کلمات کلیدی ایده‌ها و موضوعاتی هستند که تعیین می‌کنند محتوای شما درباره چیست و از دیدگاه سئو کلمات و عباراتی هستند که جستجوگران در موتور جستجو وارد می‌کنند که با عنوان "Search Query  پرسش جستجو " نیز شناخته می‌شوند. اگر همه چیز‌های موجود بر روی صفحه خود را از تصاویر، ویدئوها، کپی‌ها و ... را به عبارات و کلمات ساده کاهش دهید، با کلمات کلیدی اولیه خود مواجه می‌شوید. شما نیز همانند هر مالک سایت یا سازنده محتوای دیگری می‌خواهید کلمات کلیدی صفحه‌تان مرتبط با جستجوهایی باشد که مخاطبان انجام می‌دهند، تا شانس بهتری برای پیدا کردن محتوای شما در میان نتایج جستجو وجود داشته باشد.

با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

چرا کلمات کلیدی مهم هستند؟

آن‌ها مهم هستند زیرا محور ارتباطی میان جستجوهای انجام شده توسط مخاطبان و محتوایی که شما برای پر کردن این نیاز فراهم می‌کنید، می‌باشند. هدف شما از رتبه‌بندی در موتورهای جستجو کسب ترافیک ارگانیک از صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) برای سایت خودتان است و کلمات کلیدی که مورد هدف قرار می‌دهید (یعنی آن کلمات و کلیدواژه‌هایی که در محتوای خود به کار می‌برید) تعیین می‌کنند که چه نوع ترافیکی را دریافت خواهید کرد. اگر صاحب یک فروشگاه گلف هستید، ممکن است بخواهید برای عبارت " باشگاه‌های جدید " رتبه‌بندی شوید اما اگر دقت نکنید ممکن است ترافیکی را که در رابطه با پیدا کردن محلی برای بازی شطرنج است به خود جذب کنید. حوزه کلمات کلیدی بیشتر از اینکه درباره محتوای شما باشد درباره مخاطب است، زیرا ممکن است چیزی را که در محتوای خود وارد می‌کنید طوری ارائه دهید که متفاوت از چیزی باشد که مخاطب جستجو می‌کند. برای ایجاد محتوایی که رتبه‌بندی ارگانیک خوبی کسب کند و ترافیک را به سایت شما سرازیر نماید باید سعی کنید تا نیاز‌های بازدیدکنندگان، زبانی که استفاده می‌کنند و نوع محتوایی که جستجو می‌کنند را بفهمید. می‌توانید این کار را از طریق صحبت کردن با مشتریان خود، تشکیل فروم‌های متعدد و گروه‌های اجتماعی مجازی انجام دهید و تحقیقات خود درباره کلمات کلیدی را از طریق ابزاری مانند Keyword Explorer به پیش ببرید.

کلمات کلیدی دنباله‌دار (چند واژه‌ای) چه هستند؟

کلمات کلیدی می‌توانند گسترده و دور از دسترس باشند (که معمولاً کلمات کلیدی مرکزی نامیده می‌شوند)، یا ترکیبی از چندین عبارت و اصطلاح باشند که به آن‌ها کلمات کلیدی دنباله‌دار گفته می‌شود.

نمودار دم بلند تقاضای جستجو کلمات کلیدی

ممکن است که هدف نهایی شما استفاده از کلمات کلیدی تک‌واژه‌ای باشد چرا که دارای حجم جستجوی بالایی هستند. گرچه که رقابت بسیار شدیدی در میان آن‌ها وجود دارد. ممکن است بخواهید بوتیک لباس‌تان بر اساس واژه " لباس " رتبه‌بندی شود اما قرار گرفتن در رتبه‌ای بالاتر از Zappos یا Nordstrom کار بسیار سختی خواهد بود.

کلمات کلیدی تک‌واژه‌ای علاوه بر این رقابت سنگین می‌توانند بسیار مبهم نیز باشند. اگر کسی کلمه " سگ " را جستجو کند، نمی‌دانید که آیا در جستجوی تمامی گونه‌های سگ است، به دنبال کسب اطلاعات درباره غذای سگ است، به دنبال محلی برای خرید وسایل سگ است یا به دنبال سایتی از عکس‌های زیبای سگ می‌باشد.

کلمات کلیدی دنباله‌دار (چند واژه‌ای) معمولاً قصد جستجو را بهتر و واضح‌تر مشخص می‌کنند. برای مثال " بهترین غذای ارگانیک برای سگ " یا " گردانندگان سگ ارزان قیمت در سیاتل ". همچنین شاهد خواهید بود که کلمات کلیدی دنباله‌دار دارای رقابت کمتری هستند و فضا را برای سایت‌های کوچک‌تر نیز باز می‌گذارند تا بتوانند در صفحه نتایج موتور جستجو خودی نشان دهند.

درباره پژوهش کلمه کلیدی بیشتر بیاموزید.

استفاده از کلمات کلیدی در صفحه

به کار بردن هر نوع کلمه کلیدی در صفحه خوب نیست. ایجاد یک محتوای متقاعد کننده به معنی فراهم کردن ارزش واقعی برای مخاطب واقعی است نه اینکه فقط سیگنال‌هایی را به دوستان ربات خود در گوگل ارسال کنیم.

درشروع چند قانون برای استفاده از کلمات کلیدی وجود دارد که باید از آن‌ها پیروی کنید.

باید کلمات کلیدی منحصر به فرد را در هر صفحه از سایت خود و در محل‌هایی استفاده کنید که به ربات‌ها و مخاطبان‌تان این اطمینان را بدهد که چیزی که به دنبالش هستند را در سایت شما پیدا می‌کنند. این موضوع هم شامل تگ عنوان و هم بدنه محتوای شما می‌شود که به نکته‌ای مهم نیز اشاره دارد : تله‌های کلیکی. ممکن است فکر کنید که با ارائه عنوان‌های مبهم می‌توانید کلیک‌های بیشتری را جذب کنید اما با پنهان کردن اینکه صفحه‌تان واقعاً درباره چیست برخی از قدرت‌های کلمات کلیدی را از دست می‌دهید.

همچنین می‌توانید به عملکرد کلمه کلیدی اولیه خود در URL، تگ H1 در صفحه، توضیحات متا و ویژگی متن جایگزین تصویر در صفحه‌تان نگاهی بیاندازید، همه این‌ها می‌توانند سرنخ‌هایی برای موتور جستجو باشند که در حقیقت می‌گویند محتوای شما درباره چیست.

استفاده از کلمات کلیدی در این محدوده‌ها بنیادی‌ترین راه برای مورد هدف قرار دادن محتوایتان توسط جستجوها است. این کار فوراً موجب پریدن به نتایج برتر جستجو نمی‌شود اما بخشی حیاتی از سئو می‌باشد و بر نداشتن این قدم‌ها می‌تواند موجب باز ماندن شما از رتبه‌بندی به دلایلی دیگر شود.

استفاده از کلمات کلیدی برای فرمول‌بندی کردن استراتژی محتوا

می‌توانید با یک کلمه کلیدی آغاز کنید و محتوای خود را حول محور آن کلمه بسازید، گاهی نیز ممکن است محتوای شما وجود دارد و باید سعی کنید که آن را با کلمه کلیدی خود مطابقت دهید. برای انجام این کار از " نقشه راه‌یابی محتوا به کلمه کلیدی " استفاده کنید. ساخت این نقشه می‌تواند به شما کمک کند که تاثیر محتوای موجود خود را فهمیده و لینک‌های ضعیف یا شکاف‌هایی که نیاز به پر شدن دارند را شناسایی کنید.

همان طور که کلمات کلیدی هر صفحه از سایت شما را تعریف می‌کنند، می‌توانید از آن‌ها برای سازمان دادن محتوا و فرمول‌بندی کردن یک استراتژی نیز استفاده کنید. اصلی‌ترین راه برای انجام این کار استفاده از spreadsheet (نقشه راه‌یابی محتوا به کلمه کلیدی) و مشخص کردن کلمه کلیدی اولیه برای هر مقاله است. می‌توانید صفحه نیازمندی‌های خود را بسازید و حجم جستجو کلمه کلیدی، ترافیک ارگانیک ، قدرت صفحه و هر معیار دیگری که برای تجارت شما مهم است را در آن اضافه کنید.

در حالت ایده‌آل هر صفحه از سایت شما باید هدف یک کلمه کلیدی منحصر به فرد باشد. صفحه اصلی شما به طور کلی عبارات وسیعی را مورد هدف خود قرار می‌دهد و با ساخت صفحات رده، محصولات و مقالات می‌توانید نیازهای ویژه بیشتری را مورد هدف خود قرار دهید.

 

مهارت های خود را به کار ببرید

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.