از آنجایی که خودم یک استارت آپ راه اندازی کردم عجیب است که بخواهم از دید بک لینک‌ها در مورد استارت آپ صحبت کنم. چیزهای زیادی هستند که باید مد نظر قرار دهیم – وضعیت گردش مالی چطور است؟ آیا حقوق کارمندان پرداخت می‌شود؟ وضعیت گردش معاملات چگونه است؟ آیا در این ماه/دوره سه ماهه به اهداف خود می‌رسیم؟ چرا سرعت وب‌سایت/اپ خیلی کم است؟ آیا مشتریانی که بدهکار بوده‌اند بدهی خود را پرداخت کرده‌اند؟

من شرکت‌هایی را دیده‌ام و به آن‌ها کمک کرده‌ام که بر روی روش‌های جامع سئو مانند کسب لینک و تولید محتوا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. یک استارت آپ می‌تواند با یکپارچه سازی سئو، PR (روابط عمومی)، توسعه و تولید محتوا کارهای خوبی انجام دهد. استراتژی یعنی انتخاب اینکه با چه کسی تجارت کنیم، یعنی بخواهیم که متفاوت باشیم. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

استارت آپ‌ها باید به بازاریابی اهمیت دهند

با وجود اینکه در جایی که زندگی می‌کنم هک کردن رو به رشد است و برخی سرمایه‌گذاران به استارت آپ‌ها می‌گویند که بر روی بازاریابی تمرکز نکنند اما من با آن‌ها مخالفم (البته که کار خودم بازاریابی است!)

آیا استارت آپ‌ها باید PR انجام داده و لینک پولی بخرند؟ به عقیده من باید کمی از هر دو را انجام دهند. زیبایی سئو در این است که در همه جا نیاز است و باید از آن در بسیاری از فعالیت‌های بازاریابی (مانند PR، محتوا، ایمیل، لینک پولی) استفاده کرد. می‌خواهید شرکت خود را توسعه دهید و از محصول جدید خود سریعتر بازخورد دریافت کنید؟ باید به سئو فکر کنید.

فرآیند بازاریابی جامع

همانطور که همه ما می‌دانیم کانال‌های مختلف بازاریابی همگی با هم کار می‌کنند تا به سئو کمک کنند. روزهایی که باید محتوا را در فضای آنلاین قرار می‌دادیم و منتظر رتبه‌بندی برای کلمات کلیدی مورد نظر خود می‌شدیم گذشت. تلاش‌های شما در زمینه PR در ساخت لینک برای سئو، کسب ترافیک ارجاعی برای سایت و افزایش عضویت‌ها و خریدها بسیار موثر است. اگر به عنوان یک استارت آپ مقبولیت لازم را به دست بیاورید می‌توانید منشن‌های زیادی از سایت‌های معاملات هوشمند نظیر Mattermark، Tracxn.com و Pitchbook کسب کنید. منشن شدن در این سایت‌ها منجر به منشن‌های بیشتری در سایت‌های دیگر خواهد شد و در نهایت برایتان کسب و لینک و ترافیک ارجاعی به ارمغان خواهد آورد.

چون خودم به این کسب مقبولیت و توسعه شرکت بسیار علاقه دارم، نگاهی خواهم داشت به اینکه ۱۰۰ استارت آپ برتر موجود در  Pitchbook از کجا لینک‌های خود را کسب می‌کنند.

از نوشتن این پست دو هدف دارم. اول اینکه به شما بیاموزم استارت آپ‌ها این روزها چگونه لینک می‌سازند و دوم اینکه به استارت آپ‌ها نشان دهم که باید از کجا لینک کسب کنند. همچنین باید تاکید کنم که فراموش نکنید نباید کاری که رقبایتان انجام می‌دهند را کپی کنید. به منشن‌هایی فکر کنید که شما را در دید مخاطبان مورد هدفتان قرار می‌دهد. همه ما دوست داریم تا در Techcrunch در موردمان نوشته شود مگر اینکه مشتریان اصلی ما موسسات مالی کوچک یا استارت آپ‌های دیگر باشند (اگرچه باید همه این بازدیدکنندگان را دوباره مورد هدف قرار داده و سعی کنید ایمیل‌های آن‌ها را به دست آورید تا بتوانید آن‌ها را از طریق قیف بازاریابی خود تایید صلاحیت نمایید).

خب با همه این‌ها بیایید شروع کنیم.

استارت آپ‌های برتر کدامند؟

نیازی نیست همه استارت آپ‌هایی که از آن‌ها لینک کسب کرده‌ام را لیست کنم، چون لیستی طولانی خواهد شد و هدف این پست هم چنین چیزی نیست. ضوابطی که برای جذب استارت آپ‌ها استفاده کردیم خیلی ساده است. هدف من جذب استارت آپ‌های مشهور نبود بلکه سعی کردم استارت آپ‌هایی را جذب کنم که کمی مقبولیت داشته و قادر به یک دوره سرمایه‌گذاری بودند. ضوابط از این قرارند:

  • ۱۰۰ شرکت برتر سری B
  • ارزیابی و مرتب‌سازی آن‌ها
  • شرکت‌هایی که از اول ژانویه ۲۰۱۴ تا به حال سرمایه‌گذاری خود را ادامه داده‌اند

بدیت ترتیب فقط با شرکت‌هایی سر و کار خواهیم داشت که هنوز به کار خود ادامه می‌دهند و تولید لینک می‌کنند. این شرکت‌ها شامل Porch.com، Tilt.com، ZipRecruiter، Tune و Mapbox می‌شوند.

خب کافیست، حالا نوبت به لینک‌ها می‌رسد!

صبر داشته باشید، در اینجا ۵۵ دامنه برتر ذکر شده‌اند که اغلب اوقات در گزارشات بک لینک از ۱۰۰ استارت آپ برتر پدیدار می‌شوند (این گزارشات از Open Site Explorer گرفته شده‌اند).

دامنه تعداد دفعات پدیدار شدن
techcrunch.com ۵۶
blogspot.com ۴۲
xconomy.com ۴۱
prnewswire.com ۴۰
vator.tv ۴۰
businessinsider.com ۳۸
constantcontact.com ۳۳
pinterest.com ۳۳
thenextweb.com ۳۲
medium.com ۳۱
huffingtonpost.com ۲۹
mashable.com ۲۹
wordpress.com ۲۹
youtube.com ۲۹
entrepreneur.com ۲۸
tumblr.com ۲۸
businessinsider.com.au ۲۷
meetup.com ۲۶
pivotl.com ۲۶
weebly.com ۲۶
fortune.com ۲۵
inc.com ۲۵
github.io ۲۴
yahoo.com ۲۴
examiner.com ۲۳
flavors.me ۲۳
prlog.ru ۲۳
reddit.com ۲۳
wsj.com ۲۳
zdnet.com ۲۳
buzzfeed.com ۲۲
eventbrite.com ۲۲
internetdealbook.com ۲۲
prweb.net ۲۲
wired.com ۲۲
fastcompany.com ۲۱
tinyletter.com ۲۱
virtual-strategy.com ۲۱
allmyfaves.com ۲۰
itjuzi.com ۲۰
marketwired.com ۲۰
stackshare.io ۲۰
businessinsider.co.id ۱۹
whogotfunded.com ۱۹
wmtips.com ۱۹
hubspot.com ۱۸
recode.net ۱۸
socialmediatoday.com ۱۸
stackoverflow.com ۱۸
techcrunch.cn ۱۸
time.com ۱۸
tracxn.com ۱۸
trendhunter.com ۱۸
brit.co ۱۷
cnbc.com ۱۷

احتمالاً بسیاری از این سایت‌ها را می‌شناسید زیرا سایت‌هایی هستند که بسیاری از ما در دنیای تکنولوژی آن‌ها را می‌خوانیم. سپس در مورد نوع این لینک‌ها کنجکاو شدم بنابراین آن‌ها را طبقه‌بندی کردم. به یاد داشته باشید که ۵۵ دامنه منحصر به فرد در اینجا وجود دارد که نماینده همه لینک‌ها نیستند اما اگر می‌خواهید بستری از لینک‌ها را برای شرکت خود ایجاد کنید، این دامنه‌ها کانال‌هایی هستند که کار می‌کنند و می‌توانید از آن‌ها ایده بگیرید.

همانطور که می‌بینید بیشتر لینک‌های کسب شده از نوع PR هستند، سپس لینک‌هایی هستند که خود استارت آپ‌ها در پروفایل‌های خود در سطح وب قرار داده‌اند (Placed) و بعد لینک‌های Editorial (تحریریه) قرار دارند. جالب این است که ارائه دهندگان سرویس‌های ایمیل (مانند MailChimp) ردیابی شده‌اند و لینک‌های آن‌ها شمرده شده است.

پروفایل‌های بک لینک آن‌ها تا چه اندازه نرمال است؟

سوال بعدی که از خودم پرسیدم این بود که پروفایل‌های بک لینک آن‌ها تا چه اندازه طبیعی به نظر می‌رسد. برای اطلاع از این موضوع قدرت دامنه همه دامنه‌هایی که از Open Site Explorer استخراج کرده بودم و به این سایت‌ها لینک داشتند را بر روی نمودار آوردم. برای اینکه این کار را تا حد ممکن دقیق انجام دهم پیش از ایجاد نمودار دامنه‌های تکراری را حذف کردم.

این نمودار برای آن‌هایی که سال‌هاست در زمینه سئو فعالیت می‌کنند بسیار آشناست. سال‌ها پیش گاهش در مورد پروفایل‌های لینک طبیعی صحبت می‌کردیم و گفته بودیم سایت‌های بسیاری هستند که در زمینه ساخت لینک فعال نیستند اما سایت‌هایی که دارای قدرت دامنه بالا هستند را مورد هدف قرار می‌دهند و نمودار آن‌ها اغلب به صورت نمودار زنگی متمایل به چپ است. این دقیقاً همان چیزی است که در بالا هم می‌بینیم. اساساً دلیل مواجهه با چنین چیزی این است که قدرت دامنه در مقیاس نمایشی کار می‌کند. حرکت کردن از ۰ به ۲۰ بسیار آسان است اما از آن به بعد جلو رفتن سخت‌تر خواهد شد. نوع عملکرد آن بسیار شبیه به PageRank است. بنابراین سایت‌های زیادی هستند که قدرت دامنه آن‌ها زیر ۳۰ الی ۳۵ است.

مدت‌هاست که نمودار لینک بسیاری از سایت‌ها را ندیده‌ام. پس بیایید نمودار بالا را با نمودار برخی سایت‌های دیگر مقایسه کنیم. به خاطر داشته باشید که ما فقط به دنبال الگوهای هدایت شده هستیم نه وضع مقررات.

ساخت شخصی من : johnfdoherty.com

Uber.com

Techcrunch.com

همانطور که می‌بینید میزان گسترش لینک در ۱۰۰ استارت آپ تقریباً در یک خط قرار دارد و می‌توانیم بگوییم وضعیتش “نرمال” است. مطمئنم که در سطح یک سایت با ناهنجاری‌هایی نیز مواجه خواهید شد اما این لینک‌ها در مقیاس ۱۰٫۰۰۰ تایی طبیعی هستند. این موضوع مهم است و مفهوم آن این است که اکثر این استارت آپ‌ها نمودار لینک را طوری دستکاری نمی‌کنند که در آینده برای آن‌ها مشکل‌ساز شود.

آیا لینک‌ها در سطوح مختلف شرکت متفاوت هستند؟

آخرین سوالی که داشتم این بود که آیا قدرت دامنه و تعداد لینک‌های متصل به دامنه ریشه در سطوح مختلف سایت هر کدام از این استارت آپ‌ها متفاوت است؟ (Seed، سری A، سری B). حدس می‌زنم هر چه تعداد لینک‌ها در سطوح مختلف بیشتر باشد سایت قوی‌تر خواهد بود، اما آیا داده‌ها هم همین را نشان می‌دهند؟

برای کسب این داده‌ها از Moz API استفاده کردم و نمودار نهایی را تیم اَلِن از Distilled برایم فرستاد. سطوح مختلف را از صفحه پروفایل شرکت Mattermark برداشتم. مجبور به حذف دو شرکت شدم، یکی از سری A و یکی که وضعیت سرمایه‌گذاری‌اش مشخص نبود چون OSE هیچ معیار لینکی برای آن نداشت.

در اینجا میانگین تعداد لینک‌ها بر اساس سری سرمایه‌گذاری آورده شده است (و نه لینک‌های متصل به دامنه ریشه).

این نمودار کمی گمراه کننده است چون یک شرکت از سری A (Crowdrise) و یک شرکت از سری B (Porch) تعداد لینک‌های بیشتری از سایت‌های موجود دیگر در مجموعه داده‌ها دارند. بر اساس داده‌های Moz سایت Porch 142.000 و سایت Crowdrise 40.000 لینک خارجی دارد. سایت بعدی که بیشترین تعداد لینک خارجی را دارد Canva با ۱۸٫۵۰۰ لینک می‌باشد، سپس میانگین تعداد لینک‌های تمامی سایت‌های باقیمانده ۱٫۶۹۵ است.

زمانی که داده‌های مربوط به سایت Porch  و Crowdrise را از مجموعه داده‌های خود حذف کنیم دید واضح‌تری پیدا می‌کنیم. شرکت‌های سری A هنوز هم به طور میانگین لینک‌های بیشتری از شرکت‌های سری B یا C دارند، که ممکن است دلیل آن افزایش وبلاگ‌های تکنولوژی و توسعه سرمایه‌گذاری بین سال‌های ۲۰۱۳ الی ۲۰۱۵ باشد (که گویا در حال حاضر افت پیدا کرده است)، به نمودار زیر توجه کنید:

جمع‌بندی

خب نتیجه همه این‌ها چیست؟ اول از همه باید به خاطر داشته باشیم لینک‌ها شاخصی از موفقیت هستند که به آرامی حرکت می‌کنند، اما می‌توانند تا حدودی بگویند که چه کسی محبوب‌تر و مشهورتر است. و البته هر چه لینک‌های با کیفیت‌تر و پر قدرت‌تر داشته باشید رتبه بهتری کسب خواهید کرد.

دوم اینکه نمودار اول را به یاد بیاورید. استارت آپ‌های برتر لینک‌های خود را با روش‌های زیر می‌سازند:

  • PR
  • لینک‌های جایگذاری شده (لینک پروفایل و …)
  • لینک‌های Editorial
  • وبلاگ‌ها

به نظر می‌رسد که نشانه‌گذاری (بوک‌مارک) در شبکه‌های اجتماعی دیگر تاکتیکی نیست که در مورد ساخت لینک برای استارت آپ‌ها استفاده شود. از این موضوع خوشحال هستم چون به نظر می‌رسد که استارت آ‌پ‌ها باید بر روی کسب لینک از جاهایی تمرکز کنند که برای آن‌ها ترافیک به ارمغان بیاورد. اگر به دنبال یادگیری تاکتیک‌های بیشتر برای ساخت لینک هستید توصیه می‌کنم که مقالات ما در زمینه ساخت لینک را حتماً مطالعه کنید.

منتظر نظرات شما هستیم.