تصور کنید که برای یک شرکت تجارت الکترونیک کار می‌کنید. آیا دانستن تعداد نشست‌های ارگانیک کلی و نرخ تبدیلات همه محصولات در هر هفته مفید نیست؟ اگر به تجزیه و تحلیل‌هایی از یک شرکت تجارت الکترونیک دسترسی دارید، گزارشش را همین حالا تهیه کنید. فقط ۵ دقیقه وقت بگذارید.
انجام شد؟
آیا این سوال پیچیده و گمراه‌کننده بود؟ آیا گرفتار تخمین‌ها شده‌اید؟
نمی‌توان این سوال را به سادگی جواب داد – و دیگران این موضوع را دوست دارند – چراکه دریافت پاسخ آن هر ساله برای شما هزاران دلار هزینه دارد. در این پست آموزش سئو این مساله را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بیایید یک قدم به عقب باز گردیم

هر تجارت آنلاینی، چه یک پورتال مالکیت باشد و چه یک فروشگاه تجارت الکترونیک، ساعت‌های بسیار زیادی را صرف تصمیم‌گیری در مورد ظاهر، احساس و ساختار سایت خود می‌کند.
معمولاً بزرگترین تصمیم این است : وب‌ سایت خود را با چه چیزی بسازیم؟ و از اینجا به بعد است که صدها تصمیم دیگر وجود دارند؛ این روند تا تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه دسته‌بندی‌هایی باید در وبلاگ وجود داشته باشند ادامه دارد.
هر کدام از این تصمیم‌ها هزینه‌ها و فرصت‌های آینده را تولید می‌کنند و نحوه عملکرد تجارت را شکل می‌دهند.
جایی در این فرآیند باید در مورد ساختار URL تصمیم بگیرید. امیدوارم تصمیم‌تان منطقی باشد، اما زمینه‌ای که این ساختار در آن به وجود آمده متفاوت از نحوه استفاده از آن است.
هر چه یک کسب و کار بیشتر رشد کند میل به کسب اطلاعات بیشتر و تجزیه و تحلیل‌های بهتر نیز رشد می‌کند. ما تحلیل‌گران داده‌ها را استخدام کرده و به آژانس‌ها هزاران دلار پرداخت می‌کنیم تا این داده‌ها را برای ما جمع‌آوری کنند و آن را در قالبی مفید ارائه دهند تا بتوانیم تصمیمات تجاری هوشمندانه‌ای را اتخاذ کنیم.

خیلی دیر است، همین حالا هم هزاران دلار در هر سال از دست داده‌اید

خیلی دیر است، زیرا همین حالا هم افراد ساعت‌های بسیاری از اضافه‌کاری را صرف تجزیه و تحلیل داده‌ها کرده‌‌اند و هزاران دلار از دست رفته است.
همه این‌ها به این دلیل است که به ذهن هیچ کس نرسیده که URLها را طوری بسازد که قابلیت جمع‌آوری داده‌ها را داشته باشند.

یک نمونه

بیایید به مشکلی باز گردیم که در شروع این پست از آن صحبت کردیم. یک شرکت تجارت الکترونیک به یک آژانس می‌رود و از آن‌ها می‌خواهد تا تعداد کلی نشست‌های ارگانیک مربوط به همه صفحات محصول را برآورد کند. آن‌ها این عملکرد را در طول زمان اندازه‌گیری می‌کنند.
این شرکت سایت خود را با تلاش و پشتکار بسیاری ساخته است. آن‌ها مطالب Moz را می‌خواندند و هنگام طراحی سایت خود یک آژانس سئو را نیز استخدام کرده‌اند، آن‌ها این توصیه را نیز خوانده‌اند که : محصولات حتماً باید در root (ریشه) قرار بگیرند (برای مثال : mysite.com/white-t-shirt).
ظاهراً بسیاری از وب‌ سایت‌ها این توصیه را می‌خوانند، زیرا با یک جستجوی کم می‌توانید بفهمید دلیل رتبه‌بندی بسیاری از صفحات محصول سایت‌ها در واقع نشستن آن‌ها در root (ریشه) است؛ سایت‌هایی نظیر: Appleyard Flowers، Game، Tesco Direct.
این موضوع از یک جنبه منطقی است : ممکن است محصولی در دسته‌بندی‌های متعددی وجود داشته باشد (برای مثال LCD و تلویزیون ۴۲ اینچ) پس می‌خواهید که از محتوای تکراری جلوگیری کنید. به علاوه اگر دسته‌ها را تغییر دادید، نمی‌خواهید که همه محصولات را نیز ریدایرکت کنید.
اما از دیدگاه جمع‌آوری داده‌ها، این افتضاح است. چرا؟ چون حالا دیگر هیچ راهی برای انتخاب همه محصولات در گوگل آنالیتیکز نیست مگر اینکه بتوانیم تنظیم چیزی را از قبل پیش‌بینی کنیم، مانند بُعد سفارشی یا دسته‌بندی محتوا. هیچ چیزی وجود ندارد که بتواند URL محصولات را از هر URL دیگری در root جدا کند.
تحلیل‌گر فرضی داده‌های ما چگونه می‌تواند در این مقطع داده‌ها را به دست بیاورد؟
ممکن است مجبور شوند تا همه صفحات موجود بر روی سایت را ردیابی کرده تا بتوانند به وسیله رد پایی از HTML آن‌ها را بیرون بکشند (بخش خاصی از HTML در یک صفحه که الگو را تعیین می‌کند) یا می‌توانند با به دست آوردن یک لیست داخلی از مسئول داده‌ها در سازمان این کار را انجام دهند. زمانی که URL همه محصولات را به دست آوردند، سپس باید این داده‌ها را در اکسل با گوگل آنالیتیکز تطبیق دهند، که این کار احتمالاً به وسیله VLOOKUP یا اگر مجموعه داده‌ها خیلی بزرگ باشد به وسیله یک پایگاه داده انجام می‌شود.
این کار بسیار پرهزینه به نظر می‌رسد.
و البته اگر می‌خواهید این تجزیه و تحلیل را به طور منظم انجام دهید این لیست دائماً تغییر خواهد کرد. دامنه محصولات فروخته شده تغییر خواهد کرد. پس این کار باید به صورت برنامه‌ریزی شده و یا  به صورت یک گزارش خودکار انجام شود. اگر بخواهیم می‌توانیم این کار را به صورت برنامه‌ریزی شده انجام دهیم اما ردیابی منظم از طریق Screaming Frog امکان‌پذیر نیست. حالا یا باید زمانی را به طور منظم به Screaming Frog اختصاص دهید یا بر روی یک ردیاب ابری که می‌توانید آن را برنامه‌ریزی کنید هزینه نمایید. اگر مسیر دیگر را انتخاب کنیم، می‌توانیم یک dev داشته باشیم که زمانی که منبع داخلی را به دست آوردیم یک گزارش خودکار داخلی را برای ما می‌سازد.
خب، حالا این روش بسیار گران است: انجام چند روزه dev، یا سپردن یک کار تکراری به مشاور سئو، یا استفاده از تحلیل‌گر داده به صورت هفتگی.این کار می‌توانست چند کلیک ساده بر روی یک گزارش پیش‌فرض باشد.اگر پیش‌بینی کرده‌ایم که همه محصولات را در پوشه‌ای با نام /products/ قرار دهیم، همه این فرآیند طولانی تبدیل به یک گام می‌شود.
گزارش صفحات فرود موجود در گوگل آنالیتیکز را بارگذاری کرده و URLهایی که با /products/ آغاز می‌شوند را فیلتر کنید.
تبریک می‌گویم. چند روز از هزینه‌های پرداختی به آژانس کم کردید، زمان با ارزشی از dev را ذخیره کرده و توانایی اخراج یکی از دو تحلیل‌گر داده خود را پیدا کرده‌اید، زیرا همان یکی کافیست.
شما هم نیز مانند تحلیل‌گر داده یا مشاور سئو هر چه به سمت حل این مشکلات پیش می‌روید بیشتر در آن‌ها غرق شده و وظایف سریع تبدیل به کارهای بی‌پایان می‌شوند.

چه چیز منحصر به فردی در مورد یک URL وجود دارد؟

در اکثر خدمات تجزیه و تحلیل، URL بخش اصلی اطلاعاتی است که می‌توانید برای شناسایی صفحه استفاده کنید. گوگل آنالیتیکز، کنسول جستجوی گوگل و فایل‌های ورود به سیستم (log files) همه و همه اکثر اوقات به URL دسترسی دارند و در برخی موارد این تنها چیزی است که به دست می‌آورید، هیچ‌گاه نمی‌توانید این موضوع را تغییر دهید.
اکثر تجزیه و تحلیل‌های عمده سایت نیازمند کار با الگوها و تعمیم آن‌ها به گروه‌هایی از صفحات مشابه است. نیاز به کار با الگوها وجود دارد و باید بتوانید این کار را از طریق URL انجام دهید.این امر حیاتی است.
به نظرم نقل گفته جف بزوس در اینجا مناسب است:

” دو نوع تصمیم وجود دارد. نوع اول برگشت پذیر نیست و هنگام اتخاذ آن‌ها باید بسیار دقت داشته باشید. نوع دوم تصمیمات مانند عبور از یک در است، اگر تصمیمی را دوست نداشتید همیشه می‌توانید باز گردید.”

تنظیم URL ها از نوع تصمیمات نوع اول هستند. همانطور که همه در سئو می‌دانند، نمی‌خواهید که همیشه URLهای خود را تغییر دهید زیرا موجب به وجود آمدن مشکلات بسیاری می‌شود، پس هنگامی که آن‌ها را تنظیم کردید باید صبر داشته باشید.

چگونه باید URLها را تنظیم کرد؟

چگونه می‌توان الگوهایی خوب برای URL انتخاب کرد؟
بگذارید ابتدا الگوی خوب را تعریف کنیم. الگوی خوب الگویی است که می‌توانیم برای انتخاب قالبی برای URLها به آسانی آن را انتخاب کنیم.این معمولاً یعنی در مورد اضافه کردن پوشه‌ها صحبت می‌کنیم زیرا پیدا کردن آن‌ها به وسیله فیلتر کردن آسان‌تر است، برای مثال : /products/ ، /blogs/ و …
همچنین می‌خواهیم زمانی که امکان‌پذیر است چیزها را برای انسان قابل خواندن کنیم، پس هنگامی که پوشه‌های خود را انتخاب می‌کنیم باید این نکته را در ذهن داشته باشیم.
در کجا باید پوشه‌های خود را به URLها اضافه کنیم؟
من همیشه این دو سوال را می‌پرسم :

 • آیا نیازی هست که صفحات را در این الگو با یکدیگر دسته‌بندی کنیم؟
 • اگر مجموعه‌ای از صفحات نیازمند دسته‌بندی باشند باید آن‌ها را در یک پوشه قرار دهم، بنابراین می‌توانیم آن را به وسیله URL مشخص کنیم.
 • آیا گروه‌های زیر مجموعه‌ای برای این مجموعه از صفحات وجود دارند؟ اگر وجود دارد، آیا آن‌ها هم متقابلاً منحصر به فرد هستند و هر از چند مدت باید تغییر کنند؟
 • اگر گروه‌بندی‌های متداولی وجود داشته باشد و بخواهم آن‌ها را بسازم، پس باید قرار دادن آن در URL را مد نظر قرار دهم، مگر اینکه گروه‌بندی داده‌ها متمایل به تغییر باشد.

به چند نمونه دقت کنید.
ابتدا به نمونه محصول خود باز می‌گردیم، فرض کنید که می‌خواهیم URLهای محصول را برای یک فروشگاه الکترونیکی مُد تنظیم کنیم.
آیا نیاز است که محصولات را با یکدیگر گروه‌بندی کنم؟ بله، قطعاً. حتماً نیاز است تا راهی برای گروه‌بندی در URL وجود داشته باشد. باید آن‌ها را در پوشه /product/ قرار دهیم.
در این الگو تا چه اندازه به گروه‌بندی این URLها با یکدیگر نیاز دارم؟ قابل قبول‌ترین گروه‌بندی برای محصولات ایجاد دسته محصولات (products) است.
در مورد ایجاد دسته‌بندی ” لباس سیاه کوچک ” یا ” لباس زنانه ” چه فکر می‌کنید؟ آیا آن‌ها به صورت متقابل منحصر به فرد هستند؟ می‌توانیم لباس خود را در دسته ” لباس سیاه کوچک ” یا ” لباس زنانه ” قرار دهیم، پس احتمالاً این چیزی نیست که بخواهیم به عنوان پوشه‌ای در URL اضافه کنیم.
حالا اگر یک قدم جلوتر برویم و ” لباس ” را به عنوان دسته‌بندی در نظر بگیریم چه؟ حالا اگر بتوانیم همه محصولات خود را به صورت درست دسته‌بندی کنیم معقولانه است :

 • لباس‌
 • تاپ‌
 • دامن‌
 • شلوار
 • جین

اگر با جدا بودن دسته شلوا و جین مشکلی ندارید، پس این موقعیتی عالی است که به ما اجازه می‌دهد به آسانی عملکرد دسته‌بندی‌های سطح بالا را اندازه‌گیری کنیم. تا زمانی که از این سلسله مراتب دسته‌بندی خود راضی به نظر می‌رسیم احتمال تغییرش بعید به نظر می‌رسد  که البته معقول هم هست.

الگوهای URL متداولی که می‌توان مورد استفاده قرار داد کدامند؟

صفحات محصولات

راجع به این مورد زیاد صحبت کردم و مثال هم زدم. محصولات خود را در پوشه /products/ قرار دهید.
مقالات

همان قوانینی که راجع به آن‌ها صحبت کردیم را نیز برای مقالات اعمال کنید فقط دو مورد حذف می‌شوند. اولین مورد دسته‌بندی سطوح بالاست.
برای مثال اضافه کردن پوشه‌های زیر به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید عملکرد سطوح بالای مقالات را به آسانی اندازه‌گیری کنید :

 • مسافرت
 • ورزش
 • اخبار

البته باید همه آن‌ها را در پوشه /blog/ یا /guides/ و … قرار دهید، زیرا نمی‌خواهید که فقط از طریق دسته‌بندی، گروه تشکیل دهید.

نمونه‌ای از هر سه آن‌ها:
یک URL بد از مقاله وبلاگ :  example.com/this-is-an-article-name/
یک URL بهتر از مقاله وبلاگ : example.com/blog/this-is-an-article-name/
یک URL بهتر بهتر از مقاله وبلاگ : example.com/blog/sports/this-is-an-article-name

قانون دومی که از همه قوانین ما نیز تبعیت می‌کند، گروه‌بندی‌های نویسنده است، که ممکن است برای سایت‌های مطبوعاتی مناسب باشد که دارای تعداد زیادی از نویسندگان می‌باشند و آمار عملکرد در آن‌ها نیز دارای اهمیت است.

گروه‌بندی مکانی
بسیاری از انواع وب‌ سایت‌ها برای هر مکان صفحات دسته‌بندی مخصوصی دارند. برای مثال :

 • فروش اتومبیل در منچستر – /فروش/وسیله-نقلیه/منچستر (/for-sale/vehicles/manchester)
 • فروش اتومبیل در بیرمنگام – /فروش/وسیله-نقلیه/بیرمنگام (/for-sale/vehicles/birmingham)

گرچه که سطوح مختلفی از پراکندگی مکانی وجود دارد. برای مثال در اینجا ۴ URL مختلف داریم که هر کدام دارای مکان دقیق‌تری نسبت به بالا دستی خود است:

 • فروش اتومبیل در سوفولک – /فروش/وسیله-نقلیه/سوفولک
 • فروش اتومبیل در ایپسوییچ – /فروش/وسیله-نقلیه/ایپسوییچ
 • فروش اتومبیل در مرکز ایپسوییچ – /فروش/وسیله-نقلیه/مرکز-ایپسوییچ
 • فروش اتومبیل در جاده لنکستر – /فروش/وسیله-نقلیه/جاده-لنکستر

بدیهی است که هر سایتی دارای سطوح مختلفی از پراکندگی مکانی است، اما گروه‌بندی که اغلب در اینجا از دست می‌رود فراهم کردن سطح پراکندگی مکانی در URL است. برای مثال :

 • فروش اتومبیل در سوفولک – /فروش/وسیله-نقلیه/بخش/سوفولک
 • فروش اتومبیل در ایپسوییچ – /فروش/وسیله-نقلیه/شهر/ایپسوییچ
 • فروش اتومبیل در مرکز ایپسوییچ – /فروش/وسیله-نقلیه/ناحیه/مرکز-ایپسوییچ
 • فروش اتومبیل در جاده لنکستر – /فروش/وسیله-نقلیه/خیابان/جاده-لنکستر

حتی می‌توان از اعداد نیز استفاده کرد (گرچه که این کار از ایده‌آل ما فاصله دارد چون ناقض قانون دوم است) :

 • فروش اتومبیل در سوفولک – /فروش/وسیله-نقلیه/۰۴/سوفولک
 • فروش اتومبیل در ایپسوییچ – /فروش/وسیله-نقلیه/۰۳/ایپسوییچ
 • فروش اتومبیل در مرکز ایپسوییچ – /فروش/وسیله-نقلیه/۰۲/مرکز-ایپسوییچ
 • فروش اتومبیل در جاده لنکستر – /فروش/وسیله-نقلیه/۰۱/جاده-لنکستر

این کار ارزیابی و اندازه‌گیری عملکرد هر لایه را بسیار آسان می‌کند و در صورت متراکم شدن بیش از حد آن سریعاً خواهید فهمید.