دامنه چسیت

دامنه اینترنتی (Domain) چیست؟

هر وب سایتی که بازدید می کنید از دو عنصر اصلی تشکیل شده است:  نام دامنه و وب سرور.

وب سرور یک ماشین فیزیکی است که فایل ها و پایگاه داده هایی را که وب سایت شما از آنها ساخته شده میزبانی می کند و هنگام مراجعه به سایت شما از طریق دستگاه، آنها را برای افراد در سراسر اینترنت ارسال می کند.

Domain همان چیزی است که افراد برای دسترسی به سایت شما در آن تایپ می کنند و مرورگر وب را به سمت سروری که این منابع را ذخیره می کند، هدایت می کند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که دوست دارید سایت فروشگاهی داشته باشید ، اولین گام برای طراحی فروشگاه اینترنتی ثبت یک دامین است.

دامنه های اینترنتی چگونه کار می کنند؟

Domain با عملکرد میانبر سرور میزبان وب سایت شما، کار می کند. به هر دستگاهی که از اینترنت استفاده می کند یک IP خاص اختصاص داده شده است، که به عنوان یک شناسه متمایز عمل می کند، که نمی تواند به طور همزمان توسط دستگاه دیگری استفاده شود. درست مانند هر خیابانی که به نام احتیاج دارد و هر خانه ای که به کد پستی نیاز دارد، همه دستگاه های متصل به اینترنت نیز باید توصیفگر خاصی داشته باشند که اجازه ارسال صحیح ترافیک به دستگاه را بدهد. بدون نام دامنه اینترنتی، هر کسی که می خواهد از وب سایت شما بازدید کند، باید آدرس IP کامل را وارد کند. اما مسئله این است که به خاطر سپردن آدرس IP یا درج مطالب تبلیغاتی برای افراد دشوار است.

 

انواع مختلف دامنه

وقتی مردم به یک وب سایت فکر می کنند، استاندارد “.com” به ذهن آنها خطور می کند. اگرچه در واقع رایج ترین پسوند است، اما انواع مختلفی از پسوندها برای استفاده در دسترس است. در اینجا به معرفی سه سطح از  مهمترین دامنه های اینترنتی می پردازیم.

 

دامنه های سطح بالا (TLD)

در دهه ۱۹۹۰، اداره اعداد اختصاص داده شده در اینترنت (یعنی IANA) شش دامنه سطح بالا را منتشر کرد. این دامنه های سطح بالا (TLD) به عنوان پسوندهای نام دامنه اینترنتی شناخته شدند و بالاترین سطح را در سلسله مراتب سیستم نام دامنه نشان می دهند. آنها عبارتند از:

 

.com اولین دامنه اینترنتی سطح بالا در کاربردهای رایج بود.

 

.com: اولین Domain سطح بالا در کاربردهای رایج بود. در حالی که .com در ابتدا برای استفاده توسط سازمانهای تجاری ایجاد شده بود، محدودیت های این مورد سختگیرانه نبود. در اواسط دهه۱۹۹۰، دات کام به محبوب ترین و متداول ترین نوع دامنه سطح بالا برای مشاغل، وب سایت ها و ایمیل تبدیل شده است.

 

.net: صریحاً برای مؤسساتی ایجاد شده است که در فن آوری های شبکه مانند یک ارائه دهنده خدمات اینترنت یا یک شرکت زیرساخت مشارکت دارند.

.edu : مختصر برای آموزش، .edu برای مؤسسات آموزشی ساخته شده است. اگرچه این برنامه برای دانشگاه های همه جا در نظر گرفته شده بود، TLD .edu فقط با مراکز آموزشی در آمریکا مرتبط شد. مدارس سایر کشورها از .edu همراه با دامنه سطح کشور خود استفاده می کنند.

.org: مختصر برای سازمان،.org  برای سازمان های غیرانتفاعی ایجاد شده است. این روزها .org به عنوان یک دامنه سطح بالا توسط سازمان های غیرانتفاعی، مشاغل انتفاعی، مدارس و جوامع مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بدون Domain، هر کسی که می خواهد از وب سایت شما بازدید کند، باید آدرس IP کامل را وارد کند.

 

.mil: مختصر برای ارتش، .mil در ابتدا، صریحاً برای شاخه های ارتش ایالات متحده ایجاد شده است. اما امروزه، استفاده از دامنه سطح دوم و سوم همراه با .mil TLD کاملاً معمول است.

.gov: مختصر برای دولت، .gov، مانند .mil ، فقط برای استفاده آژانس های دولتی فدرال آمریکا و پرسنل محدود شده بود. اما این روزها، .gov توسط آژانس های دولتی، برنامه ها، شهرها، ایالت ها، شهرستان ها و… استفاده می شود.

دامنه های سطح بالا کد کشور (ccTLD)

نوع بعدی دامنه های اینترنتی، دامنه های سطح بالا کد کشور هستند. همانطور که از نام آن پیداست، این دامنه ها از نظر فنی به کشورهای مختلفی گره خورده اند، هر یک از آنها ccTLD خاص خود را دارند، اما اگر در کشور خاصی هستید استفاده از آنها الزامی نیست.

این برنامه های افزودنی دامنه در صورتی مفید هستند که در سایتی در یک کشور خاص سایت می سازید و می خواهید بازدیدکنندگان شما بدانند که در جای مناسبی وارد شده اند. به عنوان مثال، شرکت های خارج از ایالات متحده می توانند از پسوند .us استفاده کنند و شرکت هایی که در لیتوانی واقع شده اند می توانند از .lt استفاده کنند.

 

gTLD ها دامنه های سطح بالا عمومی هستند

 

 

دامنه های سطح بالا عمومی(gTLD)

با وجود بیش از ۱۵۰۰ gTLD برای ثبت نام، ۲۱ دامنه اینترنتی عمومی سطح بالا وجود دارد، که بالاترین سطح ساختار سیستم نام دامنه است. بنابراین، این ۲۱ gTLD اکثریت قریب به اتفاق انواع نام دامنه ها را تشکیل می دهند. آنها شامل ۴ زیر مجموعه زیر هستند:

دامنه های عمومی (.com ، .net ، .org ، .info)،  می توانند برای اهداف عمومی استفاده شوند.

دامنه های محدود عمومی (.pro ، .biz ، .name) که فقط برای اهداف خاص خود قابل استفاده هستند.

دامنه های حامی (.edu ، .gov ، .int ، .mil ، .aero ، .cat ، .asia ، .mobi ، .coop ، .travel ، .tel ، .jobs) که فقط توسط مشاغل مربوط به آن صنعت استفاده می شود.

زیرساخت (.arpa) که یکی از اصلی ترین Domain های سطح بالا برای کمک به زیرساخت های DNS بود.

 

نام دامنه اینترنتی را انتخاب کنید که نشان دهد، کار شما باشد

موضوع مرتبط دسته بندی نشده

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |


سوالات متداول

 • ۱.چرا به نام دامنه اینترنتی نیاز دارید؟
  هر کسب و کار، سازمان یا فردی که برای حضور آنلاین تلاش می کند باید یک نام دامنه اینترنتی داشته باشد. ترکیبی از نام دامنه، وب سایت و آدرس های ایمیل، هویت منحصر به فرد شما را بصورت آنلاین تشکیل می دهد.
 • ۲.چگونه می توان یک نام دامنه انتخاب کرد؟
  اسمی را انتخاب کنید که تایپ و تلفظ آن آسان باشد، و قابلیت تبدیل شدن به برند تجاری را داشته باشد. همچنین کوتاه و ساده باشد. از نام هایی که می توانند با برند های موجود اشتباه گرفته شوند خودداری کنید. از پسوند مناسب استفاده کنید. اسمی را انتخاب کنید که نشان دهد کار شما چیست.
 • ۳.از کجا می توانید نام دامنه اینترنتی بخرید؟
  برای ثبت نام Domain باید سالانه هزینه بپردازید. با پایان دوره ثبت نام، گزینه تمدید به شما داده می شود. اگر این کار را انجام ندهید، نام دامنه در دسترس دیگران قرار می گیرد.
 • ۴.آیا می توانم دامنه موجود خود را به Google Domains منتقل کنم؟
  قطعاً انتقال دامنه ممکن است 5 روز طول بکشد و شامل چند مرحله است، از جمله باز کردن قفل دامنه خود با ثبت کننده فعلی. پس از شروع انتقال، دامنه و وضعیت انتقال آن را در صفحه My Domains خود مشاهده می کنید.