لینک‌ های خارجی در حقیقت هایپرلینک‌ هایی هستند که به هر دامنه‌ای (دامنه مقصد) در خارج از دامنه‌ای که بر روی آن وجود دارند (دامنه مبداء) اشاره می‌کنند. در شرایط عمومی اگر وب‌ سایتی به شما لینک بدهد، آن لینک به عنوان لینک خارجی به وب‌ سایت شما شناخته می‌شود. به طور مشابه اگر به وب‌ سایتی در خارج از وب‌سایت خود لینک بدهید آن لینک نیز ، لینک خارجی محسوب می‌شود. در این مقاله آموزش سئو به این موضوع خواهیم پرداخت.

نمونه کد

<a href="http://www.external-domain.com/">Link Anchor Text</a>

قالب بهینه

از کلمات کلیدی توصیفی در متن لنگر خود استفاده کنید که موضوع یا کلمات کلیدی مشابهی را در صفحه مقصد مورد هدف قرار بدهد. هر دفعه نیاز به استفاده از کلمات کلیدی یکسان نیست، در حقیقت انجام این کار می‌تواند ردیاب‌های اسپم را به سوی خود جلب کند. در عوض تلاش کنید از متن‌های لنگر متفاوتی استفاده کنید که باعث بالا بردن سطح محتوا و قابلیت استفاده برای کاربرانتان و موتورهای جستجو شود.

لینک خارجی چیست؟

لینک خارجی لینکی است که از دامنه‌ای خارجی اشاره می‌کند.

  • سئوکارهای حرفه‌ای اعتقاد دارند که لینک‌ خارجی مهم‌ترین منبع قدرت رتبه‌بندی هستند.
  • لینک‌های خارجی به گونه‌ای متفاوت از لینک‌ داخلی از لینک اکوییتی (قدرت رتبه‌بندی) عبور می‌کنند زیرا موتورهای جستجو آن‌ها را به عنوان رای‌های شخص ثالث در نظر می‌گیرند.
  • سئوکارهای حرفه‌ای به استفاده از ویژگی " عنوان " لینک برای اهداف رتبه‌بندی اعتقاد ندارند.

در سئو؛ لینک های خارجی ارزش بیشتری را نسبت به لینک های داخلی می گیرند (مثال).
از : ۱۰ تصویر از ارزیابی لینک‌ها توسط موتورهای جستجو

بهترین شیوه سئو

بررسی داده‌های مربوط به عوامل رتبه‌بندی موتور جستجو نشان داده است که استفاده از لینک‌ خارجی مهم‌ترین عامل برای کسب رتبه‌های بالاست. ریشه این بررسی از آنجا نشأت می‌گیرد که یکی از سخت‌ترین معیارها برای دستکاری لینک‌ خارجی هستند و بنابراین یکی از بهترین راه‌ها تعیین محبوبیت یک صفحه وب توسط موتورهای جستجو نیز می‌باشند. این ایده ابتدا توسط موتور جستجوی آلتا ویستا مورد استفاده قرار گرفت و بعدها توسط گوگل نیز بهبود یافته و به کار گرفته شد.

گوگل ابتدا با معرفی پیج رنک PageRank (الگوریتمی که توسط بنیانگذار گوگل لَری پِیج توسعه داده شده) به انجمن استنفورد شروع کرد. این الگوریتم از شمارش هایپرلینک‌ها به عنوان رأی‌هایی برای سنجش محبوبیت صفحه استفاده می‌کند. صفحاتی که لینک‌های زیادی به آن‌ها اشاره می‌کنند به عنوان صفحات محبوب شناخته می‌شوند. هنگامی که ارتباطی میان این صفحات با جستجویی خاص در گوگل وجود داشته باشد، صفحات محبوب‌تر و مرتبط‌تر با جستجو اولین صفحاتی هستند که در نتایج گوگل لیست می‌شوند. اگرچه که امروزه این الگوریتم پیچیده‌تر شده است اما احتمالاً هنوز لینک‌ خارجی را به عنوان رأیی مثبت در نظر می‌گیرد.

امروزه موتورهای جستجوی بزرگ معیارهای بسیاری را برای تعیین ارزش لینک‌ خارجی استفاده می‌کنند. برخی از این معیارها در زیر آمده است :

علاوه بر این معیارها، دو دلیل عمده‌ای که لینک‌های خارجی مهم هستند بدین قرار است :

۱. محبوبیت

از آن جایی که ترافیک معیاری آشفته است و اندازه‌گیری صحیح آن برای موتورهای جستجو سخت است (بر طبق نظرات مهندسان جستجوی یاهو)، لینک‌های خارجی معیارهایی با ثبات‌تر و آسان‌تر برای اندازه‌گیری هستند. دلیل این امر آن است که شماره‌های ترافیک در زیر سیاهه‌های خصوصی سرور دفن شده در حالی که لینک‌های خارجی به طور عمومی قابل مشاهده بوده و به راحتی ذخیره می‌شوند. به همین دلیل و دلایل دیگر، لینک‌های خارجی معیارهایی عالی برای تعیین محبوبیت یک صفحه وب هستند. این معیار (که شباهت بسیاری به نوار ابزار PageRank دارد) با معیارهای ارتباط ترکیب شده است تا بهترین نتایج جستجو را به ارمغان بیاورد.

۲. ارتباط

لینک‌هایی که حاوی نشانه‌های ارتباط هستند برای موتورهای جستجو از ارزش فوق‌العاده‌ای برخوردارند. متن لنگری که در لینک‌ها استفاده می‌شود معمولاً توسط انسان (که می‌تواند صفحات وب را بهتر از کامپیوترها تفسیر کند) نوشته می‌شود و معمولاً محتوای صفحه‌ای که به آن لینک شده است را تماماً منعکس می‌کند. این می‌تواند یک عبارت کوتاه (مانند " بهترین مقاله در زمینه هواپیما ") باشد یا URL صفحه مقصد باشد (مانند http://www.best-aircraft-articles.com).

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.