سئو فقط برای گوگل نیست. بله درست است، این نظر من است و روی آن پافشاری می‌کنم.

اکثر سئوکارها تمام زمان و انرژی خود را فقط بر روی یک موتور جستجو صرف می‌کنند، اما این دیدگاهی محدود است. حقیقت این است که سئوکارها برای تولید ترافیک نیاز به تحقیق بر روی استراتژی‌های دیگری دارند که فقط به گوگل وابسته نباشند. جهت تاکید بر روی این موضوع نگاهی به چشم‌انداز فعلی می‌اندازم و ثابت می‌کنم که چرا برداشتن این گام برای سئوکارها ضروری است. با این مقاله از سلسله مقالات آموزش سئو همراه ما باشید.

در اواسط ماه فوریه، پس از ماه‌ها تست عمیق گوگل نهایتاً جزئیات مربوط به ۴ تبلیغ پولی در بالای صفحه را منتشر کرد و در آن یک اینسایت ویژه بود که دکتر پیت آن را کشف کرد و باید به آن توجه کنید.

با داشتن این ۴ تبلیغ پولی در بالا، در واقع گوگل خود را در موقعیتی حسادت برانگیز قرار داده زیرا قادر است ۸۰% از نتایج بالای صفحه را کنترل کند. این سناریو سوالات بسیاری را به وجود می‌آورد اما مهمترین سوال این است که تاثیر آن بر روی نرخ کلیک (CTR) نتایج ارگانیک چه خواهد بود.

برای مثال واژه “بودیسم” (Buddhism) را جستجو می‌کنیم، آیا نتایج دوم و سوم را می‌بینید؟

موتور جستجوی جایگزین

می‌توانم در مورد پتانسیل موجود در لایه‌های عمیق بینگ صحبت کنم، اما نتوانستم چیز جدیدی مضاف بر مقالاتی که در این زمینه نگاشته شده است پیدا کنم.

به جای این کار قصد دارم کمی از روند معمول سئو فاصله گرفته و بر روی موتور جستجویی که سریعترین رشد را دارد متمرکز شوم : DuckDuckGo.

این موتور جستجو به حریم خصوصی کاربران خود احترام می‌گذارد بنابراین برای کاربرانی استفاده دارد که دارای نگرانی‌های امنیتی هستند. دنیای جستجوی اینترنتی به تدریج در حال تغییر است، یعنی کم کم پیگیری ردپای کاربران سخت‌تر شده و فضاها خصوصی‌تر و ناشناس‌تر می‌شوند، بنابراین DuckDuckGo در خط مقدم این فرصت جدید در دنیای سئو است. تمایل به این موضوع رو به افزایش است و اخیراً هم متوجه شدم که این امر برای لبه‌های فرسوده سئو تهدید به حساب می‌آید.

همانطور که در اینجا می‌بینید DuckDuckGo در ارتباط با افزایش جستارهای مستقیم (روزی بیش از ۱۲ میلیون جستار) بیش از ۱۰۸ میلیون بازدید را در طول یک ماه داشته است که رشدی ۲۲ درصدی در ترافیک کلی آن‌ها محسوب می‌شود.

مساله جالب‌تر در مورد DuckDuckGo این است که فقط یک موقعیت را به تبلیغات در بالای صفحه اختصاص داده‌اند. این کار طبیعتاً موجب می‌شود که تفاوتی بسیار سودآور بین نرخ کلیک (CTR) نتایج بالای صفحه در DuckDuckGo و گوگل به وجود بیاید، این کار DuckDuckGo تهدیدی برای نگرش ۴ تبلیغ پولی گوگل در بالای صفحه محسوب می‌شود.

فرصت رشد بازاریابی

حتماً تا به حال برایتان روشن شده که باید سئوی خود را بر روی چیزی فراتر از الگوریتم‌های پیچیده گوگل متمرکز کنید. سئو باید بتواند به دنیای شگفت‌انگیز بازاریابی پارتیزانی نفوذ کرده و کمک کند تا تاکتیک‌هایی را برای رشد بازاریابی خود پیاده‌سازی نمایید. یکی از مهمترین تغییرات سئو در سال‌های اخیر استفاده از سیاست زمین سوخته در شبکه‌های اجتماعی بوده است. فیسبوک، توییتر و یوتیوب چه چیز مشترکی دارند؟ درست است، حجم بسیار زیادی از ترافیک که خارج از دسترس گوگل است.

ترافیک خروجی ۵ شبکه اجتماعی بزرگ :

جای تعجب نیست اگر بگویم که فیسبوک شبکه اجتماعی پیشرو در زمینه ترافیک خروجی است، این یک واقعیت است. همانطور که می‌بینید بر اساس آمارهای ترافیکی SimilarWeb در ژانویه سال ۲۰۱۶ فیسبوک بیش از ۳٫۵ میلیارد بازدید دسکتاپ را به وب‌سایت‌های دیگر فرستاده است. این رقم یعنی بازدید دسکتاپ فیسبوک ۱٫۵ میلیارد بازدید بیشتر از توییتر است.

۱۰ تا از بزرگترین مرجع‌های ترافیک خروجی دسکتاپ :

البته انکار کامل گوگل و قرار دادن همه تخم‌مرغ‌ها در سبد شبکه‌های اجتماعی احمقانه است. هنوز هم وب‌سایت‌های دیگری هستند که باید بخشی از انرژی سئوی خود را صرف آن‌ها کنید.

سایت Twitch.tv یکی از سایت‌های مرجع درجه یک در جهان است و ۳۸۵ میلیون بازدید کننده دسکتاپ خروجی دارد. حتی BuzzFeed که در رده پنجم قرار دارد هنوز هم ۵۰ میلیون بازدید تولید می‌کند و سایت HackerNews با ۲۰ میلیون بازدید خروجی در ژانویه ۲۰۱۶ به این لیست خاتمه می‌دهد.

آخرین نظرات

نشان دادم که سئو چگونه در طول زمان در حال تغییر است و همه نشانه‌ها حاکی از آن هستند که شبکه‌های اجتماعی، گوگل جدید هستند. البته ممکن است این موضوع به درستی تفسیر نشود، درست مانند صرف تمام انرژی سئو در گوگل که موجب غفلت از دیگر فرصت‌های سئو شده است. تاکید من بر این است که تاکتیک‌های سئوی خود را به دقت انتخاب نمایید و منابع ترافیکی مختلف را مورد هدف خود قرار دهید.

اگر سوالی دارید و یا در مورد تکامل سئو نظراتی دارید لطفا در کامنت‌ها مطرح کنید.