وایرال اصطلاحی است که احتمالاً این روزها زیاد شنیده‌اید، اصطلاحی که در مورد چیزهای محبوب بر روی وب به کار می‌رود.
ایده وایرال ایده‌ای است که بتواند ترافیکی زیاد و پوشش رسانه‌ای وسیعی را بدون نیاز به حمایت تبلیغات سنتی به ارمغان بیاورد، اما دستیابی به چنین چیزی نیازمند روش خاصی از تفکر است. تمرکز این مقاله بر روی محتوای تعاملی است، اما بسیاری از قوانین مشابه بر روی قالب‌های دیگر هم اعمال می‌شوند.

سیکل زندگی وایرال

محتوای تعاملی باید شامل ویژگی‌های زیر باشد:

 • قابل کلیک کردن باشد: هنگامی که کاربر لینک و توضیحی را در شبکه‌های اجتماعی یا یک سایت می‌بیند باید به اندازه کافی متقاعد کننده باشد که بر روی آن کلیک کند.
 • سرگرم کننده باشد: برای بازدید کننده جذاب و جالب باشد.
 • قابل به اشتراک گذاری باشد: خواستی قوی در کاربر برای به اشتراک گذاری به وجود بیاورد، مثلاً دارای نتیجه یا امتیازی منحصر به کاربر باشد که بخواهد آن را با دیگران به اشتراک بگذارد.

معمولاً جهت وایرال شدن به هر سه این جنبه‌ها نیاز دارید. تمرکز بر روی یکی از این جنبه‌ها آسان است، یک تیم با تجربه می‌تواند به دو جنبه دست پیدا کند، اما دستیابی مداوم به هر سه جنبه کار دشواری است.
به طور خلاصه می‌توانید از جنبه از دست دادن به اشتراک گذارندگان بالقوه به آن نگاه کنید، در نهایت جهت شروع سیکل بعدی به بیش از یک به اشتراک گذاری نیاز دارید. تصویر زیر به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد:


تبریک! این محتوا وایرال شده است. در این شکل ساده‌سازی زیادی صورت گرفته اما کمک کننده است.

۱۱ راه برای افزایش قابلیت به اشتراک گذاری

۱- ویژگی‌ها

مفهمومی را توسعه دهید که با ویژگی‌های شخصی مخاطب مرتبط باشد، مانند: سن، مکان، توانایی‌ها، شخصیت و … . برای مثال اندازه‌گیری زمان واکنش در میلی ثانیه خوب است اما اگر بتوانید آن را با سن مرتبط کنید، چیزی بسیار متقاعد کننده‌تر در دست خواهید داشت.

۲- عِرق جغرافیایی

احساس تعلق به یک جغرافیا را تقویت کنید؛ این عِرق می‌تواند منقطه‌ای، نسلی، سیاسی و یا صرفاً عرق علاقه محور باشد. با پرداختن به جغرافیاهای مختلف می‌توانید محتوایی تعاملی را برای گروه‌های جاویژه ایجاد کنید.

۳- اینسایت‌ها

این ویژگی چیزی درباره خودتان به شما می‌گوید و یا احتمالاً ویژگی چاپلوسانه را تایید می‌کند.

۴- تعریف از خود

مطالب خود را به اشتراک بگذارید و ظاهر خود را خوب جلوه دهید اما خیلی شلوغش نکنید و در حد معقول این کار را انجام دهید.

۵- یک دور بیشتر …

مطمئن شوید که کاربر جذب شده است و از دیگران خواهد خواست که محتوای‌تان را به اشتراک بگذارند. البته به خاطر داشته باشید که بهترین بازی‌ها همیشه آن‌هایی نیستند که وایرال می‌شوند. اضافه کردن سطوح و ویژگی‌های متعدد به یک بازی باعث می‌شود آن‌هایی که اهل بازی نیستند جذب نشوند و میزان به اشتراک گذاری کاهش پیدا کند.

۶- محتوای موضعی

کاربران تحت تاثیر محتوای موضعی قرار می‌گیرند و به اشتراک گذاری چنین محتوایی نشان دهنده این است که به روز هستید. ما در UsVsTh3m به طور منظم در هر نصف روز بازی‌هایی را توسعه و عرضه می‌کردیم، این کار حتی بیش از یک بار در یک ساعت صورت می‌گرفت. مشخص است که این کار برای بسیاری از پروژه‌های تجاری امکان‌پذیر نیست اما هر چه توسعه و فرآیندهای تکامل سریع‌تر باشد می‌توانید زمان سرنخ‌ها را کاهش دهید.

۷- لذت

احساسات را برانگیزید: استفاده مناسب از موسیقی، رقص، انیمیشن، مناظر دیدنی و هر چیزی که لذت بخش است.

۸- رقابت

حس رقابت ایجاد کنید. مثلاً کاربر را تشویق کنید تا به امتیازی خاص برسد.

۹- مقایسه

“من این نتیجه را گرفتم، شما چطور؟” این لحن نرم‌تر از ایجاد رقابت مستقیم است و مخاطبان گسترده‌تری را مورد هدف قرار می‌دهد.

۱۰- همکاری

چیزهایی مانند شمارنده‌های جهانی، نظرسنجی‌ها و نقشه‌های جغرافیایی می‌تواند این حس را در کاربر به وجود بیاورد که در حال ایفای نقشی بزرگتر است.

۱۱- کیفیت

کسب موفقیت برای چیزی که خوب است ممکن است اما در غیاب جنبه‌های دیگر محتوای‌تان باید بسیار خوب باشد. البته همه موارد بالا با یکدیگر همپوشانی و مناسبات مشترک دارند.

جهان را مطلع کنید

فقط کافیست چیزی که به شدت وایرال است را با چند صد نفر در توییتر و فیسبوک به اشتراک بگذارید. نیازی به ایجاد یک فشار بزرگ نیست، مکانیزم وایرال طوری عمل می‌کند که خود بخود انتشار یافته و توجه رسانه‌ها را جلب می‌کند.
همچنین می‌توانید با متریال‌هایی مرتبط با اخبار جاری ایجاد کنید، زوایای کلیدی را روشن‌تر سازید و محتواهایی مکمل را برای جریان‌های رسانه‌ای تولید کنید. داستانی که حقیقت ندارد را تعریف نکنید زیرا با این کار ممکن است آینده وایرال شدن متریال مورد نظر خود را از دست بدهید.
اگر آمار نشان دهنده وایرال شدن متریال شماست (که این موضوع باید در چند دقیقه مشخص شود) پس احتمالاً در آستانه دستیابی به موفقیت هستید. مراقب پوشش ابتدایی خود باشید و کمپینی را جهت پردازش بیشتر موضوع و فالو آپ ایجاد کنید (برای مثال زمانی که بازدیدها به X میلیون رسید و یا زمانی که داده‌هایی مناسب برای به اشتراک گذاری دارید) و پوشش خود را گسترش دهید.
اگر متریال‌تان وایرال نشد، ممکن است ایجاد تغییرات کوچک در جمله بندی موجب کسب کلیک‌های بیشتر شود. مخاطب مورد هدف خود را مورد بررسی قرار دهید و تا می‌توانید دامنه مخاطبان خود را گسترده‌تر کنید، سعی کنید مخاطبان جدیدی را مورد هدف قرار دهید. گرچه که توییتر ترافیک بسیار کمتری از فیسبوک دارد اما آزادی بیشتری را برای کسب تجربه، مورد هدف قرار دادن افراد تاثیرگذار و با نفوذ و تبلیغ دوباره در طول زمان در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر زاویه موضعی جدیدی به وجود آمد، شاید بهتر باشد صبر کنید و آماده شوید تا در زمان مناسب محتوای خود را بازنگری کرده و دوباره منتشر سازید.

مطالعه موردی : دو بازی که وایرال شدند

The North-o-Meter

بازی North-o-Meter از UsVsTh3m (که متاسفانه در حال حاضر به دلیل مشکلات هاستینگ کار نمی‌کند) از سوالات چند گزینه‌ای برای حدس زدن شمالی یا جنوبی بودن شما استفاده می‌کند. با وجود اینکه تمرکز این بازی فقط بر روی بریتانیا بوده اما فقط در ۴ روز ۳٫۶ میلیون بازدید کننده، ۱ میلیون لایک و ۱٫۱ میلیون کامنت در فیسبوک و ۴۱٫۰۰۰ توییت داشته است. این بازی به مرور زمان میلیون‌ها بازدید دیگر کسب کرده و عملاً مخاطب بالقوه را اشباع کرد.
قبل‌تر آزمون‌های بیشماری از این موضوع استفاده کرده بودند اما چرا این یکی توانست چنین تاثیری را بگذارد؟

 • قابل کلیک بود چون پست‌های توییتر و فیسبوک به خوبی جلمه‌بندی شده بودند و المان‌ها هویت فرهنگی شمال و جنوب به صورتی جذاب و غیر تهدید کننده تعریف شده بودند.
 • می‌شد به راحتی آن را در موبایل بازی کرد (کاربران دور هم آن را بازی می‌کردند و امتیازات خود را با یکدیگر مقایسه می‌کردند). بازی کردن آن آسان بود و دائماً به شما بازخورد می‌داد.
 • می‌توانستید آن را بر اساس ویژگی‌های مکان یا اصلیت، تیره‌های شمال یا جنوب، اینسایت‌ها، رقابت، مقایسه و کیفیت به اشتراک بگذارید.
 • هویت فرهنگی شمال و جنوب در بریتانیا بسیار قوی است. این موضوع بخش مهمی است که مردم به واسطه آن خود را تعریف می‌کنند.
 • کل آزمون بر اساس تجارب شخصی صحیح بنا شده بود. یکی از روزنامه‌نگاران جوان ما در مورد نقل مکان به لندن نوشته بود و بازتابی که نوشته او داشت ما را به این فکر انداخت که این ایده را قالبی تعاملی ارائه دهیم.
 • نامگذاری یک مکان خاص و مراجعه مکرر به آن اغلب به معنی این بود که اصلیت مخاطب از آنجاست و چون این موضوع برای مخاطب جالب بود مشتاقانه آن را به اشتراک می‌گذاشت.

?How Old Are Your Reactions

?How Old Are Your Reactions توسط Distilled برای JustPark تولید شده و نمونه‌ای ساده از بازی وب است که شما یک ماشین را با یک کلیک/ضربه متوقف می‌کنید. سپس مدت زمان واکنش شما نسبت به سن‌تان مقایسه می‌شود.
فکر ما این بود که این بازی به دلیل پرداختن به جنبه‌های ذیل موفق بوده است:

 • باید سرگرم کننده باشد، گیم‌پلی سریع و ارائه خوبی داشته باشد و با موبایل سازگار باشد.
 • باید بر اساس ویژگی‌ها (سن و واکنش‌ها)، اینسایت‌ها (حدس زدن سن از روی واکنش‌ها)، رقابت، مقایسه و کیفیت قابل اشتراک گذاری باشد.
 • سن یک ویژگی شخصی کلیدی است و تخمین سن گفتگوهای زیادی را برمی‌انگیزاند، خواه نتیجه درست باشد یا بالاتر/پایین‌تر از سن واقعی کاربر باشد. مکالمات و گفتگوهای گرم در فیسبوک با افزایش قابلیت دیده شدن کمک می‌کند.
 • رانندگی راهی بسیار خوب و مرتبط برای آراستن بازی است مخصوصاً برای این برند. آزمون‌های خالی و فاقد جذابیت بصری سردتر هستند و کمتر کاربر را سرگرم می‌کنند.
 • ترکیب المان‌های مختلف باعث می‌شود که بتوانید داستان خود را از زوایای مختلفی بیان کنید.

این آمار از ازمان را‌ه اندازی تا به حال به دست آمده است: بیش از ۳ میلیون بازدید صفحه منحصر به فرد، نزدیک به ۳۰۰٫۰۰۰ اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی و کسب لینک از بیش از ۴۰۰ دامنه.

خلاصه

همیشه از خودتان سوال کنید:

 • چگونه می‌توانم متریال خود را قابل کلیک، سرگرم کننده و قابل به اشتراک گذاری کنم؟ ایده‌های خود را به طور دقیق بررسی کنید چون به هر سه این عوامل نیاز دارید.
 • آیا متریال من در کاربر انگیزشی برای به اشتراک گذاری به وجود می‌آورد؟ باید در کاربر انگیزه ایجاد کنید یا مفهوم را طوری منتقل کنید که این جنبه تقویت شود.
 • بهترین راه بزرگ جلوه دادن موفقیت چیست؟ آماده پرداختن داستانی حول محور این موضوع باشید، از محبوبیت و شهرت به عنوان موقعیتی برای پوشش گسترده‌تر متریال خود استفاده کنید.

راه‌های به اشتراک‌گذاری و تعامل کاربران همواره در حال تغییر است و دستیابی به مخاطبان زیاد همیشه چالش برانگیز بوده است، اما نگرش‌هایی که در این مقاله ذکر کردم می‌تواند به شما کمک کند تا محتوای تعاملی تولید کنید که وایرال شود.