هنگامی که به تماشای یک فیلم می‌نشینید ناخواسته درگیر سفری می‌شوید مملو از صحنه‌های الهام‌بخش که احساسات شما را در برمی‌گیرد؛ هدف اصلی تولیدکنندگان فیلم این است که بینندگان از آنچه که تماشا می‌کنند تا پایان فیلم لذت ببرند. اگر کمی به این موضوع فکر کنیم، شباهت چشمگیری می‌بینیم با زمانی که می‌خواهیم یک وب سایت ایجاد کنیم و یک تجربه خاص و به یاد ماندنی را در ذهن مخاطب‌مان ثبت کنیم.

هوراوب به شما می‌گوید که یکی از عناصر مهمی که یک وب سایت خوب با آن اندازه‌گیری می‌شود؛ مدت زمان هر بازدید از آن است. هر چقدر بازدیدکننده زمان بیشتری در سایت ما بماند؛ به همان اندازه به کسب و کار و بخش‌های مختلف ارائه شده در آن توجه می‌کند و این باعث می‌شود ما به هدف اصلی خود نزدیک شویم.

UX مخفف User eXperience ؛ به این مفهوم است که برای داشتن یک وب سایت موفق، باید اطمینان حاصل کنید که سایت شما؛ در دسترس، قابل استفاده وکارآمد باشد. همه این عناصر به ما کمک می‌کنند که یک UX استثنایی داشته باشیم و در نتیجه سفری جذاب را برای مخاطب خود به ارمغان بیاوریم.

روش‌های متعددی وجود دارد که به ما کمک می‌کند؛ هنرمندانه وب‌سایت خود را در جهت تعامل هر چه بهتر و تجربه‌‌ای خاص‌تر برای مخاطب ایجاد کنیم. هوراوب مهم‌ترین این روش‌ها را جدا کرده و در اینجا برای شما آورده است:

 

طراحی برای کاربران

در مورد کاربران وبسایت خود تحقیق کنید؛ آن‌ها را شناسایی و هنگام ایجاد وب‌سایت مهم‌ترین هدف خود را رفع نیاز آن‌ها در نظر بگیرید. در یک مفهوم کلی اولین و مهم‌ترین کاری که برای ساختار وب‌سایت خود باید در نظر بگیریم گوش فرادادن به نیاز مخاطب‌مان است.

 

کم گوی اما گُزیده گوی (less is more)

محققان طبق تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که میزان توجه یک کاربر آنلاین به یک صفحه وب‌سایت یک فاصله زمانی ۸ ثانیه‌ای است؛ در واقع برای ما به این معنا می‌باشد که باید در سریع‌ترین زمان ممکن نظر مخاطب خود را جلب کنیم! صفحه اصلی وب‌سایت باید کلی ترین و مهمترین جزئیات فعالیت ما را در بر بگیرد و بقیه محتوا به صفحات داخلی سایت لینک داده شود.

 

روند (flow)

بدنه وب سایت بر اساس چارچوبی که پایه‌ریزی کرده‌ایم ایجاد شده است. ما باید روندی را ایجاد کنیم که پاسخگوی نیاز مخاطب‌مان باشد.یک روند منطقی به آسانی هدف ما را برای مخاطب قابل‌دسترس می‌کند.

 

ساختار بصری (visuals)

“یک تصویر به اندازه هزاران کلمه ارزش دارد.” چه کسی می‌دانست این عبارت مربوط به اوایل قرن بیستم این‌گونه ارتباط مستقیم با دنیای آنلاین اکنون ما داشته باشد؟ یک عکس می‌تواند به شما کمک کند که توجه مخاطبان خود را به سمت وب‌سایت‌تان متمرکز کنید. شما می‌توانید با قرار دادن یک تصویر کیفیت بالایِ چشمگیر، منجر شوید؛ که مخاطب‌تان تنها با یک کلیک به اطلاعات مفید سایت شما دسترسی پیدا کند.

 

متن (text)

متنِ اطلاعات قابل انتشار در هر بخش از وبسایت بسیار مهم است و باید توجه داشت که قوانین مهمی در این باره وجود دارد. چگونه محتوای متنی را به درستی وارد وب‌سایت کنیم؟ چک کنیم که متن از نظر اندازه و نوع فونت قابل خواندن باشد؛ بیشتر از سه نوع فونت استفاده نکنیم؛ اگر بخش خاص دارای زیرمجموعه در متن‌مان داریم از نشانه‌های گرافیکی برای مشخص کردن آن‌ها استفاده کنیم.

 

منوی اصلی (navigation bar)

منوی اصلی یک نقطه کنترل است که کاربر را بخش‌های داخلی وب‌سایت ما راهنمایی می‌کند. در واقع منوی اصلی همانند GPS برای بازدیدکنندگان ما عمل می‌کند. همه چیز در این منو باید روشن، قابل مشاهده و به راحتی قابل کشف شدن باشد. لوگوی ما پایه وب سایت ماست؛ بنابراین وقتی بازدیدکننده روی آن کلیک می‌کند باید به جایی از وب‌سایت ما برود که سفرش را از آنجا شروع کرده یعنی خانه یا homepage.

 

فضای سفید (White Space)

اغلب به عنوان فضای خنثی به آن اشاره می‌شود. فضای سفید بخشی از صفحه ماست که در آن هیچ‌گونه علامتی وجود ندارد و خالی است. فضای سفید را باید بر اساس محتوا که شامل متن، تصویر، آیکن و… می‌شود سازماندهی کرد تا برای مخاطب‌ چشم‌گیر باشد و فضا فشرده و نفس گیر نشود. فضای سفید بین هر عنصر در روند دیداری و پردازشی وب سایت ما بسیار حائز اهمیت است.

 

بالاتر از همه(Above the fold)

اخبار مهم لحظه‌ای! برمی‌گردیم به زمانی که روزنامه‌ها تنها فرم اصلی رسانه بودند؛ در آن زمان سردبیر مهم‌ترین بخش اطلاعات را در صفحه اول بالای صفحه قرار می‌داد و این روشی بود که باعث می‌شد چشم مردم را بگیرد و باعث شود که آن را مطالعه کنند در واقع به طور مختصر و مفید می‌توان گفت “مهم ترین مطلب در قابلِ مشاهده‌ترین فضایِ ممکن”. صنعت روزنامه‌نگاری تقریبا کمرنگ شده اما؛ ایده نگهداری مهم‌ترین مطلب در بالای صفحه همچنان یک ضرورت است که به کار طراحی صفحه اصلی شما می‌آید.

 

پیوند ها (Links)

لینک‌ها همانند راهنمای تور برای وب‌سایت شما عمل می‌کنند؛ از آنها برای هدایت بازدیدکنندگان که می‌خواهند به نقاط مختلف وب سایت شما سفر کنند؛ استفاده کنید. نکته مهم: اگر لینک به محتوای سایت شما منتهی می‌شود، اجازه ندهید در یک صفحه جدید باز شود؛ اما اگر به یک منبع خارج از وب‌سایت شما ختم می‌شود باید در یک پنجره جدید باز بشود.

 

(CTA (Call To Action

CTA مخفف Call to Action است؛ نشانه‌هایی هستند که به مخاطب‌مان می‌گوید دقیقا همان کاری را که می‎خواهیم انجام دهند. آن‌ها را در مکان‌های استراتژیک وب سایت خود قرار دهید؛ دو سه کلمه اقدامی اضافه کنید، همین طور رنگی را انتخاب کنید که متمایز باشد!

به عنوان مثال: برو به نقطه بعدی (به کاربر القا می‌کند) >> لطفا به نقطه بعدی حرکت کنید.

 

جزئیات تماس (Contact details)

داستان ما زمانی یک پایان موفقیت‌آمیز خواهد داشت که مخاطب ما علاقه‌مند به ارتباط با ما شود. اطلاعات تماس با ما باید در دسترس‌ترین نقطه ممکن قرار بگیرد و تمامی راه‌های ارتباطی مانند ایمیل، تلفن، فکس، شبکه‌های اجتماعی و … در آن لحاظ شود.

 

لینک رسانه های اجتماعی (Social Media Links)

آیا شرکت شما اکنون در رسانه‌های اجتماعی حضور دارد؟! اگر چنین است، در ادامه به این موضوع اشاره می‌کنیم. لینک رسانه‌های اجتماعی در واقع دنباله فیلم ما هستند فقط باید اجازه دهیم بازدیدکنندگان از طریق آن‌ها مارا دنبال کنند. شما با قرار دادن لینک رسانه‌های اجتماعی خود در یک مکان قابل مشاهده، کاربران خود را تشویق می کند تا در طول سفر کسب و کار شما را همراهی کنند.

 

موسیقی (Music)

تاحد زیادی ما دوست داریم که موسیقی مورد علاقه خود را به گوش مخاطب‌مان برسانیم؛ اما ما اضافه کردن موسیقی که به طور خودکار در محیط سایت پخش شود را به شما توصیه نمی‌کنیم. اگر شما یک موسیقی‌دان هستید و موسیقی بخش از کسب و کار شماست؛ هرگز اجازه ندهید موسیقی موردنظرتان در یک حلقه تکرارشونده پخش شود؛ هرگز هرگز.

 

سازگاری موبایل (Mobile compatibility)

دردنیای امروزی که حتی حیوانات خانگی هم یک اکانت اینستاگرام دارند؛ باید توجه داشت اکثر بازدیدکنندگان با در دسترس‌ترین سخت‌افزار خود به وب‌سایت شما مراجعه خواهند کرد. انواع مختلفی از صفحات نمایش در دسترس هستند مثل موبایل، تبلت و … آنچه که شما باید به عنوان یکی از اهداف خود قرار دهید؛ این است که وب‌سایت شما به راحتی قابل نمایش در هر کدام از این صفحات نمایش باشد و کاربر به هیچ مشکلی در این مسیر برنخورد.

 

پاورقی (Footer)

شما به کفش‌هایی که هر روز می‌پوشید توجه دارید؛ قابل ذکر هست که پاورقی یا footer وب سایت شما هم به همین میزان به توجه نیاز دارد. پاورقی یا footer مانند سایر بخش‌های وب‌سایت باید شامل اطلاعاتی مفید و خوانا از لحاظ بصری باشد. لینک‌هایی که باید به صفحه پاورقی وب‌سایت پیوند دهید شامل (درباره ما، تماس با ما و فهرست تمام صفحاتی که  در سایت خود قرار داده‌ایم) می‌شود. با این کار کاربر به راحتی به تمامی نقاط دسترسی دارد.

فراموش نکنید: اگر این نکات را دنبال کنید، کاربران شما را تا پایان راه همراهی خواهند کرد!

 

منبع : سایت wix.com