سئو خارجی چیست؟

سئو خارجی سایت (که سئو خارج از صفحه نیز نامیده می‌شود) به اقداماتی گفته می‌شود که در بیرون از وب‌ سایت خود انجام می‌دهید تا بر روی رتبه‌بندی صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) تاثیر بگذارید. بهینه‌سازی عوامل رتبه‌بندی خارجی سایت شامل بهبود ادراک موتور جستجو و کاربر از محبوبیت، ارتباط، اعتماد و قدرت یک سایت می‌شود. این کار توسط صفحات، سایت‌ها و افراد مشهور در اینترنت نیز صورت می‌پذیرد و موجب ارتقای وب‌سایت شما و مهر تاییدی بر کیفیت محتوای شماست.

با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

چرا سئو خارجی سایت مهم است؟

در حالی که الگوریتم‌های جستجو و عوامل رتبه‌بندی دائماً در حال تغییر هستند اما تمامی جامعه سئو بر این متفق است که ارتباط، اعتماد و قدرت که حاصل سئوی خارج از سایت هستند هنوز نقش عمده‌ای را در قابلیت رتبه‌بندی یک سایت ایفا می‌کنند.

نمودار عوامل رتبه بندی سئو خارجی

در حالی که الگوریتم کاملی که گوگل از طریق آن عمل رتبه‌بندی محتوا را انجام می‌دهد به خوبی نمی‌شناسیم، مطالعات داده‌ای بر روی عوامل رتبه‌بندی موتور جستجو نشان داده است که عوامل مربوط به سئو خارجی سایت بیش از ۵۰% درصد از وزن عوامل رتبه‌بندی را به دوش می‌کشند.

لینک‌ها و سئو خارجی سایت

ساخت بک لینک‌ ها در مرکز توجه سئو خارجی سایت قرار دارد. موتورهای جستجو از بک لینک‌ها به عنوان نشانه‌ای برای اطمینان از کیفیت محتوای متصل به لینک استفاده می‌کنند، بنابراین سایتی که حاوی بک لینک‌ هایی با ارزش بالاست معمولاً در رتبه بهتری نسبت به سایت هم رده خود که حاوی بک لینک‌ های کمتری است قرار می‌گیرد.

سه نوع لینک وجود دارد که از طریق چگونگی کسب آن‌ها تعریف می‌شوند : لینک‌های طبیعی، لینک‌های ساخته شده دستی یا لینک‌های خود ساخته.

لینک‌های طبیعی بدون هیچ اقدام خاصی در صفحه مالک سایت قرار می‌گیرند. برای مثال لینکی که یک بلاگر غذا در رابطه با محصولات زراعی مورد علاقه خود می‌دهد، لینکی طبیعی است.

لینک‌های ساخته شده دستی از طریق اقداماتی که عمداً برای ساخت لینک صورت می‌پذیرد، به دست می‌آیند. این شامل تشویق مشتریان به لینک کردن وب‌ سایت شما (تبادل لینک) یا درخواست از مخاطبانتان برای به اشتراک گذاری محتوایتان است.

لینک‌های خود ساخته با شیوه‌هایی مانند اضافه کردن بک لینک در یک دایرکتوری آنلاین، انجمن، قسمت نظرات وبلاگ یا خبرگزاری صورت می‌پذیرد که همراه با یک متن لنگر بهینه منتشر می‌شود.  برخی از تاکتیک‌های ایجاد لینک خود ساخته متمایل به سئوی کلاه سیاه هستند و به مذاق موتورهای جستجو خوش نمی‌آیند، بنابراین در این رابطه با احتیاط قدم بردارید.

صرف نظر از اینکه لینک‌ها چگونه کسب شده‌اند، آن‌هایی که برای به کار بردن در سئو بهتر هستند که از لینک اکوییتی عبور می‌کنند. سیگنال‌های بسیاری هستند که با لینک اکوییتی *همکاری می‌کنند، مانند :

سئو خارجی سایت غیر مرتبط با لینک

در حالی که کسب لینک از وب‌ سایت‌های خارجی رایج‌ترین استراتژی سئو خارجی سایت است، تقریباً هر فعالیتی که خارج از وب‌ سایت شما رخ می‌دهد و کمک می‌کند تا رتبه جستجوی خود را بهبود ببخشید، بخشی از سئو خارجی سایت است، مانند :

  • بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی
  • وبلاگ‌نویسی
  • ذکر برند لینک شده و لینک نشده
  • بازاریابی تاثیرگذار

مهم است که توجه داشته باشید نتیجه خالص هر کدام از این فعالیت‌ها ساخت نوعی ارجاع به سایتتان از هر نقطه دیگری در وب است، حال این ارجاع می‌خواهد یک لینک، ذکر برند یا سایت شما یا چیزهای دیگری باشد. بنابراین مفهوم درست سئو خارجی سایت غیر مرتبط با لینک در واقع نامی غلط است!

یادداشتی درباره سئو خارجی سایت محلی :

سئو خارجی سایت به رفتار انسانی متکی است (یعنی افرادی که فقط به مطالب مورد علاقه خود ارجاع داده یا آن را به اشتراک می‌گذارند). به همین ترتیب، این موضوع درباره سئو محلی و ارگانیک نیز به کار برده می‌شود. حتی در یک کسب و کار غیرمجازی، محصولات با کیفیت ارجاعات فراوانی را از مشتریان دریافت می‌کنند (معادل شخصی سئو خارجی سایت).

چگونه سئو خارجی سایت را انجام دهیم؟

بهبود سئو خارجی سایت در سطح بالا شامل بهبود درک موتورهای جستجو و کاربران از کیفیت یک سایت است. این امر با کسب لینک از سایت‌های دیگر (به خصوص آن‌هایی که خودشان مشهور و قابل اعتمادند)، اشاره‌های متعدد به برند شما، به اشتراک گذاری محتوای شما و کسب رای اعتماد از منابع خارج از سایت اتفاق می‌افتد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره سئو خارجی سایت ، این بخش از آموزش سئو برای مبتدیان را مطالعه نمایید.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.