XML چیست؟

XML چیست؟

گسترش اینترنت در سطح جهانی بسیار فراگیر بوده است. در این میان پیدا کردن متن مورد نظر و دلخواه اندکی دشوار است و به همین دلیل زبان هایی برای نشانه گذاری متون مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این زبان ها، XML می باشد. این زبان نشانه گذاری و تگ در کنار زبان های نشانه گذاری دیگر مورد استفاده در دنیای وب قرار می گیرد اما قابل گسترش بودن این نوع زبان بسیار بیشتر از سایر برنامه های نشانه گذاری است که بر جذابیت آن افزوده است.. هر کدام از این زبان ها کاربرد و مزایای مختلفی دارند که در اینجا به معرفی آن ها می پردازیم. توجه داشته باشید که زبان XML هم از نشانه گذاری های پرکاربرد است. برای آگاهی بیشتر از اطلاعاتی در خصوص آن در ادامه با ما همراه باشید.

XML

XML که مخخف واژه ی Extensible Markup Language است، نوعی زبان نشانه گذاری متون است که به موتور های جست و جو و همچنین کاربران سایت ها این امکان را می دهد که به صورت راحت تری در دنیای وبسایت ها جست و جو کنند و متن دلخواه خود را بیابند. این کار از طریق برچسب ها و نشانه گذاری هایی انجام می شود. توجه داشته باشید که صاحبان وبسایت ها در اصل برای طبقه بندی داده های خود از این تگ استفاده می کنند که باعث نظم بیشتری در وبسایت آن ها می شود.

البته برچسب های ناشی از این نوع زبان نشانه گذاری در ظاهر سایت دیده نمی شود و تنها کاربرد آن است که به چشم می آید. XML را می توان از این حیث با افزونه های سیستم های مدیریت محتوا مقایسه کرد. این افزونه ها که در همه ی سیستم های مدیریت محتوا وجود دارند، آپشن های مختلفی را در اختیار صاحب وبسایت قرار می دهند. با این تفاوت که تنها مزایای آن ها دیده می شود اما خود آن ها مخفی هستند. البته خود صاحب سایت می تواند آن ها را مشاهده کند. در این خصوص می توان سیستم مدیریت محتوای وردپرس را مثال زد که افزونه ها و قابلیت های آن در دنیای طراحان سایت بسیار کاربردی می باشد.

تفاوت XML و HTML

از رقیبان این نوع زبان نشانه گذاری، HTML می باشد. اما توجه داشته باشید که این دو زبان با هم تفاوت هایی نیز دارند و دقیقا یکسان عمل نمی کنند. تمایزات آن ها عبارتند از:

 • XML زبانی است که بر اساس مفهوم عبارات به طبقه بندی آن ها می گذارد. در صورتی که HTML از ظاهر عبارات استفاده می کند. این مسئله باعث شده است که در موتور های جست و جو و سایت ها از HTML بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. زیرا آن ها نیز بر اساس کلید واژه متن را جست و جو می کنند و تقریبا به مفهوم توجهی ندارند. البته این نوع زبان هم قدمت بیشتری نسبت به سایر زبان ها دارد.
 • XML معمولا در ابتدا به صورت خام به صفحات اضافه می شوند و بعد ها آن ها را تعریف می کنند. در حالتی که HTML ها معمولا از همان ابتدا به صورت تعریف شده به صفحات اضافه می گردند. این مسئله باعث شده است در صورتی که نیاز به تغییر آن ها داشته باشید، باید آن ها را کامل حذف کرده و از ابتدا آن ها را بازنویسی کنید.
 • XML ها از آنجایی که به مفهوم متن توجه می کنند، می توانند به عنوان معرف یک متن برای کاربر و موتور های جست و جو مورد استفاده قرار گیرند و تقریبا نیز می توان گفت مورد استفاده این زبان ها و برچسب آن ها نیز برای همین امر است. در حالتی که HTML ها برای ظاهر متن و جست و جوی دقیق مورد استفاده قرار می گیرند.
 • XML   از مجموعه از کد ها بهره مند می گیرند و با تلفیق این کد ها، کد های جدیدی نیز می توان ساخت. در حالتی که HTML ها از کد های ثابتی برای نمایش بهره می گیرند. این مسئله باعث می شود که پیش بینی کنیم استفاده از XML ها با رشد قابل توجهی رو به رو خواهد بود.

نکات مهم در استفاده از XML

 • وجه مشخص اینکه ما بفهمیم یک فایل از چه نوع زبانی جهت نشانه گذاری خود استفاده می کند، پسوند آن فایل است. همانطور که مشخص است پسوند این گونه فایل ها، XML می باشد.
 • از آنجایی که این فایل ها به صورت مجموعه از کد ها وجود دارند، تقریبا با هر برنامه ای امکان خوانده و باز کردن ان ها وجود دارد. برنامه نوت و همچنین ابزار های موجود در مرورگر ها گزینه ی مناسبی برای این امر هستند. همچنین برنامه ی دیگر در این زمینه notepad++ است. تفاوت این برنامه با نوت پد ویندوز، این است که می تواند فایل ها ها را به صورت طبقه بندی بهتر و با بهره گیری از رنگ های مختلف به شما نشان دهد. به طور کلی می توان گفت این برنامه ارتقا یافته ی نوت پد ویندوز می باشد.
 • امکان تغییر فرمت فایل های XML به فرمت های دیگر وجود دارد. این فرمت ها شامل csv و json می باشد.

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.XML چیست؟
  نوعی زبان نشانه گذاری به وسیله ی تگ ها و برچسب ها است.
 • ۲.XML بهتر است یا HTML؟
  این پرسش از سوالات بسیار متداول صاحبان وب است. توجه داشته باشید هر کدام از این زبان ها ویژگی متمایزی دارند که البته از HTML معمولا بیشتر استفاده می گردد. با این حال اگر سابقه ی استفاده از XML ها را ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما از آن ها استفاده نمایید.
 • ۳.مهم ترین ویژگی XML چیست؟
  این نوع زبان نشانه گذاری ویژگی های زیادی دارد اما شاید مهم ترین آن را بتواند مفهومی بودن آن ها دانست که این مسئله، وجه تمایز این نوع زبان با زبان های دیگر است. همچنین این نوع زبان از کد های بی حد و مرزی استفاده می کند و مدام در حال گسترش است.
 • ۴.چگونه امکان دسترسی به محتوای XML را خواهیم داشت؟
  از آنجایی که این نوع زبان نشانه گذاری از مجموعه از کد ها استفاده می کند، بنابراین امکان خواندن آن ها با برنامه های مختلفی وجود دارد. پیشنهاد ما در این زمینه به شما استفاده از برنامه notepad++ است که ارتقا یافته ی برنامه نوت ویندوز می باشد.

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*