با آیکون‌های قابل گسترشی نمایان می‌شوند که از طریق ضربه زدن قابل دسترسی هستند. بهترین شیوه قرار دادن منوی اصلی یک وب‌سایت این است که همواره در تمامی صفحات قابل دسترسی باشد تا هم قابلیت استفاده آسان داشته باشد و هم دسترسی به مهم‌ترین لینک‌های صفحات سایت وجود داشته باشد.

۲. منوهای زیرمجموعه

گاهی نیاز است تا در وب‌سایت‌های بزرگ بیش از یک منو داشته باشید. برای مثال ممکن است یک نمایندگی خودروی بزرگ با ۳۰۰ شعبه بخواهد بخشی منحصر به فرد از محتوا را برای هر کدام از شعب خود اختصاص دهد و در اینجاست که منوهای زیرمجموعه برای دسترسی آسان برخی کاربران به محتوای مورد نظرشان و رفع نیازهای آن‌ها ساخته می‌شوند. معماری خوب وب‌سایت موجب می‌شود که وجود منوهای زیرمجموعه برای کاربر معقول به نظر برسد و موجب آشفتگی او نشود.

۳. دیگر لینک‌های داخلی

معماری خوب وب‌سایت شامل لینک‌هایی از درون متن محتوای یک صفحه به صفحات مرتبط دیگر می‌باشد. برای مثال صفحه‌ای در رابطه با مدیریت درد در وب‌سایت یک مرکز پزشکی بزرگ می‌تواند شامل لینک پروفایل پزشکی در محتوا باشد که کلاس‌های مدیریت درد برگزار می‌کند. این دسته از لینک‌های درونی راه‌هایی کمک کننده برای کاربر هستند که سلسله مراتب صفحات مهم را تقویت کرده و فواید سئوی مهمی را نیز در زمینه گسترش اکوییتی رتبه‌بندی از یک صفحه به صفحه دیگر در بر دارند.

هدف یک معماری خوب وب‌سایت این است که چه وب‌سایتی حاوی ۱۰ صفحه و چه حاوی ۱۰٫۰۰۰ صفحه باشد بتواند راهی شفاف را برای دسترسی به محتوای موردنظر در اختیار انسان‌ها و ربات‌ها قرار دهد.

معمولاً پیچیدگی مدل تجارت نشان دهنده پیچیدگی وب‌سایت است. برای مثال یک شرکت لوله‌کشی یک نفره دارای سایتی بسیار ساده‌تر از یک مشاور املاکی است که دارای چندین متخصص است. صرفنظر از بزرگی شرکت، هموار ساختن راه انسان‌ها و ربات‌های موتور جستجو برای دسترسی به محتوا، هدفی جهانی است. اگر به مرحله‌ای از طراحی وب‌سایت رسیده‌اید که در حال سازماندهی محتوای خود هستید توصیه می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید : معماری سئو.

قابلیت استفاده از وب‌ سایت: تست نهایی طرح معماری

هنگامی که نسخه جدید وب‌سایت خود را راه‌اندازی کردید، یکی از بزرگترین سرمایه‌های شما این است که کاربرها می‌توانند آن را تست کنند. بسته به نوع منابع تجارت‌تان می‌توانید از دوستان و فامیل بخواهید تا وب‌سایت‌تان را امتحان کنند تا شما بتوانید فعالیت‌ها و اقدامات آن‌ها را ثبت کنید یا می‌توانید تست قابلیت استفاده را به آژانس‌هایی بسپارید که تعاملات گروهی کاربران با وب‌سایت شما را پیگیری می‌کنند. اهداف این کار می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درک چگونگی تعامل کاربران بی‌طرف با وب‌سایت
 • مشخص کردن محدوده‌هایی که موجب جلوگیری از تبدیلات می‌شوند
 • مشخص کرده محدوده‌هایی که خوب کار می‌کنند
 • مقایسه قابلیت استفاده سایت خود با سایت رقبا

برای مثال ممکن است یکی از تست‌های قابلیت استفاده بر روی منوی اصلی وب‌سایت یک شرکت لوله‌کشی محلی متمرکز شود. تصور کنید که یکی از منوها با عنوان "محدوده خدمات" به صفحه‌ای هدایت می‌شود که لیست انواع خدمات ارائه شده توسط لوله‌کش را در بر دارد (تعمیر ترکیدگی لوله، تعمیر آبگرمکن و ...). ممکن است از طریق یکی از تست‌های قابلیت استفاده متوجه شوید که کاربران با کلیک بر روی این منو انتظار دارند به صفحه‌ای هدایت شوند که حاوی لیست‌های مربوط به محدوده‌های جغرافیایی است که خدمات در آن‌ها ارئه می‌شود (سان‌فرانسیسکو، برکلی، اوکلند و ...). ممکن است شرکت از طریق این تست متوجه شود که بهتر است متن لینک را به " خدمات ما " تغییر دهد و لینکی دیگر را با عنوان " شهرهای ارائه خدمات " در منوی اصلی قرار دهد. میبینید که با اصلاحی کوچک می‌توان نارضایتی را کاهش داده و شانس تبدیلات را به حداکثر رساند.

واقعیت جهان دیجیتال این است که ممکن است صاحبان کسب و کار به دلیل نگاه بیش از حد به وب‌سایت خود از مشکلات قابلیت استفاده غفلت کنند. با توجه به اینکه سرعت و سهولت استفاده از وبسایت تاثیر زیادی بر روی تبدیلات دارد، هوشمندانه است که رفتار کاربران را تست کرده و پیگیری کنید. داده های آزمایشی زنده می توانند با داده های تحلیلی ترکیب شده تا موانع را از سر راه بردارند.

جمع‌بندی

طراحی وب‌سایت یک تجارت محلی مسئولیتی خطیر است. هر شرکت موظف است که بر اساس ارزیابی مهارت‌ها تعیین کند که چه کسی باید وب‌سایت را طراحی و نگهداری کند و سپس برای محتوا و معماری وب‌سایت برنامه‌ریزی کرده تا از دسترسی بهینه مصرف‌کنندگان و ربات‌های موتور جستجو اطمینان حاصل نماید. در نهایت باید قابلیت استفاده را محک زده تا پتانسیل تبدیلات را به حداکثر برساند.

کیفیت و قدرت محصول نهایی بسیار به دقت نظر در هر گام از برنامه‌ریزی و اجرا بستگی دارد. وب‌سایت به عنوان هسته اصلی ارائه خدمات مشتری و وسیله‌ای برای دستیابی به قابلیت دیده شدن موتور جستجو شناخته می‌شود. در نهایت وب‌سایت می‌تواند بیش از هر چیز دیگری بر روی درآمد تجارت تاثیر بگذارد به همین دلیل سزاوار این است که در اولویت مالی و سرمایه‌گذاری خلاقانه قرار بگیرد.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.