اکثر کسب و کارها هنگامی که به دنبال ارائه چیزی جدید هستند، با یکی از این دو نوع تفکر پیش می‌روند:

 1. خودمان به صورت داخلی آن را می‌سازیم.
 2.  آن را می‌خریم یا برون‌سپاری می‌کنیم.

هر دو این طرز تفکرها جوانب مثبت و منفی دارند.

برای مثال: فرض کنیم که شما به دنبال گسترش تنوع محصولاتی هستید که شرکت‌تان می‌فروشد. ساخت محصول جدید به صورت داخلی به شما اجازه می‌دهد تا کنترل جامعی بر روی اندازه و شکل محصول جدید داشته باشید. اما مشکل آن کجاست؟ اگر بخواهید محصول را خودتان بسازید معمولاً باید منابع و زمان داخلی قابل توجهی را صرف این کار نمایید. اما اگر تصمیم بگیرید که محصول مورد نظر خود را از شرکت دیگری تهیه کنید (مثلاً شرکت Acme) و بر روی آن برچسب سفید بزنید – حتی ممکن است خود شرکت Acme را خریداری کنید – می‌توانید زودتر محصول خود را به بازار عرضه نمایید، اما مطمئناً کنترل کمتری بر روی محصولی که ارائه می‌دهید خواهید داشت.

ایده “ساخت داخلی” یا “خرید خارجی” فقط مربوط به محصولات نیست، این موضوع شامل برنامه‌های داخلی مانند تحقیق بازار، توسعه استراتژی فروش و حتی آموزش حرفه‌ای می‌شود. در واقع این موضوع تقریباً شامل هر چیزی می‌شود که یک سازمان را شکل می‌دهد، از فرآیندهای آن گرفته تا افراد آن.

به آخرین محصولی نگاه کنید که شرکت‌تان تولید کرده (داخلی یا خارجی). سازمان شما در کدام اردوگاه است؟ آیا بسته به موقعیت کسب و کارتان روش برون‌سپاری یا ساخت داخلی را انتخاب می‌کنید؟ استدلال‌هایی برای توجیه هر دو روش وجود دارد، برخی از سازمان‌ها نیز از ترکیبی از استراتژی‌های متعدد استفاده می‌کنند.
بیایید نگاهی داشته باشیم به اینکه چرا در مورد آموزش – آموزش سئو به طور خاص – باید یکی را بر دیگری ترجیح داد.

آیا آموزش سئو منحصر به فرد است؟

ارزش بررسی دارد که ببینیم آموزش سئو چه تفاوتی با دیگر موارد آموزش حرفه‌ای دارد. با وجود اینکه آموزش سئو با یادگیری کدنویسی یا حسابداری تفاوت دارد، اما از دید من به عنوان یک دانش‌آموز آنلاین، آموزش سئو خیلی متفاوت از آموزش هر گونه بازاریابی دیجیتال نیست.

به طور کلی در سطوح مبتدی و متوسط نه سئو و نه بازاریابی دیجیتال خیلی تکنیکی نیستند (در مقایسه با جاوا اسکریپت، MySQL یا Salesforce CRM) اما نیازی هم به داشتن مدرک MBA، PhD یا فوق لیسانس ندارند. اگر اصول بنیادی چگونگی کار کردن وب‌سایت‌ها و اینترنت را درک کرده باشید هر دوی آن‌ها آسان‌تر خواهند بود، و اگر دارای پشتوانه‌ای از داده واقعی باشند و کمی خلاقیت به خرج دهید بهترین عملکرد را خواهند داشت.

آموزش سئو در مقابل آموزش بازاریابی دیجیتال

آیا این دو اصلاً با یکدیگر تفاوتی دارند؟ بهینه‌سازی موتور جستجو یکی از زیرمجموعه‌های چیزی است که همه بازاریابی دیجیتال را تشکیل می‌دهد، بنابراین آن‌ها با یکدیگر مرتبط هستند. اما تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. بیایید نگاهی دقیق‌تر داشته باشیم:

رویارویی با آموزش

آموزش بازاریابی دیجیتال

آموزش سئو

بر روی همه جنبه‌های جذب ترافیک، تبدیل بازدیدکنندگان به سرنخ و تبدیل سرنخ‌ها به مشتری تمرکز دارد. به طور عمده بر روی چگونگی بهتر جذب کردن بازدیدکنندگان تمرکز دارد.
شامل راه‌هایی برای جذب بازدیدکنندگان از همه منابع است. تلاش آن منحصراً بر روی افزایش و جذب بیشتر ترافیک از موتورهای جستجو است.
با موضوعاتی مانند بازاریابی ایمیلی، خودکارسازی بازاریابی، شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوا و … سر و کار دارد. با موضوعاتی مانند تحقیق کلمه کلیدی، معماری سایت، بهینه سازی درون و بیرون صفحه و آنالیتیکز سر و کار دارد (گرچه ممکن است شامل موضوعاتی مانند تولید محتوا نیز گردد زیرا با تولید ترافیک جستجو نیز سر و کار دارد).
معمولاً به دنبال بازگشت سرمایه از طریق بازاریابی یا تولید سرنخ‌های واجد شرایط فروش است. اکثر بازگشت‌های سرمایه مستقیم حول محور ترافیکی است که توسط منبع تولید شده (یعنی موتورهای جستجو یا منابع تحت تاثیر جستجو).

ستون سمت چپ مربوط به چگونگی تعریف ما از آموزش سئو بوده و هدف ما در این مقاله می‌باشد.

حالا که تعریف ما را از آموزش سئو فهمیدید، بیایید به سراغ سوال ۱۰ هزار دلاری برویم: آیا باید این نوع از آموزش را به صورت داخلی ساخته و اجرا کنیم یا آن را برون‌سپاری کنیم؟

بله، برخی از برنامه‌های آموزشی سئو می‌توانند تا این حد هزینه داشته باشند.

مزایای برون سپاری

بیایید تور خود در مورد تقابل برون‌سپاری و ساخت داخلی آموزش را با آزمایش مزایای استخدام یک استاد خارجی یا ثبت‌نام برای یک دوره آموزشی سئو آغاز کنیم:

۱- برون‌سپاری موجب صرفه‌جویی در وقت است

ایجاد یک برنامه آموزشی سئو، ترتیب دادن درس‌ها، آموزش واقعی یا پیگیری کارآموزان پس از هر جلسه و ساخت و انتقال آموزش‌های ابتدایی نیازمند صرف زمان و انرژی بسیار زیادی است.

برون‌سپاری به این معنی است که ساعات روز خود را بازگردانده و چون سیستم آموزشی توسط حرفه‌ای‌ها ساخته شده، ممکن است محصول نهایی دارای کیفیت بیشتری از محصولی باشد که به صورت داخلی ایجاد شده است.

۲- برون‌سپاری موجب صرفه‌جویی در هزینه است

اگر فقط نیاز به یک یا چند جلسه آموزش دارید یا اگر فقط گروه کوچکی از افراد ثبت‌نام کرده‌اند بسیار مقرون به صرفه‌تر است که آموزش خود را برون‌سپاری کنید.
از سوی دیگر، اگر می‌خواهید تعداد زیادی از افراد را آموزش داده و یک دوره منظم را به آن‌ها پیشنهاد دهید (برای مثال، به عنوان بخشی از روند استخدام جدید)، احتمالاً ارزشش را دارد تا هزینه‌ای را صرف توسعه آموزش داخلی کنید.

۳- برون‌سپاری به شما اجازه می‌دهد تا بودجه بیشتری را صرف عملیات‌های روزانه کنید

ممکن است این موضوع بر خلاف روال معمول به نظر برسد اما ممکن است شرکت‌هایی که بیشتر سهم بودجه خود را صرف علملیات‌های روزانه می‌کنند نتوانند ساعات کاری نیروی انسانی خود را صرف اجرا، توسعه و ادامه یک برنامه آموزشی نمایند. برون‌سپاری در مقیاس‌هایی که این سازمان‌ها نیاز دارند اغلب به طور قابل توجهی ارزان‌تر است.

۴- آیا نیاز به یک تخصص داخلی جدید وجود دارد اما متخصص داخلی ندارید؟ مشکلی نیست.

اگر به دنبال تقویت مهارت‌های سئوی موجود هستید یا می‌خواهید تخصص سئو را از پایه در شرکت خود آموزش دهید، اما هنوز آماده استخدام یک مدیر بازاریابی جستجو نیستید، یک دوره آموزشی خوب سئو پیدا کنید یا استادی را از بیرون آورده تا مهارت‌هایی که به دنبالش هستید را آموزش دهد.

این کار برای آژانس‌هایی که خدمات کامل سئو یا یک برنامه آزمایشی سئو را ارائه می‌دهند نیز مفید است. استفاده از کمک خارجی برای آموزش تعدادی از اعضای تیم بر اساس مهارت‌های کلیدی یعنی لازم نیست تا افراد جدیدی را برای برنامه‌ای که آینده مشخصی ندارد استخدام کنید.

۵- آموزش برون‌سپاری دستیابی به یک تیم چند زبانه و دورکاری را آسان‌تر می‌کند

شنیدن در مورد شرکت‌هایی که با باز کردن دفتر کار در بیجینگ قصد توسعه خود را دارند همان قدر عادی است که شنیدن در مورد باز کردن دفتر در بوستون است. امروزه با وجود اینترنت جهان بسیار کوچک‌تر شده است.

اگر شرکت شما نیز یکی از شرکت‌هایی است که دارای کارمندان بین‌المللی است یا نیروی کار دورکار دارد، سخت است تا آموزش را برای همه افراد به طور یکسان و مناسب در دسترس قرار داد. در شرایطی مانند این – مخصوصاً اگر نیروی کار چند زبانه دارید – آموزش برون‌سپاری که به زبان‌های مختلف در دسترس است می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد.

۶- ممکن است به وسیله برون‌سپاری بتوانید به اعتبارنامه‌ها و گواهینامه‌ها دسترسی داشته باشید

بسیاری از برنامه‌های حضوری و آنلاین آموزش سئو شامل گونه‌ای از گواهینامه تکمیل دوره یا تخصص می‌باشد. اگر این موضوع برایتان اولویت است می‌توانید یک برنامه حضوری یا آنلاین را از سازمانی که در صنعت شما شناخته شده است و گواهینامه ارائه می‌دهد خریداری کنید.

۷- برون‌سپاری امکان دسترسی به بهترین و با کیفیت‌ترین مربیان را در اختیارتان قرار می‌دهد

چه استادی کامل در زمینه الگوریتم‌های گوگل باشید و چه فقط درباره ردیابی سایت اطلاعات داشته باشید، هیچ‌کس نمی‌تواند بر سر اینکه کار سئو می‌کنید بحث کند. حالا متریال را می‌شناسید پس نباید برای آموزش بر اساس تخصص‌تان مشکلی داشته باشید…درست است؟

شاید بله و شاید خیر. بکارگیری مهارت‌ها با آموزش آن‌ها متفاوت است. مهارت داشتن در سئو بدین معنا نیست که در آموزش سئو هم مهارت دارید. و شاید مهمتر از همه اینکه آموزش خود به خود منجر به یادگیری نمی‌شود. فقط به این دلیل که می‌توانید دانش خود را به اشتراک بگذارید ضرورتاً بدین معنی نیست که در کمک به یادگیری همکاران خود نیز موفق خواهید بود.

یکی از بزرگترین مزایای برون‌سپاری آموزش این است که امکان دسترسی به مربیان حرفه‌ای را پیدا می‌کنید نه افرادی که فقط دارای دانش عملی هستند و آن را در زمان فراغت خود آموخته‌اند.

معایب برون سپاری

حالا که برخی مزایای برون‌سپاری آموزش را گفتیم، بگذارید تا در مورد آموزش داخلی هم همین کار را انجام دهیم. معایب اتکا به یک ارائه دهنده آموزش‌های سئو چیست؟

۱- فقط اتکا به برون سپاری آموزش موجب کسب هیچ حق مالکیتی نمی‌شود

مالکیتی که در اینجا به صورت استعاری به کار بردم همانی است که از خرید یک خانه در مقابل اجاره یک آپارتمان کسب می‌کنید.

به عنوان اجاره کننده، با پرداخت پول فقط به دارایی مورد نظر دسترسی دارید و هیچ حق مالکیتی نخواهید داشت. از سوی دیگر خریدن یک دارایی، تلاش و سرمایه‌گذاری بیشتری را می‌طلبد اما کنترل و مالکیت دارایی خود را در دست دارید. این استعاره چه ارتباطی با برون‌سپاری آموزش و آموزش داخلی دارد؟ فقط اتکا به برون‌سپاری آموزش بدین معناست که جهت دسترسی به دارایی آموزشی شخصی دیگر همواره باید پول پرداخت کنید. اگر نیازهای آموزشی دارید که کارکنان زیادی باید در آن شرکت کنند یا سال‌های زیادی به طول می‌انجامد، این موضوع می‌تواند بسیار هزینه‌بر باشد. در این موارد در حالیکه ممکن است توسعه آموزش داخلی در ابتدا هزینه‌بر باشد اما سرمایه‌گذاری طولانی مدت بهتری است و آن هم به دلیل حق مالکیتی است که فراهم می‌کند.

۲- برون سپاری آموزش همیشه با کسب و کارهای در حال رشد تناسب ندارد

به برنامه ریزی بلند مدت خود نگاهی داشته باشید: اگر سازمان شما در حال رشد است و می‌خواهید افراد متعددی را برای ایجاد محتوای بهینه در سایت به کار بگیرید، بهتر است تا یک برنامه آموزشی بلند مدت داخلی را ترتیب دهید که همراه با تیم‌تان رشد کند.

۳- به طور کلی برون‌سپاری آموزش بر روی بهترین شیوه‌ها و فرآیندهای تک محوره متمرکز است

اکثر برنامه‌های آموزشی بر روی آموزش از طریق بهترین شیوه‌ها یا استراتژی‌های متداول متمرکز هستند. اگر فرآیند یا راهی ویژه برای انجام سئو دارید، احتمالاً برای یک استاد خارجی سخت خواهد بود که با فرآیند بهینه، شرایط و ابزار شما جهت آموزش تیم‌تان، ارتباط برقرار کند. برای برخی سازمان‌ها این موضوع به تنهایی کافیست تا به سمت ساخت سیستم آموزشی داخلی سوق پیدا کنند.

۴- آیا به محتواهای خاصی نیاز دارید؟ احتمالاً ساخت برنامه آموزشی خودتان بهترین راه باشد.

جهت داشتن فرآیندهای منحصر به فرد، نیاز به محتواهای ویژه خواهید داشت که این یعنی احتمالاً برون‌سپاری آموزش بهترین راه برایتان نیست. فقط می‌خواهید تا درباره بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجوی موبایل و استراتژی‌های ساخت لینک پیشرفته یاد بگیرید، اما نمی‌خواهید برای دسترسی به این دو دوره آموزشی مجبور باشید تا برای ۳۰ دوره آموزشی دیگر نیز هزینه کنید. در حالیکه برخی از آموزشگاه‌ها می‌توانند برنامه‌ای ویژه حول محور نیازهای آموزشی شما طراحی کنند، اما ممکن است بسیاری از آن‌ها پکیج‌های آموزشی استانداردی داشته باشند که انعطاف‌پذیری زیادی ندارد و نیازهای آموزشی شما را به طور کلی و یا در هر جلسه برآورده نمی‌کنند.

۵- آموزش تیم‌های بزرگ اغلب همراه با هزینه‌های گزاف است

تقریباً هر نوع برنامه آموزشی قابل خرید – چه ویدئوهای ضبط شده باشد، جلسات زنده آنلاین باشد، کلاس‌های حضوری باشد و … – بر اساس تعداد افراد شرکت کننده در جلسات قیمت‌گذاری می‌شوند. اگر تیم‌تان نیاز به برگزاری جلسات متعدد دارد یا بسیاری از اعضای تیم‌تان نیاز به برگزاری دوره‌های آموزشی مشابه دارند یا هر دو اینهاست، برون‌سپاری آموزش گران تمام می‌شود.

۶- احتمالاً دسترسی به مواد آموزشی محدود خواهد بود

برخی از ارائه دهندگان آموزش‌های سئو محدودیت‌هایی قانونی را برای بهره‌برداری دوباره از مواد آموزشی خود قرار می‌دهند. این یعنی احتمالاً قادر نخواهید بود تا جلسات آموزشی را ضبط کرده، اسلایدها را دانلود کرده یا مواد آموزشی مفید را در بین تیم خود توزیع کنید. اگر بخواهید مواد آموزشی را بین همکاران خود به اشتراک بگذارید در واقع موجب فسخ قرارداد خواهید شد، پس بهتر است تا سیستم آموزش داخلی خود را ایجاد کنید. اگر هنوز هم به استفاده از یک آموزشگاه تمایل دارید حتماً پیش از بستن قرارداد بخش سوالات متداول و مواد حقوقی آن‌ها را مطالعه کنید.

سوالات کلیدی که باید بپرسید

در حالیکه برون‌سپاری آموزش‌های سئو مزایای بسیاری دارد، ممکن است بسته به نیازهای ویژه شما به همان اندازه هم معایب داشته باشند. هنگامی که مسیر درست آموزشی را برای تیم خود پیدا می‌کنید بهتر است تا زمانی را برای پاسخ به این پرسش‌ها اختصاص دهید:

 • چه تعداد از افراد در حال حاضر نیاز به این آموزش دارند؟ و چه تعداد می‌توانند آن را ظرف یک الی دو سال آینده دریافت کنند؟
 • آیا خودم تخصص داخلی مورد نیاز را جهت ایجاد یک دوره آموزشی با کیفیت دارم؟
 • آیا ایجاد یک سیستم آموزشی بیش از چیزی که ارزش دارد برایم هزینه خواهد داشت؟
 • آیا مدت زمانی که جهت ایجاد یک سیستم آموزشی طول می‌کشد ارزشش را خواهد داشت؟
 • چه زمانی نیاز به آموزش کارکنان است؟ آیا می‌توانم صبر کنم یا نیاز فوری وجود دارد؟
 • آیا به یک برنامه آموزشی جامع سئو نیاز دارم؟ آیا به برنامه‌ای نیاز دارم که بر روی موضوعاتی خاص متمرکز باشد یا برنامه‌ای که در راستای فرآیندهای منحصر به فرد موردنظر من باشد؟
 • آیا بهای گزینه‌هایی که برای برون‌سپاری آموزش در اختیار دارم ارزشش را دارد؟
 • آیا دریافت گواهینامه، نشان یا نوعی گواهی تکمیل دوره آموزشی مهم است؟
  ممکن است پاسخ به این سوالات به صورت صفر و صدی نباشد، اما در شفاف شدن تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کنند.

آیا فکر می‌کنید که به برون‌سپاری آموزش سئو برای تیم خود نیاز دارید؟ پس با ما در تماس باشید.