متن لنگر متنی قابل مشاهده و قابل کلیک در هایپرلینک است. رنگ آن در مرورگرهای مدرن اغلب آبی است و زیر آن خط کشیده شده است :

مانند این لینک به صفحه اصلی هوراوب

نمونه کد

<a href="http://www.example.com">Example Anchor Text</a>

قالب بهینه

متن لنگر سازگار با سئو، مختصر و مرتبط با صفحه مقصد است (صفحه‌ای که لینک به آن داده شده است).

با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

متن لنگر چیست؟

متن لنگر حروف و کلمات قابل مشاهده هایپرلینک است که هنگام لینک دادن به سند یا مکان دیگری بر روی وب نمایش داده می‌شود. متن لنگر اغلب به صورت متنی با رنگ آبی که زیرش خط کشیده شده است نمایان می‌شود، اما در صورتی که رنگ و استایل لینک‌ های خود را در HTML یا CSS تغییر داده باشید، با همان خصوصیاتی که تعریف کرده‌اید نمایش داده می‌شود.

متن لنگر می‌تواند اطلاعاتی متنی درباره محتوای مقصد لینک را که مرتبط با کاربرها و موتورهای جستجو است، فراهم آورد.

مثال متن لنگر html

در کد لینک نمونه بالا " Tiny dancing horse " متن لنگر لینک است.

موتورهای جستجو از متن لنگر خارجی به عنوان بازتابی از چگونگی دیده شدن صفحه شما توسط مخاطبان و به صورت گستره‌تر برای فهمیدن اینکه صفحه شما درباره چیست استفاده می‌کنند. در حالی که صاحبان سایت معمولاً نمی‌توانند چگونگی لینک دادن دیگر سایت‌ها به سایت خودشان را کنترل کنند، اما می‌توانید مطمئن شوید متن لنگری که در سایتتان استفاده می‌کنید مفید، توصیفی و مرتبط باشد. (منبع: گوگل)

اگر بسیاری از سایت‌ها به این نتیجه برسند که صفحه‌ای خاص مرتبط با مجموعه‌ای از عبارات است، می‌توان آن صفحه را طوری مدیریت کرد که حتی بدون استفاده آن عبارات در متن رتبه‌بندی خوبی را کسب کند.

انواع متن لنگر

مطابقت کامل

متن لنگری دارای مطابقت کامل است که کلمه کلیدی استفاده شده در آن دقیقاً بازتاب دهنده کلمه کلیدی استفاده شده در صفحه لینک داده شده به آن باشد. برای مثال: "ساخت لینک" به صفحه‌ای لینک می‌دهد که درباره ساخت لینک است.

مطابقت جزئی

به متن لنگری که کلمه کلیدی استفاده شده در آن با کلمه کلیدی استفاده شده در صفحه لینک داده شده به آن دارای تفاوت‌های جزئی باشد، مطابقت جزئی می‌گویند. برای مثال: "استراتژی‌های ساخت لینک " به صفحه‌ای لینک می‌دهد که درباره ساخت لینک است.

برند شده

نام برندی که به عنوان متن لنگر استفاده شده است. برای مثال: "هوراوب" به مقاله‌ای در سایت هوراوب لینک می‌دهد.

لینک عریان

استفاده از URL به جای متن لنگر را می‌گویند. برای مثال www.hooraweb.com  یک لینک لنگر عریان است.

عمومی

استفاده از کلمه یا عبارتی عمومی به عنوان متن لنگر را می‌گویند. برای مثال: "اینجا کلیک کنید" متن لنگری عمومی است.

تصاویر

هنگامی که تصویری لینک می‌شود، گوگل متن استفاده شده در ویژگی متن جایگزین را به عنوان متن لنگر به کار می‌برد.

بهترین شیوه‌های سئو

متن لنگر مورد پسند سئو دارای این ویژگی‌هاست :

  • مختصر است.
  • مرتبط با صفحه لینک داده شده است.
  • دارای تراکم کلمه کلیدی کم است (نه اینکه بیش از حد با کلمات کلیدی سنگین شده باشد).
  • عمومی نیست.

به یاد داشته باشید که اغلب بر روی متن لنگری که دیگر سایت‌ها به عنوان لینک بازگشت به سایت شما از آن استفاده می‌کنند، کنترل ندارید. بنابراین اکثر این شیوه‌ها به شما می‌گویند که چگونه از متن لنگر در سایت خود به بهترین نحو استفاده کنید.

متن لنگر مختصر

در حالی که محدودیت طولی خاصی برای متن لنگر وجود ندارد اما بهتر است تا آنجا که می‌توانید متن لنگر خود را مختصر کنید. در انتخاب عباراتی که قصد استفاده از آن‌ها را در متن لنگر دارید، باید دو عامل اصلی را مد نظر قرار دهید:

  • مختصرترین و صحیح‌ترین راه برای توصیف لینک داده شده به یک صفحه چیست؟
  • چه کلمات یا عباراتی موجب تشویق کاربران برای کلیک بر روی یک لینک می‌شود؟

ارتباط با صفحه مقصد

از آن جایی که موتورهای جستجو رشد کرده‌اند شروع به تعیین معیارهای بیشتری برای رتبه‌بندی نیز کرده‌اند. یکی از این معیارهای ارتباط لینک است بدین معنی که در صورت لینک دادن از  صفحه A به صفحه B موضوعات آن‌ها چه ارتباطی با هم دارند. یک لینک کاملاً مرتبط می‌تواند احتمال رتبه‌بندی صفحه‌های A و B را برای جستجوهای مربوط به موضوع آن‌ها بهبود بخشد.

ارتباط لینک پدیده‌ای طبیعی است که هنگام لینک دادن به بیرون از صفحه اتفاق می‌افتد و از این دو طریق تعیین می‌شود:

  • موضوع صفحه مبداء
  • محتوای متن لنگر بر روی صفحه مبداء

لینک‌ هایی که از لحاظ محتوایی با موضوع صفحه مبداء یکسان هستند، سیگنال‌های ارتباط قوی‌تری را نسبت به لینک‌ های فاقد محتوای مرتبط ارسال می‌کنند. برای مثال هنگام جستجوی وب‌ سایت کافی‌شاپ‌ها در گوگل، صفحه‌ای که درباره بهترین قهوه‌ها در سیاتل است سیگنال ارتباطی بهتری را از صفحه‌ای که درباره تصاویر بچه حیوانات است دریافت می‌کند.

موتورهای جستجو به تغییرات گوناگون متن لنگر در بک لینک ها به مقاله اصلی توجه می‌کنند و آن‌ها را به عنوان شاخص‌هایی برای فهمیدن محتوای صفحه و اینکه با چه جستجویی ارتباط دارد، استفاده می‌کنند. این موضوع در ترکیب با پردازش طبیعی زبان و دیگر عوامل مانند سلسله مراتب منبع و اطلاعات، شاخص‌های ارتباط لینک را تشکیل می‌دهند. برای اینکه مطمئن شوید که لینک‌های شما سیگنال‌های ارتباط قوی ارسال می‌کنند، تا آنجا که ممکن است متن لنگر خود را توصیفی بنویسید.

تراکم کلمه کلیدی در متن لنگر

با به روز رسانی الگوریتم پنگوئن حالا گوگل دقت بیشتری را در کلمات کلیدی موجود در متن لنگر به خرج می‌دهد. اگر لینک‌ های داخلی یک سایت حاوی متن لنگرهای یکسان زیادی باشند، ممکن است گوگل به آن‌ها مشکوک شده و نتیجه بگیرد که این لینک‌ها به صورت طبیعی کسب نشده‌اند. به طور کلی هنوز هم استفاده از کلمه کلیدی در متن لنگر و استفاده از متن لنگر مرتبط با موضوع بهترین شیوه است. گرچه با استفاده از عبارات متنوع و طبیعی بیشتر در متن لنگر نسبت به اینکه از متن‌های لنگر یکسان استفاده کنید نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که سایت خود را بیش از حد از لینک‌های داخلی پر شده با کلمات کلیدی نکنید. ایجاد لینک‌های داخلی بدون شک بهترین شیوه است اما به متن‌های لنگری که از طریق آن صفحات خود را به یکدیگر لینک می‌کنید دقت نمایید. اگر همه لینک‌های متصل به یک صفحه دارای متن لنگر یکسانی باشند و حتی اگر همه بر روی سایت شما باشند، ممکن است گوگل رفتاری اسپمی با آن‌ها داشته باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.