چرا آژانس‌های جستجو باید بازاریابی ایمیلی را بپذیرند؟

به عنوان کسی که تمام سابقه شغلی خود را صرف جستجوی محلی کرده است، هیچ‌گاه طرفدار ایمیل نبوده‌ام. اما در تعاملاتی که در کنفرانس‌های بازاریابی داشته‌ام، مطالعات و پژوهش‌هایی که در این زمینه انجام داده‌ام و گفتگوهایی که در شبکه‌های اجتماعی داشته‌ام به این نتیجه رسیدم که بسیاری از همکارانم در رابطه با منحنی پذیرش ایمیل بسیار پایین‌تر از من هستند.

در این پست آموزش سئو قصد دارم تا تشویقتان کنم که نگاهی به بازاریابی ایمیلی داشته باشید و حتی خیلی جدی‌تر به آن فکر کنید. اگر در گذشته منحصراً بر روی پیشنهاد سئو و خدمات بازاریابی موتور جستجو به مشتریان خود تمرکز کرده بودید، امیدوارم بتوانم متقاعدتان کنم که ایمیل باید بخشی طبیعی و مفید برای تکمیل آن پیشنهادها باشد.

اگر صاحب یک کسب و کار محلی هستید و این پست را می‌خوانید، امیدوارم بسیاری از این نکته‌ها بتواند متقاعدتان کند که خودتان به بازاریابی ایمیلی نگاهی داشته باشید.

پرونده‌سازی برای ایمیل

پرونده‌سازی برای ایمیل

بازگشت سرمایه بالا

بازاریاب‌ها همواره ایمیل را با بازگشت سرمایه ۴۴:۱ به عنوان یکی از کانال‌های برتر عملکردی ارزیابی می‌کنند. بر اساس گزارش سایت Campaign Monitor بازگشت سرمایه از سال ۲۰۱۵ افزایش پیدا کرده است و این منحصر به شرکت‌های B2B می‌شود. با وجود عدم محبوبیت ایمیل اما هنوز هم بهترین راه دریافت ارتباط از یک تجارت به شمار می‌رود.

همواره ارزان است

ارزان بودن ایمیل در واقع به یک دسته کردن آن در تقسیم آمار ۴۴:۱ کمک می‌کند. از طریق Mailchimp می‌توانید ۲.۰۰۰ مشترک رایگان کسب کنید و سرویس‌های ایمیلی دیگری مانند MailerLite و SendinBlue و بسیاری سرویس‌های دیگر بسته به تعداد مشترکان ماهانه کمتر از ۱۰ دلار دریافت می‌کنند.

از لحاظ صرف زمان نیز ارزان است. بر خلاف شکبه‌های اجتماعی که حضور روزانه و هر ساعته را می‌طلبد، ایمیل اینطور نیست، چون می‌توانید هر زمان که خواستید وارد آن شده، کار خود را به سرعت انجام داده و خارج شوید.

همان‌طور که آمار و ارقام می‌گوید، میانگین بازدهی ایمیل در اکثر از پلتفرم‌ها بسیار بیشتر از شبکه‌های اجتماعی است. و حتی با وجود اینکه برخی افراد حتی ایمیل را باز نکرده‌اند اما گزارش شده است که فقط با دریافت ایمیل از یک برند خرید انجام داده‌اند! جستجو شرایط خرید بهتری را فراهم می‌کند اما قدرت در ذهن ماندن و پتانسیل ارجاعی ایمیل بی‌نظیر است.

راه‌های دیگر را موثرتر می‌کند

جمع‌آوری آدرس ایمیل مشتریان برای دیگر فرم‌های مهم در بازاریابی تجارت محلی ضروری است. شما به یک آدرس ایمیل برای دریافت گزارشات، ایجاد مجموعه‌ای از مخاطبان و ارائه راه‌کارهای هوش مشتری (مانند سایت FullContact ) نیازمندید.

ارائه چیزهای با ارزشی مانند کد تخفیف، برنامه وفاداری مشتری، اوراق سفید یا اشتراک خبرنامه شانس به دست آوردن آدرس ایمیل را افزایش می‌دهد.

آخرین و بهترین گزینه

اگر صادقانه بگویم تعداد کانال‌های دیجیتال ارگانیک قابل دسترس برای کسب و کارهای کوچک رو به کاهش است. آخرین آگهی فیسبوک حاکی از آن است که راه سختی برای کسب و کارهایی در پیش است که بودجه‌ای را برای رشد و تقویت پست‌های خود اختصاص نمی‌دهند و به نظر می‌رسد که طی چند سال آینده گسترش برنامه تبلیغ خدمات محلی گوگل (Local Service Ad) در بازارهای عمودی و مکان‌های مختلف در سر تا سر ایالات متحده اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. همان‌طور که فشارهای کسب درآمد تشدید می‌شوند، زمان شروع یک برنامه ایمیلی فرا رسیده است.

چرا آژانس‌ها باید ایمیل را پیشنهاد دهند؟

مشتریان‌تان می‌دانند که برنامه ایمیلی کار می‌کند.

نمودار درصد پاسخ دهندگان تجارت های کوچک به شبکه های اجتماعی

شاید کسب و کار‌های محلی از ظرفیت‌های ایمیل بیشتر از آژانس‌هایی که به آن‌ها خدمات ارائه می‌دهند آگاه باشند. ایمیل همواره در تحقیقات بازار سه کانال برتر بازاریابی از جمله انجمن جستجوی محلی (Local Search AssociationStreetFight، Clutch و … ارزیابی می‌شود.

حداقل نیازی نیست که ایمیل را به مشتری آموزش داد. بر خلاف جعبه سیاه سئو یا پیچیدگی تبلیغات کلیکی، کسب و کارهای کوچک به صورت طبیعی بازاریابی ایمیلی را می‌فهمند. آن‌ها می‌دانند که باید برای مشتریان خود ایمیل ارسال کنند اما برخی این کار را انجام نمی‌دهند و برخی دیگر نیز در انجام آن ضعیف هستند.

به راحتی به دست مشتری می‌رسد

بر خلاف کار زیاد پشت صحنه که منجربه موفقیت در سئو می‌شود، مشتریان به راحتی یک کمپین ایمیلی و نتیجه آن را در اینباکس خود دریافت می‌کنند : ایمیل‌های دریافتی در همه سرویس‌های ایمیل عمده به راحتی پیگیری شده، باز شده و بر روی آن‌ها کلیک می‌شود.

قدرت نفوذ پیشنهادات موجود را بالا می‌برد

همانطور که قبلاً گفتم بازاریابی ایمیلی برخی از کانال‌های دیگر بازاریابی را تکمیل می‌کند اما می‌تواند نزدیکتر به محتوای موجود در آژانس باشد : بسیاری از شما در حال توسعه تقویم‌های محتوای کامل یا حداقل توسعه متحوای شبکه‌های اجتماعی هستید.

(می‌توانید برای مشتریانی که از طریق شبکه‌های اجتماعی به آن‌ها کمک می‌کنید بدون نیاز به گذاشتن انرژی زیاد خبرنامه‌هایشان را با استفاده از Tidings ایجاد کنید).

ساختن ایمیل در استراتژی محتوای مشتری می‌تواند کمک کند که محتوایشان به مخاطبان واقعی و متفاوت برسد.

قابل پیش‌بینی است

هرچند می‌توان گفت که پیکربندی رابط Gmail و Apple Mail دارای الگوریتم‌های یکسانی است، به طور کلی بازاریابی ایمیلی درباره تغییرات الگوریتمی فاحش یا نوسانات رتبه‌بندی غیر قابل توضیح نیست.

بر خلاف اصل ساخت لینک غیرواقعی گوگل که در آن محتوای خوب لینک‌های داخلی را جذب می‌کند، در واقع محتوای خوب به صورت طبیعی مشترکان و مشتریان بیشتری را از طریق دریافت ایمیل‌های فوروارد شده جذب می‌کند.

می‌توانید در طول زمان آن را گسترش دهید

بر خلاف سئو برای تجارت‌های محلی که به آسانی پیشرفت می‌کند و نگاه داشتن ارزش یکسان آن در طول زمان به تدریج  سخت‌تر می‌شود، بازاریابی ایمیلی فرصت‌های متعددی را برای حوزه ارتباط با مشتری گسترش می‌دهد. فراتر از خود ایمیل، سرویس‌هایی مرتبط با ایمیل وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توان لیست‌های ثبت‌نام، ایمیل‌های خوش‌آمدگویی، کمپین‌ها، تست‌های A/B و هوش مشتری را مدیریت و بهینه‌سازی کرد.

موارد تاکتیکی برای کسب موفقیت از طریق ایمیل

از یک ارائه‌دهنده سرویس ایمیل معتبر استفاده کنید.

اجرای یک برنامه بازاریابی ایمیلی از طریق Gmail یا Outlook موجب می‌شود که آدرس اصلی ایمیل‌تان به راحتی در لیست سیاه قرار بگیرد. همچنین با استفاده از این سرویس‌ها نه به نرخ باز شدن ایمیل و نرخ کلیکی دسترسی دارید و نه می‌توانید راهی آسان برای وارد کردن ثبت‌نام‌های خودکار در لیست‌ها و بخش‌های خاص پیدا کنید.

ثابت‌قدم باشید

برآورده ساختن انتظارات مشترکان و پیروی از آن‌ها شیوه‌ای مهم برای خبرنامه‌های ایمیلی است و همچنین برای ایمیل‌های تبلیغاتی و خودکار نیز کاربرد دارد.

از روزی که شروع به فرستادن ویژه‌نامه‌های هفتگی، یادآوری‌ها یا پیگیری‌های خدمات می‌کنید باید روندی ثابت و منظم را پیش بگیرید.

ثبات‌قدم در برندینگ نیز مهم است. خوب است که به مرور زمان خطوط اصلی و انواع محتوا را در طول زمان با استفاده از تست A/B بررسی کنید اما لازم نیست هر ایمیلی که ارسال می‌کنید نام برند خود را در انتهای آن ذکر نمایید، زیرا با این کار خود را از چشم می‌اندازید. این نوع از توسعه ایمیلی پیشرفته برای برندهای بزرگ با تیم‌های کامل ایمیل داخلی خوب است.

دلیل دیگر برای ثبات‌قدم در طراحی ایمیل درسی است که سال پیش هنگام راه‌اندازی Tidings به سختی یاد گرفتم و آن این است که سرویس‌های ایمیل پیچیده مانند Microsoft Outlook از زبان نشانه‌گذاری شده خود برای ترجمه ایمیل‌ها استفاده می‌کنند و سرویس‌های ایمیل قدیمی‌تر نمی‌توانند بسیاری از متن‌های HTML یا CSS مدرن را ترجمه کنند.

یک الگوی اول-موبایل انتخاب کنید

مطمئن شوید که لایه‌ها به خوبی در موبایل نشان داده می‌شوند زیرا آن‌جاست که ۳/۲ ایمیل‌ها باز می‌شوند. باید از استفاده از لایه‌های ۲ یا ۳ ستونی که نیازمند بزرگنمایی در موبایل هستند اجتناب کرد زیرا در این مواقع، کاربر مجبور می‌شود کمی صفحه را scroll کرده تا بتواند محتوا را مطالعه کند.

تا زمانی که الگوی مورد استفاده برندتان را به درستی منعکس می‌کند، محتوای آن لایه از طراحی‌اش مهم‌تر است. می‌توانید از لایه‌های ساده ایمیل که توسط بیشتر شرکت‌های موفق استفاده می‌شود بهره ببرید؛ مانند: Amazon، Kayak و Fast Company .

لایه‌ای را انتخاب کنید که مطمئنید بر روی گوشی‌های همراه کار می‌کند.

دکمه یا فرم عضویت در خبرنامه ایمیلی را به صورت برجسته‌ای در سایت خود کار بگذارید.

همچنین قرار دادن آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی در هِدِر یا فوتِر وب‌سایت نیز راهکار خوبی است.

آیکون ایمیل در این چینش باید اول باشد زیرا کانالی است که مخاطب بیش از همه دوست دارد تا محتوای شما را در آنجا ببیند.

همچنین می‌توانید از ابزارهایی مانند Privy یا Mailmunch برای جایگذاری بنر ثبت‌نام یاpopover  در وب‌سایت خود استفاده نمایید.

مکان خاص خبرنامه

بسیاری از افراد پیش از من وارد مقوله خبرنامه شده‌اند. برای نمونه در حال حاضر Moz سال‌هاست که دارای خبرنامه‌ای با عنوان ” Top 10″ می‌باشد، Kick Point خلاصه مطالب را به صورت هفتگی ارسال می‌کند و StreetFight جمع‌بندی‌های مطالب روزانه خود را ارسال می‌کند. برای من به عنوان یک مشترک این سایت‌ها همیشه در اولویت ذهنی قرار دارند زیرا هدایت‌کنندگان آن‌ها همیشه در صف مقدم بازاریابی دیجیتال هستند.

اما خبرنامه‌ها فراتر از بازاریابی دیجیتال نیز عمل می‌کنند.

سم دالنیک فردی است که مسئول بخش دیجیتال روزنامه نیویورک‌تایمز است و مطالب زیادی را از طریق خبرنامه‌ها به عنوان کانالی اساسی در دسترس قرار می‌دهد و آن را راهی نوین برای ایجاد ارتباطی عمیق با خوانندگان می‌داند.

من این توصیف را دوست دارم. فکر می‌کنم که خبرنامه چیزی فراتر از یک کانال اجتماعی شخصی است. در حالت ایده‌آل چیزی مابین ایمیل و منتشر کردن مطلب بر روی فیسبوک یا توییتر است.

با فرض بر اینکه ممکن است یک خبرنامه نتواند برای هرگونه کسب و کار محلی خوب باشد و از بازاریابی ایمیلی که مدنظرتان است فاصله داشته باشد اما همواره یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شروع بازاریابی دیجیتال است و همان‌طور که سم دالنیک گفت راهی ساده برای ایجاد رابطه با مشتری است.

گزینه‌ای عالی یا ضرورتی استراتژیک

کاهش مداوم قابلیت دیده شدن ارگانیک در فیسبوک، تکامل جستجوی محلی در گوگل و گسترش جستجوی صوتی در ۲ یا ۳ سال آینده همگی تهدیدی جدی برای آژانس‌هایی است که مشتریان آن‌ها کسب و کارهای محلی کوچک با بودجه کم هستند.

درآمدی که آژانس‌ها از کار ارگانیک کسب می‌کنند از قرار دادن تبلیغات پولی در حاشیه‌ها کسب نمی‌کنند، به ویژه که گوگل و فیسبوک همواره در حال بهینه‌سازی کمپین‌های با بودجه کم هستند. تبلیغات بیشتر، پنل‌های اطلاعات بیشتر و جستجوهای صوتی بیشتر به معنای کمتر شدن برنده‌های ارگانیک در گوگل است. (گرچه چون حجم کلی جستجوها کاهش پیدا نمی‌کند، برنده‌ها بهتر از هر زمانی برنده می‌شوند).

توپوگرافی تکامل نتایج جستجوی محلی

عوامل مسدودسازی و مقابله در سئوی بنیادی مانند معماری سایت، تگ‌های عنوان و ساخت مستندات همیشه خدمات مهمی به شمار می‌روند اما با توجه به تکامل الگوریتمی، افزایش رقابت‌ها و کاهش مشاوران ارگانیک  تاثیر آن‌ها برای کسب و کارهای محلی در طول دهه گذشته کاهش پیدا کرده است. برای شما به عنوان یک آژانس ضروری است که برای رشد و حفظ بنیان مشتری خدمات دیگری را که تاثیرگذارتر و مقیاس‌پذیرتر از این تکنیک‌ها هستند ارائه دهید.

ایمیل به عنوان یک اصل با بازگشت سرمایه بالا باید در مرکز آن خدمات قرار بگیرد و اگر حس می‌کنید که حالا زمان وارد شدن به این مقوله نیست، سایت Tidings خوشحال خواهد شد که ارجاعات شما را در دست بگیرد!


در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |