همه چیز در مورد بازاریابی دهان به دهان

همه چیز در مورد بازاریابی دهان به دهان

آیا تا به حال کلمه ی بازاریابی دهان به دهان یا به اصطلاح (word of mouth marketing ) به گوشتان خورده است؟ در یک تعریف یا بیان ساده می توان گفت که بازاریابی دهان به دهان همان تاثیر گذاری مثبت و موثر و برانگیختن صحبت درباره ی یک محصول، برند یا هر چیز دیگری است. یا به عبارت دیگر از طریق اطلاعات یک مشتری به دیگری که از طریق مردم انجام می شود و در نهایت موجب ترغیب و علاقه افراد بیشتر برای صحبت کردن در مورد یک محصول یا برند خاص می شود. جالب است بدانید که این اصطلاح فوق العاده قوی، تاثیر بسیار مثبت و باور نکردنی در برندینگ را به دنبال خواهد داشت.

بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان

قدرت جادویی و غیر باورانه ی بازاریابی دهان به دهان حتی از فروشگاه های بسیار کوچک تا شرکت های بسیار بزرگ به نوبه ی خود تحت تاثیر جادوی بازاریابی دهان به دهان قرار گرفته اند. این روزها بیشتر مشاغل موجود در دنیا هزینه های گزاف و سنگینی را برای جلب مشتری های بیشتر می کنند. این در حالی است که هزینه های که پتانسیل و بازدهی بازاریابی مشتریان دائمی خود را اصلا در نظر نمی گیرند

در حقیقت در بازاریابی دهان به دهان برای هر چیزی که قصد تبلیغ یا فروش آن را دارید بایستی به قدری قوی و موثر باشد که مشتریان و خریداران آن دلیل های محکمی برای آن داشته باشد. امروزه بازاریابی به صورت آنلاین یا حضوری انجام می شود.  

مفاهیم و مدل های بازاریابی دهان به دهان

مفاهیم و مدل های بازاریابی دهان به دهان

در واقع بررسی درست مفاهیم و مدل های بازاریابی دهان به دهان چندان کار آسانی نخواهد بود. آسان ترین کاری که ما می توانیم انجام دهیم بحث و گفت و گو در مورد یک محصول یا شروع یک مکالمه آسان است. زمانی که پژوهش های گوناگونی در حیطه ی توسعه و مفاهیم بازاریابی دهان به دهان صورت گرفت. مدل های بسیار فراوانی درباره استراتژی دهان به دهان گسترش یافته است. برخی از این مدل ها شامل

مدل تاثیرگذاری ارگانیک درون مصرفی

یکی از آسان ترین شکل های بازاریابی است. نکته قابل توجهی که همواره باید به آن اشاره نمود این است که در این مدل ساده و ابتدایی بدون دخالت هیچ بخشی یا سازمانی برنامه ریزی می شود. تنها با انتقال اطلاعات مصرف کننده راضی درباره تجربه های خود از استفاده یا خدمات پس از فروش یک محصول یا برتری آن بازگو می کنند. یکی از علل تاثیرگذاری بالای این مدل از بازاریابی آگاه نمودن مشتری های جدید و تازه وارد شده توسط مشتری های مصرف کننده است.

مدل تاثیرگذاری بازاریاب خطی

با توسعه و پیشرفت بیشتر تحقیقات در این حیطه بازاریابی، متوجه اهمیت و حضور مصرف کنندگان شدند. در واقع به بررسی و مکانیزم های که در آن مصرف کنندگان با مشتری های تازه وارد درباره سودمندی خرید یک محصول به بحث و گفت و گو می پردازند. تاثیر گذاری این مدل از بازاریابی بسیار بیشتر است.  

مدل شبکه همسازی

این نوع از بازاریابی به گفت و گوی در بین مشتریان درباره یک محصول خاص که توسط اضافه کردن اطلاعات در مورد یک محصول ویژه تعریف می دهند می پردازد. بیشتر این مدل از بازاریابی دهان به دهان بر روی فعالیت های آنلاین و دنیای مجازی برای انتقال پیام استفاده می کنند.

چند راهکار برای ساخت بازاریابی دهان به دهان

چند راهکار برای ساخت بازاریابی دهان به دهان

همانطور که میدانید امروزه با وجود شبکه های اجتماعی متنوعی که وجود دارد،  بازاریابی دهان به دهان را بسیار آسان تر کرده اند. به هر حال یکی از بهترین و موثر ترین مزایای استفاده از اینترنت، داشتن مهارت فراوان بر روی گفت و گو های به وجود آمده و حسن اعتماد بیشتر به کاربران می باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا چند راهکار موفق و در عین حال ساده را برای یک استراتژی تاثیر گذار معرفی کنیم:

ترغیب و تشویق کاربران به تولید محتوا

جالب است بدانید که محتوای تولید شده به وسیله کاربران به عنوان یک منبع فوق العاده به حساب می آید که بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای، شاخص بسیار خوبی برای کیفیت محصولات قلمداد می شود. تولید محتوا به عنوان یک استراتژی بسیار موفق بازاریابی marketing به شمار می آید که در رشد و توسعه بیشتر کسب و کارها موثر است.

جذاب بودن محصولات

برای آنکه افراد بیشتری از خدمات، محصولات یا برند شما در دنیای بازاریابی marketing  بیشتر صحبت کنند و بهتر آن را معرفی کنند و در نهایت به آن امتیاز بالا دهند بایستی دلیل قانع کننده ای به آن ها  بدهید. در وهله ی اول بایستی بسیار جذاب باشد و پست های بسیار خوب و شگفت انگیزی باشد.

ارزش بالای محصولات

محصولاتی را در بازاریابی دیجیتال طراحی و ارائه دهید که بیشتر مشتریان آن را دوست داشته باشند و ارزش بالایی را برای آن ایجاد کنید

برای اینکه ارزش محصولات شما بیشتر شود، اطلاعات مصرف کننده را در کنار محصولات به اشتراک بگذارید و در کنار محصولات با کیفیت دیگر ، ارزش محصولات شما بالاتر می رود و این امر به خودی خود سبب پتانسیل بازاریابی توصیه ای (WOMM) بالا برود. زمانی یک پست تبلیغاتی موثر و خوب، سبب می شود تا احساسات و هیجانات بینندگان فراوانی را برانگیزد. به احتمال فراوان مردم تجربیات خوب خود را در بخش نظرات به اشتراک می گذارند.

تاثیرات word of mouth marketing بر کسب و کارها

تاثیرات word of mouth marketing بر کسب و کارها

یکی از مزایای خاص و ویژه بازاریابی دهان به دهان بر کسب و کارها، رشد سریع کسب و کارها است. زیرا هر چه میزان رضایت مندی مشتریان بیشتر باشد، احتمال پیشنهاد دادن خرید محصول به افراد دیگر بالاتر می رود و این به نوبه ی خود سبب رشد بهتر و موفق تر کسب و کارها خواهد شد و در نتیجه موجب افزایش مشتریان واقعی می شود. در نهایت می توان گفت که بازاریابی دهان به دهان تاثیر شگفت انگیز و مثبتی بر کسب و کارها دارد.


در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.چند نوع بازاریابی دهان به دهانی وجود دارد؟
  ارجاعی، همهمه ای، وبلاگی، شبکه های اجتماعی.
 • ۲.بازاریابی دهان به دهان دیجیتالی چیست؟
  بازاریابی دیجیتالی، کنترل فراوانی برای پیشبرد محصولات و کارهایتان دارید، همچنین مشتریان بیشتری را برای ترغیب و تعریف کردن از برند خود ترغیب می کنید.
 • ۳.بازاریابی دهان به دهان سنتی چیست؟
  نوعی قدیمی از بازار یابی توصیه ای است که از طریق مردم در دورهمی ها، مترو و... صورت می گیرد.
 • ۴.بازاریابی دهان به دهان چگونه سبب افزایش کسب و کارها می شود؟
  در صورت استفاده از تکنیک های درست، موثرترین ابزار برای پیشرفت کسب و کارها به شمار می آید و پتانسیل بازاریابی توصیه ای( WOMM ) ) بالاتر رود.