اگر می‌خواهید برای کسب رتبه بهتر صفحه‌ای را در زمینه یک کلمه‌ کلیدی یا مجموعه‌ای از کلمات کلیدی بهینه‌ سازی کنید، ممکن است بخواهید برای اطمینان از درست پیش رفتن کارها از یک چک‌لیست استفاده کنید. ممکن است بخواهید این کار را با استفاده از یک پلاگین سئو مانند Yoast ، از طریق On-Page Grader در Moz Pro یا یک چک لیست ذهنی انجام دهید. مشکل این است که در طی چند ماه گذشته با نقص‌هایی اساسی در نوع نگرش سئوکاران به سئو داخل صفحه مواجه شده‌ایم و می‌خواهم که در این زمینه کمکی کرده باشیم.

این پنج اشتباه و تبعیض اغلب در زمینه کاری ما اتفاق می‌افتند و من سعی کردم تا برای هر کدام راه حلی ساده و تاکتیکی عنوان کنم.

۱- قوانین تکرار کلمه‌ کلیدی را بشکنید

میدانم، توسط بسیاری از ابزارهای پولی و رایگان می‌توان تعداد دفعات استفاده از یک کلمه‌ کلیدی در یک صفحه و در یک عنصر مشخص (مانند متن‌ جایگزین تصاویر، تگ‌ های توضیحات متا و یا متن‌های bold شده) را بررسی کرد. دنیای نرم‌افزارهای مرتبط با سئو داخل صفحه که Moz هم شامل آن می‌شود، از این لحاظ بسیار عقب‌تر از گوگل قرار دارد، اما لزوماً شما نباید عقب بمانید. از قوانین ساده ابزارها استفاده کنید و حتماً توجه داشته باشید که حداقل‌ها را رعایت می‌کنید، اما به توصیه‌هایی نظیر ” در هر صد کلمه از یک کلمه‌ کلیدی استفاده کنید ” یا ” حداقل از ۴ کلمه کلیدی در متن HTML استفاده کنید ” بها ندهید.

پیشنهادهای داخل صفحه MozBar برای این کار مناسب هستند (گرچه که آن هم ایراداتی دارد، برای مثال وجود محدودیت ۷۵ حرفی URL که به نظر من بسیار کم است).سعی کنید خیلی در باتلاق تعداد تکرارها فرو نروید. به خاطر داشته باشید که چگونگی تعامل بازدیدکنندگان با محتوا برای گوگل بسیار حائز اهمیت است. اگر جستجوگران بر روی لیست‌های شما کلیک نکنند یا کلیک کنند اما به دلیل اینکه نتوانسته‌اید محتوا یا تجربه لازم را منتقل کنید به صفحه نتایج جستجو بازگردند به زودی از صفحه اول حذف خواهید شد.

خط آخر : بله، هنوز هم استفاده از کلمه‌کلیدی که جستجوگران در گوگل تایپ می‌کنند در عنوان، توضیحات و در صفحه هوشمندانه است. اما قوانین تکرار کلمه‌کلیدی موجب افزایش رتبه شما نمی‌شود و ممکن است مانع کارایی و کیفیت محتوای شما نیز گردد، که البته این دو تاثیر مثبت بیشتری بر روی رتبه‌بندی‌ها دارند.

۲- هدف جستجوگر > استفاده از کلمه‌کلیدی خام

در راستای اهداف جستجوگر قرار بگیرید. سعی کنید تجربه و پاسخی که نیاز دارند را در اختیار آن‌ها قرار دهید. این موضوع از هرگونه قانون ساده استفاده از کلمه‌ کلیدی مهم‌تر است.

آیا به دنبال راهی سریع و آسان برای یافتن این هستید که چرا جستجوگران دنبال یک کلمه‌ کلیدی خاص هستند؟ باید تحقیقاتی اساسی را حول کلمه کلیدی انجام دهید.

برای مثال عبارت “تخم‌مرغ فابرژه” را در Keyword Explorer وارد کردم، سپس نگاهی به لیست پیشنهادات انداختم، فیلتر “سوالات” را انتخاب کردم و KWE بینشی دقیق را در مورد آنچه که کاربران می‌خواهند در مورد تخم‌مرغ بدانند در اختیارم گذاشت: تخم‌مرغ فابرژه چیست؟ چطور ساخته می‌شود؟ هزینه ساخت آن‌ها چقدر است؟ چه تعداد از آن‌ها ساخته شده؟

لازم نیست که برای این کار حتماً از KWE استفاده کنید، اکثر ابزارهای تحقیق کلمه‌ کلیدی – حتی آن‌هایی که رایگان هستند مانند Ubersuggest یا AdWords – همین کار را برایتان انجام می‌دهند. هدف این است که بفهمیم جستجوگران چه می‌خواهند و همان را در اختیارشان بگذاریم. برای مثال جستجوی تصاویر بسیاری برای تخم‌مرغ فابرژه وجود دارد که این یعنی وجود عکس‌ها برای انتقال یک تجربه کاربری درست ضروری است. سوالات و جستجوهای بسیاری که در زمینه قیمت و ساخت آن وجود دارد نشان دهنده این است که برخی از افراد می‌خواهند از این تخم‌مرغ‌ها داشته باشند، بنابراین فراهم کردن لینک‌ها و اطلاعات لازم در مورد چگونگی ساخت آن‌ها یا مراکز خریدی که می‌توان آن را تهیه کرد نیز هوشمندانه خواهد بود.

تجربه‌ام می‌گوید بسیار آسان‌تر است تا ابتدا محتوایی ایجاد کنید که در خدمت نیازهای بازدیدکننده باشد و سپس با استفاده از قوانین کلمه کلیدی آن را تکمیل کنید. نگرانی من زمانی است که می‌بینم بازاریاب‌ها یا سازندگان محتوا طوری بر روی استفاده از کلمه‌ کلیدی تمرکز می‌کنند که گویا فقط جای‌گذاری کلمه‌ کلیدی می‌تواند باعث شود تا رتبه بهتری از محتواهای مفید برای جستجوگران در گوگل کسب کنند.

خط آخر: پیش از اینکه بخواهید نگران استفاده یا تکرار کلمه‌ کلیدی در محتوای خود باشید، ابتدا ببینید که جستجوگران چه نیازهایی دارند و آن‌ها را رفع کنید.

۳- استفاده از موضوعات و کلمات‌کلیدی مرتبط ضروری است

  تکرار کلمه‌ کلیدی و قوانین ساده در سال ۲۰۱۷ شما را به پیش نمی‌برد اما موضوعات مرتبط چرا. گوگل می‌خواهد اسنادی را ببیند که کلمات و عبارات آن‌ها از لحاظ معنایی، لغوی و منطقی با یکدیگر مرتبط بوده و برای پاسخ به جستارهای جستجوگر به صورت هوشمندانه از آن‌ها استفاده شده است. این موضوعات کمک می‌کنند تا به سیستم‌های تجزیه و تحلیل کیفیت درون صفحه گوگل بگویید که: ۱- محتوایتان موضوعیت داشته و مرتبط است. ۲- حاوی پاسخ‌های اساسی به سوالات جستجوگر است و ۳- دارای اطلاعاتی معتبر و دقیق است.

بگذارید واضح‌تر منظور خود را بیان کنم :

این اسنیپت ویژه را بررسی کنید. این صفحه‌ای نیست که دارای رتبه‌بندی #۱ باشد. این صفحه‌ای است که حاوی کم‌ترین لینک‌ ها و لینک‌ های داده شده به دامنه ریشه است اما به طرزی عجیب در صفحه اول نتایج گوگل است. اما این صفحه، صفحه‌ای است که محتوای آن به خوبی بهینه‌ سازی شده و پاسخ‌هایی صحیح را در قالبی صحیح هم به گوگل و هم به جستجوگران می‌دهد.

این رقابت جدی است – ممکن است برند‌های رسانه‌ای و قدرت دامنه ۹ سایتی که حتماً آن‌ها را می‌شناسید موجب شود فکر کنید که یک سایت ناشناخته حتی شانسی در این نتایج موتور جستجو نخواهد داشت، اما می‌بینید که به زیبایی در صفحه اول قرار گرفته است.

آیا می‌خواهید این موفقیت را تکرار کنید؟ خیلی سخت نیست.

قدم اول : از کلمات‌ کلیدی و موضوعات مرتبط استفاده کنید. MozBar این کار را آسان کرده است:

معتقدم که تعدادی از ابزارهای دیگر هستند که این عملکرد را دارند، مثلا یکی از آن‌ها ابزار ایتالیایی SEOZoom است. MozBar پیشنهادات خود را بر اساس ردیابی صفحاتی می‌دهد که برای کلمه‌ کلیدی مورد نظر رتبه‌ بندی می‌شوند. MozBar عبارات و اصطلاحات منحصر به فردی که اغلب در آن صفحات ظاهر می‌شود را استخراج کرده و سپس آن‌ها را بر اساس اهمیت و ارزش نسبی لیست‌بندی می‌کند.

کاملاً طبیعی است که کلماتی مانند ” پیتر کارل فابرژه” ، ” تزار “، ” تخم‌مرغ سلطنتی عید پاک” و ” موزه فابرژه ” همگی به محتواهایی بستگی دارند که مورد هدف این سوال جستجو است. اگر از این عبارات استفاده نکرده باشید اما انتظار رتبه‌بندی داشته باشید، کسب رتبه بسیار سخت‌تر از زمانی خواهد بود که این عبارات را استفاده کرده باشید.

قدم دوم : اگر شانسی برای وجود اسنیپت ویژه در نتایج موتور جستجو وجود دارد، با بهینه‌ سازی قالب محتوای خود آن را محقق کنید. این اسنیپت می‌تواند یک لیست و یا یک پاراگراف توضیحی کوتاه باشد. ممکن است این اسنیپت جمله موجود در بالای یک صفحه باشد که در عین اینکه پاسخی کوتاه ارائه می‌دهد از کاربر می‌خواهد تا برای یادگیری بیشتر کلیک کند. پست دکتر پیت که در مورد کسب رتبه‌بندی #۰ با استفاده از اسنیپت‌های ویژه است اطلاعات بیشتری را در مورد چگونه درست انجام دادن این کار به شما می‌دهد.

بهترین بخش این موضوع این است که حالا تعداد کمی از سئوکارها این کار را به خوبی انجام می‌دهند. بسیاری حتی نمی‌دانند که این فرآیندها و ابزارها وجود دارند و این یعنی اینکه اگر این کار را انجام دهید هنوز هم یک برتری رقابتی محسوب می‌شود.

خط آخر : کلمات کلیدی فراتر از مترادف‌ها یا تکرارهای خام وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا رتبه‌بندی شده و موقعیت اسنیپت ویژه را تثبیت کنید. می‌توانید آن‌ها را به صورت دستی یا با استفاده از ابزارها پیدا کنید، سپس آن‌ها را در محتوای خود به کار برده و افزایش چشم‌گیری در سئو داخل صفحه خود بدهید.

۴- پذیرفتن لینک‌ هایی که همیشه داخل صفحه هستند را متوقف کنید

این یکی بسیار آسان است. ما نیاز داریم تا نگاه متعصبانه‌ای که در سال ۲۰۱۲ نسبت به لینک‌ ها و محتوا وجود داشت، تغییر دهیم. در آن زمان عقیده بر این بود که داشتن تعداد لینک‌ های بیشتر با متن لنگر می‌توانند حتی یک صفحه نامرتبط که حاوی محتوایی کم کیفیت است را در رتبه‌هایی بالاتر از صفحات بهتر و با ارزش‌تر قرار دهند. امروزه محتمل‌تر است که صفحاتی که لینک‌ های بهتری کسب کرده‌اند (مانند مثال بالا) با وجود کمبود لینک برنده میدان باشند زیرا بازاریاب‌هایی که فراتر از تلاش‌های سئو داخل صفحه خود رفته‌اند توانسته‌اند تا محتوا و تجربه مورد نظر گوگل (و جستجوگر) را منتقل کنند.

خط آخر : اگر در صفحه ۲ یا ۳ رتبه‌بندی شده‌اید، ساخت لینک نباید تنها ابزار مورد استفاده شما برای بهبود رتبه باشد. سئو داخل صفحه مدرن که بهتر در خدمت جستجوگران است و با هوشمندی بیشتری قالب‌بندی محتوا، استفاده از کلمات و رضایتمندی جستجوگر را تشخیص می‌دهد حالا دیگر بخشی از معادله است.

۵- صفحات مهم

ویکی‌پدیا و سایت‌ های بزرگی مانند آن‌ها به سادگی در سال ۲۰۱۲ توسط قدرت و اهمیت لینک خام توانستند بسیاری از نتایج را تحت تسلط خود بگیرند. امروزه قدرت دامنه هنوز هم نقش مهمی ایفا می‌کند اما دیگر فقط لینک اکوییتی یا اندازه و محبوبیت سایت اهمیت ندارد. عنصری از قدرت موضعی و تخصص در الگوریتم گوگل وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان رتبه‌هایی عالی کسب کرد.

برای مثالMoz در زمینه سئو دارای قدرت موضعی است و ما این را مدیون سال‌های متمادی هستیم که در این مورد می‌نویسیم، لینک کسب می‌کنیم و با این موضوع درگیر هستیم، همچنین ارتباط معنایی که بین کلمات ” Moz” و ” SEO” در سر تا سر وب وجود دارد نیز بیانگر این تلاش ماست. مطمئناً بخشی از ماهیت Moz و ارتباط نزدیک آن با کلمه SEO در پایگاه داده‌های گوگل وجود دارد، همانطور که ارتباط دستورالعمل‌های آشپزی با SeriousEats، طراحی با Dribbble، کفش با Zappos و مشاور املاک با Zillow پیوند خورده است.

سال پیش هنگامی که در مورد قدرت ارتباط برند صحبت می‌کردم این اسلاید را نشان دادم:

هدف در بسیاری موارد بهینه‌ سازی یک صفحه برای یک کلمه‌ کلیدی یا کسب لینک برای آن صفحه نیست بلکه هدف این است که برندتان برای مخاطبان چه معنایی می‌دهد و چگونه ممکن است که ماهیت برند یا سازمان‌تان با موضوعات و قدرت موضعی مورد نظر گوگل پیوند بخورد. این یعنی گاهی اوقات “بهینه‌سازی و سئو داخل صفحه” به “بهینه‌ سازی و سئو داخل سایت” و یا حتی “ساخت برند خارج از سایت” توسعه می‌یابد.

اگر Moz می‌خواست تا برای کلمات‌ کلیدی خارج از حوزه رهبری فکری و ارتباط موضوعی خود رتبه‌بندی شود احتمالاً باید فراتر از چک‌لیست سئو داخل صفحه رفته و تعدادی لینک‌ با متن لنگر مناسب کسب می‌کردیم. نیاز داشتیم تا پیوندی میان سایت خود و فضای محتوایی مورد نظر خود برقرار کنیم و به گوگل و جستجوگران نشان دهیم که می‌توانند در مورد آن موضوعات به ما اعتماد کنند. اگر بر روی رتبه‌بندی  مجموعه‌ای از کلمات‌ کلیدی کار می‌کنید که مرتبط با یک محدوده موضوعی خاص هستند و علیرغم وجود آن دو به دنبال پیشرفت هستید، بهتر است تا قدرت موضوعی را سرزنش کنید.

چگونه حول یک موضوع قدرت ایجاد میکنید؟ با استفاده از ایجاد کمپین‌های آنلاین و آفلاین برند خود را با آن پیوند می‌زنید. در مورد آن موضوع محتوا منتشر می‌کنید. از سایت‌ هایی که در مورد آن موضوع صحبت می‌کنند لینک کسب می‌کنید. نام برندتان توسط افرادی که به دنبال آن موضوع هستند جستجو می‌شود. با دنبال شدن توسط افراد تاثیرگذار در آن موضوع توسعه پیدا کرده و نهایتاً برندتان مترادف آن موضوع می‌شود. هزاران تاکتیک برای دنبال کردن وجود دارد و هر سازمانی قصد دارد تا با بهترین استفاده از تاکتیک‌هایی که مناسب مخاطبان خودش است بهترین بازخورد را کسب کرده، نقاط قوت خود را نشان داده و بتواند به طور منحصر به فردی با کیفیت باقی بماند. فقط کافیست زمانی که فهمیدید چرا رتبه‌بندی نمی‌شوید و باید چه کاری انجام دهید، این موضوع را نیز مد نظر خود قرار دهید.

خط آخر : وب‌ سایت‌ها سعی می‌کنند تا پیوندها و ارتباط‌های لازم را با موضوع مورد نظر خود در گوگل به دست آورند. شاید لازم باشد تا برای کسب رتبه‌ بندی‌ها بر روی کلیت برند سایت خود تمرکز داشته باشید نه اینکه فقط هدفمند کردن کلمه‌کلیدی در یک صفحه مد نظرتان باشد.

مثل همیشه منتظر نظرات و ایده‌های شما در مورد این موضوع و راه‌کارهایی که بیان کردم، هستم. می‌دانم که بسیاری از سئوکارها اطلاعات لازم در این زمینه را دارند اما با وجود اینکه هنوز هم شاهد استفاده از روش‌های قدیمی سئو داخل صفحه هستم، ممکن است این پست فرصتی برای آن‌هایی باشد که با این مقوله آشنا نبودند.

منبع : سایت MOz.COM It’s Time to Stop Doing On-Page SEO Like It’s ۲۰۱۲