خوب یا بد، تگ‌ متا آغاز بسیاری از آموزش‌های سئو است. به اینکه چگونه باید وارد این بحث شوم بسیار فکر کردم زیرا همیشه در مورد جنبه‌های بد تگ‌ متا می‌شنویم که برای مثال یکی از آن‌ها تگ‌های متای کلمات کلیدی (keywords meta tag) است. یکی از اولین چیزهایی که در گزارشات سایت‌ های مختلف تشریح شده سوء استفاده از تگ‌ متا است و دلیل اصلی آن این است که در بالای هر صفحه‌ای در هِدر وجود دارند و بنابراین اولین چیزهایی هستند که دیده می‌شوند. نمی‌خواهم خیلی منفی بافی کنم؛ تگ‌ های متا یکی از بهترین ابزارها در رپرتوار بازاریابان جستجو است.

تگ‌ های متایی وجود دارند که فراتر از توضیحات و کلمات کلیدی هستند، گرچه که بیشترین استفاده از این دو می‌شود. من آن‌ها را به سه بخش “بیشترین استفاده شده” ، ” بد ” و بی اثر ” تقسیم کرده‌ام. خواهید دید که وقتی به موارد بد می‌رسیم این لیست بلندتر می‌شود. سعی من بر این نبوده که همه تگ‌ های متا را پوشش دهم، اما منبع جامعی از تگ‌ های متا وجود دارد که در صورت علاقه به بررسی همه آن‌ها می‌توانید به آن مراجعه کنید.

توصیه اصلی من : به هسته اصلی توجه کنید. تگ‌ های متایی که نیاز ندارید را اضافه نکنید زیرا با این کار فقط فضای کدنویسی خود را اشغال می‌کنید. هر چه کد کمتری داشته باشید بهتر است. فکر کنید که کدهای صفحه مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های گام به گام است که به جایی ختم می‌شود اما مختص مرورگر می‌باشد. استفاده از تگ‌ های متای فرعی مانند تابلوهای راهنمایی و رانندگی بیهوده‌ای هستند که به شما می‌گویند در جاده هستید، در صورتی که خودتان آن را می‌دانید.

تگ‌ های متا خوب

این‌های تگ‌های متایی هستند که باید در هر صفحه‌ای وجود داشته باشند، مهم نیست که آن صفحه چیست. توجه داشته باشید که این یک لیست کوچک است این‌ها تنها مواردی هستند که نیاز است پس اگر می‌توانید فقط با همین‌ها کار کنید، چه بهتر.

  • تگ Meta content type (متای نوع محتوا) : این تگ برای احراز سرشت صفحه ضروری است و باید در هر صفحه‌ای وجود داشته باشد. استفاده نکردن از این تگ می‌تواند بر روی نحوه رندر شدن صفحه در مرورگر تاثیر بگذارد. چند گزینه در زیر ذکر شده اما طراح وب شما باید بداند که چه چیزی برای سایت شما بهتر است.

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=utf-8″ />
<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=ISO-8859-1″>

  • تگ عنوان (Title) : در حالیکه تگ عنوان با meta آغاز نمی‌شود اما در هِدر است و حاوی اطلاعاتی است که برای سئو بسیار دارای اهمیت هستند. همیشه باید در هر صفحه عنوانی منحصر به فرد داشته باشید که توصیف کننده آن صفحه باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تگ‌ عنوان این پست را مطالعه نمایید.
  • تگ توضیحات متا (Meta description) : تگ توضیحات متا برای یک هدف عمده مورد استفاده قرار می‌گیرد : توضیح در مورد صفحه برای جستجوگرانی که در صفحه نتایج موتور جستجو (SERPs) آن‌ها می‌خوانند. این تگ بر روی رتبه‌بندی‌ها تاثیر نمی‌گذارد اما با این وجود مهم است. این کپی تبلیغ است که مشخص می‌کند کاربران بر روی نتایج شما کلیک می‌کنند یا خیر. این توضیح را نهایتاً در ۱۶۰ حرف بنویسید و طوری بنویسید که نظر کاربر را به خود جلب کند. صفحه را بفروشید – آن‌ها را وادار به کلیک بر روی نتیجه خود کنید. این مقاله‌ای بسیار عالی در زمینه توضیحات متا است که جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.
  • تگ Viewport : در دنیایی که در تسخیر موبایل‌ هاست باید viewport را مشخص کنید. اگر این کار را انجام ندهید در معرض خطر القاء یک تجربه موبایلی بد قرار خواهید گرفت. ابزار PageSpeed Insights گوگل [ مقاله  سایت‌ های سریع‌ تر : فراتر از PageSpeed Insights ] بیشتر در این مورد برایتان خواهد گفت. تگ استاندارد چنین است :

<meta name=viewport content=”width=device-width, initial-scale=1″>

تگ‌ های متا بی اثر

سایت‌های مختلف در شرایط متفاوت از این تگ‌ها استفاده می‌کنند، اما اگر می‌توانید از آن‌ها استفاده نکنید.

  • تگ‌های متای شبکه‌های اجتماعی (Social meta tags) : من استفاده از این تگ را ترک کرده‌ام. داده‌های OpenGraph و Twitter برای به اشتراک‌گذاری مهم هستند اما به خودی خود مورد نیاز نیستند.
  • ربات‌ها (Robots) : تصور غلط این است که حتماً باید از تگ ربات‌ های متا استفاده شود. بیایید این موضوع را روشن کنیم : اگر تگ ربات‌های متا را مشخص نکنید از لحاظ ایندکس کردن و فالو کردن لینک آن را به عنوان index,follow می‌خوانند. این فقط زمانی است که بخواهید یکی از فرمان‌های مورد نیاز خود برای اضافه کردن ربات‌های متا را تغییر دهید. بنابراین اگر می‌خواهید که از noindex استفاده کنید اما لینک‌ های داخل صفحه را follow کنید باید همانطور که follow دلالت دارد، فقط تگ زیر را با noindex اضافه کنید. تنها تغییری که می‌خواهید متفاوت از حالت عادی باشد.

<meta name=”robots” content=”noindex” />

  • ربات‌های خاص (Googlebot) : از این تگ‌ها برای دادن دستورالعمل‌های خاص ربات مانند noodp ( آن‌ها را وادار کنید تا از اطلاعات لیست DMOZ شما استفاده نکنند)، و noydir (این مورد هم چنین است اما در عوض اطلاعات لیست Yahoo Directory مد نظر است) استفاده می‌شود.
    به طور کلی موتورهای جستجو به نوبه خود در این چیزها خوب هستند، اما اگر احساس نیاز می‌کنید، در استفاده از آن آزاد هستید. برخی مواردی را شاهد بودم که استفاده از آن ضروری بوده اما در صورت استفاده از تگ ربات‌هایی که در بالا لیست شده است استفاده نمایید.
    برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستورالعمل های ربات های متا این پست را مطالعه نمایید.
  • زبان (Language) : تنها دلیل استفاده از این تگ می‌تواند زمانی باشد که اهداف شما بین‌المللی بوده و می‌خواهید زبان اصلی استفاده شده در صفحه را اعلام کنید. لیست کاملی از زبان‌ها در این منبع زبان‌های متا وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
  • Geo : آخرین چیزی که در مورد این تگ‌های متا شنیدم این است که توسط بینگ پشتیبانی می‌شوند اما توسط گوگل نه (می‌توانید کشور درون کنسول جستجو را مورد هدف خود قرار دهید). سه نوع از این تگ وجود دارد : نام محل (placename)، position (موقعیت – طول و عرض جغرافیایی) و منطقه.

<META NAME=”geo.position” CONTENT=”latitude; longitude”>
<META NAME=”geo.placename” CONTENT=”Place Name”>
<META NAME=”geo.region” CONTENT=”Country Subdivision Code”>

  • کلمات کلیدی : بله این مورد را در لیست ” بی اثر ” قرار دادم. در حالی که هیچ سئوی خوبی توصیه نمی‌کند تا زمانی را صرف این تگ کنید، احتمال بسیار کمی وجود دارد که در جایی بتواند کمک‌کننده باشد. لطفاً اگر در حال ساخت یک سایت هستید آن را رها کنید اما اگر بصورت خودکار وجود دارد نیازی به حذف آن نیست.
  • Refresh : این تگ مانند یک ریدایرکت ضعیف است و تا حد ممکن اصلاً نباید از آن استفاده کنید. همیشه باید از ریدایرکت ۳۰۱ در سمت سرور استفاده کنید. می‌دانم که گاهی اوقات اتفاقات باید در لحظه رخ دهند اما گوگل طرفدار آن نیست.
  • تاییدیه سایت (Site verification) : سایت‌ تان توسط گوگل و بینگ تاییده شده، درست است؟ چه کسی تگ‌ های متای تاییدیه را در صفحه خانه خود دارد؟ گاهی اوقات این‌ها ضروری است زیرا نمی‌توانید اشکال دیگری از تاییدیه سایت را بارگذاری کنید، اما اگر ممکن است سعی کنید تا از راه دیگری آن را تایید کنید. گوگل به شما اجازه می‌دهد تا از طریق فایل خارجی DNS یا لینک کردن اکانت گوگل آنالیتیکز این کار را انجام دهید. بینگ هنوز این کار را فقط از طریق فایل XML یا تگ متا اجازه می‌دهد، اگر می‌توانید از فایل استفاده کنید.

تگ‌ های متا بد

اگر از این تگ‌ ها استفاده کنید هیچ اتفاق بدی برای سایت‌تان نمی‌افتد، بگذارید این موضوع را روشن‌تر کنم. حتی گوگل می‌گوید استفاده از این تگ‌ها اتلاف فضاست. اگر بخواهید و آماده باشید حالا زمان تمیز کردن منطقه <head> است.

  • Author/web author (نویسنده/نویسنده وب) : از این تگ برای نام‌گذاری نویسنده صفحه استفاده می‌شود، اما استفاده از آن در صفحه ضروری نیست.
  • Revisit after (بازدید دوباره) : این تگ متا به ربات‌ها دستور می‌دهد که پس از یک بازه زمانی مشخص به صفحه بازگردند. این تگ توسط هیچ‌کدام از موتورهای جستجوی بزرگ دنبال نمی‌شود.
  • Rating (درجه‌بندی) : از این تگ برای درجه‌بندی پختگی محتوا استفاده می‌شود. پستی در مورد چگونگی تگ کردن یک صفحه با استفاده از تصاویر و یک سیستم بسیار پیچیده نوشته بودم که در حال حاضر به روز شده است (نظرات پست را بخوانید). به نظر می‌رسد که بهترین راه برای به خاطر سپاری تصاویر بد قرار دادن آن‌ها در یک دایرکتوری جداگانه در سایت و اعلام هشدار به گوگل است.
  • Expiration/date (تاریخ/تاریخ انقضاء) : از ” Expiration” برای اعلان انقضاء صفحه و از ” date” برای اعلان زمان ساخت صفحه استفاده می‌شود. آیا صفحه‌ای از صفحات شما در حال انقضاست؟ اگر چنین است فقط کافیست تا آن را حذف کنید (اما لطفاً محتوا و حتی مسابقات را به روز رسانی نکنید، در عوض یک سابقه سالانه ترتیب دهید). برای ” date” نیز یک نقشه سایت XML ساخته و آن را به روز نگاه دارید. این کار بسیار مفیدتر است.
  • Copyright (کپی‌رایت) : این مقاله گوگل کمی درباره آن صحبت کرده است اما به فوتر سایت خود نگاه کنید. حدس می‌زنم که عبارتی شبیه به ” Copyright 20xx” در آنجا وجود دارد. چرا دو بار آن را تکرار می‌کنید؟
  • Abstract (چکیده) : گاهی اوقات از این تگ برای قرار دادن چکیده‌ای از محتوا استفاده شده و اساساً بیشتر توسط پشتیبان‌های آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • Distribution (توزیع) : از مقدار ” distribution” برای کنترل اینکه چه کسی می‌تواند به سند دسترسی داشته باشد، استفاده شده و معمولاً بر روی ” global” تنظیم می‌شود. این یعنی اگر صفحه باز باشد (نه اینکه مانند اینترانت توسط پسورد حفاظت شده باشد) قابلیت دسترسی به آن جهانی است. می‌توانید این تگ را از صفحه حذف کنید.
  • Generator (ژنراتور) : از این تگ برای اعلان اینکه صفحه توسط چه برنامه‌ای ساخته شده است استفاده می‌شود. این تگ نیز مانند ” author” بلا استفاده است.
  • Cache control (کنترل کش) : از این تگ برای کنترل زمان و چگونگی کش شدن صفحه در مرورگر استفاده می‌شود. بهتر است که آن را در هِدر HTTP به کار ببرید.
  • نوع منبع : از این تگ برای نام‌گذاری نوع منبع صفحه استفاده می‌شود، مانند : ” document”. از آن جایی که بیانیه DTD (Document Type Definition) خواستار صرفه‌جویی در وقت شماست، می‌توانید از آن استفاده کنید.

تگ‌ های متای بسیاری وجود دارند، آن‌هایی را که دوست دارید اضافه و یا حتی حذف کنم نام ببرید. منتظر سوالات و پیشنهادات شما در کامنت‌ها هستم.

منبع : سایت MOz.COM SEO Meta Tags