تطبیق دقیق کلمات کلیدی چیست؟

ریشه تطبیق دقیق کلمات کلیدی از نوع تطبیق کلمات کلیدی در گوگل ادوردز (Google AdWords) است که به شما اجازه می‌دهد در مورد تطبیق دقیق جستجو تبلیغ نمایید. تطبیق دقیق کلمات کلیدی در سئو به معنای تطبیق کامل کلمات کلیدی نتایج جستجو با پرسش جستجو Search Query (کلمه وارد شده در کادر جستجو) است. تطبیق دقیق کلمات کلیدی از لحاظ تاریخی هم برای جستجوهای ارگانیک و هم برای جستجوهای پولی دارای اهمیت است و موضوع مکرر بحث‌های سئو نیز هست، در این مقاله آموزش سئو به این موضوع خواهیم پرداخت.

تطبیق جزئی کلمات کلیدی چیست؟

تطبیق جزئی کلمات عبارات کلیدی اغلب شبیه به همان تطبیق دقیق کلمات کلیدی است و به نتایج جستجویی گفته می‌شود که با برخی از کلمات کلیدی استفاده شده در پرسش جستجو مطابقت دارد و دقیقاً با آن یکسان نیست (یا با ترتیب کلمات متفاوتی استفاده شده است).

فرق بین تطبیق دقیق و تطبیق جزئی کلمات کلیدی چیست؟

در تطبیق دقیق کلمات کلیدی، کلمه کلیدی مورد هدف عیناً در پرسش جستجو، متن لنگر لینک یا نام دامنه استفاده شده است. تطبیق جزئی بدین معناست که  کلمه کلیدی شما در میان کلمات دیگر در آن عناصر استفاده شده است. تطبیق دقیق و تطبیق جزئی کلمات کلیدی اغلب در سئو، ساخت لینک و PPC استفاده می‌شوند و چون هیچ کدام از این‌ها بهتر یا بدتر از دیگری نیست لازم است بدانید که استفاده از کدام یک  مناسب‌تر است و از جریمه‌های گوگل و هزینه‌های نجومی AdWords جلوگیری می‌کند.

تطبیق دقیق کلمات کلیدی در گوگل ادوردز (Google AdWords)

عبارت " تطبیق دقیق " زمانی استفاده می‌شود که توسط گوگل ادوردز (Google AdWords) انواع جستجوها را برای تبلیغ خود مورد هدف قرار می‌دهید. تطبیق دقیق در AdWords بدین معناست که می‌خواهید تبلیغ‌تان برای یک کلمه یا عبارت خاص نمایش داده شود. (مهم است بدانید نوع رفتار AdWords با کلمات کلیدی اخیراً به روز رسانی شده بنابراین نوع رفتار با ترتیب کلمات و کلمات کاربردی در یک جمله – مانند " و " ، " اما " و " سپس " و ... – دیگر تفاوتی ندارند. ممکن است کلمات کلیدی یکسان در جملات متفاوت با یا بدون کلمات کاربردی، نمایان‌گر تطبیق دقیق باشد).

تطبیق وسیع نوع دیگری از انواع تطبیق در  AdWords گوگل است و زمانی رخ می‌دهد که گوگل تبلیغ شما را در صورت مرتبط و مشابه بودن با عبارات جستجو شده نشان می‌دهد. تطبیق عبارت نوع دیگری از تطبیق است و زمانی تبلیغ شما را نشان می‌دهد که جستجوهای انجام شده در مورد کلمه کلیدی مورد هدف شما در عبارتی طولانی‌تر قرار گرفته باشد.

اشتباه رایج مبتدیان این است که نوع مطابقت درست را انتخاب نمی‌کنند. اگر نوع تطبیق اشتباه را انتخاب کرده باشید ممکن است تبلیغ شما برای مخاطب اشتباهی نشان داده شود. هنگامی که این موضوع اتفاق بیفتد پول خود را خرج ترافیکی کرده‌اید که قابل تبدیل نیست.

تطبیق دقیق و تطبیق جزئی برای نتایج ارگانیک گوگل

این نوع کنترل دقیق بر نحوه محاسبه محتوای شما در گوگل ادوردز Google AdWords برای سئوکارهایی که نتایج جستجوی ارگانیک را مورد هدف خود قرار داده‌اند وجود ندارد. رتبه‌بندی‌های ارگانیک فقط توسط الگوریتم گوگل تعیین شده و برای فهمیدن زبان و نیت مخاطب هر روز در حال توسعه هستند. برای اینکه بیشتر درباره چگونگی کارکرد تطبیق دقیق و جزئی بفهمید می‌توانید با استفاده از علامت نقل قول "" در کادر جستجو از گوگل بخواهید تا نتایج جستجوی ارگانیک دقیق را به شما نشان دهد.

برای مثال هنگامی که عبارت رقص اسب کوچک را بدون علامت نقل قول جستجو می‌کنید گوگل نتایج مختلفی را نشان می‌دهد که این عبارت در آن‌ها با انواع مختلف به کار رفته و یا فقط یک کلمه از این عبارت در آن‌ها قرار دارد.

تطبیق دقیق و تطبیق جزئی برای نتایج ارگانیک گوگل "رقص اسب کوچک"

با جستجوی عبارت " رقص اسب کوچک " (با استفاده از علامت نقل قول) به گوگل می‌گوییم فقط نتایجی را نشان دهد که دقیقاً حاوی این عبارت است.

تطبیق دقیق و تطبیق جزئی برای نتایج ارگانیکاگر خودتان این جستجوها را انجام دهید احساس خواهید کرد که الگوریتم گوگل تا چه اندازه پیشرفته است، تا چه میزان هدف جستجوگر را فهمیده و نتایجی را که نشان می‌دهد چقدر مطابق نیازهای او است.

به دلیل انواع مختلف راه‌هایی که مخاطبان به جستجو می‌پردازند و توانایی گوگل در فهمیدن هدف مخاطب از جستجو، در صورتی که محتوای‌تان تطبیقی جزئی با عبارت جستجو شده داشته باشد نیز می‌تواند به خوبی رتبه‌بندی شود.

بهترین کار برای کمک به رتبه‌بندی محتوا بر اساس کلمات کلیدی مورد نظرتان این است که کلمه کلیدی مورد هدف خود را در تگ عنوان و دیگر مکان‌های مرتبط استفاده کرده و محتوایی ایجاد کنید که از کلمات مترادف و مثال‌های مرتبط با آن کلمه کلیدی و ... در موضوع خود استفاده کرده باشد و تا جایی پیش بروید که از محتوای خود راضی شده و از خوب بودنش مطمئن شده باشید.

تطبیق دقیق نام‌های دامنه

تطبیق دقیق را می‌توان در مورد نام‌های دامنه نیز به کار برد. اگر جستجوگر عبارت " رقص اسب کوچک (tiny dancing horse) " را جستجو کند و شما مالک سایت tinydancinghorse.com باشید، به این تطبیق، تطبیق دقیق دامنه می‌گویند.

نام دامنه شما برند شماست و چیزی است که شما به صورت آنلاین هستید. اگر می‌خواهید از تطبیق دقیق نام دامنه استفاده کنید ابتدا به این بیاندیشید که آیا این راهی صحیح برای برند شما و تجارت شما هست یا خیر؟ اگر نام دامنه‌ای که انتخاب می‌کنید همه چیزی را که می‌خواهید در بر می‌گیرد، پس اقدام کنید. اگر نه، می‌توانید بر روی گزینه‌های دیگر نام دامنه سرمایه‌گذاری کنید. اینکه آیا استفاده از تطبیق دقیق نامه دامنه در رتبه‌بندی بهتر شما برای یک کلمه کلیدی خاص تاثیر دارد یا نه هنوز جای سوال است، اما به طور قطع این سیگنال دیگر دارای قدرت سابق خود نیست. در حقیقت ممکن است حتی نام دامنه‌ای که دارای تطبیق دقیق باشد توسط گوگل جریمه شود! گوگل با به روز رسانی الگوریتم خود در سال ۲۰۱۲ نام‌های دامنه‌ وب‌ سایت‌های اسپمی که دارای تطبیق دقیق بودند را از نتایج جستجوی خود حذف کرد. در حالی که هنوز نمونه‌های خوبی از تطبیق دقیق دامنه وجود دارد که رتبه‌های خوبی کسب می‌کنند اما استفاده از آن با هدف پر کردن نام دامنه با کلمات کلیدی ریسک بزرگی خواهد بود. برای مثال شرکتی با نام " مبل باب " می‌خواهد که مالک دامنه bobsfurniture.com باشد اما نباید دامنه buycheapfurnituregoodfurniture.com را خریداری نماید. در حالی که هر دو دامنه جزء دامنه‌های تطبیق دقیق محسوب می‌شوند اما الگوریتم‌های موتور جستجو فقط با یکی از آن‌ها رفتار خوبی خواهند داشت.

تطبیق دقیق و تطبیق جزئی متن لنگر

اگر کلمه کلیدی مورد هدف صفحه یک وب‌ سایت " رقص اسب کوچک " باشد و دامنه‌ای بیرونی با استفاده از عبارت " رقص اسب کوچک " به عنوان یک متن قابل کلیک به آن صفحه لینک داده باشد، سایت بیرونی از تطبیق دقیق متن لنگر برای لینک دادن استفاده کرده است. اگر با عبارت " دیدن رقص اسب " یا " اسب سیاه کوچک " و یا هر عبارت دیگر به جز " رقص اسب کوچک " به آن صفحه لینک داده شده باشد؛ آن را تطبیق جزئی متن لنگر می‌نامند. همان طور که برای مطلع کردن گوگل از ارتباط محتوا با موضوع تلاش می‌کنید، درخواست از دیگر سایت‌ها برای لینک کردن شما با متن لنگری که کلمه کلیدی مورد هدفتان در آن به کار رفته است نیز وسوسه انگیز است. و در واقع در گذشته تطبیق دقیق کلمات کلیدی در متن لنگر راهی برای مرتبط نشان دادن صفحه‌ای با نتایج موتور جستجو بود.

اگرچه که استفاده بیش از حد از این تاکتیک عاملی بود که موجب به روز رسانی الگوریتم پنگوئن گوگل شد. این روزها داشتن یک پروفایل ماشینی تطبیق دقیق متن لنگر موجب جریمه‌هایی برای سایت شما می‌شود. از طرفی تطبیق جزئی متن لنگر بهتر می‌تواند موجب کسب رتبه‌ بندی خوبی شود زیرا ارائه‌ای بهتر و طبیعی‌تر و مطابق با نوع رفتار انسانی (جستجوی انسانی) است.

بررسی پروفایل بک‌ لینک یک وب‌ سایت برای مشاهده اینکه آیا وب‌ سایتی حاوی لینک‌های زیادی با تطبیق دقیق متن لنگر است یا خیر از جانب سئوکارها غیرمعمول نیست. که البته این کار نوعی به بازی گرفتن نتایج توسط گوگل و دیگر موتورهای جستجو است. می‌توانید متن لنگر خود را در Link Explorer Moz بررسی کنید. اگر تا به حال بر روی تطبیق دقیق کلمات کلیدی و متن لنگر تمرکز کرده بودید حالا وقت آن است که تطبیق جزئی را جایگزین آن کنید چراکه به نفع شما خواهد بود!

نیاز به مشاوره دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، درخواست مشاوره خود را ارسال کنید و یا با شماره ۰۲۱۶۶۹۶۴۸۱۷ تماس بگیرید.