هر ساله افرادی  تحقیقی را با یک هدف انجام می‌دهند: فهمیدن اینکه سئوکارها بیشتر علاقه‌مند به خواندن چه مطالبی هستند. نتایج حاوی سوالات، چالش‌ها و موانع بسیار خوبی است که امروزه سئوکارها با آن‌ها مواجه هستند. همانطور که تحقیقات مربوط به سال ۲۰۱۷ در Moz Blog را می‌خواندم سرنخی به دست آوردم : میان سئوکارها و مشتری‌ها/کارفرماها در مورد موضوعات بنیادی شکاف‌هایی وجود دارد. از آن‌جایی که در یک آژانس کار می‌کنم پس تا انتهای این مقاله از واژه ” مشتری ” استفاده می‌کنم، اگر در یک شرکت کار می‌کنید آن را با ” کارفرما ” عوض کنید.

این لیست را بررسی کنید :

قطعاً می‌توانم با این چالش‌ها ارتباط برقرار کنم. چندین سال است که در Distilled کار می‌کنم و قبلاً در شرکت‌های دیگر نیز کار کرده‌ام، این چالش‌ها واقعی و دشوار هستند. امیدوارم بتوانم از طریق به اشتراک‌گذاری تجربیات خودم در زمینه این چالش‌ها به دیگر مشاوران و سئوکارها کمک کنم.

به طور خاص می‌خواهم در مورد سه نقطه‌ای که بین سئوکارها و مشتری‌ها شکاف ایجاد شده صحبت کنم.

 1. مشتری ارزش سئو را درک نمی‌کند و اثبات بازگشت سرمایه دشوار است.
 2. مشتری نمی‌داند که سئو چطور کار می‌کند و همیشه باید اقدامات خود را توجیه کنم.
 3. بین من و مشتری در مورد اینکه ساخت لینک راه‌کار درستی است یا نه اختلاف نظر وجود دارد.

به یاد داشته باشید که این‌ها تجربیات شخصی من هستند و این پاسخ‌ها پاسخ نهایی نیستند. در حقیقت می‌خواهم تا گفتمانی را پیرامون این چالش‌ها با یکدیگر داشته باشیم.

۱- مشتری ارزش سئو را درک نمی‌کند و اثبات بازگشت سرمایه دشوار است

ارزش سئو، تاثیرش بر روی جستجوی ارگانیک است که بسیار ارزشمند نیز هست. در حقیقت سئو در سال ۲۰۱۸ بیش از هر زمان دیگری برجسته بوده است. برای نشان دادن این موضوع برخی از تصاویر را از نوشته Rand در مورد وضعیت جستجوی ارگانیک در اواخر سال ۲۰۱۷ قرض گرفتم.

 • در بازه بین ماه‌های ژانویه و اکتبر ۲۰۱۷ حجم جستجو ۱۳% نسبت به ماه‌های مشابه در ۲۰۱۶ افزایش داشته است.
 • ۱۳% به معنای ۵۴ میلیارد جستجوی بیشتر است که فقط در مورد تعداد جستجوهایی است که به صورت جهانی در گوگل در سال ۲۰۰۳ انجام شده است.

تعداد جستجوهای موبایل و دسکتاپ گوگل در ایالات متحده نوامبر 2015 تا اکتبر 2017

جستجوی ارگانیک اکثراً بازدیدکنندگان واجد شرایط را نسبت به هر کانال بازاریابی دیگر به همراه می‌آورد (با نرخی ثابت). به بیان دیگر، افراد بیشتری به جستجوی چیزهای مختلف می‌پردازند که نتیجه آن رشد پتانسیل ترافیک ارگانیک است. چگونه می‌توانیم ترافیک ارگانیک را رشد دهیم؟ با اطمینان از اینکه سایت ما توسط گوگل قابل ردیابی است و با در بر داشتن محتوایی خوب می‌تواند به بهترین شکل پاسخگوی جستجوهای کاربران باشد.

منبع : Search Engine Land

زمانی که سئو را شروع کردم، همیشه به این فکر می‌کردم که باعث بیشتر پول در آوردن مشتری‌ها من هستم. ” بله جیمز، اگر من را استخدام کنی و این سئو را برایت انجام دهم، رتبه‌بندی‌ها و ترافیک افزایش یافته و این باعث می‌شود که پول بیشتری به جیب بزنی! ” عادت داشتم تا همیشه برای هر پروژه تخمین‌هایی از بازگشت سرمایه را برای مشتری ارسال کنم (حتی اگر چنین چیزی از من درخواست نشده بود).

پس از چندین سال فعالیت در این کسب و کار این سوال برایم پیش آمد که ارزش واقعی تخمین بازگشت سرمایه چقدر است. مشکل من مشخص کردن این بود که آیا فراهم کردن یک عدد که نهایتاً یک برآورد ذهنی است کار درستی است یا خیر. این باعث اضطراب من می‌‌شد و این احساس به من دست می‌داد که با این عدد گرده خورده‌ام. همچنین مشخص می‌شود که عدم نگرانی در مورد چیزهایی که خارج از کنترل هستند کمک می‌کند تا سطح اضطراب را کنترل کنیم.

حالا در نقطه‌ای هستم که فهمیدم هدف از تخمین بازگشت سرمایه چیست. کار ما به عنوان مشاور این است که بر روی تغییرات تاثیر بگذاریم. نیاز داریم کاری کنیم که مخاطب اقدام کند. در حقیقت این انتظار وجود دارد که گفتگویش چیزی شبیه به این است.

مایک کینگ در مورد فرمولی برای بالا بردن قدرت پیش‌بینی در سئو گفته است:

” مدل‌سازی پیش‌بینی در بهترین حالتش مشکوک است، که چیزی بهتر از این نمی‌شود :

 • ترافیک = حجم جستجو x نرخ کلیکی
 • تعداد تبدیلات = نرخ تبدیل x ترافیک
 • ارزش دلار = ترافیک x # تبدیل x میانگین ارزش تبدیل

چکیده:

 • بیش از حد فکر نکنید، اگر این کار را انجام دهید در فکرهای بیهوده گیر می‌کنید.
 • اگر از شما درخواست شد، یک پیش‌بینی فراهم کرده تا بتوانید قرارداد را امضاء کرده و سریعاً کار خود را شروع کنید.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدل‌سازی پیش‌بینی پست اخیر Will Critchlow را مطالعه کنید.
 • به یاد داشته باشید که حتماً در مورد فصل مناسب، روندهای کلی و برندهایی که هنوز پا به بازار نگذاشته‌اند فکر کنید. رقبای شما چه می‌کنند و کارهای آن‌ها چه تاثیری بر روی شما دارد؟

۲- مشتری نمی‌داند که سئو چطور کار می‌کند و همیشه باید اقدامات خود را توجیه کنم

آیا مشتری شما نمی‌داند که سئو واقعاً چطور کار می‌کند؟ یا این شما هستید که نمی‌توانید بفهمید مشتری از شما چه چیزی می‌خواهد؟ شاید تشخیص نداده‌اید که در حال حاضر چه مشکلی دارند.

من این تجربه را داشته‌ام، یعنی دائماً نیاز به این بود که توضیح دهم چرا بر روی یک پروژه کار می‌کنم و چرا سئو باید مرکزیت داشته باشد. بودن در این موقعیت ساده نیست. ما چیزی که اغلب اوقات نتوانستم تشخیص دهم این بود که چند قدم به عقب بازگردم و سوالاتی بنیادی مطرح کنم.

این سوالات می‌توانند نقطه خوبی برای شروع باشند:

 • نگرانی‌های مشتری چیست؟
 • مشتری بر چه اساسی توسط رئیس خود ارزیابی و درجه‌بندی می‌شود؟
 • آیا مشتری به دلایلی تحت فشار است؟

پاسخ به این سوالات می‌تواند کمی موضوع را روشن‌تر کند (چرایی و انگیزه‌ای که در پشت این سوالات مداوم وجود دارد). برخی از دلایل آن بدین قرار است :

 • ممکن است که بیشتر از مشتری خود درباره سئو بدانید، اما آن‌ها بیشتر از شما درباره شرکت‌شان می‌دانند. این بدان معناست که آن‌ها تصویر بزرگتری از سرمایه‌گذاری‌ها، بازگشت سرمایه، فعالیت‌ها و تاثیر متقابل این‌ها بر یکدیگر دارند.
 • ممکن سئو فقط ۲۰% از چیزی باشد که مشتری باید به آن فکر کند – تصور کنید که یک معاون بازاریابی نیاز به بازرسی ۵ الی ۱۰ کانال مختلف دارد.
 • اگر نتوانستید برای یک پروژه قرارداد امضاء کنید یا بودجه کافی دریافت نمایید بدین معنا نیست که لیاقتش را نداشته یا درخواستتان غیر معقول بوده است. این فقط به این معناست که فرد دیگری پیشنهادات بهتری را برای رسیدن به اهداف بزرگ‌تر مشتری مطرح کرده است.

هنگامی که می‌خواهید به سوالات پاسخ دهید از خودتان بپرسید ” چگونه می‌توانم چیزی که قصد انجام آن را دارم در راستای اهدافی قرار دهم که مشتری بر روی آن‌ها تمرکز کرده است؟ “. این کار به شما اطمینان می‌دهد که درست به هدف بزنید و بینش مفیدی را به دست آورید و از سردرگمی شما نیز جلوگیری می‌کند.

ممکن است این گفتگو بدین صورت باشد :

چکیده:

 • داشتن این مشکل خوب است، این بدان معناست که می‌توانید بر روی تغییرات اثر بگذارید.
 • همچنین بدین معناست که مشتری به کار شما علاقه‌مند است.
 • مهم است پیش از اینکه در دور باطل افکار بیهوده بیفتید از خودتان بپرسید چرا این کار را انجام می‌دهید.

۳- بین من و مشتری در مورد اینکه ساخت لینک راه‌کار درستی است یا نه اختلاف نظر وجود دارد

احتمالاً موضوع اینکه آیا لینک‌ها (و به طور گسترده‌تر ساخت لینک) مهم است یا خیر یکی از موضوعاتی است که بیشترین بحث‌ها در موردش انجام پذیرفته است. نظرات بسیار متفاوتی وجود دارد و نمی‌توانیم به یک جواب خاص بسنده کنیم. بسیاری از پست‌ها و صحبت‌های متناقض در مورد وضعیت لینک‌ها در سال ۲۰۱۷ موجود است.

سریع‌ترین پاسخی که به عنوان سئوکار می‌توانیم هنگام برخورد با چالش لینک‌ها بدهیم این است که، مگر اینکه قدرت شما را به عقب بکشد تا کار دیگری انجام دهید.

این پاسخی کوتاه است اما اگر مشتری دائماً مسئله لینک‌ها را پیش بکشد کمک کننده نخواهد بود. به نظرم در این مورد نکاتی است که باید مورد توجه قرار دهید.

 1. اگر یک کسب و کار کوچک هستید، دریافت لینک‌ها چالشی درست است و می‌تواند به طور چشمگیری بر روی رتبه‌بندی شما تاثیر بگذارد. مشکل این است که دریافت لینک‌ برای کسب و کارهای کوچک سخت است. خوشبختانه متخصصانی در این زمینه وجود دارند که برای حل این مشکل راه‌کارهایی دارند. این ، این و این را چک کنید.
 2. اگر یک برند شناخته شده هستید (که دارای قدرت زیادی نیز هست)، لینک‌ها نباید در اولویت باشند. لینک‌ها اغلب به این دلیل در اولویت قرار می‌گیرند چون اکتساب آن‌ها آسان، قابل اندازه‌گیری و راحت است. در این تله نیفتید، به توصیه بالا عمل کنید : اول کارهای تاثیرگذاری را انجام دهید که بر روی آن‌ها کنترل دارید.
  1. دلیل : موفقیت لینک‌ها بسته به معیاری است که بر روی آن کنترل نداریم. این بهانه‌ای به دست ما می‌دهد تا نسبت به عدم موفقیت پاسخگو نباشیم.
  2. دلیل : لینک‌ها موقعیت‌های پیچیده را به یک متغیر خاص کاهش می‌دهند که این بهانه‌ای را به دست ما می‌دهد تا نخواهیم تلاش کرده و همه چیز را بفهمیم.
 3. خوب است که در مورد موضوع لینک‌ها و چگونگی ارتباطشان با برند فکر کنیم. در مورد برندهای بزرگ بیشتر از برندهای کوچک صحبت می‌شود ( و لینک‌های بیشتری نیز به آن‌ها داده می‌شود). شاید بهتر باشد تا تمرکزتان بر روی ” ساخت برند ” باشد تا ” کسب لینک “.
 4. اگر مشتری‌تان بر روی موضوع لینک‌ها پافشاری کرد، شاید بهتر باشد تا تصویری واقع‌بینانه را در این مورد برای آن‌ها ترسیم کنید. ممکن است این گفتگو چنین باشد :

چکیده:

 • گزینه‌های زیادی در مورد وضعیت لینک‌ها در سال ۲۰۱۸ وجود دارد : این شلوغی موجب حواس‌پرتی شما نشود.
 • اگر یک کسب و کار کوچک هستید تاکتیک‌های فوق‌العاده‌ای برای ساخت لینک وجود دارد که وقتی خیلی زیادی نمی‌خواهد و احتمالاً ارزشش را خواهد داشت.
 • اگر برندی شناخته شده و با قدرت هستید ابتدا کارهای تاثیرگذاری را انجام دهید که در کنترل شماست.
 • اگر مشتری دائما در مورد لینک‌ها از شما می‌پرسد، تصویری واقع‌بینانه را برای او ترسیم کنید.

نتیجه‌گیری

اگر در شرکت خود با این مشکل مواجه بوده‌اید و آن را پشت سر گذاشته‌اید، علاقه‌مندم تا بدانم چطور با آن کنار آمده‌اید. آیا چالش‌های خاصی هستند که در بخش‌های بازگشت سرمایه، آموزش سئو، امضاء قرارداد یا ساخت لینک با آن‌ها مواجه بوده‌اید؟ چگونه می‌توانیم از عهده این مشکلات در حرفه خود بر بیاییم؟