لینک اکوییتی چیست؟

زمانی منظور از لینک اکوییتی اصطلاح " link juice " بود، عاملی در رتبه‌بندی موتور جستجو که بر این ایده استوار بود که لینک‌های معینی از طریق معیارهای ارزش و قدرت صفحه‌ای به صفحه دیگر عبور کنند. این ارزش به عواملی مانند قدرت لینک‌دهی صفحه، ارتباط موضوعی، وضعیت HTTP و... بستگی دارد. لینک‌هایی که از اکوییتی عبور می‌کنند یکی از چندین سیگنال‌هایی هستند که گوگل و دیگر موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی در نتایج جستجو از آن استفاده می‌کنند. در این مقاله آموزش سئو به این موضوع خواهیم پرداخت.

لینک اکوییتی و پیج رنک

هنگامی که درباره لینک اکوییتی فکر می‌کنید باید به پیج رنک نیز فکر کنید. پیج رنک جزء اولین محاسبات الگوریتمی گوگل است که برای تعیین رتبه یک سایت استفاده شده و بر اساس پروفایل بک‌لینک سایت بنا نهاده شده است. پیج رنک تعیین کننده اصلی رتبه‌بندی یک سایت نیست و در حال حاضر فقط به عنوان یکی از صدها عوامل رتبه‌بندی شناخته می‌شود که گوگل مد نظر خود قرار می‌دهد و این روزها دیگر از اهمیتش کاسته شده است.
تا حدودی می‌توان لینک اکوییتی را به عنوان جریانی از قدرت رتبه‌بندی صفحه در نظر گرفت که از لینکی به لینک دیگر عبور می‌کند. اگر صفحه‌ای بسیار معتبر لینکی را به مقاله سایتی کوچک بدهد، این کار به عنوان رأی اعتمادی برای صفحه لینک شده تفسیر شده و قدرت و اعتبار زیادی از طریق این لینک دنبال شده برای آن به ارمغان می‌آورد.
ممکن است که راجع به تاکتیک منسوخ سئو با نام " مجسمه پیج رنک PageRank " چیزهایی شنیده باشید، این تاکتیک به این گونه عمل می‌کند که مالک سایت به صورتی استراتژیک انتخاب می‌کند که کدام لینک‌ها دنبال شوند و کدام یک دنبال نشوند تا بتواند جریان قدرت را صفحه به صفحه کنترل کند. در حالی که ممکن است این روش هنوز در برخی موقعیت‌ها موثر باشد، استفاده نابجا از nofollowها استراتژی است که هیچ گاه توصیه نمی‌کنیم. به جای این کار بر روی معماری اطلاعات و پیاده‌سازی یک استراتژی رتبه‌بندی با ارزش‌تر تمرکز کنید.

لینک اکوییتی یا لینک ارزشمند چگونه تعیین می‌شود؟

هم لینک‌های داخلی و هم لینک‌های خارجی می‌توانند از لینک اکوییتی عبور کنند. برای تعیین این که آیا یک لینک از اکوییتی عبور می‌کند یا خیر نیازمند توجه به چند نکته هستیم:

  • آیا لینک مرتبط است؟ اگر در مقاله‌ای که مربوط به پخت کیک مافین است لینکی به صفحه‌ای بدهید که درباره تعمیر ماشین است، لینک شما مرتبط نیست و گوگل این موضوع را تشخیص می‌دهد. لینک‌هایی که فاقد ارتباط هستند ارزش و اعتبار زیادی را به ارمغان نمی‌آورند.
  • آیا سایتی که به آن لینک داده‌اید معتبر است؟ لینک‌هایی که در سایت‌های معتبر قرار دارند با قدرتی که کسب کرده‌اند از لینک اکوییتی بیشتری نسبت به سایت‌های جدید و تازه تاسیس عبور خواهند کرد.
  • آیا لینک دنبال شده است؟ لینک‌هایی که دنبال نشده‌اند به ردیاب‌ها این سیگنال را منتقل می‌کنند که باید نادیده گرفته شوند. آن‌ها فاقد لینک اکوییتی هستند. گرچه اگر لینکی دنبال نشده باشد به این معنی نیست که فاقد هر ارزش دیگری است.
  •  آیا لینک قابل ردیابی است؟ اگر صفحه‌ای با استفاده از فایل robots.txt دسترسی ردیاب‌ها را مسدود کند، ردیاب لینک را نادیده گرفته و بنابراین لینک ارزشی را از خودش عبور نمی‌دهد.
  • لینک در کجای صفحه قرار داده شده است؟ لینک‌هایی که در پایین صفحه و یا نوار کناری صفحه قرار داده شده‌اند به اندازه لینک‌هایی که در بدنه صفحه به کار برده شده‌اند دارای وزن نیستند(البته استثناهایی وجود دارد). معماری سایت به گوگل کمک می‌کند تا بفهمد کدام محتوا برای بازدیدکنندگان مفیدتر است. بنابراین منطقاً به آن نگاه کنید: هدف بازدیدکننده از بازدید این صفحه چیست و لینک‌ها چگونه می‌توانند به این هدف کمک کنند؟
  • چند لینک در صفحه قرار داده شده است؟ اگر لینک داده شده به سایت شما یکی از هزاران است ممکن است زیاد ارزشمند نباشد، اگرچه که قانونی در رابطه با تعداد بهینه لینک‌ها در یک صفحه وجود ندارد. فراتر از یک لینک اکوییتی ساده، اگر لینک شما در میان بسیاری از لینک‌های دیگر گم شده باشد، بعید است که کاربری آن را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کند.
  • وضعیت HTTP صفحه لینک شده چیست؟ صفحاتی که از ۲۰۰ها و ریدایرکت‌های دائمی ۳۰۱ استفاده می‌کنند لینک اکوییتی خود را حفظ می‌کنند. با این که گوگل بیان داشته همه ریدایرکت‌ها از جمله ریدایرکت‌های موقتی ۳۰۲ از پیج رنک PageRank عبور می‌کنند اما بهتر است نسبت به این موضوع کمی تردید داشته باشید. ممکن است دیگر موتورهای جستجو با آن‌ها این‌گونه رفتار نکنند و البته عواملی فراتر از لینک‌ها هستند که برای استراتژی‌های رتبه‌بندی استفاده می‌شوند.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.