مدت‌ها یکی از محرومیت‌های بزرگ دنیای بازاریابی فقدان داده‌های گوگل و دیگر موتورهای جستجو درباره رفتار کاربران بر روی پلتفرم‌هایشان بوده است. گوگل گاهی اوقات بخشی از اطلاعاتی را که به سختی می‌توان تفسیر کرد فاش می‌کند، مثلاً اطلاعاتی در مورد چگونگی پردازش بیش از Xمیلیارد جستار، یا تعداد ویدئوهایی که در یوتیوب آپلود شده، یا تعداد افرادی که اطلاعات سفر خود را در سال گذشته از روی گوگل پیدا کرده‌اند. اما این اعداد به اندازه کافی مشخص نیستند و منبعی خوب به شمار نمی‌آیند، همچنین جزئیات کافی را در اختیار ما قرار نمی‌دهند تا برای همه اپلیکیشن‌های ما مفید فایده واقع شود. در این مقاله وضعیت رفتار جستجوگر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بازاریاب‌ها باید چیزهایی مانند این را بدانند : چه تعداد جستجو در هر ماه در سر تا سر پلتفرم‌های مختلف انجام می‌شود؟  آیا گوگل در حال از دست دادن سهم بازار خود نسبت به آمازون است؟ آیا کاربران جستجوهای بیشتری بر روی یوتیوب نسبت به بینگ انجام می‌دهند؟ آیا تصاویر گوگل کم و بیش محبوب‌تر از اخبار گوگل است؟ چند درصد از جستارها به صورت سوالی مطرح می‌شوند؟ به طور میانگین چند کلمه در جستارها مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ چند درصد جستجوها از طریق موبایل است؟

این مشخصات به ما کمک می‌کند تا انرژی خود را در کجا صرف کنیم، چگونه مدیران، تیم‌ها و مشتری‌های خود را در مورد سرمایه‌گذاری بر روی سئو متقاعد سازیم. هنگامی که این داده‌ها را در طول زمان در اختیار داشتیم می‌توانیم به درستی بفهمیم که تغییرات این صنعتی که معیشت ما را تامین می‌کند چگونه است. تخمین این داده‌ها تا به امروز سخت و یا ناممکن بوده است. اما با تشکر از فراهم کنندگان داده‌های کلیکی مانند Jumpshot (که نیروی محرکه  Keyword Explorer و بسیاری دیگر از معیارهای پایه ریزی شده بر اساس کلمات کلیدی در Moz است)، می‌توانیم محرمانه بودن گوگل را دور زده و داده‌های مورد نظر خود را ببینیم.

من و راس جونز در طول ۶ ماه گذشته با رندی آنتین از Jumpshot جلساتی را داشتیم که در آن به سوالات ما پاسخ داده و تحقیقاتی را با تیم خود بر روی اعداد انجام داد، همچنین با اجرای T-Distributions بر روی مجموعه داده‌های بزرگ به ما اطمینان داد که تخمین‌ها تا حد ممکن دقیق است. توصیه می‌کنم که اگر به داده‌های کلیکی از هر نوعی نیاز دارید حتماً از Jumpshot بهره ببرید.

تعجب کردید؟ صبر کنید، می‌دانم داده‌های کلیکی (clickstream data) چیست. استفاده از ابزارهای نظارت بر داده‌های کلیکی مانند Jumpshot (و شرکت‌های دیگری مانند SimilarWeb، Clickstre.am و…) نرم‌افزاری بر روی دستگاه خود دارند که همه صفحات بازدید شده در نشست مرورگر را ثبت و ضبط می‌کنند. آن‌ها این داده‌ها را ناشناس و متراکم می‌کنند (نگران نباشید جستجو‌ها و بازدیدهای شما به شما یا دستگاه‌تان وابسته نیست)، سپس بخشی از آن را برای تحقیقات یا استفاده در محصولات یا APIها در دسترس قرار می‌دهند. آن‌ها گوگل یا هر سایت دیگری را ردیابی (crawl) نمی‌کنند، اما رفتار دقیق دستگاه‌هایی که کاربران که از آن‌ها برای وب‌گردی یا جستجو در اینترنت استفاده می‌کنند را تحت نظر می‌گیرند.

داده‌های کلیکی (Clickstream data) بسیار قدرتمند هستند اما زمانی که هدف تخمین رفتار جستجوگر باشد به مقیاس نیاز داریم. خوشبختانه Jumpshot این امکان را نیز در اختیار ما قرار می‌دهد. پنل مربوط به کاربران اینترنت آن‌ها در ایالات متحده میلیونی است (آن‌ها اندازه دقیقش را فاش نمی‌کنند اما چیزی بین ۲ الی ۱۰ است)، بنابراین می‌توانیم  برای ترسیم یک تصویر درست به این اعداد اعتماد کنیم. گفته می‌شود که ممکن است هنوز هم تبعیض‌هایی در مورد داده‌ها وجود داشته باشد. احتمالاً داده‌های موبایلی جمعیت‌های مشخصی از کاربران اینترنت که کم و بیش در پنل Jumpshot حضور دارند محدود به اندروید است (و نه iOS) و می‌دانیم که در روش آن‌ها برخی از انواع مختلف جستجوها مدنظر قرار نگرفته و دریافت نمی‌شوند. اما این داده‌ها هنوز هم شگفت‌انگیز هستند و بسیار گسترده‌تر از آن هستند که بتوانیم از آن‌ها گذشته و راه دیگری را انتخاب کنیم، پس بیایید شروع کنیم.

۲۳ آمار درباره رفتار جستجو

روش‌شناسی: همه داده‌ها از پنل چند میلیون کاربره Jumpshot در اکتبر سال ۲۰۱۶ جمع‌آوری شده است. برای اعتباربخشی به تخمین‌های سراسری جستجوها در پلتفرم‌های مختلف از مقیاس‌بندی T-distribution استفاده شده است. همه داده‌ها به صورت درصد بیان می‌شوند. پنل Jumpshot با نسبتی مشابه شامل دستگاه‌های موبایل و دسکتاپ می‌باشد؛ البته چون هیچ دستگاه iOS در آن وجود ندارد بنابراین کاربران Mac، iPhone و iPad شامل این تخمین‌ها نیستند.

۱- واقعاً در هر ماه چه تعداد جستجو در Google.com انجام می‌شود؟

بر اساس دستگاه‌ها و نوع جستارهایی که Jumpshot می‌تواند تجزیه و تحلیل کند این میزان به طور میانگین ۳٫۴ جستجو در هر روز می‌باشد. راس با استفاده از تحلیل مقیاس T-Distribution در مجموعه نمونه‌های مختلف داده‌های Jumpshot تخمین زده که ماهانه در ایالات متحده تقریباً بین ۴۰ الی ۶۰ میلیارد جستجو در Google.com انجام می‌شود.

جزئیات بیشتر از زبان راس :

” تمامی نمودارها غیرخطی هستند، که نشان‌دهنده این است که هر چه نمونه‌ها بزرگتر می‌شوند به اعداد صحیح نزدیک‌تر می‌شویم اما نه با نسبت ساده % … من بر اساس اعداد تخمین زده شده جستجوهایی که به صورت سالانه در ایالات متحده انجام می‌شود از ۳ متغیر استفاده کردم. من تخمین‌های بسیار گسترده‌ای را از ۲۰ میلیارد تا ۱۰۰ میلیارد دیده‌ام، بنابراین چند گزینه پیشنهاد دادم. تمایل من به استفاده از ۴۰ میلیارد است، مخصوصاً از زمانی که برای ۴۰ و ۶۰ میلیارد به خط ۱۰۰MM میرسیم تمایلی برای افزایش ۱ میلیاردی کلمات کلیدی نیست و اینجا جایی است که هر کلمه کلیدی جدید فقط یک بار جستجو می‌شود. ”

چگونه می‌توان این را با اعدادی که گوگل می‌دهد مقایسه کرد؟ گوگل در ماه مه سال ۲۰۱۶ به Search Engine Land گفت که ” آن‌ها حداقل ۲ تریلیون جستجو را در هر سال پردازش می‌کنند “. بر اساس تخمین‌های ما در Jumpshot و با فرض اینکه ماه اکتبر ۲۰۱۶ ماهی متوسط در تقاضای جستجو بوده، ما باید ۴۸۰ الی ۷۲۰ میلیارد جستجو را به صورت سالانه داشته باشیم. این کم‌تر از نصف چیزی است که گوگل ادعا می‌کند، اما عدد گوگل جهانی است. داده‌های Jumpshot فقط مختص ایالات متحده است. همانطور که دنی سولیوان در مقاله SELand اشاره کرده گوگل در سال می‌تواند خیلی خیلی بیشتر از ۲ تریلیون جستجو را مدیریت کند.

توجه داشته باشید که ما اعتقاد داریم عدد ۴۰-۶۰ میلیارد در هر ماه بسیار کم است. چرا؟ جستجو‌های صوتی، جستجوهای مربوط به اپلیکیشن‌های گوگل و Google Home، میزان جستجوی بالا در iOS (کهJumpshot  نمی‌تواند هیچ کدام از این ۴ مورد را اندازه‌گیری کند)، ماه اکتبر نیز می‌تواند ماهی باشد که جستجو در آن کم‌تر از حد میانگین است، برخی از انواع مشارکت‌های جستجو و جستجوهای خودکاری که از جانب انسان صورت نمی‌گیرند، همه و همه نشان دهنده این است که اعداد ما کم‌تر از میزان واقعی ترافیک جستجویی است که گوگل برای ایالات متحده تخمین زده است. در آینده قادر خواهیم بود که چیزهای جالبی مانند رشد یا کاهش تقاضای جستجو را هم‌ز‌مان با مقایسه ماه اکتبر ۲۰۱۶ با دیگر ماه‌ها، اندازه‌گیری کنیم.

۲- میانگین مدت زمان نشست جستجوی گوگل چقدر است؟

از زمان انجام جستار اولیه تا بارگذاری صفحه نتایج جستجو و انتخاب هر کدام از نتایج، به علاوه فشردن دکمه بازگشت به صفحه نتایج جستجو و انتخاب نتایج جدید، همه و همه به طور میانگین زیر ۱ دقیقه است. اگر این مدت زمان طولانی به نظر می‌رسد، به یاد داشته باشید که ممکن است برخی از نشست‌های جستجو بیش از یک ساعت به  طول بیانجامند (مثلاً زمانی که برای سفر به یزد باید مسافرخانه‌‌ها را جستجو کنم – احتمالاً ۷ صفحه از نتایج جستجو را بررسی کرده و بیش از ۳۰ صفحه را باز می‌کنم). این نشست‌های طولانی آن میانگین را بالا می‌برند.

۳- چند درصد از کاربران یک یا بیش از یک جستجو را در طول یک روز انجام می‌دهند؟

این یکی ذهن مرا منفجر کرد! از میلیون‌ها کاربر فعال ایالات متحده که Jumpshot در ماه اکتبر ۲۰۱۶ آن‌ها را تحت نظر داشته، فقط ۱۵% یک جستجو یا بیش از یک جستجو را در طول یک روز انجام داده‌اند. ۴۵% آن‌ها در یک هفته حداقل یک جستار و ۶۸% آن‌ها یک یا بیش از یک جستار را در همان ماه انجام داده‌اند. این برای من بیانگر این است که هنوز هم مقدار عظیمی از فرصت‌های رشد جستجو برای گوگل وجود دارد. اگر بتوانند مردم را بیشتر به جستجو وابسته کنند و جریان اطلاعات و نیازهای افراد را به موتورهای جستجو سرازیر کنند فضاهای بسیاری برای گسترش جستجوها و جستجوگران دارند.

۴- چند درصد از جستجوهای گوگل به یک کلیک ختم می‌شوند؟

گوگل خودش پاسخ بسیاری از سوالات را می‌دهد، از جستجوهایی مانند “آب و هوای تهران” گرفته تا جستجوهای پیچیده‌تری مانند “کتاب‌های کِرت ونه‌گات” یا “چگونه لکه‌های تمشک را از بین ببریم؟“، گوگل سعی دارد تا آن یک کلیک را برای شما ذخیره کند و گویا در این زمینه موفق بوده است.

۶۶% از سوالات جستجوی متفاوت به یک یا چند کلیک در صفحه نتایج گوگل ختم می‌شوند. این یعنی ۳۴% از جستجوها هیچ کلیکی دریافت نمی‌کنند. اگر به همه سوالات جستجو نگاهی بیاندازیم (و نه فقط موارد متمایز)، آن ارقام به یک جدایی ۴۰%/۶۰% تغییر می‌کنند. جای تعجب نیست که در طول زمان متوجه شدم گوگل نیمی از سوالات جستجو را حتی بدون نیاز به یک کلیک پاسخ می‌دهد. این یک میانگین کلی است، اما در شماره ۱۹ میزان کلیک‌ها را در موبایل و دسکتاپ مورد بررسی قرار داده‌ام.

۵- چند درصد کلیک‌ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل مربوط به AdWords و لیست‌های پولی است؟

این میزان کمتر از چیزی است که فکرش را می‌کردم، اما شاید تعجب‌آور نباشد که گوگل در چند سال گذشته رابطه خوبی با تبلیغات نداشته است. فقط ۳٫۴% از سوالات جستجوی متمایز در گوگل به کلیک بر روی  لینک های تبلیغات پولی AdWords منتهی شده است. اگر این را به همه سوالات جستجو تعمیم دهیم، این رقم به ۲٫۶% می‌رسد. گوگل از کسر کوچکی از جستجوهای خود مقدار زیادی پول به جیب می‌زند. هیچ جای تعجب نیست که باید در زمینه پنهان کردن شاخص تبلیغات در صفحه نتایج جستجو خلاقانه (یا حتی زیرکانه) عمل کنند.

۶- چند درصد از کلیک‌ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل مربوط به لیست‌های نقشه/محلی است؟

این کار اندازه‌گیری جستجوها و کلیک‌هایی که مستقیماً از maps.google.com یا اپلیکیشن Google Maps در موبایل شروع می‌شوند نیست. در اینجا فقط از جستجوهایی در Google.com صحبت می‌کنیم که موجب کلیک بر روی Google Maps شده‌اند. عدد آن ۰٫۹% کلیک‌های جستجو در گوگل است، یعنی کمتر از ۱ درصد. از طریق MozCast می‌دانیم که نوار بسته‌ های محلی (local packs) در ۱۵% جستجوها نمایان می‌شوند.

۷- چند درصد از کلیک‌ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل مربوط به لینک‌های موجود در نمودار دانش (Knowledge Graph) است؟

پنل‌های دانش (Knowledge panels) در نتایج گوگل بسیار متداول هستند – آن‌ها در ۳۸% از مجموعه داده‌های MozCast نمایان می‌شوند، اما از لحاظ میزان دریافت کلیک خیلی محبوب نیستند زیرا فقط حدود ۰٫۵% از کلیک‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

خیلی از این میزان تعجب نکردم. به نظر من هدف پنل‌های دانش بیشتر فراهم کردن پاسخ‌ها و جزئیات سریع برای جستجوگران است تا جذب کلیک. اگر پنل‌های دانش را در صفحه نتایج جستجوی خود می‌بینید، خیلی نگران از دست رفتن فرصت CTR (نرخ کلیک) خود نباشید. این موضوع باعث شد که فکر کنم Keyword Explorer در اعلام میزان تاثیر پنل‌های دانش بر روی نرخ کلیک ارگانیک (organic CTR) کمی غلو کرده است (برای مثال فرصت نرخ کلیک آلیس اسپرینگز که پنل دانش او نزدیک ۱۰ لینک دیگر است، ۶۴ می‌باشد).

۸- چند درصد از کلیک‌ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل مربوط به بلوک‌های تصویر است؟

به طور کلی تصاویر یکی از محرکان بزرگ این گزارش هستند (بیشتر در مورد آن توضیح خواهم داد). در حالیکه MozCast می‌گوید حدود ۱۱% از بلوک‌های تصویر در نتایج گوگل کلیک‌ها را جذب می‌کنند، اما داده‌های Jumpshot نشان می‌دهند که تصاویر ۳% از همه کلیک‌های جستجوی گوگل را دریافت می‌کنند. حدس می‌زنم دلیل این اتفاق این است که کاربران به طور طبیعی به سمت تصاویر کشیده می‌شوند و گوگل نیز از داده‌های کلیکی برای نشان دادن تصاویری استفاده می‌کند که بیشترین سرگرمی را ایجاد می‌کنند. اگر متعجب شده‌اید که چرا تصویر بهینه شما آنطور که انتظار داشته‌اید در میان دیگر تصاویر گوگل رتبه‌بندی نشده‌اند، سوءظن‌های قوی و مطالعه‌های موردی ما نشان می‌دهند که احتمالاً تصویر شما از لحاظ بصری آنطور که باید نتوانسته چشم‌ها و در نتیجه کلیک‌های کاربر را به خود جذب کند.

اگر گوگل فقط تصاویر قانع‌کننده را نشان دهد و فقط زمانی بلوک تصاویر را در نتایج جستجو نشان دهد که ببیند تقاضای زیادی برای تصاویر وجود دارد (مانند زمانی که کاربر چیزی را در وب جستجو کرده و بر روی تب “تصاویر” در بالا کلیک می‌کند) در نتیجه تصاویر شگفت‌انگیز کمی می‌توانند کلیک‌های زیادی را در نتایج گوگل کسب کنند.

۹- چند درصد از کلیک‌ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل مربوط به اخبار/داستان‌های برتر است؟

در حال حاضر مقدار آن را نمی‌دانیم. این یکی بسیار نا امید کننده بود و نمی‌توانستیم با وجود سوییچ نابهنگام گوگل از “نتایج اخبار” به “داستان‌های برتر” در هنگام جمع‌آوری داده‌ها، تخمین لازم را انجام دهیم. امیدوارم که بتوانیم این کار را در تابستان انجام دهیم و نتایج را دوباره جمع‌آوری کرده و با یکدیگر مقایسه کنیم.

۱۰- چند درصد از کلیک‌ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل مربوط به نتایج بلوک توییتر است؟

انتظار دارم که مقدار این یکی نسبتاً کوچک باشد و همینطور هم هست اما کمی از انتظاراتم فراتر رفته. MozCast می‌گوید که بلوک‌های توییتر در ۷% صفحات نتایج جستجو نشان داده می‌شوند و Jumpshot نشان می‌دهد آن توییت‌ها ۰٫۲۳% همه کلیک‌ها را جذب می‌کنند.

حدسم این است که توییت‌ها برای مجموعه کوچکی از سوالات جستجو بسیار خوب عمل می‌کنند و اگر در طول زمان نتوانند کلیکی جذب کنند کمتر نشان داده می‌شوند (یا در نتایج پایین‌تر نشان داده می‌شوند). به عنوان مثال نتایج جستجوی نام من بلوک توییتر را بین موقعیت ارگانیک ۱# و ۲# نشان می‌دهد (یا توییت‌های من خوب هستند و یا دیگر نتایج مربوط به من آنقدر خوب نیستند). این نتایج را با نتایج David Mihm مقایسه می‌کنم، شخصی که به ندرت و دیر به دیر توییت می‌کند ولی اخیراً فعال‌تر شده است، توییت‌های او بین موقعیت‌های ۴# و ۵# قرار می‌گیرند. نتایج مربوط بهDr. Pete  درست بر خلاف این است، توییت‌های او در بالای موقعیت ۱# قرار می‌گیرند.

۱۱- چند درصد از کلیک‌ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل مربوط به یوتیوب است؟

از لحاظ فنی موارد بسیار نادری وجود دارد که ویدئویی از یک ارائه دهنده سرویس ویدئویی دیگر بتواند (معمولا Vimeo) مستقیماً در صفحه نتایج گوگل نمایان شود. اما بیش از ۹۹% ویدئوها در گوگل از یوتیوب هستند (از نظر من این نقض قوانین ضد رقابتی است اما از آنجایی که گوگل از راه‌های گوناگون برای بسیاری از نمایندگان منتخب جبران می‌کند، مشکلی برایش پیش نمی‌آید). بنابراین به جای اینکه همه نتایج ویدئویی را بررسی کنیم فقط نتایج مربوط به یوتیوب را مورد مطالعه قرار دادیم.

MozCast ویدئوها را در ۶٫۳% از نتایج و درست در زیر توییت‌ها نشان می‌دهد. حضور پر رنگ یوتیوب در داده‌های Jumpshot به طور گسترده‌ای بر روی قابلیت دیده شدن خام آن تاثیر گذاشته است، به طوریکه ۱٫۸% از کلیک‌ها را به خود اختصاص داده است. واضح است که یوتیوب برای جستجوهایی که مربوط به ویدئوهاست عملکرد خوبی دارد.

۱۲- چند درصد از کلیک‌ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل مربوط به نتایج شخصی Gmail است؟

در مورد این یکی نمی‌توانستم هیچ حدسی داشته باشم. این موضوع به ندرت در دنیای سئو مورد بحث قرار می‌گیرد زیرا تاثیر بر روی آن بسیار سخت و نتایج آن نیز مبهم است. داده‌هایی از MozCast در این زمینه نداریم زیرا این داده‌ها فقط در نتایج شخصی و برای کسانی که هنگام جستجو در اکانت Gmail خود لاگین شده‌اند نمایش داده می‌شود و گوگل نیز آن‌ها را فقط برای برخی از انواع پرسش‌های جستجو نشان می‌دهد.

اگرچه که Jumpshot به واسطه ردیابی clickstream می‌تواند تخمین بزند که ۰٫۱۶% از کلیک‌های جستجو مربوط به Gmail است، که این فقط مقداری کمتر از عدد مربوط به کلیک توییت‌ها است.

۱۳- چند درصد از کلیک‌ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل مربوط به نتایج Google Shopping (خرید گوگل) است؟

تبلیغات Google Shopping بسیار متقاعد کننده شده‌اند، جلوه‌های بصری آن مستحکم بوده و واضح است که تبلیغ‌کنندگان تلاش‌های زیادی را صرف بهینه‌سازی CTR و نتایج می‌کنند، در نتیجه شگفت‌آور نیست که چنین بازخوردی به دست آورند.

MozCast نتایج مربوط به خرید را در ۹% جستارها نمایش می‌دهد، این در حالی است که داده‌های clickstream نشان می‌دهند که این نتایج ۰٫۵۵% همه کلیک‌های جستجو را کسب می‌کنند.

۱۴- چند درصد از جستجوهای گوگل به کلیک بر روی یکی از محصولات گوگل منتهی می‌شود؟

گوگل طی چند سال اخیر با اختصاص حجم عظیمی از ترافیک جستجو به خود شهرت خوبی را کسب کرده است. از YouTube گرفته تا Google Maps، Gmail، Google Books و Google App Store بر روی موبایل و حتی Google+.

صادقانه بگویم، محدوده این مورد را بین ۲۰ الی ۳۰ درصد تخمین زده‌ام و برایم شگفت‌آور بود که دیدم داده‌های Jumpshot نشان می‌دهند که همه محصولات گوگل فقط ۱۱٫۸% از کلیک‌های جستجوهای متمایز را به خود اختصاص داده‌اند (فقط ۸٫۴% در سر تا سر جستجوها). البته این آمار هم قابل توجه است و بیشتر از چیزی است که ۵ سال پیش بود، اما از آنجایی که می‌دانیم حجم جستجوی گوگل در طی ۵ سال گذشته بیش از دو برابر شده باید از لحاظ فکری صادق باشیم و بگوییم که این روزها فرصت‌های بسیار بیشتری نسبت به ۵ سال قبل در نتایج محصولات پر جمعیت گوگل وجود دارد.

۱۵- هر کدام از محصولات جستجوی وب چند درصد از همه جستجوها را در ایالات متحده به خود اختصاص می‌دهند؟

از Jumpshot خواستم تا ۱۰ محصول متمایز وب را با یکدیگر مقایسه کرده و درصد توزیع هر کدام را با ما به اشتراک بگذارد. نتایج شگفت‌انگیز بود!

این آمار به ترتیب چنین است :

 1. Google.com 59.30%
 2. Google Images 26.79%
 3. YouTube.com 3.71%
 4. Yahoo! 2.47%
 5. Bing 2.25%
 6. Google Maps 2.09%
 7. Amazon.com 1.85%
 8. Facebook.com 0.69%
 9. DuckDuckGo 0.56%
 10. Google News 0.28%

همچنین برای بهتر نشان داده این تفکیک نمودار زیر را ترسیم کردم :

درصد توزیع جستجوهای ایالات متحده بر روی 10 محصول وب

این فقط شما نیستید که از درصد تصاویر گوگل (Google Images) شوکه شده‌اید. محبوبیت جستجوی تصاویر من را نیز شگفت‌زده کرده است. زمانی که می‌خواهیم داده‌ها را برای تابستان دوباره جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کنیم باید اطلاعات بیشتری را در این زمینه نیز کسب نماییم.

فقط تصاویر نیستند که موجب شگفت‌زدگی من شده‌اند بلکه مجموع درصد Bing و Yahoo! که روی هم رفته حتی یک دهم حجم جستجوی Google.com نیست نیز باعث تعجب است. با وجود ردپای کمی که DuckDuckGo در مقایسه با Facebook دارد اما تقریباً میزان جستجوهای آن نزدیک به این غول شبکه‌های اجتماعی است. میزان جستجوهای Amazon و Bing نیز به یکدیگر نزدیک است و میزان جستجوهای YouTube.com نیز تقریباً دو برابر Bing است (فقط بر روی مرورگرهای وب – به خاطر داشته باشید که Jumpshot نمی‌تواند جستجوهای مربوط به اپلیکیشن YouTube بر روی موبایل، تبلت یا دستگاه‌های تلویزیون را دریافت کند).

در آینده نگاهی به داده‌های Google Shopping، MSN، Pinterest، Twitter، LinkedIn، Gmail، Yandex، Baidu و Reddit خواهم داشت. حدس من این است که درصد جستجوی هیچ کدام از این‌ها به اندازه محصولاتی که در بالا ذکر شد نخواهد بود.

به هر حال، اگر این داده‌ها را با Comscore یا Nielsen مورد مقایسه قرار دهید متوجه خواهید شد که پنل Jumpshot بسیار گسترده‌تر است و روش‌مندی آن‌ها نیز واضح‌تر و صحیح‌تر است (حداقل از نظر من). آن‌ها کارهایی مانند دسته‌بندی جستجوهای انجام شده بر روی محصولات مایکروسافت و انتقال آن به سهم جستجوی بینگ یا نمونه‌برداری و ادغام روش‌های آماری را انجام نمی‌دهند. در حالیکه پنل جهانی Comscore 2 میلیون کاربر دارد، اما پنل Jumpshot فقط در ایالات متحده بیشتر از این میزان را داراست.

۱۶- توزیع تقاضای جستجو برای کلمات کلیدی به چه میزان است؟

بیایید به عقب باز گردیم و نگاهی به جستجوهای کلمه‌کلیدی در گوگل داشته باشیم. بر اساس جستجوهای ماه اکتبر، ۱ میلیون جستار کلمه‌کلیدی برتر (۱MM) حدود ۲۵%، ۱۰ میلیون جستار کلمه‌کلیدی برتر (۱۰MM) حدود ۴۵% و ۱ میلیارد جستار کلمه‌کلیدی برتر (۱BB) چیزی حدود ۹۰% همه جستجوها را تشکیل داده‌اند. Jumpshot نمودار آن را برایمان ترسیم کرده است :

میزان توزیع جستارهای کلمه کلیدی برتر

با وجود میزان عظیم حجم جستجویی که در خارج از ۱۰ میلیون کلمه‌کلیدی برتر قرار گرفته، این دنباله بسیار طولانی خواهد بود. در واقع ۲۵% از همه حجم جستجو خارج از ۱۰۰ میلیون کلمه‌کلیدی برتر رخ می‌دهد.

نمودار عبارات و اصطلاحات جستجوی منحصر به فرد

تابستان گذشته با استفاده از داده‌هایی که بر اساس Clickstre.am بودند و راس آن‌ها را تجزیه و تحلیل کرده بود این نمودار را ترسیم کردم، و می‌بینید که به خوبی تطبیق دارند (البته نه به طور دقیق، چون پنل Jumpshot بسیار بزرگتر است).

۱۷- به طور میانگین چه تعداد کلمه در جستجوهای جستجوگران دسکتاپ و موبایل مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

طبق اظهارات Jumpshot یک جستجوگر به طور معمول از چیزی حدود ۳ کلمه در پرسش جستجوی خود استفاده می‌کند. طول پرسش‌های کاربران دسکتاپ کمی بیشتر است، یعنی چیزی حدود ۶ کلمه یا بیشتر از کابران موبایل. (۱۶% برای دسکتاپ و ۱۴% برای موبایل).

تعداد کلمات در هر پرسش جستجو

از دیدن نزدیکی آمار دسکتاپ و موبایل شگفت‌زده شدم. واضح است آنطور که همکاران ما تخمین زده‌اند تفاوت زیادی در شکل پرسش جستجو وجود ندارد.

۱۸- چند درصد از پرسش‌های جستجو به صورت سوالی مطرح می‌شوند؟

Jumpshot برای به دست آوردن این داده از پرسش‌هایی استفاده می‌کند که با “چه کسی”، “چه چیزی”، “کجا”، “چه زمان”، “چرا” ،”چگونه” و”آیا” آغاز می‌شوند. داده‌های نشان دادند که حدود ۸% از پرسش‌های جستجو به صورت سوالی بوده‌اند.

۱۹- چه تفاوتی میان نرخ کلیک (CTR) ارگانیک و پولی در دسکتاپ و موبایل است؟

این یکی از داده‌هایی است که سال‌هاست انتظارش را می‌کشم. ما همیشه فکر می‌کردیم که CTR بر روی موبایل کمتر از دسکتاپ است و این موضوع حالا تایید شد.

نرخ کلیک گوگل روی دسکتاپ و موبایل

۴۰٫۹% از جستجوهای گوگل در دستگا‌های موبایل مربوط به کلیک‌های ارگانیک، ۲% مربوط به کلیک‌های پولی و ۵۷٫۱% آن بدون کلیک است. ۶۲٫۲% از جستجوهای گوگل در دستگا‌های دسکتاپ مربوط به کلیک‌های ارگانیک، ۲٫۸% مربوط به کلیک‌های پولی و ۳۵% آن بدون کلیک است. این یک دلتای بسیار بزرگ است و نشان می‌دهد که هنوز هم فرصت‌های بسیاری برای سئو در مقابل PPC وجود دارد.

فرصت‌های ترافیکی سئو هم در موبایل و هم در دسکتاپ تقریباً ۲۰ برابر PPC است. اگر در مورد کشته شدن سئو توسط موبایل یا ویژگی‌های صفحات نتایج جستجو و یا هر چیز دیگری که باعث آن شده باشد، بحث کرده باشید، احتمالاً حالا باید این لحن را تغییر دهید.

۲۰- چند درصد از جستارها در گوگل بدون کلیک بر روی نتایج به تغییر عبارات جستجو توسط جستجوگر می‌انجامد؟

جستجو می‌کنید اما چیزی را که می‌خواهید نمی‌یابید. بنابراین عبارت مورد جستجوی خود را تغییر می‌دهید یا ممکن است بر روی عبارت ” جستجوهای مرتبط …” در پایین صفحه کلیک کنید.

مدت‌هاست که به این فکر می‌کنم که این الگو هر از چند وقت رخ می‌دهد و چند درصد پرسش‌های جستجو به پاسخی ختم نمی‌شود بلکه منجر به جستجوی دیگری می‌شود. پاسخ این سوال به شدت شوکه کننده است: ۱۸% از جستجوها منجر به تغییر پرسش جستجو می‌شوند!

تعجبی نیست که گوگل جستجوهای مرتبط را به وجود آورده است و عبارت ” people also ask” نیز در سال‌های اخیر بخش اعظمی از نتایج جستجو بوده است.

۲۱- چند درصد از جستارهای گوگل به بیش از یک بار کلیک بر روی نتایج ختم می‌شود؟

برخی از ما هنگام جستجو از ctrl+click برای باز کردن تب‌های متعدد استفاده می‌کنیم. برخی بر روی یکی از نتایج کلیک می‌کنند سپس به صفحه نتایج باز می‌گردند و بر روی نتیجه‌ای دیگر کلیک می‌کنند. روی هم رفته ۲۱% تمام رفتارهای جستجویی که منتهی به بیش از یک کلیک می‌شوند از یک پرسش جستجوی واحد در یک نشست استفاده می‌کنند.

۲۲- چند درصد جستارهای گوگل منجر به pogo-sticking می‌شوند (یعنی جستجوگر بر روی یک نتیجه کلیک کرده سپس دوباره به صفحه نتایج جستجو بازگشته و نتیجه‌ای متفاوت را انتخاب می‌کند)؟

ما به عنوان سئوکارها می‌دانیم که pogo-sticking چیز بدی برای سایت ماست و گوگل از این داده برای پاداش دادن به صفحاتی استفاده می‌کند که pogo-stickerهای زیادی را کسب نمی‌کنند و صفحاتی که تعداد زیادی از آن را  کسب می‌کنند تنزل رتبه می‌دهد. اگرچه داده‌های ماه اکتبر Jumpshot نشان می‌دهند که ۸% جستجوها از الگوی جستجو>کلیک>بازگشت به جستجو>کلیک بر روی یک نتیجه متفاوت پیروی کرده‌اند.

اگر گوگل در طول زمان در ماموریت راضی کردن جستجوگران بیشتر، موفق باشد، انتظار داریم که این آمار کاهش یابد. دفعه بعد که داده‌ها را جمع‌آوری کردیم دقت خواهیم دید که چه اتفاقی می‌افتد.

۲۳- چند درصد از کلیک‌های انجام شده بر روی محصولات غیر از گوگل در نتایج جستجو مربوط به ۱۰۰ دامنه برتر است؟

بسیاری از ما در دنیای بازاریابی جستجو و وب نگران این هستیم که آیا بازار جستجو و سئو در حال تبدیل به یک بازار “برنده صاحب همه چیز است” می‌شود. بنابراین از Jumpshot خواستیم تا نگاهی به توزیع کلیک‌ها در ۱۰۰ دامنه‌ای که بیشترین ترافیک جستجوی گوگل را دارند (به استثنای خود گوگل) و آن‌هایی که خارج از این ۱۰۰ دامنه هستند بیاندازد.

نتایج به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابند : ۱۲٫۶% از همه کلیک‌های گوگل مربوط به ۱۰۰ دامنه برتر از لحاظ دریافت ترافیک می‌شود. بقیه ۸۷٫۴% آن مربوط به میانه و انتهای دامنه دنباله‌دار منحنی ترافیک جستجو می‌شود.

———————————————————————————

این حجم زیادی از داده‌های قدرتمند است و در طول زمان با اندازه‌گیری و گزارش آن به شرکای خود در Jumpshot هنوز هم منتظر به اشتراک‌گذاری روندها و ارقام بیشتر هستیم.

اگر در مورد رفتار جستجوگران یا الگوهای جستجو/کلیک سوالی دارید لطفاً آن را در کامنت‌ها بیان کنید.

سوال و جواب‌های زیر  با Jumpshot می‌تواند بخشی از محدودیت‌های داده‌ها و روشمندی‌ها را نشان دهد:

 1. ممکن است در روشمندی Jumpshot چه منابع جستجویی از دست بروند؟ ما فقط Google.com را مورد بررسی قرار دادیم به استثنای یکی از سوال‌ها که مخصوصاً از Amazon، YouTube، DuckDuckGo و … نیز پرسیدیم.
 2. آیا همه جستجوهایی که در همه اپ‌های گوگل انجام شده است را مد نظر قرار داده‌اید؟ هیچ‌کدام از اپ‌ها را نه اما هر چیزی که مرورگر موبایل باز می‌کند را مد نظر داشتیم.
 3. آیا همه جستجوهای صوتی را مد نظر قرار دادید؟اگر بر روی مرورگر وب چه بر روی دسکتاپ و چه بر روی موبایل انجام شده باشد بله.
 4. آیا Google Home نیز شامل آمار می‌باشد؟ خیر.
 5. آیا جستجوهای انجام شده از پنجره‌های ناشناس هم مد نظر بوده‌اند؟ بله از آنجایی که پلاگین در سطح دستگاه وجود دارد باید چنین باشد، ما هر نوع URL را ردیابی می‌کنیم.
 6. آیا جستجوهایی را که در مرورگرهای خاصی انجام شده‌اند (دسکتاپ یا موبایل) حساب نکرده‌اید؟ از جنبه مرورگر نه. اما به یاد داشته باشید که ما هیچ داده‌ای مرتبط با iOS نداریم، پس هر مرورگری که در آن پلتفرم استفاده شده باشد در آمار ما وارد نشده است.

منبع : سایت MOz.COM The State of Searcher Behavior Revealed Through 23 Remarkable Statistics