من عاشق معما هستم … مخصوصاً اگر بتوانم معمایی در زمینه رتبه‌بندی محلی را برای کسی حل کنم. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

حقیقت این است که برخی از پازل‌های رتبه‌بندی بسیار پیچیده هستند و فقط با یک بررسی رقابتی رسمی می‌توان آن‌ها را حل کرد. اما بسیاری دیگر هستند که با گذاشتن ۱۵ دقیقه زمان و بررسی یک چک‌لیست ۱۰ موردی که حاوی مشکلات رایجی است که موجب می‌شود یک تجارت رتبه پایینی کسب کند، این مشکل را حل می‌کنند. با استفاده از چک‌لیست زیر قادر خواهید بود برخی از مشکلات مربوط به رتبه‌بندی محلی گوگل را حل نمایید.

برندینگ، ابزارها و تاکتیک‌ها در سال ۲۰۱۸ بسیار تغییر کرده‌اند. قطعاً زمان زیادی را نیاز دارید تا در انجام کامل این کار ماهر شده و تبدیل به یک کارگاه تمام عیار برای دوستانتان در فروم‌ها، مشتری‌ها، هم‌کاران آژانس یا مدیران اجرایی شوید.

بیایید از اتحادیه استِریت‌مِیِر بهره‌برداری کنیم که شهرت جاودانه خود را از یک فرمول ساده و بسیار لذت‌بخش برای مواجهه و حل معماها به دست آورد.

معمای رتبه بندی بسته های محلی

قبل از این‌که ذره‌بین‌مان را بردارم باید بر روی یک نکته بسیار تاکید کنم. آن رتبه‌بندی‌های محلی که من در دفتر کار خود در انقلاب تهران می‌بینم همان رتبه‌بندی‌هایی نیست که شما در پارک ملت تهران می‌بینید. رتبه‌بندی‌هایی که یک مشتری تهرانی از کالایی در تهران دریافت می‌کند همان رتبه‌بندی‌هایی نیست که مشتری همدانی برای کالایی در تهران دریافت می‌کند. هنگامی که کاربر در مرکز جستجوی محلی باشد، شکی نیست که در مکان‌های مختلف با نتایج مختلفی رو به رو می‌شویم، بنابراین هیچ دلیلی برای نگرانی نیست.

حالا که این مساله را پشت سر گذاشتیم، بیایید تا به حل مشکلات درج شده در چک‌لیست خود بپردازیم.

☑اشکالات و آپدیت‌های گوگل

اولین سوالی که هنگام ایجاد تغییرات در رتبه‌بندی‌ها باید پرسید این است که آیا گوگل کاری انجام داده است؟ سایت Search Engine Land با در اختیار داشتن MozCast  سریع‌ترین گزارش‌گر آپدیت‌های گوگل است که تغییرات را نیز به صورت مداوم در صفحه نتایج جستجو گزارش می‌کند. همچنین لیست پیشینه تغییرات الگوریتم گوگل (Moz Google Algo Change) و وبلاگ Moz را نیز بررسی کنید تا از عمیق‌ترین آپدیت‌های استراتژیک، جریمه‌ها و فیلترها آگاه شوید.

برای اشکالات محلی خاص (یا حتی تست‌های مشکوک) فروم جستجوی محلی، فروم My Business گوگل و وبلاگ مایک بلومنتال را بررسی نمایید. ببینید که اگر این تاثیرات را توصیف کنید آیا با مشکلی که در بسته‌های محلی وجود دارد مطابقت می‌کند یا نه. اگر چنین است، باید مشکلی را که در اثر یک آپدیت ایجاد شده است برطرف نمایید (مانند ساخت لینک). بگذارید تا آپدیت نقش خود را ایفا کند یا صبر کنید تا گوگل مشکل را برطرف نماید تا نتایج به حالت عادی خود بازگردند.

نکته: فکر نکنید که آپدیت‌های ارگانیک هیچ ربطی به سئوی محلی ندارند. متخصصان کرک می‌دانند که جستجوهای محلی و ارگانیک بسیار با یکدیگر در ارتباط هستند.

☑شایستگی لیست شدن و رتبه‌بندی

اگر صاحب یک کسب و کار می‌خواهد بداند که چرا رتبه محلی خوبی کسب نمی‌کند، همیشه باید این چهار سوال را بپرسد:

۱. آیا کسب و کارم آدرسی واقعی دارد؟ (نه صندوق پستی، دفتر کار مجازی یا خانه کارکنان)

۲. آیا کسب و کارم با مشتریان خود ارتباط حضوری و مستقیم دارد؟

۳. کسب و کارم در چه شهری قرار دارد؟

۴. کلمه کلیدی دقیقی که می‌خواهم برای آن رتبه‌بندی شوم چیست؟

اگر جوابتان به دو سوال اول “خیر” است، تجارت‌تان شایستگی قرار گرفتن در لیست My Business گوگل را ندارد. در حالی که اسپم در گوگل جریان دارد، فقدان شایستگی می‌تواند دلیل عدم موفقیت در رتبه‌بندی باشد.

برای سوال سوم باید شهری که تجارت‌تان در آن قرار دارد را بدانید تا ببینید که آیا می‌توانید برای عبارت جستجویی که در سوال چهارم قرار دارد رتبه‌بندی شوید یا خیر. برای مثال لوله‌کشی که آدرسش در شوگرلند تگزاس واقع است نباید انتظار داشته باشد برای لوله‌کشی در دالاس تگزاس رتبه‌بندی شود. اگر تجارتی دارای آدرس فیزیکی در شهر نباشد غیرعادی است اگر بخواهد برای جستجوهایی که مربوط به محل خاصی هستند رتبه‌بندی شود. بسیار جالب است که این مساله ساده معماهای بسته محلی را حل می‌کند.

☑دستورالعمل‌های اسپم

برای اینکه بتوانید در این زمینه به یک متخصص منحصر به فرد تبدیل شوید باید آن دسته از دستورالعمل‌های گوگل که مربوط به تجارت‌تان هست را به خاطر بسپارید تا در صورت نقض آن‌ها بتوانید به سرعت تشخیص دهید. موارد رایج اسپم شامل اقدامات زیر می‌شود:

 • پر کردن بیش از حد کلمات کلیدی در قسمت نام تجارت
 • به کار بردن عبارات نامناسب در قسمت نام تجارت
 • ساخت لیست برای محل‌ها، بخش‌ها یا افراد فاقد شرایط
 • اسپم دسته‌بندی
 • به کار بردن شماره تلفن غلط
 • به کار بردن آدرس URL غلط
 • نقض دستورالعمل‌های گزارشات

اگر هر کدام از این مسائل برایتان جدید است، حتما ۱۰ دقیقه زمان بگذارید و دستورالعمل‌ها را مطالعه کنید. در صورت لزوم از فلش‌کارت‌ها برای تست خودتان در زمینه آگاهی از اسپم استفاده کنید تا حدی که با یک نگاه بتوانید خطاها را شناسایی کنید. با افزایش آگاهی خود قادر خواهید بود مشکلاتی را مشاهده کنید که منجر به پایین آمدن رتبه و حتی تعلیق شده‌اند.

☑سیستم‌های تعلیق

هنگامی که صاحب یک کسب و کار محلی با نگرانی درباره رتبه‌بندی به سراغتان می‌آید، باید دو نکته کلیدی را بررسی کنید:

۱. اگر لیستی قبلاً تایید شده و حالا به طرز عجیبی به حالت تایید نشده درآمده باید به تعلیق نرم مظنون شوید. ممکن است تعلیقات نرم در مواقعی مانند پر کردن بیش از حد کلمات کلیدی در قسمت نام تجارت در My Business گوگل رخ دهند. گرچه به طور عجیبی شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند تعلیقات نرم موجب افت رتبه می‌شوند. با این وجود مهم است که این عدم تایید را فهمیده و به صاحب کسب و کار بگویید تا نقض دستورالعمل‌ها را متوقف کند. ممکن است در طول دوره این تعلیق گزارشات و تصاویر گم شوند، اما در اکثر موارد مالک باید قادر باشد لیست خود را دوباره به تایید برساند. فقط به خاطر داشته باشید که تعلیق نرم دلیل محتملی برای کاهش رتبه‌بندی‌های محلی نیست.

۲. اگر رتبه‌بندی لیست‌ها کاملاً ناپدید شد و نتوانستید از طریق جستجوی برند لیست خود را پیدا کنید، حالا وقت آن است که به تعلیقی سخت مظنون شوید. تعلیقات سخت می‌توانند نتیجه نقض یکی از دستورالعمل‌های گوگل یا آپدیتی جدید باشند، یا ممکن است یکی از کارکنان گوگل یا هر فرد دیگری گزارشی در مورد فقدان محل تجارت نوشته باشد. اگر به درستی سزاوار تعلیق سخت شده‌اید، مثلا در موردی که لیست خود را با آدرسی جعلی ساخته‌اید، پس هیچ کاری نمی‌توانید در مورد آن انجام دهید. اما اگر تعلیق سخت نتیجه یک اشتباه باشد، توصیه می‌کنم که این مساله را در فروم My Business گوگل مطرح کرده و درخواست کمک کنید. باید ثابت کنید که ۱۰۰% از دستورالعمل‌ها پیروی کرده و واجد شرایط هستید، به امید اینکه لیست‌تان با گزارشات و اعتبار سابق دوباره ثبت شود.

☑تکرارها

تکرارها مشهور به این هستند که قدرت رتبه‌بندی را پخش می‌کنند، و هنگامی که دارای لیست‌های تکراری باشیم با بدترین حالت مواجهیم زیرا دارای دو لیست تایید شده هستیم که یک موجودیت را نمایندگی می‌کنند. اگر با تجارتی برخورد کردید که باید رتبه بهتری از چیزی که در حال حاضر هست کسب می‌کرد، حتماً لیست‌های تکراری را بررسی کنید.

سریع‌ترین‌ راه این است که همه NAPهای (نام، آدرس، شماره‌تلفن) فعلی و گذشته را از مالک تجارت گرفته و آن‌ها را وارد ابزار چک‌لیست Moz کنید. به هر لیست تکراری که این ابزار در My Business گوگل نشان می‌دهد توجه کنید، سپس:

۱. اگر تجارت‌تان خشت و ملاتی است (مکان فیزیکی دارد) یا خدمات منطقه‌ای ارائه می‌دهد و NAP در لیست‌های تکراری یکسان است با گوگل ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها بخواهید تا لیست‌ها را با یکدیگر ادغام کنند. اگر NAPها یکسان نیست و یکی از آن‌ها دارای اشتباه است از لینک “پیشنهاد ویرایش” در Google Maps استفاده کرده و بین گزینه‌های ” yes/no” بر روی yes کلیک کنید و سپس دکمه “هیچ‌گاه وجود نداشته” را انتخاب کنید.

۲. اگر نسخه‌های تکراری نماینده متخصصان مختلف در یک تجارت باشند، گوگل به راحتی آن‌ها را پاک نمی‌کند. در این سناریو همه چیز کمی پیچیده می‌شود و اگر با چنین موردی برخورد کردید خیلی با دقت عمل کنید. نکات ظریفی در اینجا وجود دارد، اینکه آیا با لیست‌های تکراری واقعی سر و کار دارید؟ آیا نماینده کارکنان جدید هستند یا قدیمی؟ ثبت شده هستند یا خیر؟ و یا آیا یکی از متخصصان خود را از دست داده‌اید؟ هیچ توافق کاملی برای رفع مشکلات لیست‌های متخصصان داخلی و خارجی وجود ندارد. با توجه به این موضوع پیشنهاد می‌کنم اگر با چنین مشکلی رو به رو هستید حتماً پیش از هر اقدامی موارد زیر را مطالعه نمایید.

☑لیست‌های گم‌شده و غلط

هنگامی که از ابزار بررسی لیست Moz استفاده می‌کنید به هر چیزی که درباره لیست‌های گم‌شده یا غلط به شما می‌گوید خوب دقت کنید. این ابزار به شما نشان می‌دهد که لیست‌هایتان تا چه اندازه در پلتفرم‌هایی مانند جمع‌کننده‌های داده تجارت محلی، Google My Business، Facebook، Factual، Yelp و … صحیح و کامل هستند. چرا این موضوع مهم است؟

۱. گوگل می‌تواند هر اطلاعاتی را که بخواهد از روی وب برداشته و وارد لیست My Business گوگل‌تان کند.

۲. در حالی که هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که ثبات لیست‌ها و مستندات تا چه اندازه بر روی رتبه‌بندی‌های محلی گوگل برای هر جستجو تاثیر می‌گذارند، اما تا جایی که به یاد می‌آورم این عامل جزء ۵ عامل اصلی در تحقیقات سالانه رتبه‌بندی جستجوی محلی بوده است. اخیراً بحث‌هایی درباره این بوده است که آیا مستندات هنوز اهمیت دارند و برخی از متخصصان نیز ادعا کرده‌اند که نمی‌توانند تفاوتی که آن‌ها ایجاد می‌کنند را ببینند. من معتقدم که ممکن است این نتیجه‌گیری ناشی از بازارهای فوق‌العاده رقابتی باشد، زیرا در آن‌جا هر کسی مستندات خود را به کامل‌ترین وجه دریافت می‌کند و این متخصصان را مجبور می‌کند که تاکتیک‌ها را فراتر از اصول اولیه تفکیک کنند. اما بدون وجود اصول اولیه سهم خود را در بازی از دست می‌دهید.

۳. تناقض و فقدان لیست‌ها به طور غیر مستقیم بر روی رتبه‌بندی‌های محلی تاثیر می‌گذارد و شاخص‌های عملکرد محلی خوب و قدرت ارگانیک را تضعیف می‌کند. هر مشتری گم‌شده یا گمراه‌شده نشان‌دهنده عدم دسترسی درست می‌باشد. ترافیک آنلاین و آفلاین، تبدیلات، اعتبار و حتی قدرت ارگانیک همگی در گرو تعادل مدیریت فعال مستندات است.

☑فقدان قدرت ارگانیک

بررسی رقابتی و دقیق وب‌سایت کار یک دقیقه‌ای نیست، بلکه نیازمند زمان و کاوش زیاد است. اما در یک نگاه می‌توانید به معیارهایی سریع دست پیدا کنید که از طریق آن‌ها می‌توانید بفهمید آیا عدم موفقیت در بخش ارگانیک چیزها می‌تواند یک تجارت را در بخش بسته‌های محلی عقب نگاه دارد. از طریق ابزار رایگان سئوی MozBar مراحل زیر را طی نمایید:

۱. با کلیک بر روی M در قسمت بالای مرورگر خود MozBar را فعال کنید تا آبی شود.

۲. جستجوی خود را انجام داده و چند صفحه اول نتایج ارگانیک را بررسی نمایید. همه چیزهایی که از جانب سایت‌های دایرکتوری بزرگ مانند Yelp هستند را نادیده بگیرید (آن‌ها با شما بر سر رتبه‌بندی‌های بسته محلی رقابت نمی‌کنند).

۳. توجه داشته باشید که قدرت صفحه، قدرت دامنه و تعداد لینک‌ها برای هر تجارت در ۳ صفحه اول نتایج ارگانیک نشان داده می‌شود.

۴. سرانجام، وب‌سایت تجارتی که می‌خواهید مورد بررسی قرار دهید را دنبال کنید. اگر می‌بینید که رقبای برتر شما دارای قدرت دامنه ۵۰ و تعداد لینک‌های صدتایی یا هزارتایی هستند، در حالی که سایت مورد هدف شما در زیر این معیارها قرار دارد، این شانس وجود دارد که قدرت ارگانیک نقشی بزرگ در فقدان قابلیت دید جستجوی محلی بازی می‌کند. چگونه می‌دانیم این درست است؟ چند جستجوی محلی انجام دهید و توجه کنید که چه زمانی تجارت‌هایی که در صدر لیست جستجوی محلی قرار می‌گیرند مرتبط با رتبه‌بندی‌های ارگانیک برتر هستند.

جایی که قدرت ارگانیک ضعیف باشد، تجارت کاری بزرگ در پیش رو دارد زیرا نیاز دارد تا بر روی محتوای dev، ساخت لینک و توسعه شبکه‌های اجتماعی تمرکز کند تا دوباره بتواند برند خود را در ذهن مشتریان و RankBrain گوگل بازسازی نماید.

لازم است تا عناصری دیگری نیز در اینجا ذکر شود از جمله این‌که زمان چگونه بر روی قدرت تاثیر می‌گذارد. هنگامی که درباره تجارتی با مشکل رتبه‌بندی صحبت می‌کنید، بسیار مهم است که بدانید آیا وب‌سایت خود را به تازگی راه‌اندازی کرده‌اند یا خیر، لیست‌های تجارت محلی خود را هفته پیش ساخته‌اند یا چند ماه پیش. اگر چنین باشد باید هنوز منتظر باشند تا تلاش‌هایشان نتیجه بدهد. باید گفت که معلوم نیست که تجارتی کوچک حتماً قدرت کمی خواهد داشت. برندهای بزرگ بخش‌های بازاریابی دارند که حتی پیش از راه‌اندازی سایت خود منحصراً برای اطلاع‌رسانی در زمینه دارایی‌های شرکت فعالیت می‌کنند. مهم است که به خاطر داشته باشید هر چه تجارت کوچک‌تر باشد، ساخت قدرت زمان بیشتری طول خواهد کشید.

☑تاثیر کمبودها

در جایی که رتبه‌بندی محلی وجود ندارد همیشه سوال کنید که:

آیا تجارت دیگری در ساختمان‌تان یا حتی خیابان‌تان وجود دارد که دارای دسته‌بندی مشترکی با شما در گوگل باشد؟

اگر جواب “بله” است، کلمه‌کلیدی مورد نظر آن تجارت را جستجو کرده و نگاهی به یابنده محلی در Google Maps بیاندازید. دقت کنید که چه شرکت‌هایی رتبه‌بندی می‌شوند. سپس شروع به بزرگنمایی نقشه کنید، همین‌طور که پیش می‌روید هیچ چیزی در یابنده محلی تغییر نمی‌کند. اگر چند سطح دیگر جلو بروید تجارت مورد نظرتان ناگهان بر روی نقشه و یابنده محلی نمایان می‌شود. ممکن است فیلتر کمبودها موجب ناپدید شدنش در سطح بزرگنمایی خودکار شده باشد.

Google Possum در سپتامبر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد و تاثیرات قابل مشاهده آن که شامل گوناگونی جغرافیایی نتایج محلی می‌شد، بسیاری از لیست‌ها را که دارای دسته‌بندی یکسان بودند و مکان تجارتشان نیز تقریباً نزدیک یکدیگر بود را فیلتر کرد. سپس یک سال بعد آپدیت ” شاهین (Hawk) را ارائه کرد که به نظر می‌رسد شعاع تاثیر Possum را بیشتر کرد که در نتیجه با وجود اینکه برخی تجارت‌هایی که در یک ساختمان بودند فیلتر ‌شدند اما برخی از همسایگان نزدیک دوباره در نتایج سطح بزرگنمایی خودکار ظاهر شدند.

اگر در حال بررسی برندی هستید که توسط Possum/Hawk تحت تاثیر قرار گرفته است، مطمئن‌ترین راه برای خارج شدن از فیلتر این است که سایت تجارت بهترین پاسخ ممکن برای عبارت‌های جستجو شده، شود. مهم است به یاد داشته باشید که فیلترها جزء قوانین نتایج محلی گوگل هستند و مشاهده شده است که بر روی لیست‌های با آدرس یا شماره‌تلفن یکسان تاثیر می‌گذارند. اگر برای یک لیست خاص مهم است که نسبت به بقیه لیست‌هایی که با آن‌ها مشترکات دارد برتری داشته باشد، باید اعتبارش به هر نحو ممکن افزایش یابد تا آن را جزء نتایج برتر قرار دهد.

☑تاثیر تبلیغات خدمات محلی

سوالی که اینجا باید بپرسید این است که:

آیا تجارت‌تان خدمات منطقه‌ای ارائه می‌دهد؟

اگر جوابتان بله است پس خود را برای اختلال در نتایج در سال‌های آتی آماده کنید.

تبلیغات خدمات محلی گوگل (که سابقاً تبلیغات خدمات خانگی نامیده می‌شد) گوگل را تبدیل به واسطه‌ای میان مشتری و ارائه‌دهنده خدمات کرده است و از ۲ سال اولی که از تست آن می‌گذارد اتفاقات غیرمنتظره‌ای برای نتایج جستجوی محلی اتفاق افتاده است. این اتفاقات بدین قرارند:

کافی است بگوییم گسترش روز افزون تعداد شهرها و دسته‌بندی‌ها نباید موجب ایجاد ترس شود، و حدس میزنم که عرضه برند جدیدی از این برنامه توسط گوگل به معنای این است که می‌خواهد فراتر از بازار سنتی تبلیغات خدمات محلی حرکت کند. یکی از مزایایی که گوگل وارد این نسل پیشرو شده است این است که می‌تواند اسپم را کاهش دهد اما با توجه به اینکه مکان‌های جعلی دیگر در تبلیغات خدمات محلی تایید صلاحیت نمی‌شوند، خیلی از این موضوع مطمئن نیستم. با اینکه به تلاش گوگل برای سودمند بودن افتخار می‌کنم اما برخی از صاحبان کسب و کار را می‌شناسم که از تاثیرات بالقوه این اقدام ابراز نگرانی کرده‌اند.

با این‌که نمی‌توانم پیش‌بینی قوی از میزان این تاثیرات در ماه‌های آینده ارائه دهم، اما توصیه من این است که اگر کسب و کار کوچکی با تغییرات و فقدان‌هایی مواجه شد ببینید آیا این تاثیرات تبلیغات خدمات محلی است یا خیر. اگر چنین است، تغییرات نتایج موتور جستجو اجتناب ناپذیر است و تنها استراتژی که می‌توانید با آن از ناپدید شدن قابلیت دید خود جلوگیری نمایید این است که صلاحیت خود را مطابق معیارهای این برنامه نشان دهید.

☑غفلت از Google My Business

گاهی اوقات فقدان رتبه‌بندی‌های رقابتی می‌تواند موجب فقدان تلاش شود. اگر تجارتی نمی‌داند که چرا نمی‌تواند در بسته‌های محلی بهتر عمل کند به لیست Google My Business سری بزنید و سریعاً آن را ارزیابی نمایید:

 • وضعیت تایید – در حالی که می‌توانید بدون تایید رتبه‌بندی شوید اما فقدان تایید نشان غفلت از لیست است.
 • صحت اصول اولیه – اگر NAP یا نشانگرهای نقشه غلط باشند، نشان‌دهند غفلت است.
 • انتخاب دسته‌بندی‌ها – دسته‌بندی‌های اشتباه رتبه‌بندی‌های درست را غیرممکن می‌سازد.
 • بهینه‌سازی تصویر – هر تجارتی نیازمند مجموعه‌ای از عکس‌های حرفه‌ای و متقاعد‌کننده است و حتی باید در هر فصل عکس‌برداری مختص آن فصل را داشته باشد، عکس‌ها بر روی شاخص‌های عملکرد تاثیر گذاشته و آن‌ها نیز بر روی رتبه تاثیر می‌گذارند.
 • شمارش گزارشات، نظرات و مدیریت آن‌ها – گزارشات کم، رتبه‌های پایین و فقدان پاسخ‌‌ها نشان‌دهنده غفلت از اصول رتبه و اعتبار است.
 • ساعات عملکرد – اگر خالی یا غلط باشند، تبدیلات از دست می‌روند.
 • انتخاب URL اصلی – آیا لیست My Business Google به صفحه‌ای معتبر و قوی از یک وب‌سایت منتهی می‌شود یا صفحه‌ای ضعیف؟
 • انتخاب URLهای اضافی – اگر منوها، بوکینگ‌ها، رزروها و سفارشات بخشی از مدل تجارت‌تان است، URLهای اختیاری مختلفی توسط گوگل پشتیبانی می‌شوند که باید آن‌ها را کشف کرد.
 • پست‌های گوگل – تست‌های گذشته نشان می‌دهند که ممکن است گذاشتن پست‌ها به صورت منظم بر روی رتبه تاثیر داشته باشد.
 • سوال و جواب‌های گوگل – قرار دادن قسمت پرسش‌های متداول و مدیریت پرسش‌های وارده به صورت فعال.

در واقع هیچ تجارت کوچک و بزرگی نیست که بتواند با وجود تاثیرات محلی از لیست Google My Business غفلت کند. و در حالی که رسیدگی‌ها و ممارست‌ها بیش از هر چیزی موجب تغییر رتبه‌بندی‌ها می‌شوند، تعداد رو به افزایش اقدامات مشتری در گوگل دلیل کافی برای در اولویت قرار دادن مدیریت فعال Google My Business است.

بستن پرونده

هیچ‌گاه بدون جعبه ابزار دستی خود برای بازرسی نروید! من به شما اعتماد دارم، امیدوارم این چک‌لیست مشکلاتی که بیان کردم را بوک‌مارک کنید و به اشتراک بگذارید تا برای مواجهه با معماهای رتبه‌بندی محلی خودتان و همکاران بازاریابی‌تان در سال ۲۰۱۸ از آن‌ها استفاده نمایید. موفق باشید.