MozTrust چیست؟

MozTrust امتیاز جهانی اعتبار لینک است و شبیه به MozRank است. اما به جای اندازه‌گیری محبوبیت لینک خام از همه صفحات و لینک‌ها به طور برابر (لینک اکوییتی) ، لینک اکوییتی را اندازه‌گیری می‌کند که مربوط به عامل اعتبار در وب‌ سایت لینک شده است. عامل اعتبار در سایت‌های لینک شده مهم است زیرا دریافت لینک از منابع ذاتاً معتبر مانند صفحه اصلی وب‌ سایت‌های دانشگاه‌های بزرگ یا صفحات وب دولتی مشخص مهر تاییدی بر عامل اعتبار در وب‌ سایتی است که به آن لینک داده شده است. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

دریافت لینک از سایت‌های معتبر > دریافت لینک از سایت‌های غیر معتبر

در بسیاری از برنامه‌های کاربردی و مقالات مهندسان جستجوی برجسته بیان شده است که اعمال الگوریتم‌ها به طوری که جانب سایت‌های معتبر را بگیرد موجب کاهش اسپم می‌شود. در نتیجه اگر لینک‌ها از دامنه‌های بسیار معتبر سرچشمه بگیرند سایت‌های قانونی سود بیشتری خواهند برد.

امتیازدهی در MozTrust چگونه انجام می‌شود؟

MozTrust با محاسبه فاصله لینکی میان یک صفحه و یک سایت معتبر (منبع اعتبار شناخته شده و مشخص بر روی اینترنت) امتیازدهی می‌کنند. هر چه به وب‌ سایت معتبر نزدیکتر باشید، اعتبار بیشتری کسب می‌کنید.

محاسبه MozTrust

امتیازدهی MozTrust در مقیاس‌بندی لگاریتمی بین ۰ تا ۱۰ می‌باشد. بنابراین بهبود امتیاز از ۳ به ۴ بسیار آسان‌تر از بهبود آن از ۸ به ۹ است. (پایه ۸ بدان معناست که برای حرکت از  MozTrust 4 به ۵، ۸ بار بیشتر از MozTrust  ۳ به ۴ نیاز است که لینک اکوییتی/اعتبار لینک حرکت کند).

چه امتیازی برای MozTrust خوب است؟

هیچ امتیاز خوب یا بدی در MozTrust وجود ندارد، اما امتیاز بالاتر به معنای این است که لینک‌های بیشتری به یک صفحه، زیردامنه یا دامنه ریشه اشاره می‌کنند و در نتیجه اعتبار بیشتر است.

در کجا می‌توان MozTrust را پیدا کرد؟

Open Site Explorer

می‌توانید از بخش " مقایسه معیارهای لینک " در Open Site Explorer برای مقایسهMozTrust  بین دامنه‌ها و صفحات مختلف استفاده کنید. می‌توانید هنگام تحقیق در مورد فرصت‌های لینک در مورد MozTrust نیز تحقیق کنید. Open Site Explorer به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از فهرست وب Moz، بک‌ لینک‌ها، صفحات برتر و دیگر معیارهای سایت را کشف کنید.

MozBar

مشترکان Moz Pro می‌توانند از نوار ابزار سئوی MozBar در هنگام پرسه زدن در وب برای کشف MozTrust استفاده کنند. MozBar دسترسی آسان را به ابزارهای قدرتمند سئو و داده‌های درون مرورگر شما امکان‌پذیر می‌کند.

تعریف فنی MozTrust

MozTrust میزان اعتبار یک صفحه وب را نسبت به همه صفحات دیگر وب مشخص می‌کند. MozTrust حاوی الگوریتمی است که توسط مهندسان یاهو توسعه داده شده است و تقریباً شبیه به الگوریتم‌های اعتبار استفاده شده توسط مهندسان جستجوی گوگل و بینگ است. همان طور که لینک‌ها ذاتاً حاوی محبوبیت جهانی لینک هستند همان طور نیز اعتبار URLها را بیان می‌کنند.

همان‌طور که در بالا ذکر شد کسب لینک از منابعی مانند صفحات اصلی دانشگاه‌ها و مراکز دولتی که دارای اعتبار ذاتی هستند مهر تاییدی برای اعتبار صفحه یا سایت شماست. MozTrust  می‌تواند با اندازه‌گیری اتفاقات و فرکانس‌ها در این تاییدیه‌ها کمیت اعتبار وابسته به لینک‌ها را بر روی وب مشخص کند.

برنامه‌های کاربردی سئو در MozTrust

MozTrust نیز همانند MozRank در میان لینک‌ها توزیع می‌شود. ابتدا شاخصه‌های اعتبار برای محاسبه معیار مشخص می‌شوند. وب‌سایت‌های شاخص شامل صفحات اصلی دانشگاه‌های بین‌المللی بزرگ، رسانه‌ها، موسسات غیرانتفاعی و وب‌ سایت‌های دولتی می‌شوند. وب‌ سایت‌هایی که از مجموعه‌های معتبر کسب لینک می‌کنند قادرند که رأی اعتماد کمتری را از طریق لینک‌هایشان کسب کنند. این فرایند در سر تا سر وب ادامه دارد و MozTrust هر لینک با دورتر شدن از سایت مجموعه معتبر اصلی کاهش می‌یابد.

MozRank و MozTrust به ترتیب شاخص‌های لینک اکوییتی خام و لینک اکوییتی اعتبار محور هستند. بررسی چگونگی ارتباط این دو مقدار در میان URLهای متعدد اغلب جالب است. برای مثال اگر یکMozRank  با مقادیر زیاد با امتیاز پایین MozTrust ترکیب شود (مثلاً mT 3/00 و mR 7.00) می‌تواند نشانه پروفایل لینک اسپمی باشد. صفحاتی که دارای این عدم تعادل هستند در رتبه‌بندی‌ها عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهند. برعکس این مثال یعنی MozTrust بیشتر و یکMozRank   کمتر (مثلاً mT 6.00 و mR 5.00) موجب به دست آمدن درصد بیشتری از لینک‌های با اعتباری می‌شود که به صفحه اشاره می‌کنند. اگر اعتبار لینک و در نتیجه امتیاز MozTrust صفحه‌ای بیشتر باشد، صفحه‌ای که MozRank کمتری دارد بهتر از صفحه‌ با MozRank بیشتر عمل می‌کند.

عبور از MozTrust

هنگامی که MozTrust را محاسبه می‌کنیم، الگوریتم Moz کار خود را از سایت‌های مجموعه معتبر آغاز می‌کند. این کار باعث می‌شود که امتیاز به دست آمده به سود آن صفحات و دامنه‌هایی تمام می‌شود که لینک‌های معتبر زیادی را کسب کرده‌اند.

MozTrust در سطح دامنه (DmT)

همان طور که می‌توان MozRank را در سطح دامنه استفاده نمود، MozTrust هم دارای این قابلیت هست. MozTrust در سطح دامنه مانند MozTrust معمولی است، اما به جای محاسبه در بین صفحات وب، در بین تمامی دامنه‌ها محاسبه می‌شود. ممکن است صفحات جدید و ضعیفی که بر روی دامنه‌های بسیار معتبر وجود دارند به دلیل وجود بر روی این دامنه‌ها بتوانند کمی اعتبار کسب کنند. همچنین MozTrust در سطح دامنه بر روی یک مقیاس لگاریتمی ۱۰ امتیازی نشان داده می‌شود.

چگونه می‌توان MozTrust را بهبود بخشید؟

می‌توان MozTrust را از طریق کسب لینک از دیگر سایت‌ها یا صفحاتی که دارای MozTrust بالا هستند مانند موسسات دولتی و دانشگاه‌ها بهبود بخشید.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.