یو تی ام (UTM) چیست؟

یو تی ام (UTM) چیست؟

امنیت بحثی مهم در جوامع است. در گذشته امنیت و محافظت از اموال در فضای واقعی و بین افراد مطرح بود اما امروزه با گسترش تکنولوژی و اینترنت در بین جوامع، این مسئله نیز از حالت سنتی خود خارج شده است. در این میان از آنجایی که اطلاعات موجود در فضای اینترنت حالت فیزیکی ندارند، بنابراین لازم است از برنامه ها و تکنیک های خاصی برای تامین امنیت در این فضا استفاده گردد.

UTM یکی از همین سیستم های امنیتی است که در فضای اینترنت وجود دارد. این سیستم به دلیل مزایای فراوانی که دارد از آن استقبال ویژه ای صورت گرفته و روز به رو نیز بر تعداد کاربران آن افزوده می گردد. طوری که از سال ۲۰۱۱ استفاده از آن آغاز شده است اما هم اکنون سهام شرکت پشتیبانی آن به چندین میلیارد دلار می رسد. برای آشنایی بیشتر با این سیستم امنیتی در ادامه با ما همراه باشید.

تعریف UTM

تعریف UTM

UTM سر واژه ای است که مخفف Unified Threat Management می باشد. این سرویس سیستم مدیریت یکپارچه ای است که در جهت تامین امنیت شبکه کاربرد دارد. به عنوان مثال، در نظر بگیرد که در هنگام کار با رایانه ی خود باید فایروال یا دیوار آتش کامپیوتر خود را روشن نمایید، آنتی ویروس شما روشن باشد و در این میان برای عبور از فیلترینگ و یا کار در فضای امن و محافظت شده فیلتر شکن خود را نیز فعال نمایید. این سیستم امنیتی به شما این امکان را می دهد که از همه ی این موارد به صورت یکجا استفاده کنید. در واقع با این سرویس به شما همه ی آپشن های لازم برای تامین امنیت شبکه را به صورت یکجا در اختیار خواهید داشت. استفاده از این سیستم با استقبال کاربران به خصوص در سیستم های تجارتی کوچک و منطقه ای همراه بوده است.

مزایای استفاده از UTM

مزایای استفاده از UTM

 • آنتی ویروس قدرتمند
 • استفاده از یک فایروال مناسب برای جلوگیری از هرز نامه و یا ورود بد افزار ها
 • استفاده از فیلتر اسپم برای عدم نمایش محتوای اسپم شده و رفع خلل ها
 • استفاده از فیلتر شکن برای تامین امنیت شبکه و خروج از فشار های ناشی فیلترینگ
 • محافظت از ایمیل های ارسالی و دریافتی و تامین امنیت آنان

به طور کلی استفاده از UTM مزایای زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد که این عامل موجب رشد بی رویه استفاده از این سیستم است. هک یک سیستم زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی اطلاعات که اغلب محتوای مشخصی ندارند به طور همزمان وارد سیستم می گردند. در هنگامی که سیستم مشغول تجزیه و پردازش این مورد است و به عبارتی هنگ کرده است، اختلال در فضای امنیتی شبکه رخ می دهد و این فرصت کافی را برای سودجویان قرار می دهد. هکر ها از این فرصت استفاده کرده و سیستم امنیتی را هک می کنند. توجه داشته باشید UTM مجموعه حملات سایبری توسط هکر ها را پوشش می دهد. چرا که از چندین سیستم مختلف امنیتی استفاده می کند و خلل ها را پوشش می دهد.

نکات مهم استفاده از UTM

نکات مهم استفاده از UTM

اگر با بحث امنیت شبکه آشنایی داشته باشید، حتما این نکته را می دانید که به روز رسانی سیستم های امنیتی بسیار مهم است؛ زیرا شرکت های ارائه دهنده ی این سیستم ها معمولا بر روی سیستم های بروز شده تمرکز خواهند کرد. این عامل در UTM هم بسیار مهم است. بنابراین همیشه UTM را بروز رسانی کنید.

طرز کار این سیستم امنیتی به صورت آنلاین می باشد و امکان ارائه ی خدمات به کاربران به صورت آفلاین وجود ندارد.

UTM ها معمولا مجموعه ای از سیستم های امنیتی را به صورت یکجا به کار می برند که این هم دارای مزایا و معایبی است. مزیت آن ها از این لحاظ است که شما با استفاده از این به مجموعه ای از ابزار ها به صورت یکجا دسترسی خواهید داشت. از معایب این سیستم می توان این نکته را نام برد که در صورت بروز هر گونه خلل در این سیستم کل اطلاعات مهم و کاربردی بسیار آسیب پذیر می گردند.

طرز استفاده از UTM

طرز استفاده از UTM

استفاده از UTM ها نیازمند دانش تخصصی خاصی نیست و آشنایی با لایه های شبکه کار شما را راه می اندازد.

لایه های شبکه به ۷ گروه تقسیم می شود. هر چه این لایه ها بالاتر باشند، ضریب امنیتی آن ها هم بالا می رود اما سرعت آن ها اندکی پایین می آید، همچنین نمی توانند پاسخگوی کاربران زیادی باشند و در مقابل حجم بالای کاربران استفاده کننده بسیار کند می شوند. در مقابل هر اندازه که لایه ی انتقال اطلاعات پایین تر باشند، امنیت پایین تر می آیند، در عوض سرعت بالا رفته و کاربران بیشتری می توانند به صورت همزمان از آن ها استفاده نمایند. البته معمولا این ضعف امنیتی با تکنیک های دیگری قابل جبران است.

فایروال ها معمولا از لایه ی ۳ استفاده می کنند. البته توجه داشته باشید این مسئله در فایروال های مختلف متفاوت است و آن ها به صورت کاملا یکسان عمل نمی کنند. UTM ها از لایه ی ۴ تا ۷ استفاده می کنند. این لایه ها دارای ضریب امنیتی بالایی می باشند، اما تعداد کاربران کمتری را به صورت همزمان می توانند پوشش دهند. به همین دلیل است که از UTM ها در شرکت ها و کسب و کار های کوچکی استفاده می کنند. البته استفاده از این ضریب امنیتی همچنان در حال گسترش است و سیر صعودی کاربر را تجربه می کنند. احتمالا در آینده ای نزدیک نیز شاهد گسترش بیشتر امکانات و ابزار های UTM خواهیم بود که امکان استفاده از این سیستم را در شرکت های بزرگ فراهم می سازد.


در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.UTM چیست؟
  سیستم مدیریت یکپارچه جهت تامین امنیت شبکه می باشد.
 • ۲. مهم ترین مزایای استفاده از UTM چیست؟
  با کمک آن شما قادر خواهید بود از مجموعه ای از سیستم های امنیتی به صورت یکجا استفاده نمایید.
 • ۳. استفاده از UTM چه کاربردی دارد؟
  UTM تمامی خلل های امنیتی را پر می کند و به هکر ها اجازه ی هیچ گونه دسترسی را نخواهد داد. شرح کامل این روش در متن گفته شد.
 • ۴.آیا استفاده از UTM نیازمند دانش خاصی است؟
  خیر، تنها اطلاعاتی را باید در خصوص سیستم های امنیتی و لایه های شبکه بدانید.

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*