طراحی ریسپانسیو چیست

طراحی ریسپانسیو چیست

این پرسش مهم و قابل توجهی می باشد که در مبحث طراحی سایت مورد توجه قرار گرفته است و در سالهای اخیر نیز توجه به آن بیشتر شده است.

در اینجا قصد داریم به این سوال که طراحی ریسپانسیو چیست به طور کامل و دقیق پاسخ دهیم و همچنین راجع به کاربرد و مزیت های آن صحبت کنیم تا بدین شکل؛ دلایل ضرورت ریسپانسیو بودن سایت به طور کامل برای شما مشخص و روشن شود.

اگر وب سایت شما به صورت ریسپانسیو طراحی شده باشد، می تواند بهترین رابط کاربری را از طریق کامپیوترهای رومیزی، لپ تاپ، تبلت، یا تلفن هوشمند و موبایل نشان دهد. از این رو به شکل ساده تر اینگونه می توان بیان کرد که باید وب سایت خود را ریسپانسیو کنید تا صفحات سایت شما در تمام دستگاه هایی که کاربران استفاده می کنند، به خوبی و درستی نمایش داده شود.

طراحی ریسپانسیو چیست و چگونه کار می کند؟

در پاسخ به این سوال که طراحی ریسپانسیو چیست می توان گفت یک رویکرد طراحی وب را توصیف می کند که به وب سایت ها و صفحات اجازه می دهد تا تطبیق خودکار با تمامی دستگاه ها، اعم از دسکتاپ  لپ تاپ، تبلت یا تلفن هوشمند را ایجاد کنند و صفحات وب سایت به خوبی و راحتی برای کاربران قابل نمایش باشد.

وب سایت با دارا بودن قابلیت ریسپانسیو از طریق (CSS) ، با استفاده از تنظیمات مختلف؛ برای ارائه ویژگی های سبکهای مختلف به اندازه صفحه، جهت، وضوح، قابلیت رنگ و سایر ویژگی های دستگاه کاربر، کار می کند.

 

چرا طراحی وب ریسپانسیو برای طراحان وب سایت و صاحبان مشاغل مهم است؟

طراحی سایت به صورت  ریسپانسیو برای صاحبان همه کسب و کارهایی که در فضای مجازی فعالیت می کنند و دارای وب سایت هستند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. ریسپانسیو بودن سایت؛ طراحان وب، طراحان رابط کاربری و توسعه دهندگان وب را از کار شبانه روزی برای ایجاد وب سایت برای هر یک از دستگاه های مختلف راحت می کند. همچنین کار را برای صاحبان مشاغل، بازاریابان و بخش تبلیغات آسان می کند.

 

 

مزیت های طراحی ریسپانسیو چیست؟

 •  یک سایت برای هر دستگاه: شما به عنوان کاربر چه از طریق iMac 27 اینچی با اتصال بی سیم و چه از روی صفحه تلفن Android؛ وب سایت را مشاهده کنید، وب سایت ریسپانسیو شده برای دستگاه های مختلف بهینه و پیکربندی می شود.
 •  .طراحی بهینه برای دستگاه: با رویکرد طراحی ریسپانسیو، تمام تصاویر، فونت ها و سایر عناصر HTML به طور مناسب مقیاس بندی می شوند و با اندازه صفحه نمایش کاربر تطبیق داده می شود.
 •  ریسپانسیو بودن سایت از نظر قیمت نیز موثر است و همچنین مدیریت آن برای شما آسان تر است زیرا یک سایت در مقابل دو سایت است. لازم نیست دو بار تغییر ایجاد کنید. در عوض، می توانید با یک وب سایت کار کرده و آن را به روز کنید.

 

طراحی وب ریسپانسیو چگونه عمل می کند؟

سایت های ریسپانسیو از شبکه های سیال استفاده می کنند. اندازه همه عناصر صفحه به جای پیکسل، به نسبت اندازه ستون است. بنابراین اگر سه ستون داشته باشید، دقیقاً نمی گویید عرض هر ستون چقدر باشد، بلکه باید عرض آن را نسبت به ستون های دیگر بگویید. برای مثال ستون ۱ باید نیمی از صفحه، ستون ۲ ۳۰٪ و ستون ۳ باید ۲۰٪ را اشغال کند.

 

 

نکات مهم و تکمیلی پیرامون طراحی ریسپانسیو

وقتی می خواهیم بدانیم طراحی ریسپانسیو چیست؛ باید در طراحی ریسپانسیو و طراحی سایت برای دستگاه های تلفن همراه؛ بحث ماوس در برابر لمس را نیز مورد توجه قرار داد. در رایانه های رومیزی، کاربر به طور معمول ماوس را برای پیمایش و اسکرول کردن و کلیک کردن در صفحه انتخاب می کند و مورد استفاده قرار می دهد. در تلفن های هوشمند یا تبلت، کاربر بیشتر از انگشتان خود استفاده می کند و صفحه را لمس می کند. انتخاب آنچه با موس آسان به نظر می رسد، انتخاب همان با انگشت بر روی یک نقطه کوچک روی صفحه لمسی  ممکن است دشوار باشد. طراح وب باید این موضوع را در نظر بگیرد.

برنامه ها و نسخه های تلفن همراه: در گذشته ممکن بود به فکر ایجاد برنامه ای برای وب سایت خود باشید. مثلاً یک برنامه iPad یا یک برنامه اندروید  یا یک نسخه موبایل مخصوص BlackBerry.

اما امروزه با وجود بسیاری از دستگاه های مختلف، ایجاد برنامه ها و نسخه های مختلف برای هر دستگاه و سیستم عامل دشوارتر است. بنابراین سایت ریسپانسیو این مشکل را می تواند حل کند.

ماوس  و لمس در طراحی ریسپانسیو

 

چرا مشاغل کوچک نیز باید به طراحی ریسپانسیو روی بیاورند؟

تا اینجا تا حدی دانستیم که طراحی ریسپانسیو  چیست. حال می خواهیم در این مورد صحبت کنیم که چه مشاغلی باید بدانند طراحی ریسپانسیو چیست و به آن توجه داشته باشند.

در حال حاضر افراد بیشتری از دستگاه های تلفن همراه استفاده می کنند. یک مطالعه اخیر از آمریکایی ها در سال ۲۰۱۸ نشان داده است که ۷۷ درصد مردم؛ تلفن های هوشمند دارند. در حالی که این نظر سنجی در سال ۲۰۱۱ به میزان ۳۵ درصد بوده است. در حال حاضر که در سال ۲۰۲۰ سپری کنیم، مطمئنا به تعداد افرادی که تلفن همراه دارند نسبت  به سال ۲۰۱۸ اضافه شده است و هر روز بر تعداد این کاربران افزوده خواهد شد.

از این رو در برای هر نوع کسب و کاری حتی کسب و کارهای کوچک باید دانست که طراحی ریسپانسیو چیست و وجود آن چقدر ضروری و حیاتی است.

برای مشاهده این موضوع کافیست میزان بازدید خود را بررسی کنید و فقط از اینکه چند بازدید کننده از طریق دستگاه های تلفن همراه به وب سایت شما می رسند شوکه شوید.

 

موضوع مرتبط دسته بندی نشده

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.طراحی ریسپانسیو بر روی سئو تاثیر دارد؟ 
  بله. از سال 2015 گوگل ریسپانسیو بودن را نیز یکی از عوامل رتبه بندی اعلام کرده است.
 • ۲.تصاویر در طراحی ریسپانسیو چگونه باید در نظر گرفته شود؟
  تصاویر باید انعطاف پذیر باشد که در هر دستگاهی متناسب با نمایشگر آن، تغییر اندازه دهد که کدهای css این امکان را به تصاویر می دهد.
 • ۳.ریسپانسیو کردن سایت چقدر زمان می برد؟
  این امر، کار خیلی زمان  بری نیست. یک فرد متخصص در حدود 20 دقیقه می تواند این کار را انجام دهد.
 • ۴. در کنار طراحی ریسپانسیو، چه کاری را برای بالا آمدن سایت خود انجام دهیم؟
   همراه با طراحی ریسپانسیو، با ایجاد محتوای سئو شده و با کیفیت و نتایج فوق العاده بگیرید.