چرا اعداد و ارقام در AdWords غیرقابل اطمینان هستند؟

بسیاری از ما به اعداد و ارقام حجم جستجو در Google AdWords اطمینان داریم، اما باید این اعداد و ارقام را با شک و تردید استفاده کرد. محدوده‌های حجمی وسیع و غیر قابل استفاده، عدم تطابق داده‌ها با دیگر ابزارهای گوگل و ادغام کردن کلمات کلیدی کاملاً متمایز، تنها چند مشکلی هستند که اطمینان کردن به داده‌های حجم جستجوی AdWords را بسیار خطرناک می‌کنند. در این مقاله در مورد این مشکلات صحبت کرده و جایگزین‌هایی را برای کسب داده‌های حجمی صحیح‌تر معرفی خواهم کرد.

متن ویدئو

سلام به شما مخاطبان ماز، به قسمت دیگری از “وایتبرد جمعه” خوش آمدید. امروز درباره داده‌های کلمه کلیدی در Google Adwords صحبت خواهم کرد و توضیح می‌دهم که چرا اطمینان به داده‌های آن به عنوان یک سئوکار یا بازاریاب محتوا اشتباه است.

خب اگر در زمینه جستجوی پولی فعالیت می‌کنید انتخاب‌های زیادی ندارید گوگل و فیسبوک با یکدیگر ادغام شده‌اند تا دو قطب تبلیغات بر روی اینترنت را شکل دهند اما اگر بازاریاب ارگانیک، بازاریاب محتوا یا یک سئوکار هستید باید کاری اساسی انجام دهید که کاملاً متفاوت از کار افرادی باشد که در زمینه جستجوی پولی فعالیت می‌کنند. متخصصان جستجوی پولی سعی دارند بفهمند که گوگل چه زمانی تبلیغ‌شان برای کلمه کلیدی را نشان می‌دهد که ممکن است ایجاد تقاضا کند و بازدیدکنندگان را به سایت بیاورد و بازدیدها چه زمانی تبدیل می‌شوند اما به عنوان سئوکار می‌خواهید ترافیک را جذب کنید تا بتوانید انواع کارهای دیگر را انجام دهید.

برای بازاریاب‌های محتوا هم چنین است، شما ترافیک را به دلایل متعددی جذب می‌کنید که مستقیماً و ضرورتاً ارتباطی با تبدیل شدن بازدید کننده ندارد یا حداقل در آن بازدید هدفتان این نیست پس دلایل بسیاری برای مورد هدف قرار دادن کلمات کلیدی وجود دارد و ممکن است داده‌های AdWords شما را به مسیر اشتباهی هدایت کنند.

۱- محدوده AdWords بسیار گسترده است و تقریباً بی فایده می‌باشد

اول از همه اینکه AdWords این محدوده حجم را و این امتیاز رقابت را به شما نشان می‌دهد و می‌دانم که بسیاری از سئوکارها و حتی بسیاری از افراد باهوش حتی فکر نمی‌کنند که Adwords بتواند آن‌ها را به اشتباه بیاندازد.

خب بیایید ببینیم در اینجا چه اتفاقی افتاده، من در مورد انواع نورپردازی و طراحی نور جستجو کردم و Google Adwords  پیشنهاداتی را ارائه داد که این پیشنهادها در بخش keyword planner این ابزار است. خب انواع نورپردازی، طراحی نورپردازی و مشاور نورپردازی، کمی به این سه کلمه کلیدی می‌پردازیم.

در اینجا می‌بینیم که  میانگین جستجوهای ماهانه این محدوده حجمی هیچ کمکی نمی‌کند. ۱۰هزارتا الی ۱۰۰هزارتا محدوده خیلی بزرگی است. حتی ۱۰۰۰تا الی ۱۰هزارتا هم محدوده خیلی بزرگی است و سطح رقابت هم که پایین است. بنابراین این موضوع فقط برای کمیت تبلیغ‌کنندگان صدق می‌کند. این تنها چیزی است که در اینجا می‌بینید. اگر افراد بسیار بسیار زیادی خواهان این کلمات کلیدی در Adwords باشند این ارقام بسیار بالا هستند.

اما در مثال ما چهار نوع نورپردازی در واقع هیچ خواهانی وجود ندارد اما برای مشاوره نورپردازی تعداد کمی پیشنهاد داده‌اند، خب من نمی‌فهمم چرا هر دوی این‌ها رقابت‌هایی پایین رده هستند. آیا مقیاس داده‌ای کافی در اینجا وجود ندارد یا گوگل به من داده‌های صحیح را نشان نمی‌دهد؟ خیلی گیج کننده است.

به هر حال اگرچه انواع نورپردازی در حال حاضر هیچ تبلیغات کلیکی در نتایج گوگل ندارد اما رتبه‌بندی آن در نتایج سئو به طرز باورنکردنی سخت خواهد بود. فکر کنم امتیاز سختی کلمه کلیدی چیزی حدود ۶۰ بود یا حتی ممکن است سختی کلمه کلیدی چیزی حدود ۷۰ باشد، زیرا سایت‌هایی قدرتمند اسنیپت‌های ویژه در بالا و دامنه‌هایی که رتبه‌های آن‌ها خیلی خوب است در اینجا وجود دارند. بنابراین خیلی سخت است که برای این رتبه‌بندی شویم و هنوز هم رقابت میان رده اطلاعات درستی به شما نمی‌دهد و روایت درستی ندارد به همین دلیل ممکن است که در مورد رقابت و جستجوهای ماهانه کاملاً گمراه شوید.

۲- داده‌های AdWords منطبق با واقعیت و حتی منطبق با Google Trends نیستند!

بدتر از همه شماره دو است، AdWords در راستای واقعیت خود قرار نمی‌گیرد. الان می‌گویم که منظورم چیست.

بیایید به سراغ Google Trends برویم، ابزاری عالی که الان راجع به آن صحبت خواهم کرد.  سه عبارت طراحی نورپردازی ، مشاوره نورپردازی و انواع نورپردازی را وارد آن کردم و با نمودار زیبایی مواجه شدم که نشان دهنده حجم هر کدام از اینها در هر فصل است اما در سمت چپ میانگین حجم کلمه کلیدی را به شما نشان می‌دهد که با یکدیگر مقایسه شده‌اند. ۸۶ برای طراحی نورپردازی،۲ برای مشاوره نورپردازی و ۱۲ برای انواع نورپردازی، حالا به من بگویید که چگونه می‌شود این یکی ۴۳ برابر بزرگتر از این یکی باشد و این می‌تواند ۶ برابر بزرگتر آن یکی باشد و هنوز هم همه این‌ها صحیح باشند.

ریاضی فقط در شرایط بسیار بسیار کوچکی کار می‌کند. خب ممکن است این هزار باشد و این دوازده هزار باشد که از لحاظ فنی آن را در ده هزارتا قرار می‌دهد و این هم هشتاد و شش هزار است، نه صبر کنید، درست کار نمی‌کند، ۴۳ هزار است، خب حالا کار می‌کند اما اگر آن را به دو یا سه هزار تغییر دهید، دیگر اعداد جمع نمی‌شوند. موضوع بدتر از این هم می‌شود زمانی که adwords در داده‌های اجرایی دقیق می‌شود همه چیز به قدری مسخره می‌شود که دیگر هیچ چیزی با چیز دیگر در یک راستا قرار نمی‌گیرد.

کاری که انجام دادم این بود که گروه‌های تبلیغاتی درست کردم‌ چون اگر بخواهید در Adwords مقیاس دقت بیشتری در زمینه داده‌های جستجوی ماهانه داشته باشید باید گروه‌های تبلیغاتی بسازید و بعد آن‌ها را مرور کنید. این بخش مرور کردن گروه تبلیغاتی است که ساختم. گروه‌های تبلیغاتی خود را با یک کلمه کلیدی ساختم تا بتوانم صحیح‌ترین داده‌های حجمی را به دست بیاورم سپس پیشنهاد مزایده خود را به حداکثر رساندم تا پیشنهادهای بالاتر موجب کسب تعداد نمایش‌های بیشتر نشود.

تشخیص اینکه آیا این موضوع برای همه جستجوها اعمال می‌شود یا خیر سخت است، اما تعداد نمایش‌ها ۲۵۰۰ تا در یک روز ، ۳۳۰ نمایش در یک روز و ۴ نمایش در یک روز است که اگر آن را ۳۰ برابر کنیم می‌شود ۱۲۰۰ نمایش. به نظر نمی‌رسد که این در بازه هزار الی ده هزار باشد، فکر نمی‌کنم که این موضوع صحیح باشد، اصلاً منطقی نیست.

چه اتفاقی افتاده؟ در واقع این انواع نورپردازی است، گوگل کاملاً می‌داند که جستجوهای بیشتری برای این عبارت وجود دارد، جستجوهای بسیار بسیار بیشتری وجود دارد اما چرا تعداد نمایش‌ها اینقدر پایین است. پایین است چون گوگل به ندرت تبلیغی را برای این کلمه کلیدی نشان می‌دهد به همین دلیل است که  وقتی در مورد این بالا، یعنی رقابت صحبت می‌کنیم هیچ تبلیغی برای این کلمه کلیدی نمی‌بینیم، بنابراین باز هم به شدت گمراه کننده است، اگر داده‌ها را از Adwords بگیرید و سعی کنید تا آن را بر روی کمپین‌های سئو، کمپین‌های ارگانیک یا کمپین‌های بازاریابی محتوا اعمال کنید کاملاً گمراه و سرگردان می‌شوید.

اگر اعداد و ارقامی مانند این می‌بینید که مستقیماً  از  AdWordsمی‌آیند پس به تعداد نمایش‌های AdWordsنگاه کرده‌اید که می‌توانند کاملاً اشتباه باشند، کاملاً گمراه‌کننده هستند و باعث ناکارآمدی کمپین‌های شما می‌شوند. ممکن است این امر باعث شود که نخواهید بر روی محتواهای حول محور انواع نورپردازی سرمایه‌گذاری نکنید، در صورتیکه می‌تواند منبع شگفت‌انگیزی از سرنخ‌ها باشد و دقیقاً می‌تواند کلمه کلیدی مناسب شما باشد که حجم جستجوی بسیار بیشتری را داراست. در اینجا می‌توانیم این موضوع را ببینیم، می‌توانیم در Google Trends که داده‌های واقعی را به ما نشان می‌دهد آن را ببینیم. همچنین می‌توانیم از طریق داده‌های clickstream که در Moz داریم آن را پشتیبانی کنیم.

۳- AdWords کلمات کلیدی که اهداف جستجو و حجم‌های جستجوی مشترکی ندارند را با یکدیگر ادغام و ترکیب می‌کند

شماره سه، مشکل دیگر اینکه گوگل داده‌ها را با یکدیگر ادغام می‌کند بنابراین زمانیکه جستجو می‌کنم و شروع به اضافه کردن کلمات کلیدی به یک لیست می‌کنم. اگر خیلی دقت داشته باشم و به صورت دستی آن‌ها را تایپ کنم و دقیق‌ترین آن‌ها را استفاده کنم، گوگل هر سه این کلمه کلیدی از جمله انواع نورها، انواع نور، حالت مفرد نور و انواع نورپردازی را گرفته و همه آن‌ها را با یکدیگر ادغام می‌کند که دیوانگی است.

دیوانه‌کننده است، چرا؟ زیرا به نظر من انواع نور جستجویی مربوط به علم فیزیک است، می‌توانید ببینید که بسیاری از نتایج در مورد انرژی یا هر چیزی از این دست صحبت می‌کنند و انواع طول موج‌ها و محدوده‌ها و طیف‌های نوری را به شما نشان می‌دهند. انواع نورها چه چیزی به شما نشان می‌دهد؟ نورهایی را به شما نشان می‌دهد که می‌توانید در خانه یا محل کارتان استفاده کنید. انواع نورپردازی به شما طراحی‌های نورپردازی را نشان می‌دهد، چیزهایی که یک مشاور نورپردازی به آن‌ها علاقه دارد. بنابراین سه نوع نتیجه مختلف با سه حوزه مختلف جستجو همگی در AdWords با یکدیگر ادغام می‌شوند.مرا دیوانه می‌کند.

۴- AdWords در صورتیکه معتقد باشد رابطه تجاری قوی میان کلمات کلیدی مرتبط وجود ندارد آن‌ها را پنهان می‌کند

شماره چهار، فقط این نیست، بسیاری زمان‌ها که در AdWords جستجو انجام می‌دهید پیشنهاداتی که بیش از همه به آن‌ها نیاز دارید را پنهان می‌کند، بنابراین هنگامی که طراحی نورپردازی را جستجو می‌کنم گوگل هیچگاه آن را به من نشان نداد و  در هیچ کجا از نتایج جستجو نتوانستم آن را پیدا کنم حتی زمانیکه از هزاران کلمه کلیدی برای انواع نورها و انواع نورپردازی‌ها خروجی گرفتم. چرا؟ فکر میکنم به همان دلیلی که در این پایین وجود دارد. چون گوگل معتقد نیست که این‌ها عبارات جستجویی جدی باشند یعنی AdWords به چنین چیزی معتقد نیست. بنابراین آن‌ها این عبارات را به مشتریان  AdWordsنشان نمی‌دهند زیرا ممکن است این عبارات پیشنهاد مزایده دریافت کنند و گوگل آن‌ها را به ندرت نشان دهد و بازگشت سرمایه کمی داشته باشند. چه اتفاقی برای تبلیغ‌کنندگان می‌افتد؟ آن‌ها خود را برای انتخاب کلمه کلیدی اشتباه سرزنش نمی‌کنند بلکه گوگل را سرزنش می‌کنند که ترافیک بدی را به آن‌ها نشان داده است بنابراین گوگل آن‌ها را از دست می‌دهد.

بنابراین اگر کار سئو یا بازاریابی محتوا می‌کنید و سعی دارید که به این اهداف برسید موتور AdWords پیشنهاد بسیاری بدی است در نتیجه توصیه من این است که از ابزارهای مختلفی استفاده کنید.

به جای آن از این ابزارها استفاده کنید:

تعدادی از آن‌ها را در اینجا ذکر کردم، مشخص است که من طرفدار Moz Keyword Explorer هستم چون خودم یکی از طراحان این محصول بودم. Ahrefs هم محصولی مشابه را عرضه کرده که محصولی بسیار خوب است. SEMRush هم محصول با کیفیتی است که پیشنهاداتش را بیشتر می‌پسندم. آن‌ها هم از داده‌های کلمه کلیدی  adwordsاستفاده می‌کنند. ممکن است داده‌های حجمی آن گمراه‌کننده باشد، باید در استفاده از آن احتیاط کنید.

Google Trends، در واقع  Google Trends را واقعاً دوست دارم، نمی‌دانم چرا گوگل تصمیم گرفته چنین داده‌های صحیحی را در اختیار ما بگذارد اما با توجه به مشاهدات ما کاملاً خوب است. چالش این است که اگر این جستجوها را در Google Trends انجام دهید به شما کمک می‌کند که نوع درست کلمه کلیدی را انتخاب کنید. عبارت جستجویی که در لیست نیست، موضوعات و لیست‌هایی که در Google Trends هستند با یکدیگر تجمیع می‌شوند. درست مانند این نمونه، دسته‌ای از کلمات کلیدی تبدیل به یک چیز می‌شوند.

سپس اگر می‌خواهید کاملاً دقیق و صحیح باشید می‌توانید یک کمپین  AdWords را به صورت نمونه اجرا کنید. چالش این کار این است که اگر گوگل انتخاب کند که تبلیغات شما را نشان ندهد نمی‌توانید بفهمید که چه تعداد نمایش بالقوه را از دست می‌دهید که این هم می‌تواند خسته‌کننده باشد.

بنابراین استفاده از  AdWords و تبلیغات کلیکی را به عنوان یک ابزار سئو یا بازاریابی محتوا به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنم. تا زمانیکه می‌دانید چه می‌کنید و می‌خواهید کمی الهام بگیرید خوب است،اما در غیر این صورت ترجیح می‌دهم که از ابزارهای دیگری استفاده کنم که برخی رایگان هستند و برخی پولی اما به هر حال همگی از Adwords بهتر هستند.

خب منتظر نظرات شما هستم، منتظر قسمت بعدی وایتبرد جمعه باشید، خدانگهدار.


در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تیم تحریریه هوراوب

مجموعه مقالات تیم هوراوب، ثمره یک همبستگی تیمی است؛ و تلاشی است مستمر در جهت فراهم کردن پاسخ صحیح به مشکلات و مسائل شما در زمینه وب. تیم هوراوب در تلاش است که باکیفیت‌ترین و مفیدترین مقالات را برای شما تهیه کرده و به کامل‌ترین شکل در اختیار شما قرار دهد.
| با ما بیشتر آشنا شوید. |