هر پرسش جستجو در گوگل برای ما بازاریاب‌های دیجیتال یک سیگنال تقاضاست. اگر دقیقاً بدانید که کاربران به دنبال چه هستند احتمالاً می‌توانید به راحتی مشخص کنید که چه چیزی خواهند خرید.

منطقاً اگر کاربران چیزی را بیشتر جستجو کنند، احتمال خرید آن نیز بیشتر است. آنطور که معلوم است این ارتباط و همبستگی در مورد بازاریابی دیجیتال درست نیست. پتانسیل تجاری یک خدمات بازاریابی دیجیتال مشخص با حجم جستجویی که دریافت می‌کند ارتباط مستقیم ندارد. به عبارت دیگر:

در صنعت بازاریابی دیجیتال، محبوبیت و شهرت بر روی میزان فروش تاثیری نمی‌گذارد.

طبق تحلیل‌هایی که در زمینه این چهار نوع بازاریابی دیجیتال انجام دادم فهمیدم که:

  1. سئو هنوز هم مطلوب‌ترین خدمات است و بیشترین شانس را برای تبدیل داراست.
  2. کاربران می‌خواهند بیشتر در مورد شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا بدانند، اما آمادگی پرداخت هزینه برای آن‌ها را ندارند.
  3. بیشترین احتمال تبدیل برای کاربرانی وجود دارد که در جستجوی PPC هستند.

با خواندن کامل این مقاله خواهید فهمید که کدام خدمات بازاریابی دیجیتال فروش بهتری دارند و چرا چنین است. با در اختیار داشتن این داده‌های از استراتژی خود آگاه شده و برگ برنده را نسبت به رقبای خود در دست خواهید داشت.

آیا کاربران حاضر هستند خدمات بازاریابی دیجیتالی که ارائه می‌دهید را خریداری کنند؟

امروزه شاهد این هستیم که حوزه بازاریابی دیجیتال بیشتر و بیشتر به سوی بازاریابی محتوا و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (SMM) سوق پیدا می‌کند. همه در مورد این خدمات صحبت می‌کنند، پس من هم مستثنی نیستم. علاوه بر این بسیاری از بازاریاب‌های دیجیتال مطمئن هستند که بدون شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانید رتبه خوبی در گوگل کسب کنید، البته من اینطور فکر نمی‌کنم.

گرچه درست است که در حال حاضر SMM و بازاریابی محتوا بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. اخیراً برخی از سخنرانی‌های موجود در BrightonSEO را گوش می‌کردم و متوجه شدم که بخش قابل توجهی از آن گفتگوها درباره محتوا، SMM، کپی‌رایت و حتی PR بود. همین وضعیت در رویدادهای SMX و بسیاری دیگر از رویدادها نیز وجود داشت. به نظر می‌رسد که سئو اهمیت کمتری پیدا کرده است.

اما در مورد تقاضای بازار وضع به چه منوال است؟ از خودم پرسیدم که مشتریان بالقوه ما واقعاً علاقه‌مند به خرید چه چیزی هستند؟ برای پیدا کردن جواب این سوال این مطالعه را انجام دادم.

رفتار جستجوی کاربر در سئو، PPC، SMM و بازاریابی محتوا

من چهار شیوه بازاریابی دیجیتال را تجزیه و تحلیل کردم : سئو، PPC، بازاریابی محتوا و SMM.

چرا این شیوه‌ها را انتخاب کردم؟ این‌ها چهار خدمات برتر در صنعت بازاریابی دیجیتال ایالات متحده هستند. اخیراً تحقیقی را بر اساس وضعیت فعلی خدمات، هزینه‌ها و مدل‌های پرداخت آژانس‌های بازاریابی دیجیتال انجام دادم. در میان اینسایت‌هایی که کسب کردم، خدمات بازاریابی دیجیتالی را مشخص کردم که بیشترین و کمترین محبوبیت را دارند و امروزه آژانس‌ها آن‌ها را می‌فروشند.

چهار خدمات برتر در صنعت بازاریابی دیجیتال ایالات متحده

گرچه که این داده‌ها فقط از ارائه دهندگان خدمات مانند آژانس‌ها و متخصصان آزاد جمع‌آوری شده است. پس از بررسی بیشتر این نتایج به این نتیجه رسیدم که آن‌ها لزوماً با چیزهایی که مشتری می‌خواهد بخرد ارتباطی ندارند. این فاکتور مهم کاملاً در داده‌ها مفقود شده است.

زمان آن بود که از طریق بیشترین اطلاعات در دسترس یعنی عبارات جستجو، تحقیقاتی را بر روی تقاضای بازار انجام دهم.

بیش از ۱۱۲٫۸۰۰ عبارت جستجو مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

از آنجایی که در زمینه تحقیق کلمه کلیدی با تجربه هستم این کار برایم آسان بود. من چهار سرویس برتر ایالات متحده را مشخص کرده و لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با SEO، SMM، PPC و بازاریابی محتوا تهیه کردم. اکثر این کلمات کلیدی با کمک Serpstat و SEMrush جمع‌آوری شدند. پس از اینکه لیست نهایی را تهیه کردم جهت به دست آوردن هزینه هر کلیک و معیارهای حجم جستجو  از Google Keyword Planner استفاده کردم. در تصویر زیر می‌توانید ببینید که مجموع حجم‌ جستجوی عبارات این خدمات را در بر می‌گیرند :

برای اینکه بفهمیم محبوبیت هر یک از این خدمات چگونه بر روی پتانسیل تجاری آن‌ها تاثیر می‌گذارد همه عبارات مرتبط با این چهار خدمات را به دو گروه تقسیم کردم: عبارات کلی و عبارات مرتبط با آژانس‌ها هستند. هر کدام از عبارات جستجویی که سود تجاری داشتند را در گروه عبارات مرتبط با آژانس‌ها قرار دادم، برای مثال کلماتی مانند: دستمزد، شهریه، هزینه، قیمت، مشاوره، خدمات، شرکت، آژانس و …

عبارات مرتبط با آژانس‌ها مواردی را مشخص می‌کنند که کاربرها آماده خرید یکی از خدمات هستند، در حالیکه عبارات کلی فقط جنبه اطلاع‌رسانی دارند.

این توزیع منعکس کننده تعادل میان چیزی که کاربران در جستجوی آن هستند و چیزی که آمادگی خریدن آن را دارند، می‌باشد، بنابراین نکات کلیدی این‌ها هستند:

۱- سئو هنوز هم مطلوب‌ترین خدمات است و بیشترین شانس را برای تبدیل شدن داراست.

سئو یک سرویس پیشرو است که بیشترین سود جستجو و عبارات تجاری بالقوه را جذب می‌کند. اگر در حال حاضر خدمات سئو را می‌فروشید، به کار خود ادامه دهید، اگر نه باید از همین حالا شروع به فروش آن کنید.

۲- کاربرها می‌خواهند بیشتر در مورد شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا بدانند اما حاضر نیستند پولی برای آن بپردازند.

شبکه‌های اجتماعی جستجوگرهای زیادی را جذب می‌کنند، اما احتمالش کم است که برای آن پولی بپردازند. با وجود اینکه بازاریابی محتوا نیز حجم جستجوی زیادی را تولید می‌کند اما از آنجایی که ۴ درصد عبارات جستجو تجاری هستند، احتمالاً کاربران برای آن هم پولی نمی‌پردازند.

۳- کاربرانی که در جستجوی PPC هستند به احتمال زیاد تبدیل می‌شوند.

در مقابل PPC جستجوگرهای کمتری را جذب می‌کند که این را می‌توان از مجموع حجم جستجو فهمید، PPC 10 برابر کمتر از سئو محبویت دارد. با این وجود نسبت به بازاریابی محتوا بهره بیشتری از کلمات کلیدی مرتبط با آژانس‌ها دارد، و حدود ده درصد از این کلمات کلیدی مرتبط با آژانس‌ها به خرید خدمات مدیریت PPC ختم می‌شوند.

همچنین نگاهی به کلمات کلیدی داشتم که بیشترین میزان جستجو را دارند و گران‌ترین هستند و با این ۴ سرویس در ارتباط می‌باشند و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کردم. فرض را بر این گذاشتم که با یکدیگر هیچ ارتباط و همبستگی ندارند. تقاضای بازار با حجم جستجو نشان داده می‌شود و این یعنی کلمات کلیدی که بیشترین میزان جستجو را به خود اختصاص می‌دهند عباراتی هستند که اکثر افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند. گرچه گران‌ترین کلمات کلیدی نشان‌دهنده رقابتی‌ترین سرویس‌ها نیز هستند که مخاطبانی محدود از مشتریان بالقوه دارند. برای اینکه مشخص شود درست می‌گویم ۵ کلمه کلیدی که بیشترین میزان جستجو را داشته و گران‌ترین بودند را در این ۴ سرویس با یکدیگر مقایسه کردم.

گران‌ترین کلمات کلیدی نشان دهنده کمترین حجم جستجو هستند.

با نگاهی به جدول زیر می‌توانید ببینید که نظریه من کاملاً درست است. هرچه پیشنهاد مزایده بیشتر باشد، تعداد جستجوها کمتر است.

میانگین حجم جستجو برای ۵ تا از گران‌ترین کلمه‌های کلیدی مورد تحقیق ما در این ۴ سرویس از ۱۰۰ جستجو تجاوز نمی‌کند.

میانگین پیشنهاد مزایده میانگین حجم جستجو
سئو $۹۱٫۵ ۱۰۰
PPC $۸۷٫۷۴ ۴۰
بازاریابی محتوا $۸۴٫۹۶ ۳۶
شبکه‌های اجتماعی $۱۰۷٫۴ ۲۸

میانگین حجم جستجو و پیشنهاد مزایده برای ۵ تا از گران‌ترین کلمات کلیدی

روند مخالف برای کلمات کلیدی که بیشترین جستجو را داشته‌اند آشکار شد، و این امر در جایی اتفاق می‌افتد که میانگین پیشنهاد مزایده کمتر از $۲۰ بوده اما میانگین حجم جستجو از ۵۰۰۰ جستجو تجاوز کند.

میانگین پیشنهاد مزایده میانگین حجم جستجو
سئو $۱۶ ۲۷٫۴۶۰
PPC $۱۸٫۲ ۵٫۳۴۰
بازاریابی محتوا $۱۵٫۲ ۲۶٫۶۴۰
شبکه‌های اجتماعی $۶٫۸ ۲۷٫۹۸۰

میانگین حجم جستجو و پیشنهاد مزایده برای ۵ تا از کلمات کلیدی که بیشترین میزان جستجو را داشته‌اند

بر اساس این داده‌ها کاملاً مشخص است که باید برای کلمات کلیدی که حجم جستجوی بیشتری دارند هزینه کمتری را بپردازید. این کلمات کلیدی بیشتر از اینکه عبارات جستجوی تجاری باشند، عبارات جستجوی اطلاعاتی هستند.

۸ واقعیت در مورد کلمات کلیدی که بیشترین میزان جستجو را دارند و گران‌ترین هستند

در تصاویر زیر ۵ کلمه کلیدی محبوب و حجم جستجوی آن‌ها را در گوگل ایالات متحده می‌بینید، همچنین شاهد گران‌ترین کلمات کلیدی و پیشنهادهای مزایده هستید.

سرویس سئو

واقعیت ۱ : بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند که مشکلات سئو را خودشان رفع کنند، حداقل سعی می‌کنند تا با کمک ابزارهایی خاص این کار را انجام دهند.

بیشترین کلمات کلیدی و عبارات کلی که در زمینه سئو جستجو می‌شوند “سئو” و “بهینه‌سازی موتور جستجو” هستند. همچنین بسیاری از کاربران “ابزارهای سئو” را جستجو می‌کنند که چهارمین عبارتی است که بیش از همه جستجو می‌شود. حجم جستجوی این کلمات کلیدی نشان می‌دهد که بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند مشکلات سئو را خودشان رفع کنند و به همین دلیل است که به دنبال ابزارهای پیشرفته سئو هستند. تعجبی نیست که ابزارهای تجزیه و تحلیل جدید هر روزه منتشر می‌شوند تا در محدوده بازار خود به رقابت بپردازند. از سوی دیگر برخی از کاربران عبارت “شرکت سئو” را در گوگل جستجو می‌کنند که پنجمین عبارت محبوب به شمار می‌رود، این نشان می‌دهد که برخی از کاربران ترجیح می‌دهند مشکلات سئوی خود را به حرفه‌ای‌ها بسپارند.

واقعیت ۲: الگوی استراتژی سئو با هزینه ۱۲۰٫۲۸ دلار برای هر کلیک، توسط گوگل برای تبلیغ AdWords استفاده شده است.

این عبارت درست مانند ۵ کلمه کلیدی برتر سئو که گران‌ترین نیز هستند، مجموعه‌ای نایاب است. گران‌ترین کلمه کلیدی مربوط به سئو “الگوی استراتژی سئو” است که هزینه آن ۱۲۰٫۲۸ دلار است. این یک عبارت مشاوره‌ای محسوب می‌شود پس چرا انقدر گران است؟

برای فهمیدن این موضوع این عبارت را توسط ابزار Keywords Analytics در SEMrush مورد تجزیه و تحلیل قرار دادم. نتایج برایم خیره کننده بود. بیشترین چیزی که باعث تعجب من شد اقدامات گوگل بود. مشخص شد که گوگل خودش برای این کلمه کلیدی پول پرداخت می‌کند تا در جستجوی پولی ظاهر شود.

جالب‌تر این است که گوگل برای عبارت “الگوی استراتژی سئو” پول پرداخت می‌کند تا در صفحه Adwords در نتایج پولی ظاهر شود. به نظر می‌رسد که این موضوع ثابت می‌کند که همه قوانین برای همه اعمال نمی‌شود، بنابراین باید ارتباط صفحات فرود و کلمات کلیدی را برای صفحاتی که در تبلیغات گوگل ظاهر می‌شوند حفظ کنیم، اما ممکن است گوگل برای خودش این محدودیت‌ها را نداشته باشد. امتیاز کیفی یک کمپین بر اساس نرخ کلیک (CTR)، ارتباط تبلیغ و تجربه صفحه فرود تعیین می‌شود. کاملاً واضح است کاربرانی که “الگوی استراتژی سئو” را جستجو می‌کنند هیچ علاقه‌ای به استفاده از Google AdWords ندارند!

تاریخچه تبلیغات کلمه کلیدی برای عبارت “الگوی استراتژی سئو”

سرویس PPC

واقعیت ۱ : کاربران نمی‌خواهند خودشان با PPC سر و کار داشته باشند.

شایان ذکر است که ۵ کلمه کلیدی برتر که گران‌ترین کلمات کلیدی نیز هستند مربوط به آژانس‌ها می‌باشند. این عبارات شامل این‌ها هستند: آژانس مدیریت PPC، شرکت‌های برتر PPC، خدمات مدیریت تبلیغات کلیکی.

واقعیت ۲ : اکثریت ۵ کلمه کلیدی برتر و گران‌ترین آن‌ها مربوط به آژانس‌ها هستند.

همانطوری که متوجه شدم PPC خدماتی نیست که بیشترین جستجو را در بازاریابی دیجیتال داشته باشد، اگر به یاد داشته باشید میزان جستجوی آن ۱۰ برابر کمتر از سئو است اما با این وجود نسبتاً بخش بزرگی از عبارات مرتبط با آژانس‌ها را به خود اختصاص داده است. کاربران حاضرند تا زمان خود را صرف انجام سئو کنند تا مجبور نباشند پولی پرداخت کنند اما وقتی نوبت به کمپین‌های تبلیغاتی می‌رسد ترجیح می‌دهند آژانسی را برای انجام آن و مشاوره استخدام کنند.

سرویس بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

واقعیت ۱ : آموزش SMM روز به روز متداول‌تر می‌شود.

در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی همه کلمات کلیدی که بیشترین میزان جستجو را دارند، عباراتی کلی هستند مانند: “شبکه اجتماعی” یا “تعریف شبکه اجتماعی”. همچنین تقریباً همه ۵ کلمه کلیدی که درSMM  برترین و گران‌ترین هستند در ارتباط با فضای آموزشی SMM می‌باشند، برای مثال کسب درجه استادی و دوره‌های آموزشی آنلاین: “MBA در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی”، “استادان بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی” و “دوره آموزشی آنلاین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی”.

واقعیت ۲ : کاربران متوجه شده‌اند که مدیریت شبکه‌های اجتماعی نیازمند یک استراتژی است.

عبارت “استراتژی شبکه‌های اجتماعی چیست” در میان ۵ کلمه کلیدی برتر و گران مرتبط با SMM وجود دارد. مطمئنم که می‌توانیم این عبارت را مرتبط با مشاوره توصیف کنیم. به احتمال زیاد کاربرانی که در جستجوی استراتژی SMM هستند قصد دارند تا یک متخصص را جهت مدیریت کانال‌های SMM خود استخدام کنند.

سرویس بازاریابی محتوا

واقعیت ۱ : محتوا محوری آخرین پرچم‌دار است.

در بازاریابی محتوا عبارت جستجویی با عنوان “Contently” در میان ۵ کلمه کلیدی برتر قرار دارد که میزان جستجوی بالایی دارد، این نمونه‌ای عالی از چگونگی حضور گسترده یک شرکت تولید کننده نرم‌افزار بازاریابی محتوا در بازار خود است. همچنین یکی دیگر از عباراتی که بیشترین جستجو را دارند “سیستم مدیریت محتوا” است. می‌توانم بگویم که چنین عباراتی کاربران را به سوی خرید خدمات حرفه‌ای بازاریابی محتوا هدایت می‌کند.

واقعیت ۲ : گران‌ترین کلمات کلیدی مرتبط با ابزارهای مدیریت محتوا هستند.

در سرویس بازاریابی محتوا بر خلاف دیگر سرویس‌های بازاریابی دیجیتالی که تجزیه و تحلیل کرده‌ام، همبستگی و ارتباطی قوی میان تقاضای بازار و نرخ PPC وجود دارد. همه کلمات کلیدی گران با عبارت “سیستم‌های مدیریت محتوا” مرتبط هستند: “پایگاه داده‌های سیستم مدیریت محتوا”، “سیستم مدیریت محتوای دروپال“، “سیستم مدیریت محتوا چه کاری انجام می‌دهد” و “مدیریت محتوای سلامتی”.

بهترین شرکت‌های سئو و PPC بر اساس گوگل ایالات متحده

فکر کردم که این موضوع جالب باشد، اما این موقعیت از دیدگاه مشتری بالقوه‌‌ای که از وضعیت بازار ناآگاه است چگونه به نظر می‌رسد؟

فرض کنید که این مشتری بالقوه کمال گراست و می‌خواهد خدمات مورد نظر خود را از بهترین شرکت خریداری کند. او در گوگل این عبارت را جستجو می‌کند: “بهترین شرکت‌های سئو و PPC کدامند؟”، بنابراین من هم همین عبارت را جستجو کردم.

نکته: شرط می‌بندم که چیزی در مورد اکثر آن‌ها نشنیده‌اید.

نتایج جستجوی گوگل را برای عبارات “بهترین شرکت سئو” و “بهترین شرکت PPC” مورد تجزیه و تحلیل قرار دادم و دامنه آژانس‌هایی را انتخاب کردم که برای این جستجوها در ۱۰ نتیجه اول ظاهر شدند. می‌توانید نتایج را در نمودار زیر مشاهده نمایید.

برای عبارت “بهترین شرکت سئو” ، دامنه آژانس‌هایی که در ۱۰ نتیجه اول ظاهر شدند ازین قرارند: Highervisibility.com، Boostability.com، Pagetraffic.com و Outspokenmedia.com. جهت تجزیه و تحلیل قابلیت دید جستجوی ارگانیک این دامنه‌ها بین دسامبر ۲۰۱۳ تا اکتبر ۲۰۱۵ از SEMrush  استفاده کردم.

از آنجایی که SEMrush گزارش‌های خود را فقط بر اساس ترافیک کلمات کلیدی ارائه می‌دهد تصمیم گرفتم Similarweb را نیز اضافه کنم و بازدید جستجوی ارگانیک را برای این دامنه‌ها در سال ۲۰۱۵ بررسی نمایم. در واقع روندهایی کاملاً غیرمثبت را کشف کردم که می‌توانید در نمودار زیر شاهد آن باشید.

این آژانس‌های دیجیتالی برای عبارت جستجوی “بهترین شرکت PPC ” در ۱۰ نتیجه اول گوگل ظاهر شده‌اند: Jumfly.com، Wordstream.com و Straightnorth.com. با کمکSEMrush  داده‌های مربوط به قابلیت دید جستجوی پولی را برای این دامنه‌ها تجزیه و تحلیل کردم. می‌توانید در نمودار زیر نتایج را مشاهده کنید.

جهت به دست آوردن داده‌های دقیق‌تر گزارشی را با کمک SimilarWeb در زمینه بازدیدهای جستجوی پولی برای این دامنه‌ها تهیه کردم.

همانطور که می‌بینید طبق نتایج گوگل اکثریت بهترین شرکت‌های سئو و PPC آن‌هایی نیستند که ممکن است انتظارش را داشته باشید. علیرغم اینکه الگوریتم‌های رتبه‌بندی گوگل بهبود یافته‌اند و بیشتر و بیشتر به سوی منطق انسان محور حرکت می‌کنند اما هنوز هم کامل نیستند.

مشاهده اینفوگراف کامل.

استفاده از داده‌های به دست آمده در زمینه سئو، PPC، بازاریابی محتوا و SMM

حالا که تقاضای فعلی بازار را برای محبوب‌ترین خدمات آژانس‌های دیجیتال فهمیدیم می‌توانیم از این داده استفاده کنیم تا مشتریان بالقوه خود را بهتر درک کرده و استراتژی‌های تاثیرگذار بیشتری ایجاد کنیم.

در این قسمت خلاصه‌ای از مقاله را می‌آورم، یافته‌های اصلی این مقاله عبارتند از:

۱- حجم جستجوی بالا برای موضوعات مشخص لزوماً نشان دهنده نرخ بالای تبدیل آن‌ها نیست. همیشه باید این ارتباط را مورد بررسی بیشتر قرار دهید. (نکته: به سادگی می‌توانید این شیوه را علاوه بر صنعت بازاریابی دیجیتال برای هرگونه تحقیق بازار دیگری به کار گیرید)

۲- SMM و بازاریابی محتوا حوزه‌های نسبتاً جدیدی هستند و در مقایسه با PPC و سئو از حجم جستجوی بسیار بیشتری برخوردارند. اما لازم است بدانید که SMM و بازاریابی محتوا عبارات تجاری کمتری را دریافت می‌کنند و در نتیجه نرخ تبدیل آن‌ها کمتر است.

۳- نمی‌دانم چرا ولی آموزش SMM تبدیل به یک بازار رقابتی شده است. در واقع متخصصانی که آمادگی برگزاری دوره‌های SMM را دارند خیلی بیشتر از متقاضیان یادگیری SMM هستند. اگر می‌خواهید دوره‌های آموزشی SMM را بفروشید باید آمادگی وارد شدن به یک بازار بسیار رقابتی را داشته باشید.

۴- در مورد بازاریابی محتوا، عبارت “خدمات مدیریت محتوا” در حال رقابت با عبارت “سیستم‌های مدیریت محتوا” است اما “Contently” برنده این رقابت است.

اگر سوال و ایده‌ای دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.